O‘zbekiston Prezidenti amaliy tashrif bilan Tojikistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan 9-10-oktyabr kunlari amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari Dushanbe shahrida o‘tadigan "Markaziy Osiyo - Rossiya" formatidagi ikkinchi sammit va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etadi.
Bo‘lajak tadbirlar kun tartibidan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, shu jumladan siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda qo‘shma loyihalarni ilgari surish, sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport, energetika va infratuzilma sohalarida kooperatsiya qilish, faol madaniy-gumanitar almashinuvni davom ettirish masalalari o‘rin olgan.
Yetakchilar xalqaro kun tartibi va mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashning dolzarb jihatlarini ham muhokama qiladilar.
Sammitlar yakunida amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan qator qo‘shma hujjatlar va qarorlar qabul qilinishi ko‘zda tutilgan.

Президент Узбекистана совершит рабочий визит в Таджикистан
По приглашению Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9-10 октября посетит эту страну с рабочим визитом.
Глава нашего государства примет участие во втором саммите в формате «Центральная Азия – Россия» и очередном заседании Совета глав государств Содружества Независимых Государств, которые состоятся в городе Душанбе.
В повестку дня предстоящих мероприятий включены вопросы дальнейшего расширения многостороннего сотрудничества, включая укрепление политического диалога, продвижение совместных проектов в торгово-экономической и инвестиционной сферах, кооперации в области промышленности, сельского хозяйства, транспорта, энергетики и инфраструктуры, продолжение активного культурно-гуманитарного обмена.
Лидеры также обсудят актуальные аспекты международной повестки и обеспечения региональной безопасности.
По итогам саммитов предусматривается принятие пакета совместных документов и решений, направленных на дальнейшее развитие практического сотрудничества.