Tibbiyot va farmatsevtika xodimlarini qo‘llab-quvvatlash choralari to‘g‘risida
Quyidagilar tibbiyot va farmatsevtika xodimlarini qo‘llab-quvvatlashning asosiy maqsadlari etib belgilansin:
(a) tibbiyot va farmatsevtika xodimlarini ijtimoiy himoya qilishni kuchaytirish, ularning moddiy manfaatdorligini oshirish;
(b) aholiga sifatli va samarali tibbiy xizmat ko‘rsatayotgan fidoyi xodimlarga qo‘shimcha rag‘batlantirish choralarini joriy etish;
(v) istiqbolli yosh mutaxassislar o‘z kasbiy malakasini oshirib borishi uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish;
(g) “shifokor – aholi salomatligi posboni” shiori ostida jamiyatda ularning nufuzini oshirish.
II. Tibbiyot va farmatsevtika xodimlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash
2026-yildan boshlab davlat tibbiyot muassasalari xodimlari Tibbiyot xodimlari kuni munosabati bilan Tibbiyot muassasalarining moddiy rag‘batlantirish va rivojlantirish jamg‘armasi hisobidan har yili mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorida rag‘batlantirilsin.
Tibbiyot xodimlari kuni munosabati bilan har yili quyidagi nominatsiyalar bo‘yicha tanlov o‘tkazilsin:
(a) “Eng yaxshi respublika shifoxonasi rahbari”, “Eng yaxshi hududiy sog‘liqni saqlash organi rahbari”;
(b) har bir hududda:
(i) “Eng yaxshi tuman (shahar) sog‘liqni saqlash organi rahbari”, “Eng yaxshi oilaviy poliklinika rahbari”, “Eng yaxshi tuman (shahar) shifokori” va “Eng yaxshi tuman (shahar) o‘rta tibbiyot xodimi”;
(ii) “Eng yaxshi oilaviy poliklinika”, “Eng yaxshi tuman (shahar) shifoxonasi” va “Eng yaxshi hududiy shifoxona”.
Belgilansinki:
(a) tanlov natijalari asosida g‘oliblar quyidagi miqdorlarda Tibbiyotni rivojlantirish davlat maqsadli jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) hisobidan bir martalik rag‘batlantiriladi:
(i) tibbiyot muassasalari – 500 million so‘m;
(ii) tibbiyot va rahbar xodimlar – 30 million so‘m;
(b) tanlov g‘oliblari Tibbiyot xodimlari kuni arafasida e’lon qilinadi, ularni davlat mukofotlariga tavsiya etish hamda xorijdagi nufuzli ta’lim va ilmiy tashkilotlarda Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan menejerlik va boshqa zamonaviy dasturlar asosida o‘qitish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi;
(v) “Eng yaxshi respublika shifoxonasi rahbari”, “Eng yaxshi tuman (shahar) sog‘liqni saqlash organi rahbari” va “Eng yaxshi oilaviy poliklinika rahbari” nominatsiyalari bo‘yicha tanlov g‘oliblari “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sog‘liqni saqlash xodimi” faxriy unvoni bilan taqdirlashga tavsiya etiladi.
2026-yil 1-apreldan boshlab davlat tibbiyot muassasalarining ish vaqti rejimi besh kunlik ish haftasiga o‘tkazilsin. Bunda tibbiyot muassasalari ish faoliyatining uzluksizligini ta’minlash uchun bayram va dam olish kunlari navbatchilik asosida ishlash yo‘lga qo‘yiladi.
Belgilab qo‘yilsinki, 2026-yil 1-yanvardan boshlab davlat tibbiyot muassasalarida Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan:
(a) tuman (shahar) darajasida yangi davolash usullarini joriy qilgan va uning ijobiy samarasiga erishgan tuman (shahar) tibbiyot muassasalari shifokorlariga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida bir martalik pul mukofoti beriladi;
(b) davlat tibbiyot muassasalarida kamida 15 yil ish stajiga ega bo‘lgan tibbiyot va farmatsevtika xodimlarining farzandlariga respublika hududidagi oliy ta’lim tashkilotlarida bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha yillik kontrakt summasining 30 foizi miqdoridagi, biroq bazaviy hisoblash miqdorining 15 baravaridan oshmaydigan qismi qoplab beriladi;
(v) tibbiyot va farmatsevtika xodimlarining xalqaro ilmiy-texnik ma’lumotlar bazasida indekslanuvchi va yuqori impakt-faktorli jurnallarda maqolalarni chop etish bilan bog‘liq xarajatlari to‘liq qoplab beriladi;
(g) har yili davlat tibbiyot muassasalarida kamida 15 yil ish stajiga ega bo‘lgan 500 nafar tibbiyot va farmatsevtika xodimlarini uy-joy bilan ta’minlash uchun ipoteka krediti asosida sotib olinadigan uy-joyning dastlabki badal to‘lovining 25 foizi qoplab beriladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining milliy akkreditatsiyadan o‘tgan davlat tibbiyot muassasalari xodimlariga 2026-yil 1-yanvardan boshlab lavozim maoshining 10 foizi miqdorida oylik ustama to‘lash to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
2026-yil 1-yanvardan boshlab davlat tibbiyot muassasalarining tibbiyot va farmatsevtika xodimlariga quyidagi qo‘shimcha imtiyozlar berilsin:
(a) davlat tibbiyot muassasalarida kamida 3 yil ish stajiga ega bo‘lgan xodimlarga Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan bir yilda bir marotaba bepul yuqori texnologik ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatish;
(b) davlat tibbiyot muassasalarida kamida 15 yil ish stajiga ega bo‘lgan xodimlarga Kasaba uyushmalari federatsiyasi hamda tibbiyot muassasasining mablag‘lari hisobidan bir yilda bir marotaba respublika hududidagi sanatoriylarga bepul yo‘llanma berish;
(v) barcha turdagi davlat xizmatlari uchun to‘lovlar miqdorini ikki barobar kamaytirish.
III. Qaror ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat qilish
Sog‘liqni saqlash vazirligi bir oy muddatda mazkur qarorda belgilangan imtiyozlarni qo‘llash hamda tanlov g‘oliblarini aniqlash bo‘yicha mezon va tartib-taomillarni tasdiqlash choralarini ko‘rsin.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2026-yildan boshlab:
(a) mazkur maqsadlar uchun har yili Jamg‘armaga qo‘shimcha indeksatsiya qilib boriladigan 100 milliard so‘m mablag‘ ajratsin;
(b) Davlat budjeti parametrlarida mazkur qaror bilan belgilangan tadbirlarni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlarni moliyalashtirish uchun zarur mablag‘larning ko‘zda tutilishini ta’minlasin.
Sog‘liqni saqlash vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul hamda shaxsiy javobgar etib sog‘liqni saqlash vaziri A.A. Xudayarov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining tibbiyotni isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari T.A. Aliyeva zimmasiga yuklansin.

В целях усиления социальной защиты работников государственных медицинских учреждений, повышения их материальной заинтересованности, создания достойных условий для эффективной работы постановляю:
Определить основными целями поддержки медицинских и фармацевтических работников:
(а) усиление социальной защиты медицинских и фармацевтических работников, повышение их материальной заинтересованности;
(б) внедрение мер дополнительного стимулирования самоотверженных работников, оказывающих населению качественные и эффективные медицинские услуги;
(в) создание дополнительных возможностей для повышения своей профессиональной квалификации перспективными молодыми специалистами;
(г) повышение авторитета врачей в обществе под девизом «врач – хранитель здоровья населения».
II. Финансовая поддержка медицинских и фармацевтических работников
Начиная с 2026 года ежегодно поощрять работников государственных медицинских учреждений в связи с Днем медицинских работников в минимальном размере оплаты труда за счет Фонда материального стимулирования и развития медицинских учреждений.
В связи с Днем медицинских работников ежегодно проводить конкурс по следующим номинациям:
(а) «Лучший руководитель республиканской больницы», «Лучший руководитель территориального органа здравоохранения»;
(б) в каждом регионе:
(i) «Лучший руководитель районного (городского) органа здравоохранения», «Лучший руководитель семейной поликлиники», «Лучший врач района (города)» и «Лучший средний медицинский работник района (города)»;
(ii) «Лучшая семейная поликлиника», «Лучшая районная (городская) больница» и «Лучшая территориальная больница».
(а) по итогам конкурса победители поощряются единовременным вознаграждением за счет Государственного целевого фонда развития медицины (далее – Фонд) в следующих размерах:
(i) медицинские учреждения – 500 миллионов сумов;
(ii) медицинские и руководящие работники – 30 миллионов сумов;
(б) победители конкурса объявляются накануне Дня медицинских работников, налаживается практика их представления к государственным наградам, а также обучения в престижных образовательных и научных организациях за рубежом за счет средств Фонда на основе программ менеджмента и других современных программ;
(в) победители конкурса в номинациях «Лучший руководитель республиканской больницы», «Лучший руководитель районного (городского) органа здравоохранения» и «Лучший руководитель семейной поликлиники» представляются к награждению почетным званием «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган соғлиқни сақлаш ходими» («Заслуженный работник здравоохранения Республики Узбекистан»).
С 1 апреля 2026 года перевести режим рабочего времени государственных медицинских учреждений на пятидневную рабочую неделю. При этом в целях обеспечения непрерывности деятельности медицинских учреждений в праздничные и выходные дни работа организуется на основе дежурства.
Определить, что с 1 января 2026 года в государственных медицинских учреждениях за счет средств Фонда:
(а) врачам медицинских учреждений районов (городов), внедрившим на уровне района (города) новые методы лечения и добившимся его положительного результата, выплачивается единовременное денежное вознаграждение в размере 50-кратного размера базовой расчетной величины;
(б) детям медицинских и фармацевтических работников, имеющих стаж работы минимум 15 лет в государственных медицинских учреждениях, компенсируется часть суммы годового контракта
по направлению образования бакалавриата в высших образовательных организациях на территории республики в размере 30 процентов, но не превышающем 15-кратного размера базовой расчетной величины;
(в) полностью покрываются расходы медицинских и фармацевтических работников, связанные с опубликованием статей в журналах, индексируемых в международных научно-технических базах данных и с высоким импакт-фактором;
(г) покрывается 25 процентов первоначального взноса за жилье, приобретаемое на основе ипотечного кредита, в целях обеспечения жильем ежегодно 500 медицинских и фармацевтических работников, имеющих стаж работы минимум 15 лет в государственных медицинских учреждениях.
Согласиться с предложением Министерства здравоохранения и Министерства экономики и финансов о выплате с 1 января 2026 года ежемесячной надбавки в размере 10 процентов должностного оклада работникам государственных медицинских учреждений, прошедшим национальную аккредитацию.
Предоставить с 1 января 2026 года медицинским и фармацевтическим работникам государственных медицинских учреждений следующие дополнительные льготы:
(а) оказание работникам, имеющим стаж работы минимум 3 года в государственных медицинских учреждениях, бесплатной высокотехнологичной специализированной медицинской помощи один раз в год за счет средств Государственного бюджета;
(б) выдача работникам, имеющим стаж работы минимум 15 лет в государственных медицинских учреждениях, бесплатной путевки в санатории, расположенные на территории республики, один раз в год за счет средств Федерации профсоюзов Узбекистана и медицинского учреждения;
(в) снижение в два раза размера платежей за государственные услуги всех видов.
III. Организация, обеспечение и контроль исполнения постановления
Министерству здравоохранения в месячный срок принять меры по утверждению критериев и процедур применения льгот, определенных настоящим постановлением, а также выявления победителей конкурса.
Министерству экономики и финансов начиная с 2026 года:
(а) ежегодно выделять Фонду дополнительно индексируемые 100 миллиардов сумов на эти цели;
(б) обеспечивать предусмотрение в параметрах Государственного бюджета необходимых средств для финансирования расходов, связанных с осуществлением мероприятий, определенных настоящим постановлением.
Министерству здравоохранения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
Возложить на министра здравоохранения Худаярова А.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан по реформированию здравоохранения Алиеву Т.А.