Нурафшон шаҳрида халқ депутатлари Тошкент вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида вилоят аҳлига чуқур ҳурматини билдириб, улар мамлакатимиз иқтисодиёти ривожига салмоқли ҳисса қўшиб келаётганини таъкидлади.
– Ҳаммангиз тушунасиз, бугунги таҳликали замонда яшаш, ташқи сиёсатни ҳам, ички сиёсатни ҳам барқарор қилиб, жонажон Ватанимиз манфаатини таъминлаш, халқимизни рози қилиш осон эмас. Бунинг учун ҳар куни изланиб, бор имкониятларни тўлиқ ишга солиш керак. Тошкент қадимий вилоят, табиий бойликлари, саноати, еру суви бўйича катта вилоят. Мен одамлар билан кўп учрашаман, улар ўзгаришларни сезаяпти, айтаяпти. Лекин бу ҳаракатлар давом этармикан, янада яхши бўлармикан, деган савол ҳам бор. Шунинг учун халқ билан бирга, маҳаллалардаги муаммоларни ҳал этиш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, янги корхоналар ва иш ўринларини кўпайтириш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Сессияда ташкилий масала кўрилди. Президент Тошкент вилояти ҳокими лавозимига Зойир Мирзаев номзодини вилоят ҳокими лавозимига тавсия этди.
З.Мирзаев 1968 йилда Самарқанд вилоятида туғилган. Кўп йиллар молия, иқтисодиёт соҳаларида фаолият юритган. Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларига раҳбарлик қилган. Бош вазир ўринбосари сифатида мамлакатимизнинг агросаноат комплексини бошқарган. У 2021 йил ноябрь ойидан буён Тошкент вилояти ҳокими вазифасини бажариб келмоқда.
Давлатимиз раҳбари номзодни лавозимга тасдиқлашдан аввал очиқ мулоқот қилиб, унинг режаларини эшитишни таклиф этди. Зойир Мирзаев тадбиркорлик, саноат, қишлоқ хўжалиги ва туризмни риволантириш, инфратузилмани яшилаш, аҳолига муносиб турмуш шароити яратиш бўйича таклифларини маълум қилди.
Президентимиз бу таклифларни маъқуллаб, ташкилий ва молиявий жиҳатлари бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
Оилавий тадбиркорлик дастурлари учун бу йил қўшимча равишда 200 миллиард сўм, келгуси йил учун яна 850 миллиард сўм йўналтирилиши белгиланди. Бу соҳа паст ривожланган Пискент, Бўка, Бекобод ва Оққўрғон туманлари учун Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш жамғармасидан бериладиган кафиллик миқдори кредитнинг 75 фоизигача оширилди, 2025 йилгача солиқ имтиёзлари берилди.
Тошкент вилоятининг саноат салоҳияти улкан. Олмалиқ, Чирчиқ, Ангрен, Бекобод, Оҳангарон ва Янгийўл шаҳарлари йирик саноат марказларига айланмоқда. Саноат зоналари инфратузилмасини ривожлантириш учун инфратузилмага 250 миллиард сўм, чарм-пойабзал ва текстиль лойиҳаларига 30 миллион доллар аратилиши қайд этилди. Ангренда фарфор ва керамика кластери, Бекобод туманида чегараолди савдо зонасини ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Ҳудуднинг ер ва сув ресурслари ҳам зўр. Лекин маҳсулдорлик шунга яраша бўлмаяпти. Аслида, ишни тўғри ташкил қилиб, мева-сабзавот экспортини 2 баравар ошириш, 120 минг аҳоли бандлигини таъминлаш мумкин.
Шу мақсадда 9 минг гектарни деҳқон хўжаликларига тарқатиш, тоғолди ерларни ўзлаштириш, мева ва ток кўчатхоналари ташкил этиш муҳимлиги таъкидланди. Тошкент, Паркент, Янгийўл ва Қибрай туманларида ишга тушириладиган логистика марказларига 50 миллион доллар, чорвачиликни ривожлантиришга 30 миллион доллар ажратилиши айтилди.
Тошкент вилоятида 1 минг 22 та маҳалла бор. Улардаги инфратузилма ўрганилганда, 840 та маҳаллада ички йўллар, 579 тасида ичимлик ва оқова сув тармоғи, 589 тасида электр ва газ таъминоти, 396 тасида мактаб, боғча ва поликлиникани таъмирлаш кераклиги аниқланган. Давлатимиз раҳбари бу масалалар аҳоли турмуши сифати, болалар камолотида муҳимлигини таъкидлаб, мутасаддиларга топшириқлар берди.
Вилоятдаги яна бир салоҳиятли соҳа – туризм. Лекин сайёҳларнинг 80 фоизи Бўстонлиқ туманига боради. Бошқа туманларда шароит ва хизматлар паст даражада. Шу боис Паркент, Ангрен ва Оҳангароннинг тоғли жойларида туризм кластерлари ташкил этиш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда ижтимоий соҳаларни ривожлантириш, аҳолини уй-жой билан таъминлаш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Нурафшонда университет очиш, кўп тармоқли тиббиёт маркази қуриш, таълим масканларини таъмирлаш вазифалари белгиланди.
Аҳолини уй-жой билан таъминлаш учун 100 миллиард сўм субсидия ажратилиши, Зангиота туманида “Янги Ўзбекистон” массиви барпо этилиши айтилди. “Менинг биринчи уйим” янги ипотека дастурини жорий этиш таклифи билдирилди.
Тақдимотдан сўнг вилоят кенгаши депутатлари номзоднинг режаларини муҳокама қилиб, ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди. Тошкент вилояти ҳокимини тайинлаш масаласи овозга қўйилди. Унинг натижаларига кўра, Зойир Мирзаев Тошкент вилоятининг ҳокими этиб тасдиқланди.
Президентимиз халқ вакиллари юксак ишонч билдирган ҳоким ўз фаолиятида адолат, ҳалоллик, фидойилик ва масъулиятни намоён этиб, Тошкент вилояти аҳлига астойдил хизмат қилиши лозимлигини таъкидлади.

В городе Нурафшане состоялась внеочередная сессия Ташкентского областного Кенгаша народных депутатов.
В начале своего выступления глава государства выразил глубокое уважение жителям региона и отметил, что они вносят весомый вклад в развитие экономики нашей страны.
- Вы все понимаете, что в нынешнее тревожное время остро стоит задача обеспечения интересов нашей родной страны и благополучной жизни народа, реализуя устойчивую внешнюю и внутреннюю политику. Для этого необходимо каждый день искать новое и в полной мере использовать все возможности. У Ташкентской области древняя история, богатые природные ресурсы, крупная промышленность. Я встречаюсь со многими людьми, они чувствуют изменения, говорят о них. Но и спрашивают, будут ли продолжены эти усилия, будет ли жизнь еще лучше. Поэтому вместе с нашим народом необходимо решать проблемы в махаллях, поддерживать предпринимательство, открывать новые предприятия и рабочие места, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На сессии рассмотрен организационный вопрос. Президент рекомендовал кандидатуру Зойира Мирзаева на должность хокима Ташкентской области.
З.Мирзаев родился в 1968 году в Самаркандской области. Много лет работал в сфере финансов и экономики. Возглавлял Самаркандскую и Кашкадарьинскую области. Как заместитель Премьер-министра курировал агропромышленный комплекс. С ноября 2021 года исполняет обязанности хокима Ташкентской области.
Прежде чем обсудить кандидатуру, глава государства предложил заслушать его планы. Зойир Мирзаев озвучил свои предложения по развитию предпринимательства, промышленности, сельского хозяйства и туризма, инфраструктуры, созданию достойных условий жизни населения области.
Президент одобрил эти предложения и дал ответственным лицам поручения по решению организационных и финансовых вопросов.
Так, на программы семейного предпринимательства в этом году будет выделено дополнительно 200 миллиардов сумов, в следующем году – еще 850 миллиардов сумов. Для Пскентского, Букинского, Бекабадского и Аккурганского районов, где этот сектор развит слабо, размер поручительства по кредиту из Фонда поддержки предпринимательства будет увеличен до 75 процентов, а также будут предоставлены налоговые льготы до 2025 года.
Промышленный потенциал Ташкентской области огромен. Крупными промышленными центрами становятся города Алмалык, Чирчик, Ангрен, Бекабад, Ахангаран и Янгиюль. Отмечалось, что для развития инфраструктуры промышленных зон будет выделено 250 миллиардов сумов, а на кожевенно-обувные и текстильные проекты - 30 миллионов долларов. Даны поручения по созданию кластера фарфора и керамики в Ангрене, зоны приграничной торговли в Бекабадском районе.
Регион обладает также большими земельными и водными ресурсами. Однако эффективность их использования низкая. Правильно организовав работу, можно удвоить экспорт фруктов и овощей и обеспечить работой 120 тысяч человек.
Подчеркнуто, что с этой целью необходимо передать дехканским хозяйствам 9 тысяч гектаров земель, освоить горные районы, создать питомники плодовых деревьев и виноградной лозы. Отмечено, что на открытие логистических центров в Ташкентском, Паркентском, Янгиюльском и Кибрайском районах будет выделено 50 миллионов долларов, на развитие животноводства – 30 миллионов долларов.
В Ташкентской области насчитывается 1 022 махалли. При изучении их инфраструктуры было выявлено, что внутренние дороги в 840 махаллях, сети питьевого водоснабжения и канализации в 579 махаллях, сети электро- и газоснабжения в 589 махаллях, школы, детские сады и поликлиники в 396 махаллях нуждаются в ремонте. Глава нашего государства подчеркнул важность этих вопросов в обеспечении качества жизни населения и воспитании молодого поколения, дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Еще одним потенциальным источником экономического роста региона является туризм. Но 80 процентов туристов едут в Бостанлыкский район. Условия и услуги в других районах не соответствуют требованиям. Указано на возможность организации кластеров туризма в горных районах Паркента, Ангрена и Ахангарана.
На сессии также уделено внимание вопросам развития социальной сферы, обеспечения населения жильем. Поставлены задачи по открытию университета в Нурафшане, строительству многопрофильного медицинского центра, ремонту учебных заведений.
Отмечалось, что будет выделено 100 миллиардов сумов на субсидирование жилищного обеспечения населения, а в Зангиатинском районе будет построен массив «Новый Узбекистан». Предложено внедрить новую ипотечную программу «Мой первый дом».
После презентации депутаты областного кенгаша обсудили планы кандидата и высказали свое мнение. Вопрос о назначении хокима Ташкентской области вынесен на голосование. По результатам голосования Зойир Мирзаев утвержден хокимом Ташкентской области.
Президент подчеркнул, что новый хоким, которому представители народа выразили высокое доверие, должен действовать справедливо, честно, самоотверженно и ответственно, усердно служить жителям Ташкентской области.