O‘zbekiston va Albaniya yetakchilari ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMTning oliy darajadagi haftaligi tadbirlarida ishtirok etish doirasida Albaniya Prezidenti Bayram Begay bilan muzokara o‘tkazdi.
Siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki tomonlama munosabatlarni, shu jumladan siyosiy muloqot va iqtisodiy hamkorlik mexanizmlarini yaratish orqali sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishga o‘zaro qiziqish bildirildi.
Savdo va investitsiya sohalaridagi hamkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish, agrar va oziq-ovqat sanoati, transport va boshqa sohalarda kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish muhimligi qayd etildi.

Лидеры Узбекистана и Албании обсудили вопросы расширения двустороннего сотрудничества
В рамках участия в мероприятиях высокой недели ООН 23 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел переговоры с Президентом Албании Байрамом Бегаем.
Были рассмотрены вопросы развития взаимовыгодного сотрудничества в политико-дипломатической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Выражена обоюдная заинтересованность в выводе двусторонних отношений на качественно новый уровень, в том числе путем создания механизмов политического диалога и экономического взаимодействия.
Отмечена важность раскрытия потенциала сотрудничества в области торговли и инвестиций, реализации проектов кооперации в таких сферах, как аграрная и пищевая промышленность, транспорт и других.