Инсонга берилган энг буюк неъмат ҳаёт бўлса, инсоният ҳамиша интилиб келган энг улуғ мақсад, бу, шубҳасиз, тинчлик ва тотувликдир. Бир-биримизга доим тинчлик-хотиржамлик, соғлик-омонлик тилашимизнинг боиси шу.
Ўзбекистон азалдан бағрикенглик, ҳамжиҳатлик ва аҳил-иноқлик макони бўлган. Ери, суви, тўйи-ю маъракаси битта бўлган турли миллат ва элат вакиллари асрлар оша бирдамликда яшаб келган. “Бағрикенг Ўзбекистон!”, “Бағрикенг ўзбек халқи” каби иборалар бежиз пайдо бўлмаган.
Кўп миллатли ва кўп динли давлатда миллатлараро тотувлик ва конфессиялараро ҳамжиҳатлик – барқарорлик ва тараққиётга мустаҳкам замин яратувчи, унинг истиқболини белгилаб берувчи муҳим омил саналади.
Бугун юртимиз жадал суръатларда ривожланаётгани, олиб борилаётган ислоҳотлар ўз мевасини бераётгани, эл-юрт фаровонлиги тобора ортаётганининг асосий сабабларидан бири ҳам бу юртда 130 дан ортиқ миллат ва элат ҳамда 16 та диний конфессия вакиллари Ўзбекистоннинг ягона халқи сифатида аҳил-иноқ бўлиб яшаб келаётганидадир.
Конституциямизда Ўзбекистон Республикаси ўз ҳудудида истиқомат қилувчи миллат ва элатларнинг тиллари, урф-одатлари ва анъаналари ҳурмат қилинишини таъминлаши, уларнинг ривожланиши учун шароит яратиши мустаҳкамлаб қўйилгани эса бу борадаги ислоҳотларнинг қомусий асоси ҳисобланади.
Бугунги кунда мактабларда таълим 7 тилда олиб борилаётгани юртимизда турли миллат вакилларига мансуб ўқувчиларнинг ўз она тилида таълим олиши учун шароит яратмоқда. Миллий теле ва радиоканаллар 12 тилда эфир олиб бораётгани, газета ва журналлар 14 та тилда чоп этилаётгани барчага тенг шароитлар яратган ҳолда ахборотни она тилида олиш имконини бермоқда.
Мамлакатимизда яшаётган турли миллат ва элат вакиллари Ўзбекистоннинг ягона халқи сифатида ўзларининг фаол ва фидокорона меҳнатлари билан юртимиз тараққиёти ҳисса қўшмоқда, биргина давлат фуқаролик хизматида 5 мингга яқин 35 дан ортиқ миллат вакиллари меҳнат қилмоқда.
Айниқса, мамлакатнинг сиёсий институтлари ҳисобланган Олий Мажлис Қонунчилик палатасида 12,7 фоиз, маҳаллий Кенгашларда 11,2 фоиз депутатларимиз турли миллат ва элатлар вакиллари ҳисобланади. Бундай ютуқларнинг чегараси йўқ, жамиятнинг ҳар бир жабҳасида миллатлараро тотувлик, ҳамжиҳатлик ўз аксини топганлигини кузатмоқдамиз.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев юртимиз заминида қадимги даврлардан буён давом этиб келаётган этник хилма-хилликни ноёб ижтимоий ҳодиса сифатида баҳолаб, миллатлар ва элатлар, конфессиялар ўртасидаги тотувликни асраш, уни янада мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратмоқда. Юртбошимизнинг донишмандлик, инсонпарварлик ва адолатпарварлик тамойиллари асосида юритаётган оқилона сиёсати натижасида мамлакатимизда умуммиллий бирдамлик янада мустаҳкамланмоқда, барчамиз учун азиз ва мўътабар бўлган Ватанимиз инсон қадри ва бахти улуғланадиган тинчлик, дўстлик ва меҳр-оқибат диёрига айланиб бормоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2023 йил 8 май куни бўлиб ўтган Олий Мажлис палаталари аъзолари, сиёсий партиялар ва жамоатчилик вакиллари билан учрашувдаги нутқида алоҳида таъкидлаганидек: “Бизнинг энг катта бойлигимиз – Ўзбекистонни ўзи учун ягона Ватан деб биладиган кўпмиллатли буюк халқимиздир. Жонажон юртимизда қарор топган миллатлараро дўстлик ва аҳилликни – мана шундай бебаҳо хазинамизни кўз қорачиғидек асраб-авайлаш барчамизнинг олий бурчимиздир”.
Дарҳақиқат, Янги Ўзбекистонда аждодлар маънавий меросига содиқлик асосида миллатлар ва конфессиялараро тотувлик ва ўзаро бир-бирини тушуниш, ёш авлодни бағрикенглик, миллий ва умумбашарий қадриятларга ҳурмат, ватанпарварлик руҳида тарбиялаш давлат сиёсатининг энг муҳим устувор йўналишларидан бирига айланди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан жамият ҳаётининг барча соҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар миллатлараро ва конфессиялараро муносабатлар йўналишида ҳам янги марралар, ташаббусларни белгилаб берди.
Шу маънода Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил март ойида қабул қилинган “Умуммиллий тотувлик ва хориждаги ватандошлар билан алоқаларни мустаҳкамлашни янги босқичга олиб чиқишга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Миллатлараро муносабатлар ва хориждаги ватандошлар масалалари бўйича қўмитаси фаолиятини самарали ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу йўналишдаги ишларни сифат жиҳатдан бутунлай янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилмоқда.
Ушбу ҳужжатларга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси негизида Ўзбекистон Республикаси Миллатлараро муносабатлар ва хориждаги ватандошлар масалалари бўйича қўмитаси ташкил этилди.
Миллатлараро муносабатларни уйғунлаштириш, жамиятда дўстлик, ҳамжиҳатлик, бағрикенглик ва бирдамликни мустаҳкамлаш, ягона фуқаровий ўзликни шакллантириш, барча миллат ва элатларнинг умуммиллий тараққиётга дахлдорлигини кучайтириш, хориждаги ватандошларнинг миллий ўзлигини сақлашга кўмаклашиш ҳамда уларнинг ижтимоий ва иқтисодий салоҳиятини Ватанимиз ривожига сафарбар этиш, миллатлараро тотувликка салбий таъсир кўрсатувчи омилларни барвақт аниқлаш ҳамда уларнинг олдини олишга кўмаклашиш Қўмитанинг асосий вазифалари этиб белгиланди.
Шунингдек, умуммиллий бирдамликни таъминлаш соҳасида ва хориждаги ватандошлар билан алоқаларни мустаҳкамлаш соҳасида давлат сиёсати концепциялари лойиҳаларини ишлаб чиқилиши белгиланганлиги ушбу йўналишдаги ишларни изчил давом эттирилишидан далолат беради.
Аввало умуммиллий тотувликни таъминлашнинг муҳим элементи сифатида Ўзбекистонда истиқомат қиладиган барча миллатлар ва элатларнинг маданияти, тили, урф-одатлари, қадрият ва анъаналарини сақлаш ҳамда ёш авлодга етказиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Маълумки, бу йўналишда ишларни тизимли амалга оширишда миллий маданий марказларнинг ўрни жуда муҳим. Бугунги кунда мамлакатимизда 157 та миллий маданий марказ фаолият кўрсатмоқда. Улар фаолияти давлатимиз томонидан доимий равишда қўллаб-қувватлаб келинмоқда. Президентимизнинг ташаббуслари асосида 2021 йилдан бошлаб ушбу марказлар фаолият кўрсатиши, маданияти, тили, урф-одатлари, қадрият ва анъаналарини тарғиб қилишга қаратилган тадбирларини амалга ошириши учун давлат субсидиялари ажратиб келинмоқда.
Ҳудудларда фаолият кўрсатаётган “Дўстлик уйлари”дан жой ажратилган ва улар бу жойлардан мутлақо бепул асосда фойдаланиб келмоқдалар. Тошкент шаҳрининг марказида жойлашган Миллатлараро муносабатлар қўмитасининг биносида ҳам республика ҳамда Тошкент шаҳри даражасидаги 27 та миллий маданий марказ тўлақонли фаолият кўрсатиши учун барча шароитлар яратилган.
Айниқса, жорий йил июль ойида Миллатлараро муносабатлар қўмитаси жойлашган бино яқинида умуммиллий тотувликнинг ўзига хос рамзи бўлган Миллий маданий марказлар павильонининг барпо этилиши, у ерда 22 та миллатга хос бўлган уйлар барпо этилгани миллий маданий марказларга Ўзбекистон Республикаси Президентининг катта совғаси бўлди. Ушбу павильонни ҳеч иккиланмасдан умуммиллий тотувлик маскани дейишимиз мумкин.
30 июль Халқлар дўстлиги куни муносабати билан жорий йил 25-31 июль кунлари юртимиз бўйлаб ўтказилган “Дўстлик” фестивали ушбу миллий маданий марказлар павильонининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Унда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, вазирлик ва идоралар, кенг жамоатчилик ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари, Қозоғистон, Қирғизистон, Хитой каби давлатлардан меҳмонлар, шунингдек 30 та давлат ва халқаро ташкилотнинг Ўзбекистондаги дипломатик ваколатхоналари раҳбар ва ходимлари иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари ушбу павильоннинг барпо этилишини ноёб ҳодиса сифатида баҳолашиб, у Ўзбекистонда яшаб келаётган миллатлар ва элатларнинг ўз маданияти ва урф-одатлари, анъаналарини сақлаб қолиш, уларни ривожлантириш учун яна бир улкан имконият эшикларини очишини, мамлакатимизда миллатлараро тотувлик ва умуммиллий ҳамжиҳатлик борасида амалга оширилаётган улкан ислоҳотларни ўзида тўла ифодалашини, ўзаро маданий алмашинув майдони вазифасини бажаришини таъкидлашди.
Тадбирда иштирок этган БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили Акико Фужи Ўзбекистонда турли миллат ва элат вакилларига нисбатан бўлган ҳурмат ва эътиборни юксак қадрлашини, миллий маданий марказлар павильони очилиши ҳақиқий инсоний ва илғор ғоя деб ҳисоблашини айтиб ўтди.
Президентимизнинг қатъий сиёсий иродалари туфайли хорижда истиқомат қилаётган Ватандошлар билан яқиндан ишлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бундай лойиҳалардан бири “Uz Global Think” форумидир. Ушбу лойиҳа тадбиркорлик платформаларини яратиш, жамият ҳаётини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, экологик барқарорлик, сифатли таълим каби масалаларда ўзаро фикр-мулоҳаза алмашиш мақсадида экспертлик ва илмий доиралар вакиллари ҳисобланган хориждаги ватандошларнинг доимий мулоқоти кўринишида амалга оширилади.
Шунингдек, хориждаги ватандошлар орасида академик доирадаги шахслар, уларнинг ҳаёт йўли, муваффақиятлари, Янги Ўзбекистон тараққиётига хизмат қиладиган тавсиялари тўғрисида фикр алмашувчи платформа йўлга қўйилмоқда.
Бундан ташқари БМТ Тараққиёт дастурининг “Хориждаги ватандошлар орқали билимларни трансфер қилиш” дастури намунасида хориждаги ватандошларнинг Янги Ўзбекистон иқтисодий қудратига қўшаётган ҳиссасини янада ошириш мақсадида инновaцион ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ва экологик барқарорликни таъминлашга хизмат қиладиган инсон капитали трансферини амалга ошириш устида ишлар олиб борилмоқда.
Хорижий ўқув юртларини битириб, хорижий давлат ҳудудида яшаб, ишлаб келаётган ватандошларни бирлаштирувчи, уларни қўллаб қувватловчи “Ўзбекистонлик битирувчилар” дастури ишлаб чиқилмоқда.
Ушбу вазифаларнинг барчаси хориждаги ватандошлар иштирокида Ўзбекистонни янада тараққий эттиришга хизмат қилади.
Инсоннинг энг муҳим эркинликларидан бири бу шак-шубҳасиз виждон эркинлигидир. 2021 йилда “Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида”ги Қонуннинг янги таҳрирда қабул қилиниши юртимизда виждон эркинлигини институционал жиҳатдан мустаҳкамлаш йўлидаги навбатдаги муҳим қадам бўлди. Ушбу қонун бағрикенглик тамойилларини, барча конфессиялар фаолияти учун барқарор ҳуқуқий асосни янада мустаҳкамлади.
Бугунги кунда Ўзбекистонда 16 та конфессияга мансуб 2361 та диний ташкилотлар эркин фаолият юритмоқда. Уларнинг 2164 таси исломий, 197 таси ноисломий, 180 та христиан, 8 та яҳудий, 7 та баҳоий, шунингдек, буддавийлик ибодатхонаси, кришнаитлар маркази ва конфессиялараро библия жамиятидир. Биргина 2017-2024 йилларда 108 та янги диний ташкилот рўйхатдан ўтказилган. Янги масжид, христиан черкови ва ибодатхоналари қурилди, мавжудлари таъмирланди. Бу эса барча конфессияларга ҳурмат кўрсатишнинг амалдаги тасдиғидир.
Шу билан бирга, жорий йил 25 февралда “Ўзбекистон Республикасида фуқароларнинг виждон эркинлигини таъминлаш ва диний соҳадаги давлат сиёсати концепцияси” Қонун билан қабул қилиниши жамият ҳаётида катта воқеа бўлди, деб айтишга барча асосларимиз бор.
Концепция кўпмиллатли ва кўпконфессияли Ўзбекистон халқига умумжамият манфаатларини рўёбга чиқаришга, тенглик, ижтимоий адолат ва бирдамлик асосида ўзаро тотувликда яшашини таъминлашга хизмат қилади.
Мақолани Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 30 июль – Халқлар дўстлиги куни муносабати билан байрам табригидаги қуйидаги сўзлар билан якунламоқчиман:
“Дунёнинг турли минтақаларида миллий ва диний асосда турли низолар давом этаётган ҳозирги ўта таҳликали шароитда ягона Ўзбекистон ғояси асосида энг катта бойлигимиз – юртимиздаги осойишталик ва барқарорлик, ўзаро ҳурмат ва тотувлик муҳитини янада мустаҳкамлаш, ёшларни миллий ва умуминсоний қадриятлар, билим-маърифат, касб-ҳунарлар эгаси этиб тарбиялаш, инклюзивлик тамойилларини чуқурлаштириш борасидаги ишларимизни келгусида ҳам изчил давом эттирамиз.
Ўзбекистон фуқароси эканидан фахрланадиган барча миллат ва конфессиялар вакиллари ҳамда хориждаги ватандошларимизнинг ҳуқуқ ва манфаатларини Конституция ва қонунларимиз талаблари асосида ҳамма жойда қатъий ҳимоя қилиш учун бор куч ва имкониятларимизни сафарбар этамиз”.
Қаҳрамон САРИЕВ,
Ўзбекистон Республикаси Миллатлараро муносабатлар ва хориждаги ватандошлар масалалари бўйича қўмитаси раиси

If the greatest gift given to human is life, then, without a doubt, the highest goal that humanity has always strived for is peace and harmony. That is why we always wish each other peace and tranquility, health and well-being.
Uzbekistan has always been a place of tolerance, harmony and friendship. Representatives of different nationalities and peoples living on the same land, drinking water from the same river, sharing happiness and sorrow together, have coexisted side by side for centuries. No wonder that such expressions as “Tolerant Uzbekistan!” and “Generous Uzbek people” have appeared.
In a multinational and multi-confessional state, interethnic consent and interfaith harmony are important factors that create a solid foundation for stability and development, determining its prospects.
One of the main factors why our country is rapidly developing today, fruitfulness of reforms and steady growth of the people’s well-being is that representatives of more than 130 nationalities and peoples, 16 religious confessions live together in our country as a single people of Uzbekistan.
The fundamental basis of reforms in this direction is that our Constitution stipulates that the Republic of Uzbekistan ensures a respectful attitude towards languages, customs and traditions of the nationalities and peoples living on its territory, and creates conditions for their development.
Today, education in schools is conducted in 7 languages, creating conditions for pupils of different nationalities to receive education in their native language. National television and radio channels broadcast in 12 languages, and newspapers and magazines are published in 14 languages, creating equal conditions for everyone to receive information in their native language.
Representatives of different nationalities and peolpes living in our country, as the single people of Uzbekistan, contribute to the development of our country with their active and selfless work, nowadays about 5 thousand representatives of 35 nationalities work in the state civil service.
In particular, 12.7 percent of our deputies in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, which are considered the country’s political institutions, and 11.2 percent in local Kengashes, are representatives of different nationalities and peoples. There is no limit to such achievements, we observe that interethnic harmony and solidarity are reflected in every aspect of society.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev considers the ethnic diversity that has existed on the land of our country since ancient times as a unique social phenomenon and pays special attention to the preservation and further strengthening of harmony between nationalities, peoples and confessions. As a result of the wise policy of the head of our state, based on the principles of prudence, humanism and justice, national unity is growing stronger in our country, and our precious and beloved Motherland is becoming a place of peace, friendship and mutual respect, where human dignity and happiness reign.
As the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev emphasized in his speech at a meeting with deputies of the chambers of the Oliy Majlis, representatives of political parties and the public on May 8, 2023: “Our main wealth is our great multinational people, who consider Uzbekistan their only Motherland. The highest duty of each of us is to carefully preserve, like the apple of our eye, the priceless treasure — interethnic friendship and harmony that have taken hold in our beloved country”.
Indeed, in New Uzbekistan, interethnic and interfaith harmony, and mutual understanding based on loyalty to the spiritual heritage of ancestors, educating the younger generation in the spirit of tolerance, respect for national and universal values and patriotism, have become one of the most important priorities of state policy.
Large-scale reforms implemented in all spheres of public life at the initiative of the head of state also marked new milestones and initiatives in the field of interethnic and interfaith relations.
In this sense, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to bring to a new stage the strengthening of national harmony and relations with compatriots abroad”, adopted on March, 2025, and the Resolution “On measures to effectively organize the activities of the Committee of the Republic of Uzbekistan on Interethnic Relations and Compatriots Abroad” bring work in this direction to a qualitatively new level.
In accordance with these documents, the Committee on Interethnic Relations and Compatriots Abroad of the Republic of Uzbekistan was created on the basis of the Committee on Interethnic Relations and Friendly Cooperation with Foreign Countries under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan.
The main tasks of the Committee were defined as the harmonization of interethnic relations, strengthening friendship, harmony, tolerance and unity in society, the formation of a single civil identity, strengthening the involvement of all nationalities and ethnic groups in national development, promoting the preservation of the national identity of compatriots abroad and mobilizing their social and economic potential for the development of our homeland, as well as promoting the prevention and identification of factors that negatively affect interethnic harmony.
Also, the fact that it is planned to develop draft concepts of state policy in the field of ensuring national unity and strengthening relations with compatriots abroad indicates that work in this direction will be consistently continued.
First of all, as an important element in ensuring national unity, special attention is paid to preservation of culture, language, customs, values and traditions of all nationalities and peoples living in Uzbekistan, and transmission to the younger generation
As is known, the role of national cultural centers is very important in the systematic implementation of work in this direction. Today, there are 157 national cultural centers in our country. Their activities are constantly supported by the state. Based on the President’s initiatives, starting in 2021, state subsidies will be allocated for the operation of these centers and their implementation of activities aimed at popularizing culture, language, customs, values and traditions.
For national cultural centers operating in the regions, premises have been allocated in the “Houses of Friendship”, where they use these places absolutely free of charge. Also, in the building of the Committee on Interethnic Relations, located in the center of Tashkent, all conditions have been created for the work of 27 national cultural centers of the republican and city level.
In particular, the construction in July of this year next to the building of the Committee on Interethnic Relations of the Pavilion of National Cultural Centers is a unique symbol of national harmony, where national houses of 22 nationalities were built, became a great gift from the President of the Republic of Uzbekistan to national cultural centers. This pavilion can safely be called a place of national harmony.
The grand opening of the pavilion of national cultural centers took place as part of the Friendship Festival, which was held throughout our country from July 25 to 31 this year, in honor of Peoples’ Friendship Day, celebrated on July 30.
The event was attended by members of the Senate of the Oliy Majlis and deputies of the Legislative Chamber, representatives of ministries and departments, the public, and the media, guests from Kazakhstan, Kyrgyzstan and China, as well as heads and employees of diplomatic missions of 30 states and international organizations in Uzbekistan.
The participants of the event assessed the construction of this pavilion as a unique event, emphasizing that it opens up another wonderful opportunity for the nationalities and peoples living in Uzbekistan to preserve and develop their culture, customs and traditions, fully reflects the large-scale reforms carried out in our country in the sphere of interethnic harmony and national unity, and serves as a platform for mutual cultural exchange.
Akiko Fujii, UNDP Resident Representative in Uzbekistan, who took part in the event, noted that she highly appreciates the respect and attention to various nationalities and peoples in Uzbekistan, and she considers the opening of the pavilion of national cultural centers to be truly attention to the person, and a progressive idea.
Thanks to the strong political will of our President, special attention is paid to close cooperation with compatriots living abroad. One of such projects is the Uz Global Think forum. This project is being implemented in the form of an ongoing dialogue between compatriots living abroad — representatives of expert and scientific circles — with the aim of creating business platforms, exchanging opinions on issues such as the socio-economic development of society, environmental sustainability and quality education.
A platform is also being created for the exchange of opinions among compatriots abroad about individuals in academic circles, their life path, successes and recommendations that will serve the development of New Uzbekistan.
In addition, in order to further increase the contribution of compatriots abroad to the economic power of the New Uzbekistan, following the example of the UNDP program “Knowledge Transfer through Compatriots Abroad”, work is underway to transfer human capital, which will contribute to ensuring innovative socio-economic development and environmental sustainability.
The “Graduates from Uzbekistan” program is being developed, which will unite and support compatriots who graduated from foreign educational institutions, and live and work in foreign countries.
All these tasks serve the further development of Uzbekistan with the participation of compatriots abroad.
One of the most important human freedoms is undoubtedly freedom of conscience. The adoption in 2021 of a new version of the Law “On Freedom of Conscience and Religious Organizations” was another important step towards institutional strengthening of freedom of conscience in our country. This law further strengthened the principles of tolerance and created a solid legal basis for the activities of all faiths.
Today, 2,361 religious organizations belonging to 16 confessions operate freely in Uzbekistan. Of these, 2,164 are Islamic, 197 are non-Islamic: 180 Christian, 8 Jewish, 7 Baha’i, as well as a Buddhist temple, a Krishna center, and an interfaith Bible society. In 2017–2024 there were registered 108 new religious organizations. New mosques, Christian churches and temples were built, and existing ones were renovated. This is a practical confirmation of respect for all faiths.
At the same time, we have every reason to say that the adoption of the Law “On the Concept of Ensuring Freedom of Conscience of Citizens and State Policy in the Religious Sphere in the Republic of Uzbekistan” on February 25 of this year has become the most important event in the life of society.
The concept will serve the multinational and multi-confessional people of Uzbekistan to realize the interests of society as a whole, to ensure its harmonious coexistence based on equality, social justice and unity.
I would like to conclude the article with the following words from the festive greetings of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on the occasion of July 30 – Peoples’ Friendship Day:
“In the current extremely dangerous situation, when various conflicts on national and religious grounds continue in different regions of the world, we will continue to work to further strengthen our greatest wealth — peace and stability, an atmosphere of mutual respect and harmony in our country — based on the idea of a united Uzbekistan, educating young people as holders of national and universal values, knowledge, professions, deepening the principles of inclusiveness.
We are mobilizing all our forces and capabilities for the reliable protection of the rights and interests of representatives of all nationalities and faiths who are proud to be citizens of Uzbekistan, as well as our compatriots abroad, everywhere, in accordance with the requirements of our Constitution and laws”.