Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-noyabr kuni tibbiyot va farmatsevtika xodimlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilganlarni Sog‘liqni saqlash sohasi xodimlari kuni bilan samimiy tabriklab, barcha shifokor va hamshiralar, soha mutaxassislariga o‘zining chuqur hurmati va ezgu tilaklarini bildirdi.
Farmatsevtika sohasining zamonaviy tibbiyotdagi o‘rnini hisobga olib, bundan buyon ushbu bayramni “Tibbiyot va farmatsevtika xodimlari kuni” sifatida nishonlash taklif qilindi.
Uchrashuvda sohada o‘z yechimini kutayotgan masalalar tahlil qilinib, yangi vazifa va imkoniyatlar belgilab olindi.
Ixtisoslashgan markazlarga so‘nggi besh yilda 7,5 trillion so‘m mablag‘ berilib, ular minglab eng zamonaviy uskunalar bilan jihozlandi. Shunga qaramay, uskunalarning quvvatidan bor-yo‘g‘i 25 foiz foydalanilayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Raqamlashtirish, xorijdan hamkor topish, klinik protokollarni yangilash, ilg‘or diagnostika, profilaktika va davolashni uddalaydigan zamonaviy jamoani shakllantirish barcha tibbiyot markazlari, viloyat, tuman sog‘liqni saqlash boshqarma va bo‘limlarining birinchi navbatdagi vazifasi bo‘lishi zarurligi qayd etildi.
Qaysi mahallada, tumanda qanday kasallik ko‘paygan yoki kamayganini tahlil qilib, ularning oldini olish va samarali davolash bo‘yicha aniq reja bilan ishlash, respublika markazlari bunday tahlil va yondashuv bilan ishni pastda tashkil qilish, katta mablag‘ evaziga olib berilgan eng zamonaviy uskunalardan samarali foydalanish har qachongidan ham dolzarb ekani ta’kidlandi.
– Bugun odamlarning hayotga munosabati ham, talab va ehtiyojlari, dunyoqarashi ham tubdan o‘zgardi. Bu boshqa sohalar qatori tibbiyotda ham sifatni oshirish, zamonaviy yondashuvlar olib kirish bo‘yicha oldimizga yangi vazifalarni qo‘ymoqda. Shu bois, tibbiyotda xalqning bahosini eshitadigan tizimni joriy qilamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Endilikda 26 ta markaz direktorlari, viloyat, tuman sog‘liqni saqlash rahbarlari, oilaviy poliklinika mudirlari bir oylik aniq reja asosida ishlashga o‘tadi.
Markaz rahbarlari o‘z sohasida eng og‘ir tuman va mahallaga boradi. Bir oy qolib, kasalliklarning sabablarini o‘rganib, ularga yechim beradi, oilaviy poliklinika va tuman shifoxonalarining vrachlarini kasallikni davolashga o‘rgatadi.
Bundan buyon viloyat va tuman sog‘liqni saqlash rahbarlarining kunlik qabuli mahallada bo‘ladi.
Har bir viloyat, tuman tibbiyot rahbari, bosh shifokor va poliklinika mudiri bemorga e’tiborli bo‘lib, dardiga shifo izlab kelgan har bir odamning ishi tez bitishi uchun barcha sharoitlarni yaratishi shartligi qayd etildi.
Yangi yildan 26 ta markaz direktorlari, viloyat va tuman sog‘liqni saqlash rahbarlari, oilaviy poliklinika mudirlarini lavozimga qo‘yishda yangi tartib joriy qilinadi.
Bunda barcha tibbiyot muassasalarida rahbar va bosh shifokor lavozimlari bir-biridan ajratiladi. Ularga rahbarlar menejerlikka o‘qigan, yaxshi natijalar ko‘rsatgan tadbirkorlar orasidan tayinlanadi.
Rahbarlarning rag‘batlantirish tizimi ham o‘zgartiriladi.
Eng namunali viloyat, tuman sog‘liqni saqlash bo‘limlari, oilaviy poliklinika mudirlariga “O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan tibbiyot xodimi” unvoni, orden va medallar, 30 million so‘mdan pul mukofoti beriladi. Ular rahbarlik qilayotgan shifoxona va poliklinika infratuzilmasini yaxshilashga 500 million so‘mdan ajratiladi.
Har bir viloyatda eng yaxshi 2 ta tumanning sog‘liqni saqlash bo‘limi rahbari va oilaviy poliklinika mudiri AQSH, Germaniya, Buyuk Britaniya, Koreya, Turkiya kabi tibbiyoti rivojlangan mamlakatlarga menejerlikka o‘qitish uchun yuboriladi.
– Tibbiy ta’limdagi islohotlarimizni davom ettirib, oilaning barcha yoshdagi a’zolariga malakali tibbiy xizmat ko‘rsata oladigan oilaviy shifokorlik institutini rivojlantirishimiz zarur, – dedi Prezident.
Kelgusi o‘quv yilidan tibbiyot oliygohlarining bakalavr bosqichida pediatriya va davolash yo‘nalishlarini o‘z ichiga olgan umumiy tibbiyot fakulteti ochilishi e’lon qilindi. Ularda oilaviy shifokorlik mutaxassisligi bo‘yicha rezidentura va magistratura ham yo‘lga qo‘yiladi.
Rezidenturada ta’lim olayotgan talabalar bepul o‘qish bilan birga oilaviy shifokor sifatida ishlab maosh oladi. Rezidentura bitiruvchisi oilaviy shifokorlik bo‘yicha tor soha diplomi va 150 foizli ustama oladi.
Tibbiyot oliygohlarining bakalavr bosqichida talabalarning fundamental va klinik fanlar bo‘yicha bilimi baholanadi. Rezidenturani tugatgan shifokorlar esa ixtisosligi bo‘yicha imtihondan o‘tkaziladi. Shundan keyin mutaxassis davlat ro‘yxatidan o‘tadi va unga tibbiy faoliyat yuritishga ruxsat beriladi.
Endilikda oddiy muolajani qiladigan emas, tashxis, davolash va profilaktikada shifokorga ko‘makchi bo‘ladigan hamshiralarni tayyorlashga o‘tish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Buning uchun Hamshiralar akademiyasi Toshkent davlat tibbiyot universiteti tasarrufiga o‘tkazilib, negizida Oliy kasbiy tibbiyot akademiyasi tashkil qilinadi.
Kelgusi yildan barcha tibbiyot oliygohlarida oliy hamshiralik ishi yo‘nalishi ochiladi va kvota 2 karra, 2027-yildan esa kamida 20 foizdan oshirib boriladi.
Oliy ma’lumotga ega, shifokor bilan yonma-yon turadigan bunday hamshiralarning mehnati munosib rag‘batlantiriladi. Kelgusi yildan oliy ma’lumotli hamshiralarning maoshiga 100 foiz ustama beriladi.
Ayni paytda o‘rta ma’lumotli hamshiralarni tayyorlash tizimi ham o‘zgartiriladi.
Bugungi davr shifokori zamonaviy texnologiya, davolash va diagnostika usullaridan xabardor bo‘lishi, o‘z ustida doimiy ishlab borishi shartligi qayd etildi.
Shu bois, tibbiyot xodimlarining malakasini uzluksiz oshirib boradigan yangi tizim bo‘ladi. Kelgusi yildan malaka oshirishning masofaviy, robot-simulyator, amaliy, ish joyida mustaqil tayyorgarlik kabi turlari yo‘lga qo‘yiladi. Malaka oshirish talablari va baholash mezonlarini ishlab chiqish bilan shug‘ullanadigan Uzluksiz kasbiy tibbiyot ta’limi markazi tashkil qilinadi.
Prezidentimiz hozirda tibbiy xizmatlarning 30 foizi xususiy sektor tomonidan ko‘rsatilayotgani, ilg‘or tashabbuslar ham ulardan chiqayotgani quvonarli hol ekanini ta’kidlab, ularning xususiy sheriklikni kengaytirish bo‘yicha barcha takliflarini ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirdi.
Kelgusida ham tibbiyotda xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash va ularga qo‘shimcha sharoitlarni yaratish davom ettirilishi ta’kidlandi.
Xususan, kelgusi yildan tibbiy uskuna, jihoz va tez yordam mashinalarini olib kirish bo‘yicha imtiyoz 3 yilga uzaytiriladi.
Umumiy ovqatlanish korxonalariga QQSning bir qismini qaytarish bo‘yicha berilgan imtiyoz xususiy tibbiyot tashkilotlariga ham qo‘llanadi. Zamonaviy ko‘p tarmoqli klinikalarni tashkil qilish va ularni jihozlash uchun tadbirkorlarga 200 million dollarlik imtiyozli resurs ajratiladi.
Prezidentimiz kuni kecha imzolangan “Tibbiyot va farmatsevtika xodimlarini qo‘llab-quvvatlash choralari to‘g‘risida”gi qarorida aks etgan qo‘shimcha imtiyozlarni e’lon qildi.
Uchrashuvda soha vakillari bilan muloqot bo‘lib o‘tdi, ularning takliflari, fikr-mulohazalari tinglandi.
– Men shifokor egnidagi oq libosni nafaqat kasb belgisi, balki Vatanga cheksiz sadoqat ramzi deb bilaman. Bundan buyon ham shifokorning, har bir tibbiyot xodimining obro‘sini himoya qilish, unga har tomonlama munosib sharoit yaratish e’tiborimiz markazida bo‘ladi. Ishonchim komil, biz birgalikda Yangi O‘zbekistonni boshqa sohalar qatorida tibbiyoti ham rivojlangan davlatga aylantiramiz, – dedi Prezidentimiz uchrashuv yakunida.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 ноября провел встречу с работниками медицины и фармацевтики.
Глава государства сердечно поздравил присутствующих с Днем медицинских работников и выразил глубокое уважение всем врачам, медсестрам и специалистам сферы.
Учитывая роль фармацевтики в современной медицине, было предложено впредь отмечать этот праздник как «День работников медицины и фармацевтики».
На встрече были рассмотрены вопросы, требующие решения, определены новые задачи и возможности.
За последние пять лет специализированным медицинским центрам было выделено 7,5 триллиона сумов, они оснащены тысячами единиц современного оборудования. Несмотря на это, оборудование используется лишь на 25 процентов.
Указано, что специализированные центры, областные и районные управления и отделы здравоохранения должны уделять приоритетное внимание цифровизации, поиску зарубежных партнеров, обновлению клинических протоколов, внедрению передовой диагностики, профилактики и лечения, а также формированию современных профессиональных команд.
Определена необходимость анализа ситуации по каждой махалле и району: где заболеваемость растет, где снижается, и на основе этого работать по четким планам профилактики и лечения. Особо подчеркнуто, что важно обеспечить эффективное использование дорогостоящего оборудования, приобретенного за большие средства.
– Сегодня изменились отношение людей к жизни, их запросы и потребности, мировоззрение. Это ставит перед нами новые задачи по повышению качества и внедрению современных подходов в медицине. Поэтому мы введем систему, в которой будет слышен голос народа, – сказал глава государства.
Теперь директора 26 специализированных центров, руководители областного и районного здравоохранения и заведующие семейными поликлиниками будут работать по конкретным ежемесячным планам.
Руководители центров будут выезжать в наиболее проблемные районы и махалли, работать там в течение месяца, изучая причины заболеваемости, предлагая решения и обучая врачей районных больниц и поликлиник методам лечения.
Отныне ежедневный прием руководителей областного и районного здравоохранения будет проводиться на уровне махалли.
Указано, что каждый руководитель системы здравоохранения – в области и районе, главный врач и заведующий поликлиникой – обязан обеспечить внимательное отношение к пациенту и создать условия для получения помощи в кратчайшие сроки.
С нового года вводится новый порядок назначения директоров 26 центров, руководителей областных и районных подразделений здравоохранения, заведующих семейными поликлиниками. Во всех медицинских учреждениях должности руководителя и главного врача будут разделены. На руководящие должности будут назначаться предприниматели с менеджерской подготовкой и подтвержденными результатами.
Будет изменена и система стимулирования. Лучшим областным и районным подразделениям здравоохранения и заведующим семейными поликлиниками будут присваивать звание «Заслуженный работник здравоохранения Узбекистана», вручать ордена и медали, а также денежные премии в размере 30 миллионов сумов. Для улучшения инфраструктуры учреждений, которыми они руководят, будет выделено по 500 миллионов сумов.
В каждой области два лучших руководителя – районного отдела и семейной поликлиники – будут направляться на обучение менеджменту в США, Германию, Великобританию, Корею и Турцию.
– Продолжая реформы медицинского образования, мы должны развивать институт семейного врача, способного оказывать квалифицированную помощь всем членам семьи, – сказал Президент.
Со следующего учебного года в медицинских вузах будут открыты факультеты общей медицины, объединяющие направления педиатрии и лечебного дела. Будут запущены резидентура и магистратура по семейной медицине.
Студенты резидентуры будут обучаться бесплатно и одновременно работать семейными врачами. После окончания резидентуры выпускник получит диплом узкой специальности и 150-процентную надбавку к заработной плате.
В бакалавриате знания студентов будут оцениваться по фундаментальным и клиническим дисциплинам, а после окончания резидентуры врачи пройдут экзамен по специальности, затем государственную регистрацию и только потом получат право на медицинскую деятельность.
Отмечено, что необходимо готовить медсестер, которые будут помогать врачу не только в простых процедурах, но и в диагностике, лечении и профилактике. Академия медсестер будет передана в структуру Ташкентского государственного медицинского университета и на ее базе создана Высшая академия профессиональной медицины.
Со следующего года во всех медвузах будет открыто направление «высшее сестринское дело» с удвоением квот, а с 2027 года будут ежегодно увеличиваться не менее чем на 20 процентов. Медсестрам с высшим образованием будет установлена 100-процентная надбавка к заработной плате. Одновременно будет модернизирована система подготовки среднего медицинского персонала.
Подчеркнуто, что современный врач должен владеть новейшими технологиями, методами диагностики и лечения и постоянно работать над собой.
В связи с этим создается новая система непрерывного повышения квалификации медицинских работников. Со следующего года будут налажены такие виды повышения квалификации, как дистанционное, на роботе-симуляторе, самостоятельное обучение на рабочем месте. Для разработки требований и критериев оценки будет создан Центр непрерывного профессионального медицинского образования.
Глава государства отметил, что 30 процентов медицинских услуг уже оказывает частный сектор и многие передовые инициативы исходят именно от него, подчеркнув готовность рассматривать предложения о расширении государственно-частного партнерства.
Поддержка частной медицины будет продолжена. С будущего года льгота на ввоз медицинского оборудования и машин скорой помощи продлевается на три года.
Льгота по возврату части НДС, действующая для предприятий общепита, будет распространена и на частные медицинские организации. Для создания и оснащения современных многопрофильных клиник предпринимателям будут выделена льготная кредитная линия в размере 200 миллионов долларов.
Президент также сообщил о дополнительных льготах и мерах поддержки, отраженных в подписанном накануне постановлении «О мерах по поддержке медицинских и фармацевтических работников».
В ходе встречи состоялся открытый диалог, были выслушаны предложения и мнения представителей сферы.
– Я считаю белый халат не просто символом профессии, а знаком безграничной преданности Родине. Мы и впредь будем защищать честь и достоинство каждого медицинского работника и создавать ему достойные условия. Уверен, вместе мы превратим Новый Узбекистан в государство с развитой системой здравоохранения, – сказал Президент в завершение встречи.