Temir yo‘l sohasini rivojlantirish va modernizatsiya qilish rejalari yuzasidan ma’lumot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga temir yo‘l sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusi yillar uchun rejalar taqdimot qilindi.
Temir yo‘l tarmog‘ida boshlangan keng ko‘lamli transformatsiya jarayonlari o‘zining ijobiy natijalarini bera boshladi. O‘tgan yilni tarmoq ilk bor sof foyda bilan yakunladi, joriy yilning birinchi to‘qqiz oyida sof foyda 800 milliard so‘mdan oshdi. Tranzit va yo‘lovchi tashish, eksport va investitsiya hajmlari o‘sib bormoqda.
Taqdimotda bu natijalar bilan cheklanmay, aholi soni va iqtisodiyot o‘sishiga mos ravishda temir yo‘l transporti xizmatlarining sifati hamda qamrovini kengaytirish, tarmoqda xarajatlarni qisqartirishni davom ettirish zarurligi ta’kidlandi.
Xususan, transport hisobidan boshlab, harakat oqimigacha bo‘lgan barcha bosqichlarda sun’iy intellekt asosida nazorat o‘rnatish orqali xarajatlarni tahlil qilish, yo‘l qo‘yilayotgan yo‘qotishlarni aniqlash va shu asosda tannarxni 20 foizga kamaytirish mumkinligi qayd etildi.
2026-2030-yillarda yo‘lovchi va yuk tashish hajmini kamida ikki barobarga oshirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Buni ta’minlash uchun 151 kilometr yangi temir yo‘l qurish, 182 kilometr masofadagi yo‘llarni elektrlashtirish, shuningdek, 27 ta mavjud stansiya va 1 ming kilometr yo‘lni modernizatsiya qilish rejalari haqida ma’lumot berildi.
Jumladan, “Nurafshon – Pskent – Bo‘ka – Bekobod – Boyovut – Yangiyer” va “Xovos – Dashtobod” yo‘nalishlarida elektrlashtirilgan yangi temir yo‘llar quriladi. “Qumqo‘rg‘on – Quduqli”, “Samarqand – Urgut” va “Baytqo‘rg‘on – Parkent” yo‘llarini elektrlashtirish, “Toshkent – Samarqand”, “To‘qimachi – Angren” va “Angren – Pop” yo‘llarining o‘tkazuvchanlik qobiliyatini oshirish rejalashtirilgan.
Respublika bo‘ylab shaharlar atrofida qatnaydigan poyezdlar harakatini faollashtirish maqsadida mavjud 40 ta yo‘nalishga qo‘shimcha yana 15 ta yangi yo‘nalish ochish taklif qilindi.
Xususan, “Toshkent – Nurafshon – Ohangaron – Angren”, “Navoiy – Zarafshon – Uchquduq”, “Qo‘qon – Namangan – Andijon – Marg‘ilon”, “Termiz – Qumqo‘rg‘on – Boysun – Darband”, “Nukus – Shovot – Urganch – Xiva”, “Jizzax – Do‘stlik – Aydar-Arnasoy ko‘li”, “Qarshi – Shahrisabz” kabi yo‘nalishlarda shahar atrofi qatnovlarini yo‘lga qo‘yish orqali aholining kundalik safarlari uchun qulay sharoit yaratilishi qayd etildi.
Yig‘ilishda yuqori tezlikda harakatlanuvchi tarmoqni kengaytirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Uzunligi 102 kilometrlik “Navoiy – Buxoro” temir yo‘l liniyasini foydalanishga kiritishni jadallashtirish topshirildi. Bu yo‘lning ishga tushishi yuk va yo‘lovchi tashishda vaqt va xarajatlarni sezilarli qisqartirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Kelgusi yillarda yangi ochiladigan yo‘nalishlar va qurilayotgan yo‘llar uchun lokomotiv va vagonlar parkini kengaytirish bo‘yicha ham rejalar bayon etildi.
Jumladan, Xitoydan 38 ta magistral lokomotiv, 50 ta manyovrli va gibrid manyovrli lokomotiv xarid qilish nazarda tutilgan. Koreyaning “Hyundai Rotem” kompaniyasi bilan hamkorlikda 6 ta yuqori tezlikdagi elektropoyezd olib kelib, ulardan birinchisini kelgusi yilda “Toshkent – Urganch – Xiva” yo‘nalishida qatnovga qo‘yish topshirildi. Bu orqali yo‘nalishda yo‘l vaqti hozirgi 14 soatdan 7,5 soatgacha qisqarishi kutilmoqda.
Shuningdek, mamlakatimizda 250 ta zamonaviy yo‘lovchi vagonlarini qurish, shaharlararo qatnaydigan 23 ta elektr poyezdini xarid qilish orqali yo‘lovchilarga sharoitlar kengaytiriladi. 10 mingta yuk vagonlarini qurish, 6 mingdan ziyodini tiklash hamda 12 ta elektrovozni kapital ta’mirdan chiqarish vazifalari belgilab olindi.
Temir yo‘l sohasida xususiy sheriklik loyihalarini ko‘paytirish zarurligi ham ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘l qurilishi bo‘yicha amaliy ishlarning borishi ham ko‘rib chiqildi.
Prezidentimiz mazkur yo‘lning Markaziy Osiyoda transport bog‘liqligini oshirish va mamlakatimizning tranzit salohiyatini yanada mustahkamlashdagi strategik ahamiyatini alohida ta’kidlab, qurilish ishlarining sifatini ta’minlash yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Yig‘ilish yakunida temir yo‘l tarmog‘ini modernizatsiya qilish va kengaytirish bo‘yicha belgilangan loyihalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish, raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektdan keng foydalanib, xarajatlarni maqbullashtirish, shuningdek, sohada yo‘lovchilar hamda biznes uchun yanada qulay, xavfsiz va ishonchli muhit yaratish yuzasidan mutasaddilarga aniq topshiriqlar berildi.

President Shavkat Mirziyoyev was briefed on the ongoing works in the railroad sector and plans for upcoming years.
The large-scale transformation processes initiated in the railway sector are already yielding positive results. The industry ended last year with a net profit for the first time, and for the first nine months of this year, net profit exceeded 800 billion soums. The volumes of transit and passenger traffic, exports and investments are growing.
The presentation emphasized the need to go beyond these results and improve the quality and volume of rail transport services in line with population and economic growth, as well as continue to reduce costs in the industry.
Specifically, it was noted that the implementation of artificial intelligence-based control at all stages – from shipment accounting to traffic management, cost analysis, and the identification of potential losses – will reduce costs by 20 percent.
It was noted that passenger and freight traffic volumes should at least double between 2026 and 2030. To achieve this goal, it is planned to build 151 kilometers of new and electrify 182 kilometers of existing railway lines, as well as modernize 27 existing stations and 1 thousand kilometers of railways.
In particular, new electrified railway lines will be built on the “Nurafshan-Pskent-Buka-Bekabad-Bayavut-Yangiyer” and “Khavast-Dashtabad” routes. Plans are underway to electrify the “Kumkurgan-Kudukli”, “Samarkand-Urgut”, and “Baytkurgan-Parkent” routes, as well as to increase capacity on the “Tashkent-Samarkand”, “Tukimachi-Angren”, and “Angren-Pap” routes. To boost commuter rail services, it is proposed to open 15 new routes in addition to the existing 40.
Particularly, the establishment of commuter service on routes such as “Tashkent – Nurafshan – Akhangaran – Angren”, “Navoi – Zarafshan – Uchkuduk”, “Kagan – Namangan – Andijan – Margilan”, “Termez – Kumkurgan – Baysun – Darband”, “Nukus – Shavat – Urgench – Khiva”, “Jizzakh – Dustlik – Aydar-Arnasay”, and “Karshi – Shakhrisabz” will create favorable conditions for daily travel.
The meeting also discussed the issue of expanding networks for high-speed trains. Instructions were given to expedite the commissioning of the 102-kilometer “Navoi-Bukhara” railway line. It was noted that the launch of this line will significantly reduce the time and costs of freight and passenger transportation.
Plans were also outlined to expand the locomotive and railcar fleet for new routes being opened and built in the coming years.
Specifically, it’s planned to purchase 38 mainline locomotives, 50 shunting locomotives, and hybrid shunting locomotives from China. It was instructed to deliver six high-speed electric trains, and to commission the first of them on the Tashkent-Urgench-Khiva route next year, jointly with the Korean company Hyundai Rotem. This is expected to reduce travel time from the current 14 hours to 7,5 hours.
Furthermore, passenger transportation will be expanded through the production of 250 modern passenger cars and the acquisition of 23 intercity electric trains. Targets have been set for the manufacture of 10 thousand freight cars, the refurbishment of over 6 thousand freight cars, and the overhaul of 12 electric locomotives.
The need to expand public-private partnership projects in the railway industry was also noted.
In addition, the meeting reviewed the progress of practical work on the construction of the “China–Kyrgyzstan–Uzbekistan” railway.
The President emphasized the strategic importance of this project for enhancing transport connectivity in Central Asia and strengthening Uzbekistan’s transit potential, and gave specific instructions to ensure the high quality of construction work.
In conclusion, the responsible officials were tasked with ensuring the timely and efficient implementation of projects aimed at modernizing and expanding the railway network, broadly integrating digital technologies and artificial intelligence, optimizing costs, and creating a more comfortable, safe, and reliable environment for both passengers and businesses.