O‘zbekiston va Finlyandiya o‘rtasida ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plami imzolandi
Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Finlyandiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Stubb Qo‘shma bayonotni imzoladilar.
Yetakchilar huzurida turli yo‘nalishlarda, shu jumladan:
– savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish;
– foydali qazilmalarni qazib olish sohasidagi hamkorlik;
– geologiya fanlari, geologik qidiruv, foydali qazilmalar va yer osti suvlarini izlash hamda konchilik sohalaridagi hamkorlik;
– raqamli transformatsiya, innovatsiyalar va raqamli o‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirishga ko‘maklashish;
– ijtimoiy himoya sohasidagi hamkorlik;
– maktabgacha va maktab ta’limi tizimiga raqamli ta’lim platformasini joriy etish bo‘yicha hamkorlik;
– ta’lim, fan va innovatsiyalar sohalaridagi hamkorlik;
– raqamlashtirish va suv resurslarini boshqarish sohasidagi fan-ta’lim salohiyatini oshirish;
– iqlim o‘zgarishi va atrof-muhit muhofazasi borasidagi hamkorlikka oid ikki tomonlama hujjatlar to‘plamini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.

A solid package of bilateral documents between Uzbekistan and Finland signed
As a result of negotiations held in the city of Tashkent, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Finland Alexander Stubb signed a Joint declaration.
In the presence of the leaders, a ceremony was also held on signing a package of bilateral documents, including those providing for:
- the development of trade and economic relations;
- cooperation in the field of mineral extraction;
- cooperation in geological sciences, geological exploration, the search for mineral resources, groundwater and mining;
- support for the development of digital transformation, innovation and digital connectivity;
- cooperation in the field of social protection;
- cooperation on implementing a digital education platform in the system of preschool and school education;
- cooperation in the sphere of education, science and innovation;
- increasing scientific and education potential in the sphere of digitalization and water resources’ management;