Ushbu mas’uliyati cheklangan jamiyatda sholi yetishtirish va uni chuqur qayta ishlash bo‘yicha to‘liq sanoat zanjiri yaratilgan.
Aytish joizki, ilgari sholikorlar faoliyati tarqoq bo‘lgani uchun tuzuk daromad ololmasdi. Ayniqsa, sholini qayta ishlashda ko‘plab muammolarga duch kelinardi. Keyingi yillarda alohida e’tibor tufayli sohada sifat o‘zgarishlari boshlandi, samaradorlik oshdi.
Bugungi kunda Toshkent viloyatida ham sholichilik tarmog‘ida muayyan yutuqlarga erishilmoqda.
Viloyatda joriy yil hosili uchun 8,7 ming gektar sholi ekildi. Suv tejovchi texnologiyalar uchun 3 ming gektar yer lazerli tekislandi. Natijada viloyat bo‘yicha 60 million metr kub suv tejaldi, 522 tonna urug‘lik sarfi kamaydi.
Jumladan, “TCT Rice” klasteri tomonidan 2 ming gektardan ziyod maydonda “Iskandar”, “Guliston”, “Nukus” navlari ekilib, parvarishlandi.
Bugungi kunda 985 gektar maydonda sholi yig‘ib olinib, gektariga o‘rtacha 65-70 sentnerdan, ayrim dalalarda 80-85 sentnerdan hosil olindi.
Davlatimiz rahbari shu yerda fermerlar, qishloq xo‘jaligi faxriylari bilan muloqot qildi. Ular hosildor navlar va yangicha agrotexnologiyalar tufayli mehnatdan manfaatdorlik oshib borayotganini aytdi.
– Bugun hamma sohada ilmga, innovatsiyaga, ilg‘or texnologiyalarga tayanyapmiz. Qishloq xo‘jaligida ham bozor tamoyillarini joriy etib, daromadni oshirmaganimizda bugungidek hosildorlik bo‘lmasdi. So‘nggi vaqtlarda tabiat o‘zgarib, suv taqchilligi ortmoqda. Endi mirishkorlar bunga moslashib ishlashi, tomchilatib sug‘orish, suvdan tejab foydalanishni o‘rganishi kerak, – dedi Prezident.
Sohadagi xorijiy tajribalarni o‘rganish, ilm bilan mehnat unumdorligini oshirish muhim ekani ta’kidlandi. Mutasaddilarga hosildor navlarni ko‘paytirish, qayta ishlashni kuchaytirish, suv tejovchi texnologiyalardan samarali foydalanish, yangi ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью рисоводческого кластера “TCT Rice”, расположенного в Куйичирчикском районе Ташкентской области.
В обществе с ограниченной ответственностью создан полный производственный цикл от выращивания риса до его глубокой переработки.
Следует отметить, что раньше рисоводы работали разрозненно и не могли получать достойный доход. Особенно много проблем возникало на этапе переработки урожая. В последние годы благодаря уделяемому вниманию в отрасли начались качественные изменения, повысилась эффективность производства.
Сегодня рисоводство Ташкентской области также демонстрирует заметные успехи. В текущем году в регионе рис был посеян на площади 8,7 тысячи гектаров. Для внедрения водосберегающих технологий лазерное выравнивание проведено на 3 тысячах гектаров. В результате удалось сэкономить 60 миллионов кубометров воды и сократить расход семян на 522 тонны.
В частности, кластер “TCT Rice” вырастил на площади свыше 2 тысяч гектаров сорта “Искандар”, “Гулистан” и “Нукус”. На сегодняшний день рис убран с 985 гектаров, при этом урожайность составляет в среднем 65–70 центнеров с гектара, а на отдельных полях – до 80–85 центнеров.
Президент провел беседу с фермерами и ветеранами сельского хозяйства. Они отметили, что благодаря внедрению высокоурожайных сортов и современных агротехнологий растет производительность труда и доходность.
– Сегодня во всех сферах мы опираемся на науку, инновации и передовые технологии. Если бы мы не внедряли рыночные принципы в сельское хозяйство и не повышали доходность, такого урожая не было бы. Сейчас природа меняется, воды становится меньше, и аграриям необходимо адаптироваться, переходить на капельное орошение и рациональное использование воды, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Было отмечено, что важно изучать международный опыт, повышать производительность труда на основе науки и технологий.
Ответственным лицам даны указания по расширению посевов высокоурожайных сортов, увеличению переработки, эффективному использованию водосберегающих технологий и созданию новых рабочих мест.