Nyu-York shahri, 2022-yil 24 sentabr
Ushbu yuksak minbardan so’zga chiqish imkoniyati uchun samimiy minnatdorchilik bildirishga ijozat bering.
Tsabo Kyoryoshi Janobi oliylarini Bosh Assambleyaning 77-sessiyasi raisi etib saylangani bilan tabriklamoqchiman.
Fursatdan foydalanib, Abdulloh Shahidga Janobi oliylargai Bosh Assambleyaning 76-sessiyasi ishini muvaffaqiyatli boshqargani uchun ham minnatdorchilik bildirmoqchiman.
Zamonaviy dunyoda global darajadagi chuqur ishonch inqirozi, barqarorlik va xavfsizlikka tahdidlarning kuchayishi, geosiyosiy qarama-qarshiliklarning keskinlashuvi va blok tafakkurining qayta tiklanishi xavfi kuzatilmoqda.
Qurolli to'qnashuvlar dunyoning turli burchaklarida kengayishi va kuchayishi oqibatida hali pandemiya oqibatlaridan tiklanishga ulgurmagan xalqaro savdo-iqtisodiy aloqalarni beqarorlashmoqda. Oziq-ovqat va energiya xavfsizligini ta'minlash muammolari yanada og’ir tus olayotir.
Global iqlim o'zgarishi, tabiiy va suv resurslarining yetishmasligi, yuqumli kasalliklar tarqalishi mojarolarning kuchayishi, gumanitar inqirozlarning yuzaga kelishiga sabab bo’lib, insoniyat hayotiga tahdid solmoqda.
Hech bir mamlakat global xavf va qiyinchiliklardan qochib qutula olmaydi yoki ularni yolg'iz o'zi hal qila olmaydi. Inqirozlarning xavfli spiralidan chiqish barcha mamlakatlar manfaatlarini hisobga olish va hurmat qilishga asoslangan konstruktiv muloqot va ko'p tomonlama hamkorlikda ko'rinadi. Dunyo yanada barqaror, bashorat qilinadigan va gullab - yashnashi uchun samarali xalqaro hamkorlik zarur.
Bugungi sharoitdan kelib chiqqan holda BMTning global va mintaqaviy muammolarni hal qilishdagi markaziy rolini kuchaytirish muhimligini ta'kidladi. Shu bilan birga, Tashkilotning o'zi ham sodir bo'layotgan o'zgarishlarga samarali javob berish uchun rivojlanishi kerak.
Tamaddunlararo va madaniyatlararo muloqotni o'rnatish, barchga muammolarga izchil yondoshuvlar va yechimlarni izlash, global keskinlik, noaniqlik va oldindan aytib bo'lmaydigan tahdidlarni bartaraf etish bo'yicha hamkorlik bugun dolzarb zaruriyatga aylanib bormoqda. Shu munosabat bilan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-sentabr kuni Samarqandda bo'lib o'tgan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitida Umumiy xavfsizlik va farovonlik yo'lida Samarqand birdamlik tashabbusini ilgari surdi.
Uning maqsadi xalqaro munosabatlarda o'zaro ishonch va barqarorlikni tiklashga ko'maklashish, shuningdek, geosiyosiy raqobat, mafkuraviy qarama-qarshiliklar va tortishuvlardan xoli bo'lgan keng muloqotni yo'lga qo'yish orqali birdamlikni mustahkamlashdan iboratdir.
Ushbu tashabbusni amalga oshirish masalalarini 2023-yili Samarqand forumida BMTning yuqori darajali vakillari, siyosiy yetakchilar, jamoat, biznes va ilmiy doiralarning nufuzli arboblari ishtirokida birgalikda ko'rib chiqishni taklif etamiz.
Hurmatli do'stlar,
Bu yil mamlakatimizda 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasi qabul qilindi. Mazkur hujjat demokratik jarayonlarni chuqurlashtirish, qonun ustuvorligini ta'minlash, aholi turmush darajasi va sifatini oshirishga qaratilgan.
Strategiya mamlakatimizda o'tgan besh yil ichida amalga oshirilgan islohotlar natijalaridan kelib chiqqan holda ishlab chiqilgan. Bundan tashqari, Strategiya Barqaror rivojlanish maqsadlarini jadal va har tomonlama amalga oshirish bo'yicha sa'y-harakatlarni kuchaytirishga qaratilgan.
Xususan, 2030-yilga kelib, O'zbekiston kambag'allik darajasini ikki baravar kamaytirish, barcha muhtojlarni qamrab olgan holda ijtimoiy himoya tizimi samaradorligini oshirish, oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash, aholi daromadi o'rtacha ko'rsatkichdan yuqori bo'lgan mamlakatlar qatoriga kirishni rejalashtirmoqda.
BugunO'zbekiston muhim siyosiy tadbir – Konstitutsiyaviy islohotlar arafasida turibdi.
Konstitutsiyani yangilashning asosiy maqsadi davlat va jamiyat boshqaruvi tizimini tubdan o'zgartirish jarayoniga barqaror va qaytarilmas tus berish, inson sha'ni va qadr-qimmatini hurmat qilish, e’zozlash, himoya qilish, uning daxlsiz huquq va erkinliklarini kafolatlashdir.
Konstitutsiyaga "Inson sha'ni va qadr-qimmati uchun" g'oyasi chuqur joriy qilinishi taklif etilmoqda. Yangi Asosiy qonun o'lim jazosining to'liq bekor qilinishini, "Miranda qoidasi" va "Habeas corpus" tamoyillari kabi institutsional-huquqiy tushunchalarni va birinchi marta fuqarolarning ekologik huquqlarini konstitutsiyaviy ravishda mustahkamlaydi.
Konstitutsiyaviy tuzatishlar jamiyatning turli ijtimoiy qatlamlariga mansub fuqarolarning manfaatlarini kafolatli ta'minlash va himoya qilishga qaratilgan to'g'ridan-to'g'ri harakat normalariga aylanishi kerak. Xususan, konstitutsiyaviy asosda bolalar va majburiy mehnatdan foydalanishga yo'l qo'ymaslik, shuningdek, homiladorlik yoki farzand ko'rish bilan bog'liq sabablarga ko'ra ayollarni ishga qabul qilishdan bosh tortishga yo’l qo’ymaslik.
Bundan tashqari, Konstitutsiyaga davlat organlari faoliyatida ochiqlik, oshkoralik va hisobdorlikni ta'minlaydigan normalarni kiritish taklif qilindi.
Asosiy qonunga kiritilgan o'zgartirish va qo'shimchalar xalq muhokamasida ko'rib chiqiladi va referendumga qo'yiladi.
Xonimlar va janoblar,
Biz Bosh kotib Antonio Guterrishning 2023-yil sentyabr oyida "Kelajak sammiti"ni o'tkazish tashabbusini to'liq qo'llab-quvvatlaymiz.
Xalqaro hamjamiyatning ta'lim tizimlarini erta tiklash va modernizatsiya qilish bo'yicha sa'y-harakatlarni birlashtirishga sodiqligini namoyish etgan ta'limni o'zgartirish bo'yicha tarixiy Sammit arafasida muvaffaqiyatli o'tkazganini yuqori baholaymiz.
O'zbekistonda ushbu sohada aniq natijalarga erishildi. so'nggi besh yil ichida yoshlarning oliy ma'lumot olish darajasi 9% dan 29% gacha, bolalarni maktabgacha ta’lim bilan qamrab olish esa esa 27% dan 67,2% gacha o'sdi.
Aynan yoshlar o’zlarining taqdiri va kelajagiga bevosita bog’liq jarayonlarda asosiy o’rin tutishi lozim. Shu maqsadda 2023-yili O'zbekiston Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari yoshlar Kengashining birinchi yig'ilishini o'tkazishni rejalashtirmoqda. Mazkur tadbir yangi g'oyalar va aniq takliflar uchun maydon bo'lishiga ishonamiz. Ushbu muhim forumni o'tkazishda BMTning qo'llab-quvvatlashiga umid bildiramiz.
Joriy yil 14-16 noyabr kunlari Toshkent shahrida YUNESKO bilan hamkorlikda Bolalarni tarbiyalash va o'qitish bo'yicha Butunjahon konferensiyasini o’tkazish rejalashtirilgan. Ushbu anjuman umuminsoniy, adolatli va sifatli ta'limni ta'minlash uchun ilg’or tajribalarni almashishga xizmat qiladi.
BMTga a'zo davlatlarning ta'lim vazirlarini ushbu yuqori darajadagi anjumanda ishtirok etishga taklif qilamiz.
Hurmatli yig’ilish ishtirokchilari,
Bugun Markaziy Osiyoda mintaqah davlatlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari samarasi o’laroq mutlaqo yangi siyosiy muhit yaratildi.
O'zbekiston tashabbusi bilan o’tkazila boshlangan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari mexanizmi mintaqaviy hamkorlikdagi yangi davrining yorqin timsoliga aylandi.
Joriy yil iyul oyida bo'lib o'tgan Maslahat yig'ilishida XXI asrda Markaziy Osiyoni rivojlantirish yo’lidagi do'stlik, yaxshi qo'shnichilik va hamkorlik to'g'risida tarixiy shartnoma qabul qilindi.
BMT Bosh Assambleyasi tomonidan Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashni qo’llab-quvvatlab qator rezolyutsiyalar qabul qilinishi mintaqamiz mamlakatlari o’rtasidagi rishtalarning chuqurlashib borayotgani xalqaro hamjamiyat tomonidan e’tirof etilayotganini bildiradi.
O'zbekiston dunyo hamjamiyati tomonidan Markaziy Osiyo mamlakatlarining o’zaro yaqinlashuv va hamkorlik jarayonlarini, mintaqaning global iqtisodiy va transport aloqalariga integratsiyalashuvini bundan keyin ham qo'llab-quvvatlanishiga umid bildirmoqda.
Joriy yil mart oyida Toshkent shahrida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Global aksilterror strategiyasini Markaziy Osiyoda amalga oshirishga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya o’tkazish bo’yicha tashabussimizni qo’llab-quvvatlagani uchun Bosh kotib Antonio Guterrishga minnatrorlik bildiramiz.
Forum natijalarini inobatga olgan holda, biz Global strategiyani muvaffaqiyatli amalga oshirish va yangilangan qo'shma harakatlar rejasining bajarilishini doimiy monitoring qilish maqsadida Markaziy Osiyoda BMT Aksilterror boshqarmasining mintaqaviy ofisini ochishni taklif qilamiz.
Hurmatli janob Raisi
Markaziy Osiyoning rivojlanish istiqbollari Afg'onistonda tinchlikni ta'minlash bilan uzviy bog'liqdir.
Biz chuqur gumanitar inqirozni boshdan kechirayotgan ushbu mamlakatga xalqaro e'tiborning pasayishidan xavotirdamiz. Afg'onistonning mavjud muammolar qurshovida yakkalanib qolishiga yo’l qo’ymaslik nihoyatda muhimdir. Bu, shubhasiz, mintaqaviy va xalqaro xavfsizlikka salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin
Joriy yil iyul oyida Afg’oniston muvaqqat hukumati delegatsiyasi ishtirokida Toshkentda bo'lib o'tgan Afg'oniston bo'yicha xalqaro konferensiya jahon hamjamiyatining ushbu mamlakatga nisbatan izchil yondashuvlarni ishlab chiqishdan manfaatdorligini ko'rsatdi.
Afg'oniston iqtisodiyotini tiklash, uning mintaqalararo iqtisodiy jarayonlarga qo'shilishi, infratuzilma va ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalarni amalga oshirish xalqaro hamjamiyatning umumiy ustuvor yo'nalishi bo'lishi kerak. Ushbu muammolarni hal qilish uchun BMT, xalqaro moliya institutlari va donor mamlakatlarning ko'magi zarur.
O'zbekiston Afg'onistonga ko'maklashish bo'yicha xalqaro sa'y-harakatlarga o'z hissasini qo'shmoqda. Chegaradosh Termiz shahrida Xalqaro transport-logistika xabi tashkil etilib, BMT tuzilmalari tomonidan Afg’onistonga gumanitar yordam ko'rsatishda uning imkoniyatlaridan keng foydalanmoqdalar.
Termiz shahrida Afg'onistonni gumanitar qo'llab-quvvatlash bo'yicha maxsus jamg'armani tashkil etishni taklif qilamiz. Jamg’arma mablag'lari ijtimoiy inqirozni bartaraf etish, yoshlar uchun ta'lim dasturlari va sog'liqni saqlash sohasidagi loyihalarni amalga oshirishga yo'naltiriladi.
O'zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan joriy yil iyul oyida qabul qilingan "Markaziy va Janubiy Osiyo o'rtasidagi o'zaro bog'liqlikni mustahkamlash to'g'risida"gi rezolyutsiyada Afg'onistonni iqtisodiy hamkorlikka jalb qilish, uni ikki mintaqani bog'laydigan ko'prikka aylantirish ustuvor o'rin tutadi.
Mazkur g'oyalarning hayotga tadbiq etilishi uchun "Termiz – Mozori-Sharif – Kobul - Peshovar" temir yo'lini qurish kabi transmintaqaviy infratuzilma loyihalari amalga oshirilishi lozimdir.
Afg'onistonni mintaqaviy savdo-iqtisodiy aloqalarga jalb etish muammolarini hal etishga O'zbekiston tomonidan BMT ko'magida Toshkent shahrida O'zaro bog'liqlik bo'yicha mintaqalararo markaz tashkil etilishi ham ko’maklashadi.
Hurmatli sessiya ishtirokchilari,
Bugungi kunda iqlim o'zgarishining salbiy oqibatlari mintaqamizda keskin namoyon bo'lmoqda.
Biz "yashil" kun tartibining dolzarb masalalarini ilgari surish va iqlim o'zgarishi jarayonlarini jilovlash borasidagi ko'p tomonlama sa'y-harakatlarda faol ishtirok etishga tayyormiz.
O’zbekiston Parij kelishuvi doirasida issiqxona gazlarini kamaytirish bo'yicha qo'shimcha majburiyat olgani, "yashil" iqtisodiyotga o'tish va qayta tiklanadigan energetikani rivojlantirish bo'yicha keng qamrovli strategiyani amalga oshirayotir.
O'tgan yili O'zbekiston Prezidenti "Yashil makon" nomli keng ko'lamli tashabbusni ilgari surdi. Uning doirasida kelgusi besh yil ichida butun mamlakat bo'ylab 1 milliard daraxt va buta ekish ko'zda tutilgan.
Mintaqamizning katta ekologik muammosi Orol dengizi. So'nggi 5 yil ichida qurigan dengiz tubida 1,7 million gektar o'rmon plantatsiyalari yotqizildi.
Fursatdan foydalanib, men Bosh Assambleyaga Orolbo'yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasiga aylantirish to'g'risidagi rezolyutsiyani qabul qilgani uchun minnatdorlik bildiraman.
Joriy yil yakuniga qadar BMT shafeligida Nukusda birinchi Orolbo'yi xalqaro forumini o'tkazish rejalashtirilgan.
2023-yili O’zbekistonda ilk marotaba BMTning yovvoyi hayvonlarning ko'chib yuruvchi turlarini saqlash to'g'risidagi konventsiyasi tomonlarining 14-konferensiyasini, shuningdek Cho'llanishga qarshi Konventsiyani amalga oshirishni ko'rib chiqish bo'yicha Qo'mitaning navbatdagi yig'ilishi o’tkaziladi.
BMTga a'zo davlatlar va tuzilmalarni ushbu tadbirlarda yuqori darajada ishtirok etishga taklif qilamiz.
Hurmatli janob Rais,
Bu yil xalqaro tinchlik va xavfsizlikni saqlash uchun yagona universal tuzilma bo'lgan Birlashgan Millatlar Tashkilotiga O'zbekiston bo’lganinga 30 yil to’ldi.
O'zbekistonning BMT Nizomiga sodiqligini tasdiqlaymiz va Tashkilot bilan har tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirishga tayyorligimizni bildiramiz.

New York, September 24, 2022
I congratulate His Excellency Mr. Csaba Kőrösi on his election as the President of the Seventy Seventh Session of the United Nations General Assembly.
I also take this opportunity to thank His Excellency Mr. Abdullah Shahid for the successful leadership during the Seventy Sixth Session.
The world today is facing a deep crisis of trust at the global level, an intensification of numerous challenges to stability and security, growth of geopolitical confrontation, and an increase of risks of bloc mentality.
The expansion and aggravation of armed conflicts in various parts of the world are destabilizing international trade and economic ties that have not yet recovered from the consequences of the pandemic. The challenges of ensuring food and energy security are aggravated.
The global climate shocks, the growing shortage of natural and water resources, the spread of infectious diseases - all contribute to the aggravation of conflicts and the emergence of humanitarian crises,
as well as threaten the foundations of life.
Clearly, no country can avoid global risks and challenges or tackle them alone. Constructive dialogue and multilateral cooperation based on consideration and respect for the interests of all countries are the only way out of the dangerous spiral of crises. Effective international cooperation is essential if the world is to become more stable, predictable, and prosperous.
Under the current conditions, we strongly believe it is important to strengthen the central role of the United Nations in addressing global and regional challenges. The UN should evolve for it to respond effectively to the transformations taking place.
The establishment of intercivilizational and intercultural relations and dialogue is also extremely important in finding the coherent approaches and solutions, relieving global tension, uncertainty and unpredictability. With this in mind, at the Shanghai Cooperation Organization Summit in Samarkand on September 16 the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev put forward the Samarkand Solidarity Initiative for Common Security and Prosperity.
Its goal is to contribute to the restoration of mutual trust and stability in international relations, as well as to strengthen solidarity through the establishment of a broad dialogue free from geopolitical rivalry, ideological contradictions, and disputes.
We propose to jointly exchange views on the practical implementation of this initiative at the Samarkand Forum in 2023 with the participation of UN representatives, political leaders, public, business community, and academia.
This year, we adopted the Development Strategy for New Uzbekistan for 2022-2026, aimed at deepening the democratic processes, ensuring the rule of law, and improving the living standards of people.
This Strategy is based on the outcomes of the reforms carried out in our country over the previous five years and is designed to advance comprehensive implementation of the Sustainable Development Goals.
In particular, by 2030 we intend to halve the level of poverty, increase the effectiveness of the social protection system to respond all those in need, strengthen food security, and become one of the world’s upper middle-income countries.
Currently, Uzbekistan is on the eve of an important political event – a Constitutional Reform.
The key goal of updating the Constitution is to ensure sustainability and irreversibility of the process of fundamental transformation of the state system and public administration that shall respect and protect the honor and dignity of a person, guarantee his inviolable rights and freedoms.
The idea “For human honor and dignity” shall be deeply enshrined in the Constitution. The norms on the complete abolition of the death penalty, Miranda Rule and Habeas Corpus, as well as the environmental human rights shall be introduced to the Constitution.
The Constitutional amendments should become directly applicable aimed at guaranteeing and protecting the interests of people of all backgrounds. In particular, the prohibition of the use of forced labor and other worst forms of child labor, or the employment refusal for pregnant women or women with children will be guaranteed on constitutional level.
Furthermore, it is also proposed to introduce the norms that ensure openness, transparency, and accountability of state agencies.
The amendments to the Constitution were reviewed by public and will be put to a referendum.
We fully endorse the initiative of Secretary General António Guterres to hold a “Summit of the Future” in September 2023.
Uzbekistan highly appreciates the successful outcomes of the historic Transforming Education Summit, which has demonstrated the commitment of the international community to join efforts for the speedy restoration and modernization of education systems by increasing funding and innovation.
Uzbekistan has already achieved tangible results in this area. Over the past 5 years, enrollment in higher education has increased from 9% to 29%, and children with preschool education – from 27% to 67.2%.
It is the youth that should play a key role in the processes that are directly related to their fate and future. To this end, Uzbekistan plans to convene the first meeting of the Youth Council of the countries of Central and South Asia in 2023, which will become a platform for new ideas and specific initiatives. We count on the support of the UN in holding this important forum.
On November 14-16, 2022, jointly with the UNESCO, we will host the World Conference on Early Childhood Care and Education in Tashkent. The Forum will facilitate the exchange of best practices to ensure universal, equitable, and quality education.
We invite Ministers of Education from your countries to participate at this High-Level Forum.
Today, thanks to the joint efforts of the Central Asian States, a fundamentally new political atmosphere has been created in our region.
Launched at the initiative of Uzbekistan, the mechanism of Consultative Meetings of the Heads of State of the region has become a vivid symbol of a new era of regional cooperation.
At the last Consultative Meeting, held on July 21, 2022, a truly historic Treaty of Friendship, Good Neighborliness and Cooperation for the Development of Central Asia in the 21st century was agreed upon.
The international recognition of the deepening partnership of the countries of the region is reflected in a number of resolutions adopted by the UN General Assembly in support of strengthening peace, stability, and regional cooperation in Central Asia.
We rely on further support from the international community for the processes of rapprochement and cooperation between the countries of Central Asia, and integration of the region into global economic and transport ties.
We express our gratitude to Secretary General António Guterres for supporting our initiative to hold an International Conference on the Implementation of the UN Global Counter-Terrorism Strategy in Central Asia, which took place in March 2022 in Tashkent.
Taking into account the outcomes of the Forum, we propose to establish the UN Counter-Terrorism Regional Office in Central Asia in order to successfully implement the Global Strategy and continuously monitor the implementation of the updated Joint Action Plan.
Mr. President!
The prospects for the development of Central Asia are inextricably linked with ensuring peace in neighboring Afghanistan.
We are concerned about the decline in international attention to this country, which is experiencing a deep humanitarian crisis. We consider it extremely important to prevent the isolation of Afghanistan, leaving it alone with the existing problems. This will undoubtedly have negative consequences for regional and international security.
The International Conference on Afghanistan held in July in Tashkent with the participation of the delegation of the interim government showed the interest of the world community in the development of coordinated approaches towards this country.
We are convinced that the general priority of the international community should be the restoration of the Afghan economy, its integration into interregional economic processes, the implementation of infrastructure and socially significant projects. To solve these problems, the support of the UN, international financial institutions, and donor countries is needed.
Uzbekistan is making a feasible contribution to the international efforts to assist Afghanistan. Uzbekistan has established the International Transport and Logistics Hub in the border city of Termez, which is actively used by UN agencies to provide humanitarian assistance to this country.
We propose to create a special Humanitarian Support Fund for Afghanistan in Termez and send its financial resources to overcome the social crisis, implement educational programs for the youth as well as healthcare projects.
The UN General Assembly Resolution on “Strengthening connectivity between Central and South Asia” adopted in July 2022, at the initiative of Uzbekistan prioritizes the involvement of Afghanistan in economic cooperation, and its transformation into a bridge connecting the two regions.
The practical implementation of these ideas will be facilitated by the implementation of trans-regional infrastructure projects, such as the construction of the Termez-Mazar-i-Sharif-Kabul-Peshawar railway.
The solution to the problems of involving Afghanistan in the regional trade and economic ties will be facilitated by the proposed establishment by Uzbekistan with the support of the UN of the Interregional Center for Connectivity in Tashkent
Today, the negative consequences of climate change are acutely manifested in our region.
We stand ready to actively participate in the multilateral efforts to promote the topical issues of the green agenda and curb climate change processes.
Uzbekistan has taken on an additional obligation to reduce greenhouse gas emissions under the Paris Agreement and is implementing a comprehensive strategy for the transition to a green economy and the development of renewable energy.
In 2021 President of Uzbekistan launched a massive initiative called “Yashil Makon” (Green Land) on planting 1 billion trees and shrubs across the country over the next five years.
The Aral Sea is the biggest environmental crisis in our region. Over the past 5 years, 1.7 million hectares of forest plantations have been planted on the drained seabed.
I take this opportunity to thank the General Assembly for adopting the Resolution on “Declaring the Aral Sea region a zone of ecological innovations and technologies”.
This year we plan to host the First Aral Sea International Forum under the UN auspices in Nukus.
In 2023, for the first time, we will host the 14th Conference of the Parties to the UN Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals, as well as a meeting of the Committee to Review the Implementation of the UN Convention to Combat Desertification in Uzbekistan.
We invite the Member States and the UN agencies to take part at these events at high-level.
This year we celebrate the 30th Anniversary of Uzbekistan’s membership in the United Nations, which is the only universal structure for maintaining international peace and security.
We reaffirm Uzbekistan’s commitment to the UN Charter and express readiness to deepen multifaceted cooperation with the United Nations.