Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 14-oktyabr kuni mahalla tizimini yanada takomillashtirish va joylarda ishlarni samarali tashkil etish masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Keyingi yillarda mahalla institutini isloh qilish va uni xalq hayotiga yaqin, samarali tizimga aylantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
Mahallada “yettilik” tizimi joriy qilinib, kredit, subsidiya, kompensatsiya, moddiy yordam ajratish kabi 100 dan ziyod xizmatlar mahalla darajasiga tushirilgani hisobiga 7,5 million fuqaro kambag‘allikdan chiqdi, ishsizlik darajasi 2 barobar qisqardi. Shuningdek, 3,5 ming mahalla qiyofasi zamonaviy ko‘rinishga keldi.
Mahalla raislarining vakolat muddati 3 yildan 5 yilga uzaytirildi. Ular boshchiligida “yettilik” vertikal tizimi yaratildi, yetarli sharoit, resurs va vakolatlar berildi. Mahalladagi har bir imkoniyatni loyihaga aylantirib, ish o‘rni yaratish uchun mahallalarga bankir va soliqchilar bog‘lab berildi, infratuzilmaga ham alohida mablag‘ ajratilmoqda.
Davlatimiz rahbari bulardan samarali foydalanib, natija ko‘rsatayotgan mahallalar ko‘pligi, lekin ayrimlari yagona jamoa bo‘lib ishlab ketishni haligacha o‘rganmaganini ko‘rsatib o‘tdi.
– Norin tumanidagi Sho‘rariq mahallasiga borganim viloyat hokimlari, respublika, viloyat, tuman rahbarlari, “yettilik”ni ko‘zini ochib, ularni sifat va kompetensiyani oshirishga undashi kerak, – dedi Prezident.
O‘tgan hafta imzolangan qarorga muvofiq, Yangi O‘zbekiston ruhi kirib borishi kerak bo‘lgan 33 ta tuman va 330 ta og‘ir mahalla belgilab olindi.
Bu tumanlarning har biriga 100 milliard so‘mdan, 330 ta mahallaning har biriga esa 5 milliard so‘mdan mablag‘ ajratiladi. Jahon banki va Islom taraqqiyot bankidan jalb qilingan 100 million dollar ham mazkur maqsadlarga qaratiladi. Bundan tashqari, ushbu tuman va mahallalardagi “drayver” loyihalar infratuzilmasi uchun yana 2 trillion so‘m beriladi.
Umuman, bu dasturni moliyalashtirish uchun 7 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ yo‘naltiriladi.
Viloyat hokimlarining o‘zi ham 2 tadan, tuman hokimlari esa 1 tadan og‘ir mahallani belgilab, ularga 5 milliard so‘mdan yo‘naltirishi, yana 236 ta mahalla aholisi turmushida keskin o‘zgarish qilishi shartligi ko‘rsatib o‘tildi.
Bir oy oldin “Tashabbusli budjet” bo‘yicha yangi qaror qabul qilinib, mahallada odamlarning o‘zi faol bo‘lib boshlagan loyihalarga ko‘mak beradigan tizim joriy qilindi. Bunda qaysi mahallada aholi yo‘l, suv, maktab, bog‘chani ta’mirlashni boshlagan bo‘lsa, xarajatining yarmini davlat ko‘taradi. Bu maqsadlar uchun kelgusi yilda yana 1 mingta loyihaga 500 milliard so‘m ajratiladi.
Prezidentimiz bu borada yana bir yangilikni e’lon qildi. Joriy yildan boshlab Soliq qo‘mitasi yer va mol-mulk soliqlarini to‘langanlik darajasiga qarab, “Eng yaxshi soliq to‘lovchi mahalla” reytingini e’lon qiladi.
Bunda 100 talikka kirgan mahallaga “Tashabbusli budjet”ning yangi tizimi bo‘yicha infratuzilma xarajatining 75 foizi budjetdan to‘lab beriladi. Shuningdek, ushbu mahallalarning har biriga qo‘shimcha 2 milliard so‘mdan ajratiladi.
Qonunchilik palatasi deputatlariga o‘z okrugidagi mahallalar infratuzilmasini yaxshilash uchun har biriga 3 milliard so‘mdan mablag‘ beriladi.
Mahalla hududida sanitariya, ekologiya va noqonuniy qurilish bo‘yicha jarimalarning 10 foizi mahalla budjetiga yo‘naltiriladi. Mahallalar budjetiga 2026 yildan boshlab har yili 200 milliard so‘mdan ajratiladi.
Umuman, ushbu manbalar hisobidan kelgusi bir yil uchun 2 mingta mahallaga qo‘shimcha 8,5 trillion so‘m mablag‘ beriladi.
Tuman hokimlari ushbu imkoniyatlardan unumli foydalani, “mahalla yettiligi” bilan yangi yondashuvlar asosida ishlashi zarurligi qayd etildi.
Masalan, Norindagi Sho‘rariq mahallasi atrofidagi yana 6 ta mahallaga xizmat ko‘rsatadigan markazga aylanmoqda. Bundan ruhlanib, o‘nlab tadbirkorlar turli loyihalarni ilgari surdi. Ushbu mahallalarga arxitektor va urbanist jalb qilingani natijasida 7 ta mahalla qiyofasini butunlay o‘zgartirish uchun imkoniyat paydo bo‘lyapti.
Viloyat, tuman va shahar hokimlariga Islohotlar shtabi bilan birga birinchi bosqichda 33 ta tuman va 330 ta mahallada ishlarni ana shunday yondashuv asosida yo‘lga qo‘yish topshirildi.
Yig‘ilishda mahallalarda tadbirkorlik loyihalarini kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi.
Barcha mahallada ixtisoslashuvni oxiriga yetkazish kerakligi ko‘rsatib o‘tildi. Bunda mahallalar aholisi bilan uchrashib va ularning salohiyatidan kelib chiqib, aniq ixtisosligini belgilash, kamida 200 ming aholini band qiladigan mikroloyihalarni shakllantirish topshirildi.
Mahallalarga 2 ming kvadrat metrgacha bo‘sh davlat obyektlarini auksionga chiqarish vakolati berilgan. Endilikda mahalla raisi va hokim yordamchisi bo‘sh turgan 5 ming kvadratgacha bo‘lgan davlat mulkini auksionga chiqarishi mumkin bo‘ladi. Sotuvdan tushgan mablag‘ning 70 foizi mahallaning o‘zida qoladi va infratuzilmaga sarflanadi.
Shu bilan birga, mahalla binolarini zamonaviy servis obyektiga aylantirish uchun tadbirkorlarga qo‘shimcha yengilliklar beriladi.
Jumladang, shahar va viloyat markazida tadbirkorlar tomonidan qurilib, pastki qavatida “mahalla yettiligi” joylashadigan binolar 3 yil muddatga yer va mol-mulk solig‘idan ozod qilinadi. Qishloq joylarda esa bu imtiyozlar 7 yil bo‘ladi. Bino egasi bo‘lgan tadbirkorlar ushbu muddat davomida foyda va aylanmadan soliqni 50 foiz pasaytirilgan stavkada to‘laydi.
Yig‘ilishda mahallalardagi ijtimoiy muhit va yoshlar tarbiyasi bo‘yicha yechim topilishi kerak bo‘lgan bir qator masalalar ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, oilalar ajrimlari, aliment to‘lashdan bo‘yin tovlash, oilasi va bolalarini kredit qarzlari bilan tashlab ketish holatlari uchrayotgani, yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi va erta nikohlarning salbiy oqibatlari barchani – hokimlar, “mahalla yettiligi”, nuroniylar, butun jamoatchilikni qattiq tashvishga solishi kerakligi qayd etildi.
Oila qurish bu – nafaqat o‘zi, balki turmush o‘rtog‘i va farzandlari oldidagi katta mas’uliyat ekanini yoshlarga tushuntirish, ajrimlarda taraflar, ayniqsa, farzandlar og‘ir moddiy ahvolga tushishining oldini olish uchun nikoh shartnomasi tuzishning afzalliklarini targ‘ib qilish lozimligi ta’kidlandi.
Ayrim mahallalar, ko‘chalar, qurilishlar atrofi, ariqlar, xiyobonlarda ozodalik talablariga rioya etilmayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Shu munosabat bilan butun respublikada tozalik va ozodalik oyligi e’lon qilinishi belgilanib, har bir tuman va shahar hokimiga, obodonlashtirishga mas’ul hokim o‘rinbosarlariga tegishli topshiriqlar berildi.
Endilikda “yettilik”, mahalla aholisi yashil hudud qilish tashabbusi bilan chiqsa, tuman hokimi 10 sotixgacha yer maydoni ajratib berishi belgilandi. Hokimlar va “yettilik” buning ustidan ta’sirchan jamoatchilik nazorati o‘rnatilishi, bu yerlar boshqa maqsadlarga beriladigan bo‘lsa, qonun ustuvor, jazo muqarrar bo‘lishi haqida ogohlantirildi.
Mutasaddilarga “yettilik” faoliyatini kompleks baholaydigan tizimni ishga tushirish topshirildi.
Tuman hokimlari yil yakuniga ko‘ra yaxshi ishlagan 10 ta “yettilik”ning barchasini mukofotlash, ularga qo‘shimcha ustamalar berishni yo‘lga qo‘yadi. Bundan buyon “yettilik” xodimlari bilan har bir yo‘nalish bo‘yicha alohida yig‘ilish o‘tkazish taqiqlanishi belgilandi.
– Islohotlarimizning ostonasi bo‘lgan har bir mahallaga Yangi O‘zbekiston nafasini olib kirish, eng avvalo, “mahalla yettiligi”ning yagona jamoa bo‘lib ishlashiga bevosita bog‘liq, – dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda mutasaddilar va hududlar rahbarlarining hisobotlari tinglandi, mahalla raislari bilan muloqot qilindi.

Определены задачи по выведению реформ в системе махалли на новый уровень
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 14 октября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам дальнейшего совершенствования системы махалли и повышения эффективности организации работы на местах.
В последние годы в Узбекистане проведена широкомасштабная работа по реформированию института махалли, превращению его в действенный и близкий к народу механизм. Благодаря внедрению системы «махаллинская семерка» и передаче на уровень махалли более 100 видов услуг, включая кредитование, субсидии, компенсации и материальную помощь, 7,5 миллиона граждан смогли выйти из бедности, уровень безработицы снизился вдвое, а свыше 3,5 тысячи махаллей обрели современный облик.
Срок полномочий председателей махалли увеличен с трех до пяти лет. Под их руководством создана вертикальная система управления, обеспеченная достаточными полномочиями, ресурсами и условиями. Для активизации проектов и создания новых рабочих мест за каждой махаллей закреплены банкиры и налоговики, выделяются отдельные средства на развитие инфраструктуры.
Глава государства отметил, что во многих махаллях уже видны ощутимые результаты, однако в некоторых из них работа как единой командой пока не налажена.
– Мой приезд в махаллю Шурарик Нарынского района должен раскрыть глаза хокимам, руководителям республиканского, областного и районного уровня, «семеркам», развивать их компетенции и подходы», послужить им толчком к качественной и компетентной работе, – подчеркнул Президент.
Согласно принятому на прошлой неделе постановлению, определены 33 района и 330 социально неблагополучных махаллей.
Каждому из этих районов будет выделено по 100 миллиардов сумов, каждой махалле – по 5 миллиардов. Дополнительно на эти цели направляются 100 миллионов долларов, привлеченных от Всемирного банка и Исламского банка развития. Еще 2 триллиона сумов будут выделены на инфраструктуру ключевых «драйверных» проектов.
В целом на финансирование программы будет направлено свыше 7 триллионов сумов.
Главам областей поручено выбрать по две проблемные махалли, хокимам районов – по одной, и направить на их развитие по 5 миллиардов сумов. Отдельно отмечено, что улучшения должны произойти еще как минимум в 236 махаллях страны.
Месяц назад было принято постановление, согласно которому в рамках «Инициативного бюджета» финансирование получат и проекты, начатые жителями махаллей. Если жители сами начинают ремонт дорог, водопроводов, школ или детских садов, государство берет на себя половину расходов. На следующий год на реализацию еще тысячи таких проектов будет выделено 500 миллиардов сумов.
Президент также объявил новую инициативу: с этого года Налоговый комитет начнет формировать рейтинг «Лучшая махалля-налогоплательщик» на основе уровня уплаты земельного и имущественного налога.
Махалли, вошедшие в топ-100, получат дополнительные преимущества: государство покроет 75 процентов инфраструктурных расходов в рамках «Инициативного бюджета», а также выделит каждой из них по 2 миллиарда сумов.
Депутатам Законодательной палаты будет предоставлено по 3 миллиарда сумов для улучшения инфраструктуры махаллей в своих округах.
В бюджетах махалли будут оставляться 10 процентов всех штрафов, собранных за нарушения в сфере санитарии, экологии и незаконного строительства. С 2026 года в их бюджеты ежегодно будет выделяться не менее 200 миллиардов сумов.
В целом в течение года 2 тысячи махаллей получат со всех указанных источников дополнительно около 8,5 триллиона сумов.
Хокимам районов поручено эффективно использовать предоставленные ресурсы и наладить работу с «семерками» на основе новых подходов.
Так, махалля Шурарик превращается в центр обслуживания для шести соседних махаллей. Вдохновленные этой инициативой предприниматели начали выдвигать десятки новых проектов. Привлечение архитекторов и урбанистов позволило разработать план комплексного обновления семи махаллей.
Главам регионов и районов поручено вместе со «штабами реформ» внедрить аналогичный подход в 33 районах и 330 махаллях.
На совещании также обсуждались вопросы развития предпринимательства.
Для каждой махалли должна быть определена специализация исходя из ее потенциала и потребностей жителей. На основе этого предстоит сформировать микропроекты, которые обеспечат занятость минимум 200 тысяч человек.
Махаллям предоставлено право выставлять на аукцион неиспользуемые государственные объекты площадью до 2 тысяч квадратных метров. Теперь председатель махалли и помощник хокима смогут реализовывать на аукционе имущество до 5 тысяч квадратных метров, при этом 70 процентов вырученных средств останется в распоряжении махалли и будет направлено на инфраструктуру.
Для предпринимателей, желающих превратить здания махаллей в современные центры услуг, будут предоставлены дополнительные возможности.
Так, бизнесмены, строящие здания, в которых на первом этаже размещается «махаллинская семерка», будут освобождены от земельного и имущественного налога на три года в городах и на семь лет – в сельской местности. Кроме того, на этот период ставка налога на прибыль и оборот будет снижена на 50 процентов.
На совещании был обозначены ряд вопросов, требующих системного решения в целях укрепления социального климата в махаллях и совершенствования воспитательной работы с молодежью.
Отмечено, что рост числа разводов, случаи уклонения от выплаты алиментов, оставления семьи и детей с кредитными долгами, последствия близкородственных и ранних браков должны вызывать серьёзную обеспокоенность у хокимов, представителей махаллей, старшего поколения и всей общественности.
Подчеркнуто, что необходимо разъяснять молодежи: создание семьи – это не только осознанное решение, но и большая ответственность перед супругами и детьми, заключение брачного договора помогает защитить права сторон и предотвратить тяжелое материальное положение семьи в случае развода.
В ходе совещания также было указано, что в отдельных махаллях не уделяется должного внимания вопросам чистоты и благоустройства: вокруг домов, строек, арыков и скверов наблюдается несоблюдение санитарных требований. В связи с этим решено объявить по всей республике месячник чистоты и порядка. Хокимам городов и районов, а также их заместителям, ответственным за благоустройство, даны соответствующие поручения.
Отныне, если «махаллинская семерка» и жители выступят с инициативой создания зеленой зоны, хоким района обязан выделить для этого до 10 соток земли. При этом установлено, что за целевым использованием этих участков будет осуществляться жесткий общественный контроль, а любые попытки передать их под иные нужды будут пресекаться в рамках закона.
Президент поручил внедрить систему комплексной оценки деятельности «семерок».
Хокимам районов предписано по итогам года поощрить десять наиболее результативных команд и установить для них дополнительные надбавки. Отдельно подчеркнуто, что впредь запрещается проводить разрозненные совещания с членами «семерок» по отдельным направлениям.
– Принести дыхание Нового Узбекистана в каждую махаллю – значит сделать так, чтобы “семёрка махалли” работала как единая, сплоченная команда, – отметил Президент.
На совещании были заслушаны отчеты ответственных лиц и руководителей регионов, а также проведен открытый диалог с председателями махаллей.