Finlyandiya Prezidenti rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Finlyandiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Stubb 29-oktabr – 1-noyabr kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Toshkent shahrida oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tadi, ularda O‘zbekiston bilan Finlyandiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqiladi.
O‘zaro savdo hajmini oshirish, qishloq xo‘jaligi, ekologiya, kimyo, energetika, raqamlashtirish, tog‘-kon sanoati va boshqa innovatsion tarmoqlarda kooperatsiyani yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratiladi.
Mehnat migratsiyasi, madaniyat, ta’lim tizimiga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish sohalarida hamkorlik masalalari ko‘rib chiqiladi.
Xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar, shu jumladan, ko‘p tomonlama tuzilmalarda o‘zaro qo‘llab-quvvatlash yuzasidan ham fikr almashiladi.

Президент Финляндии посетит с официальным визитом Узбекистан
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Финляндской Республики Александр Стубб 29 октября – 1 ноября посетит нашу страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Ташкенте состоятся переговоры на высшем уровне, в ходе которых будут рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-финского многопланового взаимодействия, прежде всего в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Особое внимание будет уделено наращиванию объемов взаимной торговли, налаживанию кооперации в таких сферах, как сельское хозяйство, экология, химия, энергетика, цифровизация, добывающая промышленность и других инновационных отраслях.
Будут рассмотрены вопросы сотрудничества в области трудовой миграции, культуры и внедрения передовых технологий в систему образования.
Состоится также обмен мнениями по актуальной международной повестке, включая взаимную поддержку на многосторонних площадках.