Prezident Shavkat Mirziyoyev “Anglesey Food” mas’uliyati cheklangan jamiyatining mahsulotlarni saqlash va taqsimlash markazi faoliyatini ham borib ko‘rdi.
“Yangi avlod” maxsus sanoat zonasi hududida tashkil etilgan mazkur korxona “Korzinka” do‘konlar tarmog‘i uchun mahsulotlarni saqlash, saralash va qadoqlash xizmatlarini ko‘rsatadi.
Korxona 10 gektar maydonda joylashgan bo‘lib, 49 ming kvadrat metr hududiga ombor joylashtirilgan. Qurilish materiallari va muzlatkich kameralar uchun jihozlar Xitoy, Turkiya, Belarus va Rossiya davlatlaridan olib kelingan, barchasi “EDGE Advanced” xalqaro sertifikatiga ega.
Ushbu loyiha Markaziy Osiyodagi “A” sinfiga kiruvchi eng yirik taqsimot markazi hisoblanadi. Bir vaqtning o‘zida 145 ta darvozada tekislovchi moslamalar yuklash hamda yukni tushirish imkoniga ega.
Markazda 4 xil haroratli hudud mavjud. Shu bois, mahsulotlar turiga qarab muzlatkichda, past haroratli sovitish kameralarida hamda quruq joyda saqlanadi.
Shuningdek, markazda tun-u kun ishlovchi 96 ta sinov usuliga ega maxsus laboratoriya barpo etiladi. 1 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Tanishuv yakunida bo‘lib o‘tgan jamoatchilik vakillari bilan muloqotda oqilona iqtisodiy siyosat va investorlarning bunga ishonchi haqida so‘z yuritildi.
- So‘nggi sakkiz yilda 130 milliard dollarlik xorijiy investitsiya kirib keldi, bu qanchadan qancha zavod va korxonalarga aylandi. Bugun ham yana bir katta loyiha - yangi xalqaro aeroport qurilishini boshladik. Unga Saudiya Arabistoni, Yaponiya, Koreya investitsiya kirityapti. Bu o‘z o‘zidan bo‘lmaydi. Bu - mamlakatimiz kelajagiga bo‘lgan katta ishonch belgisi, - deya ta’kidladi Prezidentimiz.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of the storage and distribution center of “Anglesey Food” Limited Liability Company.
The enterprise, located in the “Yangi Avlod” special industrial zone, serves the “Korzinka” retail chain, providing storage, sorting, and packaging of goods.
The center covers an area of 10 hectares, of which 49 thousand square meters are allocated for storage facilities. Construction equipment and refrigeration units were supplied from China, Türkiye, Belarus, and Russia. All of them are certified according to EDGE Advanced international standards.
This project is the largest Class A distribution center in Central Asia. It can simultaneously operate 145 loading and unloading gates, which allows for the efficient receipt and shipment of goods.
The complex has four temperature zones, allowing products to be stored according to their characteristics — in refrigerated and low-temperature chambers, as well as in dry rooms.
In addition, a modern laboratory with 96 testing modules, operating around the clock, is being created on the center's premises. The project will result in the creation of more than 1,000 new jobs.
During a conversation with representatives of the public, the President noted that the success of such projects is the result of a well-thought-out economic policy and investor confidence.
- Over the past eight years, Uzbekistan has attracted $130 billion in foreign investment, which has been used to build dozens of factories and industrial enterprises. Today, we have also launched another large-scale project - the construction of a new international airport, which is being funded by companies from Saudi Arabia, Japan, and the Republic of Korea. All this does not happen by itself - it reflects the high level of confidence in the future of our country, - underlined the President.