Keyingi yillarda mamlakatimizda sanoatlashtirish siyosati yangi bosqichga ko‘tarildi. O‘ziga xos ishlab chiqarish quvvati va xalqaro texnologik standartlar asosidagi iqtisodiy o‘sish modeli shakllandi.
“Yangi avlod” maxsus sanoat zonasi davlatimiz rahbarining 2024-yil 20-martdagi tegishli qaroriga asosan tashkil etilgan. U zamonaviy ishlab chiqarish infratuzilmasi, qulay logistika imkoniyatlari va investorlar uchun yaratilgan keng imtiyozlari bilan ajralib turadi.
Hududdagi istiqbolli loyihalardan biri “East Can Solutions” kompaniyasi tomonidan amalga oshirilmoqda. Bu yerda alyumin qadoq ishlab chiqarish va salqin ichimliklar quyish majmuasi tashkil etildi.
Prezidentimiz loyihaning istiqboli, u yerda tayyorlanayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasi bilan tanishdi. Shu yerda loyihaga rasman start berildi.
Korxona 21 gektar hududda joylashgan. Qiymati 90 million dollar bo‘lgan ushbu loyiha asosan xorijiy investitsiyalar hisobiga moliyalashtirilmoqda.
Markaziy Osiyodagi sanoqli korxonalar sirasiga kiruvchi bu majmua AQSH, Buyuk Britaniya, Italiya va Germaniyada ishlab chiqarilgan zamonaviy uskunalar bilan jihozlandi. Ishlab chiqarish jarayoni esa to‘liq raqamlashtirilgan.
Korxonada ishlab chiqarish quvvati bosqichma-bosqich oshirib boriladi. Ilk bosqichda yiliga 600 million dona, keyingi bosqichlarda esa 1,1 milliard va 2,2 milliard dona alyumin qadoq mahsulotlari ishlab chiqariladi. Bu ko‘rsatkichlar nafaqat ichki bozor ehtiyojini qondirish, balki mintaqaviy miqyosda raqobatbardosh mahsulot eksport qilish imkonini ham yaratadi.
Loyihaning ishga tushishi natijasida 60 million dollarlik import o‘rni qoplanib, 20 million dollarlik eksport imkoniyati yaratiladi.
Mahalliylashtirish darajasi 90 foizga yetkaziladi. E’tiborlisi, korxonadagi barcha loyihalar to‘liq ishga tushishi bilan 500 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. Byudjet uchun esa salmoqli soliq tushumlari ta’minlanadi.
Prezidentga shu yerda “Yangi avlod” maxsus sanoat zonasida amalga oshirilayotgan ishlarning borishi haqida axborot berildi.
Mas’ullar sanoat zonasining umumiy rivojlanish strategiyasi, mahalliylashtirish, raqamlashtirish va energiya tejamkor texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha qilingan ishlar xaqida ma’lumot berdi.
Bu yerda oziq-ovqat, elektrotexnika, mashinasozlik, kimyo va qurilish materiallari yo‘nalishlarida jami 1 milliard 200 million dollarlik 58 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Davlatimiz rahbariga ularning 28 tasi taqdimot qilindi. Yaqin istiqbolda amalga oshadigan ushbu tashabbuslar amalga oshishi natijasida 7 ming 600 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Ular nafaqat iqtisodiy samara, balki yangi ish o‘rinlari, eksport salohiyati va mahalliy ishlab chiqarish tarmoqlarini rivojlantirish orqali ijtimoiy barqarorlikka ham xizmat qilishi qayd etildi.

Президент ознакомился с проектами, реализуемыми в специальной промышленной зоне “Янги авлод”
Президент Шавкат Мирзиёев посетил специальную промышленную зону “Янги авлод”, расположенную в Янгихаётском районе столицы, и ознакомился с деятельностью предприятия по производству алюминиевой тары и розливу напитков.
В последние годы промышленная политика Узбекистана вышла на новый уровень. В стране формируется модель экономического роста, основанная на современных производственных мощностях и международных технологических стандартах.
Специальная промышленная зона “Янги авлод” была создана в соответствии с постановлением Президента от 20 марта 2024 года. Она выделяется современной производственной инфраструктурой, удобной логистикой и широкими льготами для инвесторов.
Одним из перспективных проектов зоны является предприятие “East Can Solutions”, где создан комплекс по производству алюминиевой тары и розливу прохладительных напитков. Президент ознакомился с продукцией и перспективами проекта, после чего был дан старт его реализации.
Предприятие занимает территорию площадью 21 гектар, а стоимость проекта составляет 90 миллионов долларов, преимущественно за счет иностранных инвестиций.
Комплекс входит в число немногих предприятий подобного профиля в Центральной Азии и оснащен современным оборудованием, произведенным в США, Великобритании, Италии и Германии. Все производственные процессы полностью цифровизированы.
Производственные мощности будут наращиваться поэтапно. На первом этапе планируется выпуск 600 миллионов единиц алюминиевой тары в год, на втором – 1,1 миллиарда, а на третьем – 2,2 миллиарда. Это позволит не только полностью удовлетворить потребности внутреннего рынка, но и экспортировать конкурентоспособную продукцию на региональном уровне.
Реализация проекта позволит заместить импорт на сумму 60 миллионов долларов и обеспечить экспортный потенциал в размере 20 миллионов долларов. Уровень локализации производства достигнет 90 процентов. После выхода предприятия на полную мощность будет создано 500 новых рабочих мест, а в бюджет начнут поступать значительные налоговые отчисления.
Главе государства также была представлена информация о ходе работ в самой промышленной зоне “Янги авлод”. Ответственные лица доложили о стратегии ее развития, мерах по внедрению процессов локализации, цифровизации и энергосберегающих технологий.
На сегодняшний день в зоне реализуется 58 проектов общей стоимостью 1,2 миллиарда долларов в таких направлениях, как пищевая промышленность, электротехника, машиностроение, химия и производство строительных материалов.
Президенту были представлены 28 наиболее значимых инициатив, реализация которых позволит создать 7 600 новых рабочих мест.
Отмечено, что эти проекты будут способствовать не только экономическому росту, но и социальной стабильности – за счет создания новых рабочих мест, увеличения экспортного потенциала и развития местных производств.