O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qo‘shma Shtatlariga amaliy tashrifining tadbirlarga boy dasturi yakuniga yetdi.
Davlatimiz rahbari Vashington shahridagi Oq uyda Prezident Donald Tramp bilan samarali muzokaralar o‘tkazdi hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQSH yetakchilarining “C5+1” formatidagi sammitida ishtirok etdi.
O‘zbekiston – AQSH strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, “С5+1” formatida Markaziy Osiyo va AQSH o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Davlatimiz rahbari senator Stiv Deyns, kongressmenlar Kerol Miller, Bill Xayzenga va Sidni Kamlager-Dav bilan ham uchrashdi.
O‘zbekiston Prezidenti AQSH savdo vaziri Xovard Latnik, Eksimbank prezidenti va raisi Jon Yovanovich, Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi bosh ijrochi direktori Ben Blek hamda “General Motors International” kompaniyasining global ijrochi direktori Shilpan Aminni qabul qildi.
Tashrifning ishbilarmonlik dasturi doirasida AQSH ishbilarmonlari ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi.
Uchrashuv hamda muzokaralar yakunida qator ikki va ko‘p tomonlama hujjatlar qabul qilindi.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Toshkent shahriga jo‘nab ketdi.

Насыщенная программа рабочего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Соединенные Штаты Америки завершилась.
В ходе пребывания в городе Вашингтоне глава нашего государства провел в Белом доме продуктивные переговоры с Президентом Дональдом Трампом и принял участие в саммите лидеров стран Центральной Азии и США в формате «C5+1».
Достигнуты договоренности о дальнейшем развитии узбекско-американских отношений стратегического партнерства, углублении взаимодействия между Центральной Азией и США в формате «С5+1».
Лидер нашей страны также встретился с сенатором Стивеном Дэйнсом, конгрессменами Кэрол Миллер, Биллом Хайзенгой и Сидни Камлагер-Дав.
Президент Узбекистана принял министра торговли США Говарда Латника, президента и председателя Эксимбанка Джона Йовановича, главного исполнительного директора Корпорации международного финансового развития Бэна Блэка, а также глобального исполнительного директора компании General Motors Шилпана Амина.