Serbiya Prezidenti rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich 28-31-oktabr kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Toshkent shahrida oliy darajadagi muzokaralar o‘tkaziladi, ularda O‘zbekiston – Serbiya ko‘p qirrali hamkorligini yanada rivojlantirishning istiqbollari muhokama qilinadi.
Mashinasozlik, agrosanoat, farmatsevtika, axborot texnologiyalari, raqamlashtirish, turizm va boshqa muhim yo‘nalishlarda sheriklikni mustahkamlash masalalari diqqat markazida bo‘ladi.
Tartibli mehnat migratsiyasi, madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqiladi. Xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashiladi.
Muzokaralar yakunida ikki tomonlama bitimlar to‘plamini imzolash ko‘zda tutilgan.
Aleksandr Vuchich faxriy mehmon sifatida shu hafta Samarqand shahrida boshlanadigan UNESCO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasida ham ishtirok etadi.

Президент Сербии совершит официальный визит в Узбекистан
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 28-31 октября Президент Республики Сербия Александр Вучич посетит нашу страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Ташкенте состоятся переговоры на высшем уровне, в ходе которых будут обсуждены перспективы дальнейшего развития узбекско-сербского многопланового сотрудничества.
В центре внимания – укрепление партнерства в ключевых отраслях, таких как машиностроение, агропромышленный комплекс, фармацевтика, информационные технологии, цифровизация, туризм, и других важных направлениях.
Будут рассмотрены вопросы взаимодействия в области организованной трудовой миграции, культурно-гуманитарной и образовательной сферах. Состоится обмен мнениями по актуальным вопросам международной повестки.
По итогам переговоров предусматривается подписание пакета двусторонних соглашений.
Александр Вучич также примет участие в качестве почетного гостя в 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая начнется на этой неделе в городе Самарканде.