O‘zbekiston Prezidenti Ozarbayjon bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-noyabr kuni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat avvalida Ilhom Aliyev O‘zbekiston yetakchisiga Maslahat uchrashuvida ishtirok etish taklifi uchun minnatdorlik bildirdi.
Davlatimiz rahbari, o‘z navbatida, qardosh Ozarbayjon Prezidenti va xalqini joriy yil 8-noyabr kuni nishonlangan G‘alabaning besh yilligi bilan samimiy tabrikladi.
O‘zbekiston Prezidentining shu yil iyul oyida Ozarbayjonga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston – Ozarbayjon strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish hamda mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Barcha darajalarda samarali almashinuvlar davom etmoqda. Joriy yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 15 foizga oshdi. Avtomobilsozlik, energetika, turizm va boshqa tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha qo‘shma loyihalar faol pallaga kirgan.

Президент Узбекистана отметил важность наращивания практического сотрудничества с Азербайджаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 ноября провел встречу с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, прибывшим в нашу страну для участия в седьмой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии.
В начале встречи Ильхам Алиев поблагодарил лидера Узбекистана за приглашение принять участие в Консультативной встрече.
В свою очередь, глава нашего государства сердечно поздравил Президента и братский народ Азербайджана с прошедшей 8 ноября этого года пятой годовщиной Победы.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и союзничества в контексте реализации договорённостей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Азербайджан в июле этого года.
Продолжаются плодотворные обмены на всех уровнях.
С начала года товарооборот вырос на 15 процентов. В активной фазе совместные проекты промышленной кооперации в автомобилестроении, энергетике, туризме и других отраслях.