Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti davlat tashrifi bilan O‘zbekistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev 14-16-noyabr kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, oliy darajadagi muzokaralar hamda O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari raisligida Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishi o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.
Kun tartibidagi asosiy mavzu – savdo, sanoat kooperatsiyasi, transport va logistika, energetika, qishloq xo‘jaligi, suv resurslari, madaniy-gumanitar loyihalar kabi ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni chuqurlashtirish.
Mintaqaviy va global siyosatning dolzarb masalalari, ko‘p tomonlama formatlar doirasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashiladi.
Xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazi va qator qo‘shma loyihalarni ishga tushirish, O‘zbekiston – Qozog‘iston strategik sheriklik hamda ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga qaratilgan hujjatlar to‘plamini imzolash ko‘zda tutilgan.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvida ham ishtirok etadi.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев 14-16 ноября посетит нашу страну с государственным визитом.
В соответствии с программой пребывания предусматривается проведение переговоров на высшем уровне и Второго заседания Высшего межгосударственного совета под председательством лидеров Узбекистана и Казахстана.
Ключевыми темами повестки станут вопросы углубления сотрудничества в таких приоритетных направлениях, как торговля, промышленная кооперация, транспорт и логистика, энергетика, аграрный сектор, водные ресурсы, культурно-гуманитарные проекты.
Состоится обмен мнениями по актуальным вопросам региональной повестки и глобальной политики, взаимодействия в рамках многосторонних форматов.
Предусматриваются запуск Международного центра промышленной кооперации и ряда совместных проектов, подписание пакета документов, направленных на дальнейшее укрепление узбекско-казахстанских отношений стратегического партнёрства и союзничества.
Президент Республики Казахстан также примет участие в седьмой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии.