Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 11 октябрь куни маҳаллаларни обод қилиш ва аҳолини ўйлантираётган масалаларни ҳал этиш бўйича устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган барча ишлар, ижтимоий-иқтисодий лойиҳалар халқни рози қилишга қаратилган. Давлатимиз раҳбари ҳар доим “ислоҳотлар натижасини одамлар ўз ҳаётида, маҳалласида сезсин”, деб талаб қўяди.
Шу мақсадда жорий йилги дастурлар доирасида 4 минг 100 та маҳаллани обод қилиш, болалар боғчаси, мактаб, соғлиқни сақлаш, сув, электр, канализация билан боғлиқ муаммоларини ҳал қилишга бюджетдан қарийб 29 триллион сўм маблағ ажратилди.
Бунинг эвазига 434 та маҳаллада ички йўллар таъмирланди. 672 та маҳаллага ичимлик суви тармоғи тортилди. 34 та янги мактаб барпо этилди, 338 таси реконструкция қилиниб, 360 таси таъмирланди, уларда қўшимча 78 минг нафар ўқувчи таълим олишига имконият яратилди. Шунингдек, 580 та трансформатор, 20 минг километр тармоқлар янгиланиб, 413 та маҳалладаги 1,5 миллион аҳолининг электр таъминоти яхшиланди.
Йиғилишда бундай ишларни тизимли давом эттириб, маҳаллалардаги долзарб масалаларни ҳал қилиш чоралари муҳокама қилинди.
– Ҳеч бир фуқаро ўзининг муаммолари билан ёлғиз қолмаслиги керак. Аҳоли кайфияти бу – ислоҳотларимиз ва сиёсатимизнинг кўзгуси. Каттами-кичикми, одамлар айтган ҳар бир муаммога ўз вақтида муносабат билдириш, уларни босқичма-босқич ҳал қилиш барча даражадаги раҳбарларнинг энг устувор вазифаси бўлиши шарт, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бугунги кунда юртимизда 9 минг 370 та маҳалла бор. Президентимиз топшириғига кўра, уларнинг ҳар бирига борилиб, аҳолини қийнаётган муаммолар рўйхати шакллантирилган.
Хусусан, йўл, ичимлик суви, суғориш тизими, электр таъминоти, таълим ва тиббиёт билан боғлиқ 12 мингта масала кўтарилган.
Йиғилишда мазкур муаммолар ечимини ўз ичига олган аниқ вазифалар белгиланди.
4 минг 979 та маҳаллада режалаштирилган 5 минг 695 та қурилиш-таъмирлаш лойиҳалари учун “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” жамғармаларига 1 триллион 700 миллиард сўм йўналтирилиши айтилди. Эҳтиёжга қараб, йил якунига қадар яна 1 триллион сўм ажратилади.
Маҳаллаларда турмуш шароитларини яхшилашда “Ташаббусли бюджет” лойиҳаси айни муддао бўлмоқда. Жорий йил иккинчи ярмида бу лойиҳада 9 минг 201 та (98 фоиз) маҳалла иштирок этди. Овоз бериш якунларига кўра, 1 минг 221 та маҳалладаги 1 минг 418 та лойиҳа ғолиб деб топилиб, улар учун жами 1 триллион сўм маблағ ўтказиб берилди.
Президентимиз аҳоли талабларини қаноатлантириш ва маҳаллаларни обод қилиш мақсадида “Ташаббусли бюджет” лойиҳасини янада кенгайтириш таклифини билдирди.
Шу боис, 342 та маҳалладаги 2 мингтадан ортиқ овоз тўплаган, лекин ғолиб бўлмаган 364 та лойиҳа учун қўшимча 335 миллиард сўм ажратиладиган бўлди. Бундан ташқари, аҳоли саломатлиги муҳимлигини инобатга олиб, маҳалла шифокорлик пунктлари, оилавий поликлиникаларни жиҳозлашга келгуси йилда қўшимча 200 миллиард сўм ажратилади.
Шу билан бирга, келгуси йилдан вилоят бюджетлари қўшимча маблағларининг 30 фоизи ҳам “Ташаббусли бюджет” лойиҳаларига йўналтирилиши айтилди. Бу – яна қўшимча 1 триллион сўм дегани.
Умуман, келгуси йилдан бошлаб, маҳаллалардаги инфратузилма учун маблағлар фақатгина “Ташаббусли бюджет” орқали аҳоли истаган лойиҳаларга ажратилиши белгиланди.
– Келгуси йил 1 январдан “Ташаббусли бюджет” лойиҳалари учун маблағлар 3,5 бараварга оширилиб, 8 триллион сўмга етказилади. Шунда ўғирлик бўлмайди, адолат бўлади, одамлар ўзлари ҳисса қўшган лойиҳаларни, албатта, асраб-авайлайди, – деди давлатимиз раҳбари.
Яна бир янгилик – ҳар бир маҳалла ўзининг муаммосини мустақил ҳал этиши учун келгуси йилдан “Маҳалла бюджети” тизими жорий этилади. Ҳар бир вилоятнинг солиқ ундирилиши паст бўлган биттадан туманида, тажриба тариқасида, аҳолининг мол-мулк ва ер солиғини ундириш маҳалланинг ўзига ўтказилади. Бундан тушган маблағ “Маҳалла бюджети”да қолади.
Мутасаддиларга ушбу маблағларни шакллантириш, сарфлаш ва назорат қилиш тартибини ишлаб чиқиш топширилди.
Йиғилишда ҳудудларни кўкаламзорлаштириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида бу йил якунигача 75 миллион дона, келгуси йил баҳор ойларида яна 125 миллион дона мевали ва манзарали кўчатлар экиш вазифаси қўйилди. Ўтган йилги тажрибадан келиб чиқиб, 20 октябрдан 1 декабргача кўчат экиш бўйича “долзарб 40 кунлик” эълон қилинди.
– Дарахт ҳавас билан экилиши, халқимиз, маҳаллаларимизнинг маданиятига айланиши лозим, – деди Президент.

Шавкат Мирзиёев: Настроение населения – зеркало наших реформ и политики
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 11 октября состоялось видеоселекторное совещание по приоритетным задачам благоустройства махаллей и решения волнующих население вопросов.
Все проводимые в нашей стране преобразования, реализуемые социально-экономические проекты направлены на обеспечение благополучной жизни народа. Главное требование главы нашего государства - результаты реформ должны ощущаться в жизни людей и махаллях, в которых они живут.
С этой целью в рамках программ текущего года из бюджета выделено почти 29 триллионов сумов на благоустройство 4 тысяч 100 махаллей, а также на решение в них проблем, связанных с детскими садами, школами, здравоохранением, водоснабжением, электроснабжением, канализацией.
В результате были отремонтированы внутренние дороги в 434 махаллях. К 672 махаллям проведены сети питьевого водоснабжения. Построены 34 новые школы, реконструировано 338 и отремонтировано 360 школ, в них созданы возможности для обучения еще 78 тысяч детей. Также обновлено 580 трансформаторов, 20 тысяч километров электросетей, улучшено электроснабжение 1,5 миллиона жителей в 413 махаллях.
На совещании обсуждены меры по планомерному продолжению этой работы и решению актуальных вопросов в махаллях.
- Ни один гражданин не должен оставаться один на один со своими проблемами. Настроение населения - зеркало наших реформ и политики. Своевременное реагирование на каждую волнующую людей проблему независимо от ее величины, ее последовательное решение должны быть главным приоритетом руководителей всех уровней, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Сегодня в нашей стране насчитывается 9 тысяч 370 махаллей. По поручению Президента рабочие группы посетили каждую из них и сформировали перечень проблем, волнующих население.
В частности, поднято 12 тысяч вопросов, связанных с дорогами, питьевой водой, ирригационной системой, электроснабжением, образованием и медициной.
На совещании были определены конкретные задачи по устранению этих проблем.
Определено, что в фонды «Обод кишлок» и «Обод махалла» будет направлено 1 триллион 700 миллиардов сумов для строительства и ремонта объектов в 4 тысячах 979 махаллях. В случае необходимости до конца года будет выделен еще 1 триллион сумов.
Проект «Инициативный бюджет» стал важным средством улучшения жизни махаллей. Во втором полугодии текущего года в этом проекте участвовала 9 тысяч 201 махалля (98 процентов всех махаллей). По итогам голосования победителями признаны 1 тысяча 418 проектов в 1 тысяче 221 махаллях, на их реализацию направлен 1 триллион сумов.
В целях удовлетворения запросов населения и благоустройства махаллей Президент предложил еще больше расширить проект «Инициативный бюджет».
Так, на 364 проекта в 342 махаллях, набравших более 2 тысяч голосов, но не победивших в голосовании, будет выделено дополнительно 335 миллиардов сумов. Кроме того, с учетом важности общественного здравоохранения, на оснащение махаллинских врачебных пунктов и семейных поликлиник в следующем году будет выделено дополнительно 200 миллиардов сумов.
При этом подчеркнуто, что с 2023 года 30 процентов дополнительных средств региональных бюджетов будут направляться на проекты «Инициативного бюджета». Это дополнительно 1 триллион сумов.
В целом со следующего года средства на инфраструктуру махаллей будут распределяться только через «Инициативный бюджет» на те проекты, которые нужны жителям.
- С 1 января следующего года средства на проекты «Инициативного бюджета» будут увеличены в 3,5 раза до 8 триллионов. Таким образом будет справедливость, и люди конечно же будут бережно использовать объекты, в создание которых они внесли свой вклад, - сказал глава государства.
Еще одно нововведение - в следующем году будет введена система «Махаллинский бюджет», чтобы каждая махалля могла самостоятельно решать свои проблемы. В одном из районов каждой области функции по сбору налога на имущество и земельного налога с населения в качестве эксперимента будут переданы махаллям. Собранные средства останутся в бюджете махаллей.
Ответственным лицам поручено разработать порядок формирования, расходования и контроля этих средств.
На совещании особое внимание было уделено вопросу озеленения.
Поставлена ​​задача до конца текущего года высадить в рамках общенационального проекта «Яшил макон» 75 миллионов фруктовых и декоративных деревьев, а весной следующего года – еще 125 миллионов саженцев. На основе прошлогоднего опыта объявляются 40 ударных дней по посадке деревьев с 20 октября по 1 декабря.
- Посадка деревьев должна проводиться с душой, стать неотъемлемой частью культуры нашего народа, наших махаллей, - сказал Президент.