Президент Шавкат Мирзиёев 10 октябрь куни “Humo Arena” спорт саройига ташриф буюриб, дзюдо бўйича жаҳон чемпионати беллашувларини томоша қилди.
Маълумки, бу нуфузи бўйича Олимпия ўйинларидан кейинги ўринда турадиган муҳим мусобақадир. Юртимизда биринчи марта ўтаётган мазкур чемпионатда 82 та мамлакатдан 571 нафар дзюдочи иштирок этмоқда. Ўзбекистон миллий терма жамоаси сафида 18 нафар йигит-қиз курашмоқда.
Давлатимиз раҳбари эркаклар ўртасида 90 килограмгача бўлган вазн тоифасидаги финал беллашувини кузатди. Қизғин ва тенг курашлар остида ўтган баҳсда юртдошимиз Давлат Бобонов италиялик рақиби Кристиан Парлатини енгиб, олтин медални қўлга киритди. Бу мамлакатимиз дзюдоси тарихида яна бир катта муваффақият бўлди.
Ғолиб Давлат Бобонов (олтин) ва совриндорлар Кристиан Парлати (кумуш), грузиялик Лаша Бекаури ва Лука Майсурадзега (бронза) медалларни Президент Шавкат Мирзиёев топширди.
Мусобақанинг кейинги кунларида яна тўрт нафар спортчимиз гиламга чиқади. Жаҳон чемпионати 13 октябрь куни якунланади.

Президент посетил состязания чемпионата мира по дзюдо
Президент Шавкат Мирзиёев 10 октября посетил спортивный комплекс «Humo Arena» и посмотрел состязания чемпионата мира по дзюдо.
Это важный турнир, по престижности уступающий только Олимпийским играм. В чемпионате, который впервые проводится в нашей стране, участвует 571 дзюдоист из 82 стран. В составе сборной Узбекистана выступают 18 мужчин и женщин.
Глава нашего государства наблюдал за финалом мужских состязаний в весовой категории до 90 килограммов. Наш соотечественник Давлат Бобонов в упорной борьбе победил своего итальянского соперника Кристиана Парлати и завоевал золотую медаль. Это стало очередным выдающимся успехом отечественного спорта.
Медали победителю и призерам - Давлату Бобонову (золото), Кристиану Парлати (серебро), грузинам Лаше Бекаури и Луке Майсурадзе (бронза) вручил Президент Шавкат Мирзиёев.
В оставшиеся дни соревнований на татами выйдут еще четыре представителя нашей страны. Чемпионат мира завершится 13 октября.