O‘zbekiston Prezidenti AQSH Eksimbanki bilan hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi
Eksimbank hukumatning rasmiy eksport-kredit agentligi bo‘lib, AQSH kompaniyalarining tashqi iqtisodiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlaydi hamda ularga sug‘urta, kafolat va kredit vositalarini taqdim etadi.
Ushbu nufuzli institut bilan tayyorlangan qo‘shma dastur asosida energetika, muhim minerallar, transport, qishloq xo‘jaligi, AT va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi yirik loyihalarni moliyalashtirish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Eksimbankning mamlakatimiz aviaparkini modernizatsiya qilish va “Boeing” samolyotlarini yetkazib berishdagi ishtirokiga alohida e’tibor qaratildi. Amaliy hamkorlikni davom ettirish va Uzoq muddatli sheriklik rejasini ishlab chiqishga kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari huzurida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda AQSH Eksimbanki o‘rtasida imzolangan Qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish to‘g‘risidagi bitim almashildi.

Президент Узбекистана обозначил приоритетные направления сотрудничества с Эксимбанком США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 ноября в рамках деловой программы рабочего визита в город Вашингтон принял главу Экспортно-импортного банка США Джона Йовановича.
Эксимбанк является официальным экспортно-кредитным агентством Правительства США, поддерживающим развитие внешнеэкономической деятельности американских компаний и предоставляющим страховые, гарантийные и кредитные инструменты.
Были рассмотрены перспективы расширения сотрудничества с данным авторитетным институтом по финансированию крупных проектов в сферах энергетики, критических минералов, транспорта, сельского хозяйства, IT и других приоритетных направлениях на основе подготовленной совместной программы.
Отдельное внимание уделено участию Эксимбанка в модернизации национального авиапарка и поставках самолетов Boeing. Достигнута договоренность о продолжении практического взаимодействия и разработке Плана долгосрочного партнерства.
По итогам встречи в присутствии главы нашего государства состоялся обмен Соглашением о финансировании совместных проектов между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и Эксимбанком США.