Prezident Shavkat Mirziyoyevga inflyatsiyani jilovlash va makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar hamda 2026-yilga mo‘ljallangan vazifalar to‘g‘risida axborot berildi.
Ichki bozorni to‘yintirish va inflyatsiya omillarini jilovlash bo‘yicha izchil ishlar tufayli barqaror iqtisodiy o‘sish ta’minlanayotgani, inflyatsiyani pasaytirish va milliy valyutani mustahkamlashda ijobiy natijalarga erishilgani qayd etildi.
2025-yil 1-noyabr holatiga ko‘ra, yillik inflyatsiya darajasi o‘tgan yilgi 10,2 foizdan 7,8 foizgacha pasaygan. 2026-yilda bu ko‘rsatkichni 7 foizgacha tushirish, 2027-yilda esa 5 foiz doirasida ushlab turish rejalashtirilmoqda.
Shu maqsadda ichki bozorda tovar va xizmatlar taklifini rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratiladi. Xususan, 2026-yilda banklar agrar tarmoq, oziq-ovqat sanoati va xizmat ko‘rsatish sohalaridagi loyihalarni moliyalashtirishni kengaytiradi.
Yig‘ilishda asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining barqarorligini ta’minlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rish muhimligi ta’kidlandi.
Yuqori o‘sish sur’atlari va aholi bandligini ta’minlash maqsadida kelgusi yilda tijorat banklari tomonidan iqtisodiyotga ajratiladigan kreditlar hajmi 450 trillion so‘mga yetkaziladi.
Davlatimiz rahbariga mikro, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha berilgan topshiriqlarning ijrosi haqida axborot berildi. Yil boshidan buyon tadbirkorlik subyektlariga 116 trillion so‘mlik kreditlar ajratildi, bu o‘tgan yilga nisbatan 1,4 barobar ko‘pdir.
Mahallabay ishlash doirasida 89 ming fuqaroning biznes tashabbuslari qo‘llab-quvvatlanib, ularga 1,1 trillion so‘mlik kreditlar ajratildi. Yil yakuniga qadar mazkur ko‘rsatkich 100 ming nafarga yetkaziladi.
2026-yilda ham kambag‘allikni qisqartirish, aholini tadbirkorlikka faol jalb etish bo‘yicha ishlarni izchil davom ettirish rejalashtirilgan. Mikro, kichik va o‘rta biznesni kreditlash hajmini 140 trillion so‘mga yetkazish, yana 100 ming fuqaroning loyihalarini qo‘llab-quvvatlash mo‘ljallangan.
Prezidentimiz aholi va biznes uchun barqaror moliyaviy muhit yaratish, bank tizimiga ishonchni mustahkamlash hamda moliya bozorida sog‘lom raqobatni rivojlantirish bundan buyon ham bank-moliya siyosatining bosh vazifasi bo‘lishi lozimligini ta’kidladi.
Mutasaddilarga inflyatsiyani jilovlash, tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, mamlakatimiz makroiqtisodiy barqarorligini mustahkamlash yuzasidan qo‘shimcha topshiriqlar berildi.

President Shavkat Mirziyoyev was briefed on the ongoing work and objectives for 2026 aimed at curbing inflation and ensuring macroeconomic stability.
It was noted that consistent efforts to saturate the domestic market and contain inflationary factors have ensured sustainable economic growth, positive results in reducing inflation and strengthening the national currency have been achieved.
As of November 1, 2025, the annual inflation rate had decreased to 7.8 percent, compared to 10.2 percent a year earlier. In 2026, it’s planned to reduce this figure to 7 percent, and in 2027, to keep it within 5 percent.
To achieve these goals, special attention will be paid to stimulating the supply of goods and services in the domestic market. For instance, in 2026, banks will increase financing for projects in the agricultural sector, food industry, and service sector.
The meeting highlighted the importance of taking all necessary measures to ensure price stability for essential food products.
To ensure high rates of growth and employment next year, the volume of lending to the economy by commercial banks will reach 450 trillion soums.
The Head of State was informed about the progress in implementing instructions to support micro, small, and medium-sized businesses. Since the beginning of the year, business entities have received 116 trillion soums in loans, which is 1.4 times more than in the previous year.
As part of the work conducted directly in the mahallas, the business initiatives of 89 thousand people have been supported with loans totaling 1.1 trillion soums. By the end of the year, this figure will reach 100 thousand people.
In 2026, the work to reduce poverty and actively involve the population in entrepreneurship will consistently continue. It’s envisioned to increase the volume of lending to micro, small, and medium-sized businesses to 140 trillion soums and support the projects of an additional 100 thousand people.
In conclusion, the President emphasized that the primary objective of banking and financial policy must continue to be the creation of a stable financial environment for the public and businesses, strengthening trust in the banking system, and fostering healthy competition in the financial market.
Responsible officials were given further instructions on containing inflation, supporting entrepreneurial initiatives, and strengthening the country's macroeconomic stability.