Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 октябрь куни Татаристон Республикаси Президенти Рустам Минниханов бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда Татаристон билан амалий шерикликни кенгайтириш ва иқтисодиётнинг устувор тармоқларида қўшма инновацион лойиҳаларни илгари суриш масалалари ҳар томонлама кўриб чиқилди.
Етакчи корхона ва компаниялар ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг илк натижалари мамнуният билан қайд этилди.
Тошкент вилоятидаги “Чирчиқ” кимё-индустриал технопарки доирасида кооперация кўлами кенгайиб бормоқда. Хусусан, 16 та инвестиция лойиҳаси тайёрланмоқда ва амалга оширилмоқда.
Қабул қилинган “йўл харитаси”га мувофиқ машинасозлик тармоғида, янги турдаги кимёвий маҳсулотлар ишлаб чиқариш борасида, кичик тоннажли кимё ва нефтни қайта ишлаш, аграр саноат, IT соҳаларида кооперацияни кучайтириш ва лойиҳаларни илгари суриш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ҳудудларида, шу жумладан Жиззах ва Тошкент вилоятларида қўшма бизнес лойиҳаларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 октября принял делегацию во главе с Президентом Республики Татарстан Рустамом Миннихановым.
Были предметно рассмотрены вопросы расширения практического партнерства с Татарстаном и продвижения совместных инновационных проектов в приоритетных отраслях экономики.
С удовлетворением отмечены первые результаты взаимовыгодного сотрудничества на уровне ведущих компаний и предприятий.
Расширяются масштабы кооперации в рамках химико-индустриального технопарка «Чирчик» в Ташкентской области. В частности, ведется подготовка и реализация 16 инвестиционных проектов.
Были обсуждены перспективы углубления кооперации и продвижения проектов в области машиностроения, производства новых видов химической продукции, в сфере малотоннажной химии и нефтепереработки, агропроизводства, IT-секторе в соответствии с принятой «дорожной картой».
Особое внимание уделено реализации совместных бизнес-проектов в регионах Узбекистана, в том числе в Джизакской и Ташкентской областях.
Достигнута договоренность об осуществлении программ в области образования, подготовки и повышения квалификации кадров по техническим специальностям.