O‘zbekiston Prezidenti AQSH Eksimbanki bilan hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi
Eksimbank hukumatning rasmiy eksport-kredit agentligi bo‘lib, AQSH kompaniyalarining tashqi iqtisodiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlaydi hamda ularga sug‘urta, kafolat va kredit vositalarini taqdim etadi.
Ushbu nufuzli institut bilan tayyorlangan qo‘shma dastur asosida energetika, muhim minerallar, transport, qishloq xo‘jaligi, AT va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi yirik loyihalarni moliyalashtirish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Eksimbankning mamlakatimiz aviaparkini modernizatsiya qilish va “Boeing” samolyotlarini yetkazib berishdagi ishtirokiga alohida e’tibor qaratildi. Amaliy hamkorlikni davom ettirish va Uzoq muddatli sheriklik rejasini ishlab chiqishga kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari huzurida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda AQSH Eksimbanki o‘rtasida imzolangan Qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish to‘g‘risidagi bitim almashildi.

President of Uzbekistan highlights priority cooperation areas with the U.S. Eximbank
In the framework of the business program of the visit to the city of Washington D.C., on November 6 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the head of the Export-Import Bank of the United States John Jovanovic.
Eximbank is the official export credit agency of the U.S. government, supporting the development of foreign economic activity by American companies and providing insurance, guarantee, and credit instruments.
The prospects for expanding cooperation with this authoritative institution on financing large projects in the fields of energy, critical minerals, transport, agriculture, IT, and other priority areas were discussed on the basis of a joint program that had been prepared.
Special attention was paid to Eximbank's participation in the modernization of the national aircraft fleet and the supply of Boeing aircraft. An agreement was reached to continue practical cooperation and develop a long-term partnership plan.
Following the meeting, in the presence of the Head of our state, an agreement on financing joint projects was exchanged between the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan and the U.S. Eximbank.