Prezident Shavkat Mirziyoyevga inflyatsiyani jilovlash va makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar hamda 2026-yilga mo‘ljallangan vazifalar to‘g‘risida axborot berildi.
Ichki bozorni to‘yintirish va inflyatsiya omillarini jilovlash bo‘yicha izchil ishlar tufayli barqaror iqtisodiy o‘sish ta’minlanayotgani, inflyatsiyani pasaytirish va milliy valyutani mustahkamlashda ijobiy natijalarga erishilgani qayd etildi.
2025-yil 1-noyabr holatiga ko‘ra, yillik inflyatsiya darajasi o‘tgan yilgi 10,2 foizdan 7,8 foizgacha pasaygan. 2026-yilda bu ko‘rsatkichni 7 foizgacha tushirish, 2027-yilda esa 5 foiz doirasida ushlab turish rejalashtirilmoqda.
Shu maqsadda ichki bozorda tovar va xizmatlar taklifini rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratiladi. Xususan, 2026-yilda banklar agrar tarmoq, oziq-ovqat sanoati va xizmat ko‘rsatish sohalaridagi loyihalarni moliyalashtirishni kengaytiradi.
Yig‘ilishda asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining barqarorligini ta’minlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rish muhimligi ta’kidlandi.
Yuqori o‘sish sur’atlari va aholi bandligini ta’minlash maqsadida kelgusi yilda tijorat banklari tomonidan iqtisodiyotga ajratiladigan kreditlar hajmi 450 trillion so‘mga yetkaziladi.
Davlatimiz rahbariga mikro, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha berilgan topshiriqlarning ijrosi haqida axborot berildi. Yil boshidan buyon tadbirkorlik subyektlariga 116 trillion so‘mlik kreditlar ajratildi, bu o‘tgan yilga nisbatan 1,4 barobar ko‘pdir.
Mahallabay ishlash doirasida 89 ming fuqaroning biznes tashabbuslari qo‘llab-quvvatlanib, ularga 1,1 trillion so‘mlik kreditlar ajratildi. Yil yakuniga qadar mazkur ko‘rsatkich 100 ming nafarga yetkaziladi.
2026-yilda ham kambag‘allikni qisqartirish, aholini tadbirkorlikka faol jalb etish bo‘yicha ishlarni izchil davom ettirish rejalashtirilgan. Mikro, kichik va o‘rta biznesni kreditlash hajmini 140 trillion so‘mga yetkazish, yana 100 ming fuqaroning loyihalarini qo‘llab-quvvatlash mo‘ljallangan.
Prezidentimiz aholi va biznes uchun barqaror moliyaviy muhit yaratish, bank tizimiga ishonchni mustahkamlash hamda moliya bozorida sog‘lom raqobatni rivojlantirish bundan buyon ham bank-moliya siyosatining bosh vazifasi bo‘lishi lozimligini ta’kidladi.
Mutasaddilarga inflyatsiyani jilovlash, tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, mamlakatimiz makroiqtisodiy barqarorligini mustahkamlash yuzasidan qo‘shimcha topshiriqlar berildi.

Представлена информация по дальнейшему снижению инфляции и обеспечению макроэкономической стабильности
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о проводимой работе и задачах на 2026 год по сдерживанию инфляции и обеспечению макроэкономической стабильности.
Отмечено, что благодаря последовательной работе по насыщению внутреннего рынка и сдерживанию инфляционных факторов обеспечивается устойчивый экономический рост, достигнуты позитивные результаты в снижении инфляции и укреплении национальной валюты.
На 1 ноября 2025 года годовой уровень инфляции снизился до 7,8 процента против 10,2 процента годом ранее. В 2026 году планируется снизить этот показатель до 7 процентов, а в 2027 году – удержать в пределах 5 процентов.
Для достижения этих целей особое внимание будет уделено стимулированию предложения товаров и услуг на внутреннем рынке. Так, в 2026 году банки увеличат финансирование проектов в аграрном секторе, пищевой промышленности и сфере услуг.
На совещании указано на важность принятия всех необходимых мер для обеспечения стабильности цен на основные виды продовольственной продукции.
Для обеспечения высоких темпов роста и занятости населения в будущем году объем кредитования экономики коммерческими банками достигнет 450 триллионов сумов.
Глава государства был проинформирован о ходе выполнения поручений по поддержке микро-, малого и среднего бизнеса. С начала года субъектам предпринимательства предоставлено 116 триллионов сумов кредитов, что в 1,4 раза больше, чем годом ранее.
В рамках работы непосредственно в махаллях были поддержаны бизнес-инициативы 89 тысяч человек, которые получили кредиты на 1,1 триллиона сумов. До конца года этот показатель достигнет 100 тысяч человек.
В 2026 году планируется последовательно продолжить работу по сокращению бедности, активному вовлечению населения в предпринимательство. Предусматривается довести объем кредитования микро-, малого и среднего бизнеса до 140 триллионов сумов и поддержать проекты еще 100 тысяч человек.
В завершение Президент подчеркнул, что главной задачей банковско-финансовой политики и впредь должны быть создание для населения и бизнеса стабильной финансовой среды, укрепление доверия к банковской системе и развитие здоровой конкуренции на финансовом рынке.
Ответственным лицам даны дополнительные поручения по сдерживанию инфляции, поддержке предпринимательской инициативы и укреплению макроэкономической стабильности страны.