Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Венгрия томонининг таклифига биноан 3-4 октябрь кунлари расмий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлади.
Икки мамлакат етакчиларининг ўтган йил март ойида Тошкент шаҳрида ўтган учрашувида эришилган келишувларга мувофиқ, бўлажак саммит давлатимиз раҳбарининг жавоб ташрифи эканини таъкидлаш жоиз.
Ташриф доирасида Будапешт шаҳрида Венгрия Президенти Каталина Новак ва Бош вазири Виктор Орбан билан олий даражадаги музокаралар бўлиб ўтади.
Ўзбекистон-Венгрия саммитининг кун тартибидан стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш, энг аввало, савдо-иқтисодий, инвестициявий, қишлоқ хўжалиги, молиявий ва маданий-гуманитар соҳаларда кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари ўрин олган.
Ўзаро савдони кўпайтириш, фармацевтика, агросаноат мажмуи, машинасозлик, сувни тежаш ва бошқа йўналишларда саноат кооперациясини чуқурлаштиришга қаратилган қўшма лойиҳа ва дастурларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилади.
Халқаро ва минтақавий сиёсат масалалари, шу жумладан Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги ҳамкорлик юзасидан ҳам фикр алмашилади.
Музокаралар якунида қўшма баёнот ва икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўпламини имзолаш режалаштирилган.
Бундан ташқари, давлатимиз раҳбари Венгриянинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари билан учрашув ўтказиши кўзда тутилган.

Президент Республики Узбекистан посетит Венгрию с официальным визитом
По приглашению венгерской стороны, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3-4 октября посетит Венгрию с официальным визитом.
Следует отметить, что предстоящий саммит является ответным визитом главы нашего государства в соответствии с договоренностями, достигнутыми на встрече лидеров двух стран в городе Ташкенте в марте прошлого года.
В соответствии с программой пребывания в городе Будапеште пройдут переговоры на высшем уровне – с Президентом Венгрии Каталиной Новак и Премьер-министром Виктором Орбаном.
В повестку дня узбекско-венгерского саммита включены актуальные вопросы дальнейшего развития отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, сельскохозяйственной, финансовой и культурно-гуманитарной сферах.
Особое внимание будет уделено реализации совместных проектов и программ, направленных на наращивание объемов взаимной торговли, углубление промышленной кооперации в области фармацевтики, агропромышленного комплекса, машиностроения, водосбережения и других направлениях.
Состоится также обмен мнениями по вопросам международной и региональной политики, в том числе взаимодействия в рамках Организации тюркских государств.
По итогам переговоров планируется подписание совместного заявления и солидного пакета двусторонних соглашений.
Кроме того, предусматривается, что глава нашего государства проведет встречу с руководителями ведущих компаний и банков Венгрии.