Davlatimiz rahbari marhum Ismoil Jo‘rabekov oilasiga hamdardlik bildirdi
Atoqli davlat va jamoat arbobi, O‘zbekiston Respublikasi suv xo‘jaligi vazirining maslahatchisi Ismoil Jo‘rabekov joriy yil 28-sentyabr kuni vafot etgan edi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun ta’ziyali xonadonga tashrif buyurdi. Qur’on tilovat qilinib, duo o‘qildi.
Davlatimiz rahbari marhumning ezgu ishlarini, Vatanimizga xizmatlarini yodga oldi.
Ismoil Jo‘rabekov 1931-yil 12-sentyabrda Samarqand shahrida ishchi oilasida tug‘ilgan. Mehnat faoliyati davomida suv xo‘jaligi sohasida mas’ul lavozimlarda mehnat qilib, respublikamizda irrigatsiya va melioratsiya sohasini rivojlantirishga munosib hissa qo‘shdi. 1985-yilda O‘zbekiston Vazirlar Kengashi raisining birinchi o‘rinbosari etib tayinlandi.
Mustaqillik yillarida I.Jo‘rabekov O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari, Davlat suv nazorati boshlig‘i, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi lavozimlarida ham samarali faoliyat olib bordi.
So‘nggi yillarda I.Jo‘rabekov mo‘tabar yoshda bo‘lishiga qaramasdan, suv xo‘jaligi vazirining maslahatchisi sifatida xizmat qilib, Yangi O‘zbekistonni barpo etishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirishda faol ishtirok etdi.
Davlat va jamoat arbobining xalqimiz va Vatanimiz oldidagi xizmatlari munosib baholanib, u “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan irrigator” faxriy unvoni hamda davlatimizning bir qator yuksak mukofotlari bilan taqdirlangan edi.
Davlatimiz rahbari marhumning farzandlari va yaqinlariga hamdardlik bildirib, sabr-toqat tiladi. Ular Prezidentimizga tashrifi va dalda so‘zlari uchun minnatdorlik bildirdi.

Глава государства выразил соболезнования семье Исмаила Джурабекова
28 сентября этого года ушел из жизни видный государственный и общественный деятель, советник министра водного хозяйства Республики Узбекистан Исмаил Джурабеков.
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил дом покойного. Были прочитаны суры из Корана и дуа.
Глава государства вспомнил добрые дела и заслуги деятеля перед Родиной.
Исмаил Джурабеков родился 12 сентября 1931 года в Самарканде в семье рабочего. В ходе трудовой деятельности занимал ответственные должности в системе водного хозяйства, внес значительный вклад в развитие ирригации и мелиорации в республике. В 1985 году был назначен первым заместителем председателя Совета Министров Узбекистана.
В годы независимости И.Джурабеков плодотворно работал в должности первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, начальника Государственного водного надзора и Государственного советника Президента Республики Узбекистан.
В последние годы, несмотря на преклонный возраст, И.Джурабеков продолжал трудиться советником министра водного хозяйства, вносил активный вклад в реализацию реформ по построению Нового Узбекистана.
Заслуги государственного и общественного деятеля перед народом и Родиной были по достоинству отмечены, ему было присвоено почетное звание «Заслуженный ирригатор Республики Узбекистан», он был награжден рядом высоких государственных наград.
Глава государства выразил искренние соболезнования детям и близким покойного, пожелав им стойкости и терпения. Родные поблагодарили Президента за проявленное внимание и слова поддержки.