O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-noyabr kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Tovar ayirboshlashning o‘sish sur’atini saqlab qolish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiyani, shu jumladan energetika sohasidagi qo‘shma loyihalarni ilgari surish, hududlarning ishbilarmonlik aloqalari va madaniy-gumanitar almashinuvini kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yil 22-oktabr kuni Moskva viloyatida o‘tgan O‘zbekiston va Rossiya hududlari kengashining ikkinchi yig‘ilishi samarali bo‘lgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
3-dekabr kuni bo‘ladigan O‘zbekiston-Rossiya Hukumatlararo komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi va uning doirasida qo‘shma biznes forumini samarali o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi, bo‘lajak tadbirlarning rejasi muhokama qilindi.

The Presidents of Uzbekistan and Russia hold a telephone conversation
On November 11, a telephone conversation was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Topical issues of further development and strengthening of Uzbek-Russian relations of comprehensive strategic partnership and alliance in the context of practical implementation of high-level agreements, were discussed.
Special attention was paid to maintaining the dynamics of trade turnover growth, promoting cooperation in priority economic sectors, including joint projects in energy, expanding cooperation between regions, cultural and humanitarian exchange.
The fruitful results of the second session of the Council of regions between Uzbekistan and Russia held in Moscow region on October 22 this year, were noted with satisfaction.
The importance of fruitful organization of the upcoming regular session of the Uzbek-Russian intergovernmental commission and joint business-forum, was noted.
The sides also exchanged views on the topical issues of international and regional agenda, discussed the schedule of upcoming events.