O‘zbekiston Prezidenti Belgiyaliklar Qiroli bilan uchrashdi
Bryussel shahriga rasmiy tashrif doirasida Laken saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Belgiyaliklar Qiroli Filipp bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Qirol Filipp O‘zbekiston yetakchisining YI rahbariyati bilan muzokaralarining yakunlarini yuksak baholab, mamlakatimiz yetakchisini Yevropa Ittifoqi bilan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi tarixiy bitim imzolangani bilan samimiy tabrikladi.
O‘zbekiston – Belgiya munosabatlari izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Vazirlar darajasida faol muloqotlar yo‘lga qo‘yilgan, siyosiy maslahatlashuvlar muntazam o‘tkazilmoqda, ikki mamlakat parlamentlarida do‘stlik guruhlari tashkil etilgan.
Madaniy-gumanitar hamkorlik mustahkamlanmoqda. Toshkent va Kortreyk, Samarqand va Lyej shaharlari o‘rtasida birodarlik aloqalari o‘rnatildi. Kortreykda buyuk alloma bobomiz Abu Ali ibn Sinoning byusti ochildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, Belgiya kompaniyalari O‘zbekistonda, xususan, to‘qimachilik, logistika va xizmat ko‘rsatish sohalarida muvaffaqiyatli ish olib bormoqda. O‘tgan yili Toshkentda Benilyuks mamlakatlarining savdo palatasi ochildi.
Suhbat chog‘ida Belgiya kompaniyalari vakillarining O‘zbekistonga tashriflarini tashkil etish, shuningdek, madaniy tadbirlarni o‘zaro o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari Qirol Filippni tashrif bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.

В рамках официального визита в город Брюссель во дворце Лакен состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Королем бельгийцев Филиппом.
Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах. Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
Высоко оценивая плодотворные итоги переговоров главы Узбекистана с руководством ЕС, Король Филипп искренне поздравил лидера нашей страны с подписанием исторического Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве с Европейским Союзом.
С удовлетворением отмечено поступательное развитие узбекско-бельгийских отношений. Налажены активные контакты на уровне министров, регулярно проходят политические консультации, в парламентах двух стран созданы группы дружбы.
Укрепляется культурно-гуманитарное сотрудничество. Установлены побратимские связи между Ташкентом и Кортрейком, Самаркандом и Льежом. В Кортрейке открыт бюст нашему великому ученому Авиценне.
Растет взаимный товарооборот, бельгийские компании успешно работают в Узбекистане, в частности в сфере текстиля, логистики и услуг. В прошлом году в Ташкенте открылась Торговая палата стран Бенилюкса.
В ходе беседы подчеркнута важность организации новых бизнес-миссий бельгийских компаний в Узбекистан, а также проведения взаимных культурных мероприятий.