Ўзбекистон Президенти Тожикистон Президентини юбилей билан самимий қутлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 октябрь куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари Тожикистон етакчисини 70 йиллик юбилейи билан чин дилдан табриклаб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва катта муваффақиятлар, биродар Тожикистон халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Президент Эмомали Раҳмоннинг замонавий Тожикистонни барпо этиш ва мамлакатнинг халқаро майдондаги нуфузини юксалтириш, Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларида бугунги юксак даражага эришишдаги ўрни алоҳида қайд этилди.
Суҳбат чоғида илгари эришилган келишувлар ва қабул қилинган битимларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди. Саноат, қишлоқ хўжалиги, энергетика, транспорт ва бошқа муҳим йўналишлардаги устувор кооперация лойиҳаларини илгари суришга хизмат қиладиган Қўшма инвестиция фонди ўз фаолиятини бошлагани мамнуният билан қайд этилди.
Фаол ҳудудлараро мулоқотларни янада кенгайтириш, мамлакатларимизда қўшма ишбилармонлик ва маданий тадбирларини ўтказиш муҳим экани таъкидланди.
Шунингдек, минтақавий кун тартибининг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди, бўлажак кўп томонлама учрашувлар режаси кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Тожикистон Президентларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек очиқ, самимий ва дўстона руҳда ўтди.

Президент Республики Узбекистан искренне поздравил Президента Республики Таджикистан с юбилеем
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 октября провёл телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Глава нашего государства сердечно поздравил лидера Таджикистана c 70-летним юбилеем, искренне выразив самые добрые пожелания здоровья, благополучия и больших успехов, а также мира и процветания братскому таджикскому народу.
Особо отмечена роль Президента Эмомали Рахмона в становлении современного Таджикистана и повышении международного авторитета страны, в достижении нынешнего высочайшего уровня узбекско-таджикских отношений дружбы и добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
В ходе разговора были рассмотрены вопросы практической реализации ранее достигнутых договоренностей и принятых соглашений. С удовлетворением отмечено начало деятельности Совместного инвестиционного фонда, призванного содействовать продвижению приоритетных проектов кооперации в области промышленности, сельского хозяйства, энергетики, транспорта и других ключевых направлениях.
Подчеркнута важность дальнейшего расширения активных межрегиональных контактов, проведения совместных деловых и культурных мероприятий в двух странах.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной повестки, рассмотрен график предстоящих многосторонних встреч.
Телефонный разговор Президента Узбекистана и Президента Таджикистана прошел в традиционно открытой, теплой и дружеской атмосфере.