An’anaviy iliq qabul va bugungi sammitimizni ajoyib tarzda tashkil etgani uchun Tojikiston Respublikasi Prezidenti, hurmatli Emomali Sharipovich Rahmon sha’niga bildirilgan samimiy minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Tojikistonning MDHga samarali raisligini, bu davrda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘ptomonlama sheriklik yangi sur’at bilan rivojlana boshlaganini alohida qayd etishni istar edim.
Global siyosat va iqtisodiyotda murakkab, oldindan bashorat qilib bo‘lmaydigan jarayonlar kechayotgan sharoitda, xalqaro institutlarning roli zaiflashib borayotgan bir vaziyatda MDH o‘zining barqarorligi, samaradorligi va zaruriy tuzilma ekanini namoyish qilishda davom etayotganini ta’kidlamoqchiman.
O‘n yillar davomida yaratilgan mexanizmlar va yo‘lga qo‘yilgan muloqotlar tufayli iqtisodiy, ijtimoiy va gumanitar masalalarga oid barcha jabhalar bo‘yicha yaqin hamkorlikda ish olib borilmoqda.
Biz MDH doirasida hamkorlikni yanada mustahkamlash, shuningdek, tabiiy sheriklarimiz bo‘lgan mamlakatlar bilan amaliy hamkorlikning samaradorligini oshirishdan manfaatdormiz. Shu munosabat bilan O‘zbekiston ko‘ptomonlama munosabatlarni chuqurlashtirish bo‘yicha bildirilgan baho va takliflarni qo‘llab-quvvatlaydi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasida iqtisodiy sheriklikni kengaytirish biz uchun, hech shubhasiz, ustuvor yo‘nalishdir. Jahon iqtisodiyotida vaziyat yomonlashib, proteksionizm kuchayib borayotgani, barqaror taraqqiyotga yangi tahdidlar paydo bo‘layotganini hisobga olganda, bu alohida muhim ahamiyatga egadir.
Ta’kidlash zarurki, o‘tgan yili O‘zbekistonning MDHdagi sheriklari bilan savdo aylanmasi hajmi 11 foizga o‘sdi. O‘zaro savdoda o‘sish hajmi joriy yilda ham ta’minlanmoqda.
Bunday ko‘rsatkichlar tarmoqlararo kooperatsiyani chuqurlashtirish va mamlakatlarimiz o‘rtasidagi investitsiya oqimlarining ko‘payishi bilan bevosita bog‘liqdir. Jadal hamkorligimiz sur’atlarini saqlab qolish maqsadida mavjud resurslarni yanada to‘liq ishga solish hal qiluvchi masala, deb hisoblaymiz.
Birgalikdagi sa’y-harakatlarimizni quyidagi ustuvor masalalarga yo‘naltirishni taklif etamiz.
Birinchidan, savdo aylanmasini kuchaytirish uchun yanada qulay shart-sharoitlarni shakllantirish.
Bu o‘rinda so‘z alohida tovarlarni, birinchi navbatda, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berish jarayonida tartib-taomil va talablarni soddalashtirish va milliy bozorlarga kirish, jumladan, davlat xaridlarida ishtirok etish haqida bormoqda.
Mamlakatlarimiz bozorlarini o‘zaro mos holda kengaytirish muhimdir. Shu munosabat bilan MDH Iqtisodiy kengashi doirasida tashqi kon’yunktura o‘zgarishlariga tezkor javob berish va savdo oqimlari yo‘nalishini o‘zgartirish bo‘yicha mexanizmlarni ishga tushirish maqsadga muvofiq.
Shuningdek, texnik to‘siqlar va muvofiqlikni baholashga oid hujjatlarni tan olish to‘g‘risidagi bitimlar loyihalarini kelishish borasidagi ishlarni faollashtirish zarur, deb hisoblaymiz.
Ikkinchidan, transport sohasida o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratishni istar edim.
Afsuski, MDH makonida transport tarmog‘ida amaldagi yo‘laklarning o‘tkazish samaradorligini pasaytiradigan muammoli holatlar hamon saqlanib qolmoqda.
Barcha transport turlari bilan integratsiyalashgan axborot-logistika markazlarini yaratishni zamonning o‘zi talab etmoqda, deb hisoblaymiz.
Bundan tashqari, yuk tashish infratuzilmasini modernizatsiya qilish uchun xususiy investitsiyalarni jalb etishni rag‘batlantirish muhimdir. Shu munosabat bilan transport sohasida davlat-xususiy sheriklik masalalari bo‘yicha MDH mamlakatlari konferensiyasini O‘zbekistonda o‘tkazishni rejalashtirmoqdamiz.
Uchinchidan, o‘zaro investitsiyalarning o‘sishini rag‘batlantirish va kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash.
Hamkorlik bo‘yicha to‘plangan ijobiy tajribani hisobga olib, mamlakatlarimizda maxsus iqtisodiy va sanoat zonalari faoliyatini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlashga oid “yo‘l xaritasi”ni tayyorlashni taklif etaman.
Biznesni jalb etgan holda kooperatsiyani chuqurlashtirish va innovatsion startaplarni ilgari surish MDHning Venchur platformasini yaratishga xizmat qiladi.
Kelgusi yili Toshkent “INNOPROM” ko‘rgazmasi doirasida mamlakatlarimiz hududlari va yetakchi kompaniyalarining keng ishtirokida MDH innovatsion sanoat forumini o‘tkazishga tayyormiz.
Agar hamkasblarimiz ma’qullashsa, MDH Iqtisodiy kengashiga qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqishga ko‘rsatma berishni taklif etaman.
To‘rtinchidan, energetika sohasidagi hamkorlik muhim yo‘nalishlardan biri hisoblanadi.
Bugungi kunda MDHdagi sheriklarimiz bilan an’anaviy va muqobil energiya manbalaridan foydalanish, jumladan, atom elektr stansiyalari qurilishi sohasida qator yirik strategik loyihalarni amalga oshiryapmiz.
Biz, MDH mamlakatlarida energetika sektorini innovatsion rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatga mo‘ljallangan dasturni ishlab chiqish va amalga oshirish tarafdorimiz.
Beshinchidan, raqamlashtirish sohasidagi hamkorlik alohida e’tiborga molikdir.
Joriy yilning avgust oyida Samarqandda tashkil etilgan “MDHda sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish” mavzusidagi xalqaro forum kooperatsiya borasida o‘zaro qiziqish va imkoniyatlar o‘sib borayotganini ko‘rsatdi.
MDH bo‘yicha sheriklarimizning bu sohadagi faol sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaymiz va Amaliy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha ko‘ptomonlama reja ishlab chiqishni taklif etamiz.
Biz ilm-fan, ta’lim, madaniyat va san’at sohasida qo‘shma dasturlarni kengaytirishdan manfaatdormiz.
Mamlakatlarimizda ta’lim sektori va mehnat bozori jadal rivojlanayotganini hisobga olib, Diplomlar, malaka va akademik dasturlarni o‘zaro tan olish to‘g‘risida yangi davlatlararo kelishuvni tayyorlash, Professional standartlar va malaka talablarini uyg‘unlashtirish mexanizmini joriy etish lozim, deb hisoblaymiz.
Kun tartibiga innovatsion ekotizimlarni shakllantirish, yosh avlodning ijodiy va intellektual salohiyatini qo‘llab-quvvatlash uchun Yoshlar laboratoriyasini yaratish masalasini kiritgan holda, MDH Yoshlar forumini Xivada qabul qilishga tayyormiz.
Bugun mamlakatlarimizning xavfsizligi va barqarorligiga nisbatan umumiy xavf-xatar va tahdidlar haqida ko‘p aytildi.
Tashqi siyosat idoralari va maxsus xizmatlar yo‘nalishlari bo‘yicha tizimli va yaqin aloqalarni davom ettirish muhimdir. Bu o‘rinda so‘z hamkorlikni muvofiqlashtirish, axborot almashish va qo‘shma tadbirlarni o‘tkazish haqida bormoqda.
Hamdo‘stlikning janubiy chegaralari haqida so‘z yuritar ekanmiz, Afg‘onistonda saqlanib qolayotgan murakkab vaziyatni unutmasligimiz kerak. Ushbu mamlakatda iqtisodiy va ijtimoiy inqiroz chuqurlashib borayotganini hisobga olsak, uning hududidan bo‘ladigan xavf-xatar va tahdidlar saqlanib qolmoqda.
O‘zbekiston Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlik, osoyishtalik va barqaror taraqqiyotni ta’minlashning qat’iy tarafdori ekanini ta’kidlayman.
Shu munosabat bilan ushbu mamlakatda yirik investitsiya va infratuzilma loyihalarini amalga oshirishda birgalikda ishtirok etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Biz hurmatli Sergey Nikolayevich Lebedevni Hamdo‘stlik Bosh kotibi lavozimiga qayta tayinlanishini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.
So‘zimning yakunida Turkmaniston Prezidenti, hurmatli Serdar Gurbanguliyevich Berdimuhamedovga MDHda raislikni qabul qilib olgani munosabati bilan muvaffaqiyatlar tilayman.
Ishonchim komil, ushbu uchrashuv va qabul qilinayotgan qarorlar o‘zaro manfaatli ko‘ptomonlama hamkorlikni yanada kengaytirishga imkon yaratadi, xalqlarimiz va mamlakatlarimizning ravnaqi va farovonligi yo‘lidagi umumiy maqsadlar va vazifalarimizga erishishga xizmat qiladi.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании Совета глав государств Содружества Независимых Государств
Присоединяюсь к словам признательности в адрес Президента Республики Таджикистан уважаемого Эмомали Шариповича Рахмона за традиционно теплый прием и прекрасную организацию сегодняшнего саммита.
Хочу особо отметить плодотворное председательство таджикской стороны в СНГ, в период которого многостороннее партнерство наших стран получило новую динамику.
Подчеркну, что в условиях сложных, непредсказуемых процессов в глобальной политике и экономике, на фоне ослабления роли международных институтов СНГ продолжает демонстрировать свою устойчивость, эффективность и востребованность. Благодаря налаженным за десятилетия механизмам и контактам ведется тесная совместная работа по всему спектру экономических, социальных и гуманитарных вопросов.
Мы заинтересованы в дальнейшем укреплении сотрудничества в рамках СНГ, а также повышении результативности практического взаимодействия со странами, являющимися нашими естественными партнерами.
В этой связи Узбекистан поддерживает прозвучавшие оценки и предложения по углублению многосторонних отношений.
Безусловным приоритетом для нас является наращивание экономического партнерства наших стран. Это имеет особую важность с учетом ухудшающейся ситуации в мировой экономике, усиления протекционизма, появления новых вызовов устойчивому развитию.
Следует отметить, что объем товарооборота Узбекистана с партнерами по СНГ в прошлом году увеличился на 11 процентов. Обеспечивается рост показателей взаимной торговли и в нынешнем году.
Такие показатели напрямую связаны с углублением межотраслевой кооперации и увеличением потоков инвестиций между нашими странами.
Ключевой задачей считаем более полное задействование имеющихся ресурсов в целях сохранения набранных темпов и динамики нашего сотрудничества.
Предлагаем сосредоточить совместные усилия в следующих приоритетных направлениях.
Во-первых, это дальнейшее формирование благоприятных условий для наращивания товарооборота.
Речь идет об упрощении процедур и требований при поставках отдельных товаров, прежде всего сельско-хозяйственной продукции, и доступе на национальные рынки, включая государственные закупки.
Важно расширять взаимные рынки в наших странах.
В этой связи целесообразно запустить в рамках Экономического совета СНГ механизмы быстрого реагирования на изменения внешней конъюнктуры и переориентации торговых потоков.
Полагаем необходимым также активизировать работу по согласованию проектов соглашений о технических барьерах и признании документов оценки соответствия.
Во-вторых, хочу обратить особое внимание на вопросы углубления взаимодействия в области транспорта.
К сожалению, все еще сохраняются «узкие» места в транспортной сети на пространстве СНГ, которые снижают эффективность действующих коридоров.
Считаем востребованным создание информационно-логистических центров, интегрированных со всеми видами транспорта.
Кроме того, важно стимулировать привлечение частных инвестиций для модернизации инфраструктуры грузоперевозок. В этой связи намерены провести в Узбекистане Конференцию стран СНГ по вопросам государственно-частного партнерства в транспорте.
В-третьих, это стимулирование роста взаимных инвестиций и поддержка проектов кооперации.
С учетом положительного опыта партнерства предлагаем подготовить «дорожную карту» поддержки и развития особых экономических и индустриальных зон в наших странах.
Углублению кооперации и продвижению инновационных стартапов с вовлечением бизнеса будет служить создание Венчурной платформы СНГ.
В следующем году в рамках выставки «ИННОПРОМ» в Ташкенте мы готовы провести Форум инновационной индустрии СНГ с широким участием регионов и ведущих компаний наших стран.
Если коллеги поддержат, предлагаю поручить Экономическому совету СНГ разработать меры по реализации инициатив, направленных на поддержку совместных проектов.
В-четвертых, одним из ключевых направлений является энергетическое сотрудничество.
Сегодня совместно с партнерами по СНГ мы реализуем целый ряд крупных стратегических проектов в сфере использования традиционных и альтернативных источников энергии, включая строительство атомной электростанции.
Мы выступаем за разработку и реализацию долгосрочной Программы инновационного развития энергетического сектора в странах СНГ.
В-пятых, отдельного внимания заслуживает сотрудничество в области цифровизации.
Состоявшийся в августе в Самарканде Международный форум «Развитие технологий искусственного интеллекта в СНГ» показал растущий взаимный интерес и возможности для кооперации.
Поддерживаем активные усилия наших партнеров по СНГ в этой сфере и предлагаем разработать многосторонний План действий по углублению практического сотрудничества.
Мы заинтересованы в расширении совместных программ в сфере науки, образования, культуры и искусства.
С учетом динамичного развития образовательного сектора и рынка труда в наших странах выступаем за подготовку нового Межгосударственного соглашения о взаимном признании дипломов, квалификаций и академических программ, внедрение Механизма гармонизации профессиональных стандартов и квалификационных требований.
Готовы также принять в Хиве молодежный Форум СНГ с включением в его повестку вопроса о создании Молодежной лаборатории для формирования инновационной экосистемы, поддержки творческого и интеллектуального потенциала молодого поколения.
Сегодня много было сказано об общих вызовах и угрозах безопасности и стабильности наших стран.
Важно продолжать системные, тесные контакты по линии внешнеполитических ведомств и специальных служб. Речь идет о координации взаимодействия, обмене информацией и проведении совместных мероприятий.
Когда мы говорим о южных границах Содружества, нельзя забывать о сохраняющейся сложной ситуации в Афганистане. Риски и вызовы, исходящие с его территории, сохраняются с учетом усугубляющегося экономического и социального кризиса в этой стране.
Подчеркну: Узбекистан решительно привержен обеспечению долгосрочного мира, стабильности и устойчивого развития Афганистана.
В этой связи предлагаем рассмотреть возможность совместного участия в реализации крупных инвестиционных и инфраструктурных проектов в этой стране.
Мы полностью поддерживаем переназначение уважаемого Сергея Николаевича Лебедева на должность Генерального секретаря Содружества.
В завершение хочу пожелать Президенту Туркменистана уважаемому Сердару Гурбангулыевичу Бердымухамедову успехов в связи с принятием председательства в СНГ.
Убежден, что нынешняя встреча и принимаемые решения будут способствовать дальнейшему расширению взаимовыгодного многостороннего сотрудничества, послужат достижению общих целей и задач во имя благополучия и процветания наших стран и народов.