Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-oktyabr kuni Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanida bo‘lib, Shota Rustaveli ko‘chasida amalga oshirilgan rekonstruksiya ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish va transportlar harakatiga qulaylik yaratish aholi soni muntazam oshib, hududi kengayib borayotgan Toshkent uchun dolzarb masala. Shu bois, ravon yo‘llar, muazzam ko‘priklar qurilib, mavjudlari zamon talablariga mos ta’mirlanmoqda.
Shota Rustaveli ko‘chasi poytaxtimizning bir necha tumanlarini bog‘lovchi markaziy yo‘ldir. Transportlar harakatiga qulaylik yaratish maqsadida uning Mirobod ko‘chasidan Choshtepa ko‘chasigacha bo‘lgan qariyb 7 kilometr qismi rekonstruksiya qilindi.
Endilikda 10 ta qatnov qismiga bo‘lingan yo‘lning 6 ta tasmasida avtomobillar, maxsus ajratilgan 2 ta yo‘nalishda avtobuslar harakatlanadi. Qolgan 2 ta yo‘lak esa avtomobillar to‘xtab turishi uchun mo‘ljallangan
Prezidentimiz davlat va jamoat tashkilotlari vakillari bilan birgalikda avtobusda yurib, qulayliklarni ko‘rdi, yo‘lovchilar bilan samimiy suhbatlashdi.
Ko‘cha o‘rtasida rivojlangan mamlakatlarning ilg‘or tajribasidan kelib chiqib, BRT (Bus Rapid Transit) tizimi asosida ajratilgan avtobus yo‘lagi Toshkent shahrida birinchi bor amaliyotga tatbiq qilindi. Bu jamoat transporti qatnovini tezlashtirib, yo‘lovchilarga qulayliklarni yaxshiladi.
Umumiy qiymati 19,2 million dollarlik ushbu loyiha natijasida yo‘lovchi oqimi soatiga 2 ming 500 dan 6 ming kishiga ortdi. Shuningdek, sutkasiga 40 mingta avtomobil o‘tkazish imkoniyati yaratilib, o‘rtacha tezlik soatiga 23 kilometrdan 30 kilometrga yetkazildi.
Eng muhimi, bu o‘zgarishlar natijasida xavfsizlik darajasi oshib, yo‘l-transport hodisalari kamayadi.
Loyiha doirasida avtobuslar to‘xtashi uchun 21 ta yangi bekat, 463 ta “aqlli” svetofor o‘rnatildi. Intellektual transport tizimi joriy etildi. Yo‘l bo‘yida avtomobillar to‘xtab turishi uchun ham sharoit inobatga olingan.
Shuningdek, velosiped yo‘laklari, yashil hududlar, sug‘orish va drenaj tizimlari barpo etildi.
Shu yerda Toshkent shahrida alohida ajratilgan avtobus yo‘laklarini uzaytirish, shahar atrofida transport bog‘lamalari tashkil etish loyihalari taqdimot qilindi.
– Agar metro yo‘llari qurmaganimizda, yangi avtobuslar olib kelmaganimizda bugun Toshkentda transport qatnovi qiyin bo‘lardi. Shuning uchun odamlarni rozi qilish nuqtayi nazaridan yo‘llarni to‘g‘rilayapmiz, jamoat transportini rivojlantiryapmiz. Bunday ishlarni barcha shaharlarimizda davom ettiramiz, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga jamoat transporti uchun qulayliklarni oshirib, tirbandlikni kamaytirish, shaharni Yangi Toshkent bilan samarali bog‘lash borasida topshiriqlar berdi.
Shota Rustaveli ko‘chasining yangi qiyofasi nafaqat poytaxt ko‘rkini oshirdi, balki Toshkentning zamonaviy va intellektual transport tizimiga qadam qo‘yganini namoyon etadi.

Президент Шавкат Мирзиёев 15 октября посетил Яккасарайский район города Ташкента и ознакомился с результатами реконструкции улицы Шота Руставели.
Развитие дорожной инфраструктуры и создание удобств для транспортного движения – одна из актуальных задач для столицы, население и территория которой активно растут. Поэтому в городе последовательно строятся современные дороги и мосты, а существующие обновляются в соответствии с современными стандартами.
Улица Шота Руставели является одной из центральных магистралей, соединяющих несколько районов Ташкента. Для улучшения транспортного потока реконструирован участок дороги от улицы Мирабад до улицы Чоштепа протяженностью почти 7 километров.
Теперь движение организовано по 10 полосам: шесть предназначены для автомобилей, две – для автобусов, а еще две – для парковки.
Президент вместе с представителями государственных и общественных организаций проехал по улице на автобусе, ознакомился с удобствами и пообщался с пассажирами.
Впервые в Ташкенте на основе опыта развитых стран внедрена система BRT (Bus Rapid Transit) – выделенные полосы для общественного транспорта. Это нововведение ускорило движение автобусов и повысило комфорт пассажиров.
В результате реализации проекта стоимостью 19,2 миллиона долларов пассажиропоток вырос с 2,5 тысячи до 6 тысяч человек в час. Пропускная способность дороги достигла 40 тысяч автомобилей в сутки, а средняя скорость движения увеличилась с 23 до 30 километров в час.
Главное – повысился уровень безопасности, значительно сократилось количество дорожно-транспортных происшествий.
В рамках проекта установлены 21 новая автобусная остановка и 463 «умных» светофора, внедрена интеллектуальная транспортная система. Также предусмотрены парковочные зоны, велосипедные дорожки, зеленые территории, системы полива и дренажа.
Здесь же Президенту были представлены проекты по расширению сети выделенных автобусных полос и созданию транспортных узлов вокруг столицы.
– Если бы мы не строили новые линии метро и не закупали современные автобусы, сегодня движение в Ташкенте стало бы крайне затруднительным. Поэтому мы улучшаем дороги и развиваем общественный транспорт, чтобы людям было удобно. Такую работу продолжим во всех наших городах, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Президент поручил ответственным лицам повысить удобство пользования общественным транспортом, принять меры к сокращению заторов и обеспечить эффективную транспортную связь между Ташкентом и Новым Ташкентом.
Обновленная улица Шота Руставели не только украсила столицу, но и стала символом перехода Ташкента к современной и интеллектуальной транспортной системе.