O‘zbekiston Prezidenti “C5+1” formatidagi sheriklikni yanada kengaytirishga chaqirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSH Prezidentining rasmiy qarorgohi – Vashington shahridagi Oq uyda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQSH yetakchilarining “C5+1” formatidagi sammitida ishtirok etdi.
Prezident Donald Tramp raisligida o‘tgan tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ham qatnashdi.
Davlatimiz rahbari AQSH yetakchisiga asos solinganidan buyon o‘tgan 10 yilda mintaqaviy savdo, transport va energetika aloqalarini rivojlantirishning samarali mexanizmiga aylangan “C5+1” formatidagi sammit tashkil etilgani uchun minnatdorlik bildirdi. Ushbu sammit Markaziy Osiyo va AQSH o‘rtasidagi strategik muloqotni rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab berishi ta’kidlandi.
“C5+1” formati doirasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida davlatimiz rahbari qator tashabbuslarni ilgari surdi.
Avvalo, ishtirokchi mamlakatlarda navbati bilan joylashtiriladigan doimiy faoliyat yuritadigan Kotibiyatni ta’sis etish taklif qilindi.
Davlat idoralari, kompaniyalar va moliya institutlari o‘rtasida tizimli muloqotni ta’minlash maqsadida vazirlar darajasida Investitsiyalar va savdo bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash tuzish muhimligi qayd etildi. Shuningdek, “Markaziy Osiyo investitsiyaviy sherikligi” jamg‘armasini ishga tushirish dolzarb ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi Markaziy Osiyoni Janubiy Kavkaz va Yevropa bilan bog‘laydigan yirik transport-kommunikatsiya va energetika loyihalarini amalga oshirishda AQSH bilan faol ishlashga tayyorligini bildirdi.
Muhim minerallarni qidirish, qazib olish va chuqur qayta ishlash borasidagi sa’y-harakatlarni samarali muvofiqlashtirish, shuningdek, tayyor mahsulotlarni global yetkazib berish zanjirlariga kiritish uchun Maxsus qo‘mitani tuzish taklif qilindi.
Mintaqa qishloq xo‘jaligini Amerika texnologiyalarini joriy etgan holda modernizatsiya qilish maqsadida Mintaqaviy agrotexnologik innovatsiyalar sherikligini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Gumanitar aloqalarni mustahkamlash maqsadida O‘zbekiston Prezidenti AQSHning yetakchi muzeylarida Markaziy Osiyo mamlakatlarining madaniy merosiga bag‘ishlangan qo‘shma ko‘rgazmalarni tashkil etish taklifi bilan chiqdi.

On November 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, participated in the summit of Central Asia and the United States leaders in the “C5+1” format, held at the White House – the official residence of the President of the United States in Washington, D.C.
The event, chaired by the President of the United States Donald Trump, was also attended by President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, President of Tajikistan Emomali Rahmon, and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
The President of Uzbekistan expressed appreciation to the President of the United States for organizing the “C5+1” summit, which over the past 10 years since its establishment has become an effective mechanism for developing regional trade, transport and energy connections. It was emphasized that the current summit marks a new stage in the development of strategic dialogue between Central Asia and the United States.
To further expand cooperation within the “C5+1” framework, the Head of our state proposed a number of initiatives.
Primarily, it was suggested to establish a permanently functioning Secretariat, which would be hosted on a rotational basis among the participating countries.
The importance of creating a ministerial-level Coordinating council on investment and trade was highlighted to ensure a systematic dialogue between government institutions, companies and financial institutions. The launch of the “Central Asian Investment Partnership” Fund was also noted to be relevant.
The President of Uzbekistan also expressed readiness for active collaboration with the United States in implementing major transport, communication and energy projects connecting Central Asia with the South Caucasus and Europe.
It was proposed to establish a Special Committee to effectively coordinate efforts in the field of exploration, extraction, and deep processing of critical minerals, as well as the promotion of finished products in global supply chains.
In order to modernize agriculture in the region with the introduction of American technologies, the creation of a Regional partnership for agricultural technology innovation was initiated.
To strengthen humanitarian ties, the President of Uzbekistan advocated for the organization of a joint exhibition of the cultural heritage of Central Asian countries in leading American museums.