O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari keng ko‘lamli hamkorlikni yanada rivojlantirishga intilish qat’iy ekanini tasdiqladilar
15-noyabr kuni Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev o‘rtasida tor doiradagi muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Ushbu davlat tashrifi O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari tarixida yangi bosqichni boshlab berishi ta’kidlandi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida Toshkentda Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes forumi, Qozog‘iston tibbiyoti kunlari, qozoq filmlari namoyishi, Ostona kunlari va bir qator madaniy tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yilning o‘tgan davri mobaynida tovar ayirboshlash 4 milliard dollarga yetdi. O‘zaro savdo hajmini oshirish va import o‘rnini bosish orqali bu ko‘rsatkichni 10 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan. Yuk tashish hajmi o‘sib bormoqda, shaharlar o‘rtasida haftasiga 40 dan ortiq aviaqatnovlar amalga oshirilmoqda.
So‘nggi yillarda 6,5 mingta qo‘shma korxona tashkil etildi va ustuvor tarmoqlarda yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish uchun 8 milliard dollardan ortiq qiymatdagi loyihalar portfeli tayyorlandi. Ushbu loyihalarni amalga oshirish uchun qo‘shma investitsiya platformasini ishga tushirish taklif qilindi.
Muzokaralar davomida energetika, transport, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi va suv xo‘jaligi, atrof-muhitni muhofaza qilish, axborot texnologiyalari va boshqa muhim sohalarda o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Hududlararo aloqalarni yanada kengaytirish muhimligi ta’kidlandi. Ikki mamlakat hududlari rahbarlarining birinchi Kengashini 2026-yilda Qozog‘istonda o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Президенты Узбекистана и Казахстана подтвердили приверженность дальнейшему развитию всестороннего сотрудничества
15 ноября в резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в узком формате.
Подчеркнуто, что нынешний государственный визит откроет новую веху в истории узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечено, что в рамках подготовки к визиту успешно проведены заседание Межправительственной комиссии и бизнес-форум, Дни медицины Казахстана, в Ташкенте проходит показ казахского кино, Дни Астаны, ряд культурных мероприятий.
Товарооборот с начала года составил 4 миллиарда долларов. Стоит задача по доведению данного показателя до 10 миллиардов за счет наращивания взаимных поставок и замещения импорта. Растут объемы грузоперевозок, между городами осуществляется более 40 авиарейсов в неделю.
Создано 6,5 тысячи совместных предприятий, реализуются крупные проекты в приоритетных отраслях. В целях развития промышленной кооперации подготовлен портфель проектов на сумму свыше 8 миллиардов долларов. Для продвижения таких проектов предложено запустить совместную Инвестиционную платформу.
В ходе переговоров особое внимание было уделено расширению взаимовыгодного партнёрства в таких ключевых областях, как энергетика, транспорт, химическая промышленность, сельское и водное хозяйство, охрана окружающей среды, IT и других направлениях.
Отмечена важность дальнейшего расширения межрегиональных контактов. Достигнута договоренность о проведении первого Совета глав регионов двух стран в Казахстане в 2026 году.