сиёсий фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD)
Жорий йилнинг 15-16 сентябрь кунлари Самарқанд шаҳри Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг йигирма иккинчи саммитига мезбонлик қилди. Бутун дунё нигоҳи қаратилган кенг қамровли нуфузли тадбирга асрлар давомида миллатлараро мулоқот, ўзаро маданий ва маънавий ҳамкорлик, савдо ва илмий алмашинувлар маркази бўлиб келган шаҳарнинг танланиши бежиз эмас. Бу билан қадимий ўзбек давлатчилигига ва унинг тарихий салоҳиятига урғу берилди.
Дунёда мураккаб вазиятлар кузатилаётган, дипломатия руҳи ўзгараётган, конструктив мулоқот майдони ва имкониятлари қисқариб бораётган бир шароитда ШҲТ сиёсий ўйинлардан холи, зиддиятлар четга суриладиган самарали ва амалий ҳамкорлик механизми сифатида юзага чиқмоқда.
Ўзбекистон раислигида ШҲТ чинакам серқирра ҳамкорлик, ўзаро ишонч ва эркин мулоқот ташкилотига айланди, ўз салоҳиятини қайтадан кашф этди. Шу билан бирга, сўнгги йилларда мисли кўрилмаган даражада фаоллашган очиқ ва конструктив Янги Ўзбекистон дипломатияси ўз имкониятларини кенг минтақавий миқёсда кўрсата олди.
Пандемия бошланганидан буён сўнгги уч йилда илк марта мулоқот шаклида ўтказилган йирик анжуманда 14 та давлат етакчиси, Саудия Арабистони, Қатар ва Мисрнинг олий вакиллари, шунингдек, халқаро ва минтақавий ташкилотлар раҳбарлари иштирок этди.
Саммитда ШҲТ таркиби кенгайиб, шериклик муносабатлари ривожланиб бораётганига урғу берилди. Эрон Ислом Респуб ликасининг Ташкилотга тўлақонли аъзо сифатидаги мажбуриятлари тўғрисидаги меморандум, Миср Араб Республикаси ва Қатар давлатига мулоқот бўйича шерик лар мақомини бериш тўғрисидаги меморандумлар ҳамкорлик доираси кенгаяётганидан далолат беради.
Шунингдек, Беларусь Республикасига ШҲТнинг тўлақонли аъзоси, Баҳрайн Подшоҳлиги, Кувайт Давлати, Мальдив Республикаси, Бирлашган Араб Амирликлари ва Мьянма Иттифоқи Республикасига – мулоқот бўйича шериклар мақомини бериш бўйича процедураларни бошлаш тўғрисида ҳам қарор қабул қилинди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев саммитдаги нутқида бир қатор муҳим ва долзарб ташаббусларни илгари сурди. Айниқса, “Шанхай руҳи” тамойили асосида ва бугунги халқаро вазиятни ҳисобга олган ҳолда, ШҲТни 2040 йилгача ривожлантириш стратегиясини тайёрлашга киришиш ҳақидаги таклифи Ташкилот аъзолари томонидан якдиллик билан қўллаб-қувватланди. Зеро, ушбу дастуруламал ҳужжат кўп қиррали ҳамкорликнинг барча йўналишларини қамраб олади ва ШҲТни узоқ муддатли ривожлантиришнинг устувор йўналишларини белгилаб беради.
Ўзбекистоннинг раислиги даври: ШҲТ муваффақияти ифодаси
2021 йил 17 сентябрь куни ШҲТга раислик қилиш Ўзбекистонга ўтди. Мамлакатимизнинг Ташкилотга раислиги пандемиянинг оғир оқибатлари билан курашилаётган, жаҳонда юқори ноаниқлик вужудга келган ҳамда геосиёсий қарама-қаршилик ва зиддиятлар кескинлашган бир даврга тўғри келди. Шу сабабдандир, аксарият эксперт ва мутахассислар Ўзбекис тоннинг ШҲТдаги раислиги расмиятчилик учун ёки “номига ўтади-кетади-да”, деган фикрда ва бу бўйича улар томонидан пессимистик башоратлар тузилган эди.
Ўзбекистон шу куннинг ўзида декларатив баёнотлар бермади, балки моҳиятан мураккаб тарихий давр шароитида аниқ белгиланган ҳаракатларни амалга оширишга киришди. Президентимиз янги имкониятлар даври учун аниқ “Йўл хариталари” ишлаб чиқди. Конструктив мулоқот ва ишончга асосланган ҳамкорликни ривожлантириш масаласи стратегик вазифа этиб белгиланди.
Давлатимиз раҳбари томонидан ШҲТ раислиги доирасида белгилаб берилган устувор вазифаларни амалга ошириш мақсадида саксондан ортиқ тадбирлар муваффақиятли ўтказилди, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари даражасида ўттиздан ортиқ ҳужжатлар қабул қилинди.
Ўзбекистон шафелигида илк бора аҳамият жиҳатдан долзарб бўлган ахборот хавфсизлиги, саноатни ривожлантириш ва гендер масалаларига бағишланган тадбирлар ўтказилди. Мисол учун, тадбиркор аёлларнинг биринчи форуми аъзо мамлакатлар бизнес доираларида фаолият олиб бораётган хотин-қизларни янада бир-бирига яқинлаштириш ва ҳали тўлиқ очилмаган салоҳиятини юзага чиқаришга ёрдам берган бўлса, ШҲТнинг ахборот хавфсизлиги бўйича илмий-эксперт форуми замонавий чақириқ ва умумий таҳдидларга биргаликда қарши курашиш асосида “таянч нуқталари”ни белгилаб олишда ўз ифодасини топди.
Бугунги дунё Тўртинчи саноат инқилоби даврига қадам қўйган. Мазкур тарихий вазиятда ШҲТ мамлакатлари ёшларнинг рақамли тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, улар ғояларини рўёбга чиқаришда камарбаста бўлишни англаб етмоқда. Шу боис, ШҲТ ёшлари орасида биринчи марта киберспорт чемпионати ва стартап лойиҳалари танлови ўтказилди.
Амалий учрашувлар фақатгина Тошкентда эмас, мамлакатимизнинг бошқа ҳудудларида ҳам ташкил этилди. Масалан, Фарғона, Нукус, Бухоро шаҳарларида ШҲТ Миллий мувофиқлаштирувчилар кенгаши йиғилишлари, Бухорода камбағалликни қисқартириш бўйича халқаро конференция, Хивада транспорт вазирлари мажлислари ўтказилиб, ҳамкорлик режалари атрофлича муҳокама қилинди ва ташкилот кун тартибида ҳал қилиниши лозим бўлган масалаларга аниқлик киритилди.
Шубҳа йўқки, Минтақалараро савдони ривожлантириш режаси, Транспорт боғлиқлигини ривожлантириш бўйича ШҲТ стратегияси, Инфратузилмани ривожлантириш дастурлари ҳамкорликни мустаҳкамлашда янги даврни очиб берди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон ШҲТ минтақасининг транспорт салоҳиятидан унумли фойдаланишга алоҳида эътибор қаратишга ва уни асосий стратегик вазифалардан бири сифатида белгилаш бўйича саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлади. Шу мақсадларда геоиқтисодий вазиятда ўзига хос стратегик аҳамиятга эга бўлган “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон”, “Термиз – Мозори-Шариф – Қобул – Пешовар” темир йўл линиялари қурилиши Марказий Осиё давлатларини дунё бозорларига олиб борувчи қисқа йўл билан таъминлашга тарихий имконият яратади.
Ўзбекистоннинг раислиги даври ҳамкорликни фаоллаштириш орқали ШҲТ тараққиёт стратегиясини мазмунан бойита олди. Халқаро экспертлар фикрига кўра, Ўзбекистон ШҲТ тарихида энг ташаббускор давлат сифатида ном қолдирди. Атиги бир йил ичида кўплаб халқаро ҳужжатлар келишилиб, Самарқанд саммитида жами 44 та ҳужжат – битим, концепция, дастурлар ва бошқа қарорлар қабул қилинди. Бу ташкилот тарихида рекорд кўрсаткичдир.
Аниқ таклиф ва амалий ташаббуслар майдони
ШҲТ Самарқанд саммити дунёдаги бошқа саммитлардан фарқли равишда муаммоларга амалий ечим топиладиган майдонга айланганини унда илгари сурилган ташаббус ва ғояларда кўриш мумкин. Мазкур ташаббуслар ШҲТ “катта оиласи”нинг тинчлик ва барқарор ривожланиш борасидаги мақсад ва манфаатларига мос келади.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббуслари ҳам айнан мана шундай характерга эга. Саноат ва технологик ҳамкорликнинг умумий маконини шакллантириш, озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича халқаро конференция ўтказиш, манфаатли темир йўл коридорлари қурилишини қўллаб-қувватлаш, ШҲТ Иқлим кенгашини тузиш, ёшларнинг экстремистик ташкилотларга жалб этилишига йўл қўймаслик бўйича комплекс амалий чора-тадбирларни қабул қилиш, кибержиноятчиликка қарши курашиш учун қўшма платформани яратиш, Афғонистонни гуманитар қўллаб-қувватлаш бўйича махсус фондни таъсис этиш, кейинги йилни “ШҲТ маконида туризмни ривожлантириш йили” деб эълон қилиш бўйича билдирилган таклифлар нафақат ШҲТ мақсад ва тамойилларига мос келади, балки кенг Евроосиё маконида хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашга хизмат қилади.
Саноат ва технологик ҳамкорликнинг умумий маконини шакллантириш борасида Президентимиз ташаббусларига ҳамоҳанг тарзда Ҳиндистон Бош вазири Нарендра Моди энергетик ва озиқ-овқат танқислиги шароитида минтақада ишончли ва диверсификацияланган етказиб бериш занжирларини ривожлантириш, ўзаро транзит ҳуқуқини таъминлаш заруриятини таъкидлади. Ҳиндистоннинг стартапларни ривожлантириш тажрибаси билан ўртоқлашиш мақсадида ШҲТ стартаплар бўйича Ишчи гуруҳини тузиш таклифи берилди.
ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг мажлисида нутқ сўзлар экан, Қозоғистон Президенти Қосим-Жомарт Тоқаев бугунги давр нинг фарқли жиҳати ўзаро ишончнинг кескин танқислиги эканини, ШҲТ ғояларида қарама-қаршилик ва блокларга бўлиниш йўқлиги боис, Ташкилотнинг нуфузи ошиб, йилдан-йилга географияси кенгайиб бораётганини қайд этди. Шунингдек, ШҲТга аъзо давлатлар мудофаа органлари ва махсус хизматлари ўртасида ҳамкорликни ривож лантириш таклифи билдирилди.
Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин дунё турбулентлик ҳолатига тушиб қолганини, бундай шароитда бирдамликни мустаҳкамлаш ва ШҲТни умумий тақдирга эга ҳамжамиятга айлантириш заруратига урғу берди. Бунинг учун ўзаро қўллаб-қувватлашни кучайтириш, хавфсизлик соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш, ташқи кучлар томонидан ШҲТга аъзо давлатларнинг ички ишларига аралашиш бўйича ҳаракатларга қарши туриш лозимлиги қайд этилди. Амалий ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида ШҲТ Ривожланиш банки, “катта ҳажмдаги маълумотлар” (big data) соҳасида Хитой — ШҲТ ҳамкорлик марказини таъсис этиш бўйича таклифлар билдирилди.
Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров нутқида ШҲТ турли маданий-гуманитар анъаналарга эга давлатлар ўзаро баҳамжиҳатликда яшашининг мисоли ва аъзо бўлиш истагида бўлган кўплаб мамлакатлар учун жозибадор ташкилот эканлиги борасидаги фикрлар яна бир бор ўз ифодасини топди. Қирғиз Республикаси Президенти Бишкекда Халқаро жиноятчиликка қарши кураш марказини очиш ташаббуси билан чиқди.
Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф Афғонистондаги тинчлик Покистондаги вазиятга ҳам таъсир кўрсатишини таъкидлаб, Афғонистон активларига қўйилган чекловларни олиб ташлашга чақирди. Кучли сув тошқинидан сўнг Покистонга кўрсатилган ёрдам учун ШҲТ мамлакатларига миннатдорлик билдирар экан, давлат бошқарувидаги 40 йиллик фаолияти давомида бундай кўламдаги офатни кўрмаганлигини айтди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Покис тонга ёрдам бериш мақсадида ШҲТ номидан жаҳон ҳамжамиятига мурожаат қилиш таклифи мазкур ташкилот амалий қадамлар майдони эканини яна бир бор кўрсатиб берди.
Россия Президенти Владимир Путин жаҳон сиёсати ва иқтисодиётида халқаро ҳуқуқ ва БМТ низоми тамойиллари асосида ҳамкорлик олиб бораётган янги куч марказлари юзага келаётганлигини қайд этди ва ташкилот фаолиятининг устувор йўналишлари — терроризм ва экстремизм, наркотрафик ва ноқонуний қуролланган гуруҳларга қарши кураш, Афғонистон муаммосини сиёсийдип ломатик йўл билан ҳал қилиш, савдо-инвестициявий муносабатларни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратди. Маданий-гуманитар соҳада ҳамкорликни ривожлантириш, ШҲТ спорт ташкилотлари ассоциациясини тузиш, туризм ва музей иши бўйича келишувларни имзолаш таклифи билан чиқди.
Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон нутқида ҳам Самарқанд саммитида кўтарилган масалалар ўз аксини топган бўлиб, Тожикистон Президенти Афғонистондан кириб келаётган наркотик моддалар оқимига қарши курашиш мақсадида ШҲТнинг наркотикларга қарши алоҳида структурасини тузишни таклиф қилди. Самарқанд саммитига таклиф қилинган давлатлар раҳбарлари ҳам ўз мамлакати олдида турган муаммолар, ШҲТ билан ҳамкорликдан кутилаётган натижалар ва ўзаро ҳамкорлик салоҳияти ҳақида гапириб ўтди.
Хусусан, Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко “Шанхай руҳи” дунёнинг янги архитектураси фундаменти бўлишга қодирлигига урғу бериб, ШҲТ билан саноат, сунъий интеллект, “яшил” иқтисодиёт, тинч атом, асоссиз савдо тўсиқларини бартараф этиш, банк тизими соҳаларида ҳамкорлик қилиш салоҳияти мавжудлигини таъкидлади. Шу билан бирга, 2024 йилда ёзги ва 2026 йилда қишки спорт турлари бўйича ШҲТ мусобақаларини ўтказиш таклифи киритилди. Президент Александр Лукашенко ўз нутқида “биз учун кутилмаганда ШҲТ минтақавий ташкилотдан глобал ташкилотга айланмоқда. Муҳими — бу фурсатни бой бермаслик лозим”, дея таъкидлади.
ШҲТга аъзо бўлиш арафасида бўлган Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисий ташкилот доирасида савдо, банк ва алоқа инфраструктураси соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлигига эътибор қаратди. Эрон мазкур ташкилотга аъзолик орқали ҳамкорликка асосланган адолатлироқ дунёни яратиш марказида бўлишга интилаётганини маълум қилди.
Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух мамлакат бундан кейин ҳам ШҲТ билан фаол ҳамкорлик олиб боришини, хусусан, савдо, инвестициялар, энергетика, транспорт-логистика, туризм, ахборот технологиялари, қишлоқ хўжалиги, озиқовқат хавфсизлиги каби соҳаларда катта лойиҳаларни амалга оширишга тайёр эканини таъкидлаб ўтди.
Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған Туркия Марказий Осиё билан қадимий алоқаларга эгалиги, 2019 йилда бу тарихий алоқаларни тиклаш ташаббуси илгари сурилганини алоҳида қайд этди. Туркия ШҲТ билан хавфсизлик соҳасида ҳамкорликни кенгайтиришга, озиқ-овқат етказиб бериш занжирларининг хавфсизлигига йўналтирилган ҳар қандай ташаббусни қўллаб-қувватлашга тайёрлиги маълум қилинди.
Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев мамлакатнинг транзит салоҳиятига асосий урғу берди. Жумладан, жорий йилнинг етти ойида Озарбайжондан транзит 50 фоизга ўсгани, мамлакатнинг транспорт-коммуникация инфраструктурасини ривожлантириш бўйича амалга оширилган ишлар тўғрисида маълумот берилди. Шу ўринда, Президентимиз ШҲТ Озарбайжон билан айнан транспорт-коммуникация ва савдо-иқтисодий соҳаларда ҳамкорлик олиб боришдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ШҲТ билан сиёсат, савдо, хавфсизлик, маданий-гуманитар соҳаларда кўп қиррали алоқаларни йўлга қўйишга, транзит йўлларни барпо қилишда иштирок этиш ва энергетика соҳасида тизимли ҳамкорлик олиб боришга тайёрлигини маълум қилди.
ШҲТ бош котиби Чжан Мин жаҳон миқёсида рўй бераётган кенг кўламли ўзгаришлар шароитида бирдамлик, ўзаро ҳамкорлик ва фаол ҳаракатларни мустаҳкамлаш заруриятини яна бир бор таъкидлади.
ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори Руслан Мирзаев 2021 йилда 40 та теракт ва 1 минг 400 дан ортиқ жиноятларнинг олди олинганини маълум қилди. Халқаро терроризмга қарши биргаликда кураш муваффақиятли амалга оширилаётганини эътироф этиб, таҳдидларга коллектив ёндашув зарурлигини яна бир бор қайд этди.
БМТ Бош котибининг сиёсий масалалар ва тинчликни барпо этиш бўйича ўринбосари Розмари ДиКарло таъкидлаганидек, БМТ учун минтақавий ва субминтақавий ташкилотлар билан кўп томонлама самарали ҳамкорликни ривож лантириш муҳим аҳамиятга эга. Унинг фикрича, бугунги кунда ШҲТ Евроосиёда ҳудудий хавфсизлик ва тинчлик масалаларини муҳокама қилиш учун энг қулай платфома ҳисобланади. Хусусан, икки ташкилот экстремизм ва терроризмга қарши кураш соҳасида ҳамкорлик олиб бормоқда.
ШҲТ саммити Самарқанд декларациясининг қабул қилиниши билан якунланди. Саммитнинг асосий ҳужжатида томонларнинг амалий ҳамкорликни янада жадаллаштириш, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни, иқтисодий ривожланишни таъминлаш, ўзаро транспорт боғлиқликни кучайтириш ҳамда маданий мулоқотни чуқурлаштиришга бўлган умумий ёндашувлар акс этди.
Самарқандда ШҲТ ривожланишида белгиланган янги суръатлар ва трендлар кейинги йилда Ҳиндистон раислигида ҳам давом этиши учун Ўзбекистон томонидан умумий хавфсизлик ва фаровонлик йўлидаги Самарқанд бирдамлиги ташаббуси илгари сурилди ва якдиллик билан қўллаб-қувватланди.
Самарқанд саммити умумий хавфсизлик ва тараққиёт йўлидаги ўзаро ҳурмат, ишонч, конструктив ҳамкорлик принципларига асосланган янги, инклюзив мулоқотни йўлга қўйиш борасида ўзига хос намуна бўлди, деб баралла айтиш мумкин. Албатта, бунда сўнгги йилларда сифат жиҳатидан мутлақ янги кўриниш ҳосил қилган ўзбек дипломатиясининг ўрни ва роли беқиёс. Мазкур ҳолат давлатнинг ташқи репутациясини анча ижобий ёки мўътадил ҳолатга келтирди.
Мухтасар айтганда, ШҲТ мамлакатлари дои расида илгари сурилган ташаббусларнинг амалга оширилиши ва Ўзбекистоннинг муваффақиятли раислиги — Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг сиёсий иродаси маҳсули ҳисобланади. Ўзбекистон ҳар бир кўзланган мақсадга ўз вақтида ва самарали эришиши бўйича тарихий миссиясини бажаришга имконият туғилиб, ШҲТ маконида хавфсизликни таъминлаш, кўп қиррали ҳамкорликни янги сифат босқичига олиб чиқиш ва барқарор ривожланишга мустаҳкам асослар яратилди. Бунинг натижасида, ШҲТ ўз принципларига содиқ қолган ҳолда, Ташкилотни ҳарбий ёки сиёсий блокка айлантиришга уринишларга йўл қўйилмади.
Ўз навбатида, Самарқанд саммитида қабул қилинган ҳужжатлар ва қарорлар, шунингдек, давлатимиз раҳбари томонидан илгари сурилган ташаб буслар мамлакатларимиз ва халқларимиз тараққиёти ҳамда фаровонлиги йўлида минтақавий ва глобал хавфсизликни таъминлаш мақсадидаги ташкилот нуфузи юксалишига хизмат қилади, дейишимиз айни ҳақиқатдир.

Доктор политических наук, профессор
15-16 сентября этого года в городе Самарканде состоялся 22-й саммит Шанхайской организации сотрудничества. Не случайно город, который был центром межэтнического диалога, культурного и духовного сотрудничества, а также торговых и научных обменов, был выбран для проведения масштабного и престижного мероприятия, привлекшего внимание всего мира. Таким образом, акцент был сделан на узбекской государственности и ее историческом потенциале.
В то время, когда в мире наблюдаются сложные ситуации, меняется дух дипломатии, а пространство и возможности для конструктивного диалога сокращаются, ШОС превращается в эффективный и практичный механизм сотрудничества, который свободен от политических игр и избегает конфликтов.
Под председательством Узбекистана ШОС стала действительно многогранной организацией сотрудничества, взаимного доверия и свободного диалога, заново раскрывающей свой потенциал. В то же время открытая и конструктивная дипломатия Нового Узбекистана, ставшая беспрецедентно активной в последние годы, смогла продемонстрировать свои возможности в широком региональном масштабе.
В крупной конференции, которая впервые за последние три года с начала пандемии прошла в форме диалога, приняли участие лидеры 14 стран, высокопоставленные представители Саудовской Аравии, Катара и Египта, а также главы международных и региональных организаций.
На саммите был подчеркнут тот факт, что состав ШОС расширяется, а партнерские отношения развиваются. Меморандум об обязательствах Исламской Республики Иран как полноправного члена организации, а также меморандумы о предоставлении статуса партнеров по диалогу Египту и Катару свидетельствуют о том, что сфера сотрудничества расширяется.
Также было принято решение начать процедуру предоставления Беларуси статуса полноправного члена, Королевству Бахрейн, Кувейту, Мальдивской Республике, Объединенным Арабским Эмиратам и Республике Союз Мьянма статуса партнеров по диалогу ШОС.
В своем выступлении на саммите Президент Шавкат Мирзиеев выдвинул ряд важных и неотложных инициатив. В частности, исходя из принципа "шанхайского духа" и учитывая текущую международную ситуацию, его предложение приступить к разработке стратегии развития ШОС до 2040 года было единогласно поддержано членами организации. Это связано с тем, что этот документ охватывает все направления многопланового сотрудничества и определяет приоритетные направления долгосрочного развития ШОС.
Период председательства Узбекистана: показатель успеха ШОС
17 сентября 2021 года Узбекистан принял председательство в ШОС. Председательство нашей страны в организации совпало со временем, когда преодолевались тяжелые последствия пандемии, когда в мире царила высокая неопределенность и когда обострились геополитические противоречия и конфликты. Возможно, именно по этой причине большинство экспертов и специалистов считали, что председательство Узбекистана в ШОС было всего лишь формальностью или "просто ради этого", и делали пессимистичные прогнозы по этому поводу.
Узбекистан в тот день не делал декларативных заявлений, напротив, начал осуществлять четко определенные действия в условиях существенно сложного исторического периода. Президент Шавкат Мирзиеев разработал новые "Дорожные карты" для эпохи новых возможностей. Вопрос развития сотрудничества, основанного на конструктивном диалоге и доверии, был определен как стратегическая задача.
Было успешно проведено более 80 мероприятий и принято более 30 документов руководителями профильных министерств и ведомств по реализации приоритетных задач, поставленных Президентом Шавкатом Мирзиеевым в рамках председательства в ШОС.
Впервые под эгидой Узбекистана были проведены важные мероприятия, посвященные информационной безопасности, промышленному развитию и гендерным вопросам. Например, если первый форум женщин-предпринимателей помог сблизить женщин, работающих в деловых кругах государств-членов, и раскрыть их неиспользованный потенциал, то научно-экспертный форум ШОС по информационной безопасности определил "опорные точки", основанные на совместной борьбе с современными вызовами и общими угрозами.
В настоящее время мир вступил в эпоху четвертой промышленной революции. В этой исторической ситуации страны ШОС понимают, что они должны поддерживать цифровое предпринимательство молодежи и помогать им реализовывать свои идеи. Поэтому впервые среди молодежи ШОС были проведены чемпионаты по киберспорту и конкурс стартап-проектов.
Практические встречи были организованы не только в Ташкенте, но и в других регионах страны. Например, в городах Нукус и Бухара состоялись заседания совета национальных координаторов ШОС, в Бухаре состоялась международная конференция по сокращению бедности, а в Хиве состоялись встречи министров транспорта, где были подробно обсуждены планы сотрудничества и вопросы повестки дня организации, которые необходимо решить. подлежащие разрешению, были разъяснены.
Нет сомнений в том, что План развития межрегиональной торговли, Стратегия ШОС по развитию транспортной зависимости и Программы развития инфраструктуры открыли новую эру в укреплении сотрудничества. Узбекистан также поддержал усилия по уделению особого внимания эффективному использованию транспортного потенциала региона ШОС и определению его в качестве одной из главных стратегических задач. Для этих целей строительство железнодорожных линий Китай-Кыргызстан-Узбекистан и Термез-Мазари-Шариф-Кабул-Пешавар, которые имеют особое стратегическое значение в геоэкономической ситуации, создает историческую возможность обеспечить странам Центральной Азии короткий путь на мировые рынки.
Период председательства Узбекистана смог содержательно обогатить стратегию развития ШОС за счет активизации сотрудничества. По мнению международных экспертов, Узбекистан вошел в историю ШОС как самая предприимчивая страна. Только за один год было согласовано множество международных документов, и в общей сложности на Самаркандском саммите было принято 44 документа - соглашения, проекты, программы и другие решения. Это рекордный показатель в истории организации.
Место для конкретных предложений и практических инициатив
Самаркандский саммит ШОС, в отличие от других саммитов в мире, стал площадкой, где находят практические решения проблем, и это видно по выдвинутым на нем инициативам и идеям. Эти инициативы соответствуют целям и интересам "большой семьи" ШОС с точки зрения мира и устойчивого развития.
Инициативы Президента Шавката Мирзиеева носят именно такой характер. Предложения в отношении формирования общего пространства промышленного и технологического сотрудничества, проведения международной конференции по продовольственной безопасности, поддержки выгодных железнодорожных коридоров, создания совета по климату ШОС, принятия комплексных практических мер по предотвращению вовлечения молодежи в экстремистские организации, создания совместной платформы по борьбе с киберпреступностью, создания специальный фонд для оказания гуманитарной поддержки Афганистану и объявление следующего года "Годом развития туризма на пространстве ШОС" не только соответствуют целям и принципам ШОС, но также служат обеспечению безопасности и стабильности на более широком евразийском пространстве.
В соответствии с инициативами Президента Шавката Мирзиеева по созданию общего пространства для промышленного и технологического сотрудничества премьер-министр Индии Нарендра Моди отметил необходимость развития надежных и диверсифицированных цепочек поставок в регионе и обеспечения права на взаимный транзит в условиях нехватки энергии и продовольствия. Было внесено предложение о создании рабочей группы для стартапов ШОС для обмена опытом Индии в развитии стартапов.
Выступая на заседании Совета глав государств-членов ШОС, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев отметил, что отличием нынешнего времени является острый дефицит взаимного доверия, и благодаря отсутствию противоречий и разделения на блоки в идеях ШОС, с каждым годом организацияПрестиж компании растет, а ее география расширяется. Также было предложено развивать сотрудничество между органами обороны и службами безопасности государств-членов ШОС.
Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин подчеркнул, что мир находится в состоянии турбулентности, и в этой ситуации необходимо укреплять единство и превращать ШОС в сообщество с общей судьбой. С этой целью была отмечена необходимость укрепления взаимной поддержки, расширения сотрудничества в области безопасности и противодействия усилиям внешних сил по вмешательству во внутренние дела государств-членов ШОС. Были выдвинуты предложения относительно создания банка развития ШОС и центра сотрудничества Китай-ШОС в области "больших данных" с целью расширения практического сотрудничества.
В своем выступлении Президент Кыргызстана Садыр Джапаров еще раз отметил, что ШОС является примером сосуществования стран с различными культурными и гуманитарными традициями, которая является привлекательной организацией для многих стран, желающих стать ее членами. Президент Кыргызстана выступил с инициативой открыть в Бишкеке международный центр по борьбе с преступностью.
Премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф отметил, что мир в Афганистане также влияет на ситуацию в Афганистане, и призвал к отмене ограничений на афганские активы. Выразив благодарность странам ШОС за помощь, оказанную Пакистану после сильных наводнений, он сказал, что за 40 лет своего государственного управления он не видел такого бедствия.
Предложение Президента Шавката Мирзиеева обратиться к мировому сообществу от имени ШОС с просьбой помочь Пакистану еще раз показало, что эта организация является площадкой для практических шагов.
Президент России Владимир Путин отметил, что в мировой политике и экономике появились новые центры силы, сотрудничающие в соответствии с принципами международного права и Уставом ООН, и сосредоточился на приоритетах деятельности организации – борьбе с терроризмом и экстремизмом, наркотрафиком и незаконными вооруженными формированиями, решении афганского вопроса путем политико-дипломатическими средствами и развитием торговых и инвестиционных отношений. Он выступил с предложением о развитии сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, создании ассоциации спортивных организаций ШОС и подписании соглашений по туризму и музейным вопросам.
Вопросы, поднятые на Самаркандском саммите, также нашли отражение в выступлении президента Таджикистана Эмомали Рахмона. Президент Таджикистана предложил создать специальный антинаркотический орган ШОС для противодействия потоку наркотиков из Афганистана. Главы государств, приглашенные на Самаркандский саммит, также рассказали о проблемах, стоящих перед их странами, и результатах, ожидаемых от сотрудничества с ШОС, а также о потенциале сотрудничества.
В частности, Президент Беларуси Александр Лукашенко подчеркнул, что "Шанхайский дух" способен стать основой новой мировой архитектуры, и отметил, что существует потенциал для сотрудничества с ШОС в областях промышленности, искусственного интеллекта, зеленой экономики, мирной атомной энергетики, устранения необоснованных торговых барьеров и банковского сектора. система. В дополнение к этому было внесено предложение о проведении летних и зимних спортивных соревнований ШОС в 2024 и 2026 годах. В своем выступлении Александр Лукашенко сказал: "Неожиданно для нас ШОС превращается из региональной организации в глобальную. Главное - не упустить эту возможность".
Эбрахим Раиси, президент Исламской Республики Иран, которая вот-вот станет членом ШОС, заявил о важности развития сотрудничества в рамках организации в области торговли, банковского дела и коммуникационной инфраструктуры. Он сказал, что благодаря членству в этой организации Иран стремится быть в центре создания более справедливого мира, основанного на сотрудничестве.
Президент Монголии Ухнаагийн Хурелсух заявил, что его страна продолжит активно сотрудничать с ШОС и отметил, что, в частности, она готова к реализации крупных проектов в сферах торговли, инвестиций, энергетики, транспорта и логистики, туризма, информационных технологий, сельского хозяйства и продовольственной безопасности.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган особо отметил, что Турция имеет древние связи с Центральной Азией и что в 2019 году была выдвинута инициатива по восстановлению этих исторических связей. Он заявил, что Турция готова поддержать любую инициативу, направленную на расширение сотрудничества с ШОС в сфере безопасности и обеспечение сохранности цепочек поставок продовольствия.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул транзитный потенциал страны. В частности, он сообщил, что транзит из Азербайджана увеличился на 50% за первые семь месяцев этого года, и рассказал об усилиях по развитию транспортной и коммуникационной инфраструктуры страны. В этой связи Президент Шавкат Мирзиеев заявил, что ШОС заинтересована в сотрудничестве с Азербайджаном в сферах транспорта и коммуникаций, а также торговли и экономики.
Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов заявил, что готов установить многоплановые отношения с ШОС в политической, торговой, безопасности, а также культурно-гуманитарной сферах, а также участвовать в строительстве транзитных дорог и осуществлять системное энергетическое сотрудничество.
Генеральный секретарь ШОС Чжан Мин подтвердил необходимость укрепления солидарности, взаимного сотрудничества и активных действий в контексте масштабных изменений, происходящих во всем мире.
Директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС Руслан Мирзаев сообщил, что в 2021 году было предотвращено 40 терактов и более 1400 преступлений. Отметив, что совместная борьба с международным терроризмом успешно ведется, он вновь заявил о необходимости коллективного подхода к угрозам.
Заместитель генерального секретаря ООН по политическим вопросам и вопросам миростроительства Розмари Дикарло отметила, что для ООН важно развивать эффективное многостороннее сотрудничество с региональными и субрегиональными организациями. Она считает, что в настоящее время ШОС является наиболее удобной платформой в Евразии для обсуждения вопросов региональной безопасности и мира. В частности, две организации сотрудничают в борьбе с экстремизмом и терроризмом.
Саммит ШОС завершился принятием Самаркандской декларации. Основной документ саммита отразил общие подходы сторон к активизации практического сотрудничества, обеспечению региональной безопасности и стабильности, а также экономическому развитию, повышению транспортной зависимости и укреплению культурного диалога.
Для того чтобы новые темпы и тенденции, заданные в развитии ШОС в Самарканде, продолжились под председательством Индии в следующем году, узбекская сторона выдвинула самаркандскую инициативу солидарности во имя общей безопасности и процветания, и она была единогласно поддержана.
Можно открыто сказать, что Самаркандский саммит стал уникальным примером налаживания нового, инклюзивного диалога, основанного на принципах взаимного уважения, доверия и конструктивного сотрудничества во имя общей безопасности и развития. Конечно, место и роль узбекской дипломатии, которая в последние годы приобрела совершенно новый качественный облик, неизмеримы. Эта ситуация сделала международную репутацию государства более позитивной или умеренной.
Короче говоря, реализация инициатив, выдвинутых в рамках государств- членов ШОС, и успешное председательство Узбекистана являются плодами политической воли Президента Шавката Мирзиеева. Узбекистан получил возможность выполнить свою историческую миссию по своевременному и эффективному достижению всех своих целей, и были созданы прочные основы для обеспечения безопасности, вывода многопланового сотрудничества на новый качественный уровень и устойчивого развития. В результате, оставаясь верной своим принципам, ШОС не поддалась попыткам превратить организацию в военный или политический блок.
Между тем, справедливо сказать, что документы и решения, принятые на Самаркандском саммите, а также инициативы, выдвинутые Президентом Шавкатом Мирзиеевым, служат повышению авторитета организации, направленной на обеспечение региональной и глобальной безопасности во имя развития и процветания наших стран и народов.