O‘zbekiston – Serbiya munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarildi
Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichning rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Serbiya yetakchisini samimiy qutlar ekan, hamkorlik davridagi birinchi sammit tarixiy ahamiyatga ega bo‘lishini va O‘zbekiston – Serbiya munosabatlarini sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishini ta’kidladi.
– Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanayotgan yilda rasmiy tashrifingiz tarixiy voqeadir. O‘zbekistonda Serbiyaga katta xayrixohlik bilan qarashadi. Xalqlarimizni mustahkam do‘stlik rishtalari va o‘xshash mentalitet bog‘lab turadi, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Muzokaralarda alohida e’tibor tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari va raqamlashtirish, agrosanoat majmui, turizm hamda ko‘plab boshqa muhim tarmoqlarda keng ko‘lamli kooperatsiya dasturini tayyorlash masalalariga qaratildi.
“Markaziy Osiyo – Bolqon” yo‘nalishida yangi transport yo‘laklarini, jumladan, Transkaspiy koridori doirasida rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Hamkorlikning iqtisodiy kun tartibini ilgari surish maqsadida kelgusi yilda Toshkent shahrida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib olindi.
Tartibli mehnat migratsiyasi, madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Узбекско-сербские отношения выведены на новый этап развития
В резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Сербия Александра Вучича с участием официальных делегаций.
Были рассмотрены перспективы дальнейшего укрепления практического сотрудничества Узбекистана и Сербии.
Тепло поприветствовав лидера Сербии, глава нашего государства подчеркнул, что первый за период сотрудничества саммит станет историческим и выведет узбекско-сербские отношения на качественно новый уровень.
– Ваш официальный визит в год 30-летия установления дипломатических отношений является историческим событием. В Узбекистане с большой симпатией относятся к Сербии. Наши народы связывают крепкие узы дружбы и схожий менталитет, – отметил Президент Узбекистана.
Приоритетное внимание уделено наращиванию товарооборота, подготовке полномасштабной программы кооперации в таких ключевых отраслях, как машиностроение, фармацевтика, химическая промышленность, информационные технологии и цифровизация, агропромышленный комплекс, туризм и многих других.
Отмечена важность развития новых транспортных маршрутов «Центральная Азия – Балканы», в том числе в рамках Транскаспийского коридора.
В целях продвижения экономической повестки сотрудничества, достигнута договоренность о проведении в следующем году в городе Ташкенте первого заседания Межправительственной комиссии.
Рассмотрены вопросы взаимодействия в области организованной трудовой миграции, культурно-гуманитарной и образовательной сферах.