O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha ikkinchi Butunjahon sammitidagi nutqi
Hurmatli Rais Xonim Oliyalari!
Hurmatli Bosh kotib Janobi Oliylari!
Qadrli birodarim, Qatar Amiri Shayx Tamim Ol-Soniy A’lo Hazratlariga Butunjahon sammitini yuksak darajada tashkil etayotganlari va samimiy mehmondo‘stlik uchun chuqur minnatdorlik izhor etaman.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish Janobi Oliylariga ushbu anjumanni o‘tkazishdagi ulkan shaxsiy hissasi uchun alohida tashakkur bildiraman.
Global ijtimoiy taraqqiyot uchun muhim platforma bo‘lgan sammitning aynan Doha shahrida o‘tkazilayotgani katta ramziy ma’noga ega.
Qatar Davlati so‘nggi yillarda ijtimoiy inklyuzivlik va jadal taraqqiyotning global markaziga aylanmoqda. Bunday olamshumul yutuqlar bilan Qatar xalqini chin dildan tabriklayman.
Bugungi kunda ijtimoiy farovonlikni ta’minlash, aholi turmushini yaxshilash borasida dunyo hamjamiyati va milliy hukumatlar birgalikda harakat qilayotgani e’tiborga molikdir.
O‘zbekiston barqaror taraqqiyot sari barcha xalqaro hamkorlik formatlari va tashabbuslarini doim qo‘llab-quvvatlaydi.
Biz keyingi yillarda Yangi O‘zbekistonda “Inson qadri uchun” degan tamoyil ustuvor bo‘lgan, ijtimoiy adolat ta’minlangan, ehtiyojmand aholi samarali himoya qilingan jamiyat barpo etmoqdamiz. Bu yo‘ldagi qat’iy pozitsiyamiz yangi Konstitutsiyamizda mustahkamlab qo‘yildi hamda mamlakatimizning ijtimoiy davlat sifatidagi maqomi e’lon qilindi.
Avval tarqoq bo‘lgan ijtimoiy himoya dasturlari yagona tuzilma – Ijtimoiy himoya milliy agentligi asosida birlashtirildi. Yangi ijtimoiy himoya modelimiz jamiyatning quyi bo‘g‘ini bo‘lgan mahalladan boshlab, har bir xonadon va oilani qamrab olmoqda.
Oxirgi yillarda kambag‘allik darajasini 35 foizdan 6,6 foizgacha qisqartirishga erishdik. Biz bu yo‘ldagi islohotlarni bundan keyin ham davom ettiramiz.
Jahonda murakkab iqtisodiy-ijtimoiy jarayonlar kechayotgan hozirgi sharoitda quyidagi takliflarni ilgari surmoqchiman.
Birinchidan, kambag‘allikka qarshi kurashishda xalqaro hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarish muhim.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda dunyoda 1 milliard 100 million aholi kambag‘allikda umr kechirmoqda.
Rivojlanayotgan davlatlarning ijtimoiy dasturlariga resurslarni keng jalb etish maqsadida kambag‘allikka qarshi kurashishning yangi moliyaviy arxitekturasini yaratish vaqti keldi, deb hisoblaymiz.
Bu borada ijtimoiy tengsizlikni kamaytirish, kambag‘allikni qisqartirishga amaliy yordam beradigan Global ijtimoiy adolat fondini ta’sis etishni taklif etamiz.
Ikkinchidan, bandlik masalasini samarali hal etishda yangi, zamonaviy mexanizmlarni ishga tushirish dolzarb ahamiyatga ega.
Xalqaro mehnat tashkilotining hisobotiga ko‘ra, 2024-yilda global ishsizlik darajasi 5 foizni tashkil etdi. Yuqori texnologiyalar, sun’iy intellektning jadal kirib kelayotgani dunyoda millionlab ish o‘rinlarining yo‘qotilishiga olib kelmoqda.
Bunday sharoitda hukumatlar va biznes ijtimoiy hamkor sifatida xodimlarni qo‘llab-quvvatlashga katta ahamiyat berishi zarur. Shu munosabat bilan ijtimoiy mas’uliyat va munosib mehnat bo‘yicha global tashabbusni ishlab chiqish haqidagi taklifimizni ma’qullaysiz, deb ishonamiz.
Uchinchidan, barcha uchun ta’lim imkoniyatlarini kengaytirish orqali ijtimoiy muammolarga samarali yechim topish mumkin.
Hozirgi davrda savodsizlikning yillik iqtisodiy zarari 1,4 trillion AQSH dollariga teng, deb baholanmoqda. Bu esa yosh avlodni ijtimoiy hayot va mehnat bozorida o‘z o‘rnini topishini qiyinlashtirmoqda hamda tengsizlikning keskin o‘sishiga sabab bo‘lmoqda.
Biz kecha o‘tgan Ochlik va qashshoqlikka qarshi kurash bo‘yicha Global alyansning ilk uchrashuvi qarorlarini to‘liq ma’qullaymiz. Uning kelgusi sammitlaridan birini O‘zbekistonda o‘tkazishni va ta’lim masalasini asosiy kun tartibi sifatida belgilashni taklif qilamiz.
To‘rtinchidan, mehnat migrantlari va ularning oila a’zolarini tizimli himoya qilish zarurati ortib bormoqda.
Hozirgi kunda dunyoda 300 milliondan ortiq migrantlar o‘zga yurtlarda mehnat qilmoqda. Afsuski, ularning haq-huquqlari buzilishi bilan bog‘liq holatlar ko‘plab uchramoqda.
Kelgusi yili xalqaro mehnat va migratsiya tashkilotlari bilan birgalikda O‘zbekistonda Migrantlar va ularning oilalarini ijtimoiy va huquqiy himoya qilish bo‘yicha xalqaro forum o‘tkazish va Global dastur qabul qilishni taklif etaman.
Beshinchidan, barchamiz iqlim o‘zgarishining ijtimoiy hayotga ta’sirini yaqqol sezib turibmiz.
Ekstremal ob-havo, cho‘llanish, bioxilma-xillikning yo‘qolishi, eng avvalo, zaif qatlamlar – dehqonlar, mavsumiy ishchilar, murakkab ekologik vaziyatdagi mintaqalar aholisi hayotiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashni bandlik dasturlari bilan uyg‘unlashtirish bo‘yicha kompleks choralarni ko‘rish – juda dolzarb vazifa. Bu borada Biz Birlashgan Millatlar Tashkiloti rezolyutsiyasi bilan ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi, deb e’lon qilingan Orolbo‘yi mintaqasida Ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotning yangi modelini ishga tushirish niyatidamiz. Va bu yo‘nalishdagi tajribamizni jahon hamjamiyati bilan o‘rtoqlashishga tayyormiz.
Bugun biz qabul qilayotgan qarorlar jahondagi millionlab odamlarga ishonch va umid bag‘ishlashi, barqarorlik va farovonlikni ta’minlashga salmoqli hissa qo‘shishi shubhasiz.
Xalqaro taraqqiyot yo‘lida ijtimoiy kelishuvni yangilash, har bir inson uchun munosib hayot tarzini yaratish bizning asosiy burchimizdir.
Shu ma’noda, bugun qabul qilinayotgan Doha siyosiy deklaratsiyasini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz. Biz unda belgilangan tamoyillarni hayotga to‘liq tatbiq etishga tayyormiz. Hech shubhasiz, ushbu tarixiy deklaratsiya Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida umumiy sa’y-harakatlarni kuchaytirishga xizmat qiladi.
So‘zimning yakunida barchangizga omad va yutuqlar, Butunjahon sammiti ishiga esa muvaffaqiyat tilayman.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Second World Summit on Social Development
Your excellency, madam chair!
Your excellency, mr secretary-general!
Honourable heads of state and governments!
I would like to express my deepest gratitude to my dear brother, His Highness Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, the Amir of Qatar, for the warm hospitality and excellent organization of the World Summit.
I would also like to extend my special thanks to His Excellency Mr. António Guterres, Secretary-General of the United Nations, for his enormous personal contribution to hosting this event.
It is of great symbolic significance that this important summit on global social development is being held in Doha.
In recent years, the State of Qatar has become a global centre for social inclusivity and rapid development. I would like to sincerely congratulate the people of Qatar on these remarkable achievements.
It is noteworthy that the world community and national governments are currently collaborating to promote social well-being and enhance living standards.
Uzbekistan always supports all formats and initiatives of international cooperation towards sustainable development.
In recent years, we have been building a society in New Uzbekistan where the principle of “human dignity” is paramount, social justice is ensured, and the most vulnerable in our society are effectively protected.
Our firm stance on this path has been enshrined in our New Constitution, which has proclaimed our country a "social state".
Previously scattered social protection programmes have been brought together under a single structure — the National Agency for Social Protection.
Our new social protection model covers every household and family, starting from the mahalla, the grassroots level of society.
In recent years, we have reduced the poverty rate from 35 per cent to 6.6 per cent. These reforms will continue.
Esteemed participants!
In the current context of complex socio-economic processes worldwide, I would like to put forward the following proposals:
First. It is crucial to elevate international cooperation to a new level in the fight against poverty.
According to the United Nations, 1.1 billion people worldwide currently live in poverty.
We believe that the time has come to create a new financial architecture to combat poverty, which will attract resources to social programmes in developing countries.
To this end, we propose establishing a “global social justice fund” to provide practical assistance in reducing social inequality and alleviating poverty.
Second. It is crucial to implement new, modern mechanisms to effectively address employment issues.
According to a report by the International Labour Organization, the global unemployment rate was 5 percent in 2024.
The rapid integration of advanced technologies and artificial intelligence is causing the loss of millions of jobs worldwide.
In such circumstances, governments and businesses must prioritise supporting their employees as social partners.
In this regard, we hope you will support our proposal to develop a “global initiative for social responsibility and decent work”.
Third. Expanding educational opportunities for all is an effective solution to social problems.
Currently, the annual economic loss due to illiteracy is estimated at 1.4 trillion US dollars.
This creates obstacles for the younger generation to find their place in social life and the labour market, leading to a sharp increase in inequality.
We fully endorse the decisions made at yesterday's inaugural meeting of the Global Alliance to Combat Hunger and Poverty.
We propose holding one of its future summits in Uzbekistan, making education the main agenda item.
Fourth. There is an increasing need for systemic protection of labour migrants and their family members.
Currently, there are over 300 million migrants working in foreign countries worldwide.
Unfortunately, there are numerous instances of their rights being violated.
I propose holding an international forum on the social and legal protection of migrants and their families in Uzbekistan next year, in cooperation with international labour and migration organizations, and adopting a global programme.
Fifth. We all clearly feel the impact of climate change on social life.
Extreme weather, desertification and loss of biodiversity are having a negative impact on the lives of vulnerable groups, such as farmers, seasonal workers and residents of ecologically challenging regions.
It is crucial to implement comprehensive measures that align the fight against climate change with employment programmes.
In this regard, we intend to launch a new model of socio-economic development in the aral sea region, which has been declared a zone of environmental innovations and technologies by a United Nations resolution. We stand ready to share this experience with the international community.
The decisions we make today will undoubtedly inspire confidence and hope in millions of people worldwide, contributing significantly to stability and prosperity.
Our primary duty is to renew social consensus for international development and to create a decent standard of living for everyone.
In this sense, we fully support the Doha Political Declaration being adopted today.
We stand ready to fully implement the enshrined principles.
This historic Declaration will undoubtedly strengthen our joint efforts to achieve the Sustainable Development Goals.
At the end of my speech, I wish you all good luck and success, and the productive work of the World Summit.