O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-sentyabr kuni Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasining sessiyasi doirasida Koreya Respublikasi Prezidenti Li Chje Myon bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Koreya alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda o‘zaro hamkorlikda katta yuksalishga erishilgani, barcha darajalardagi almashinuv va muloqotlar jadallashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo ko‘rsatkichlari barqaror oshib bormoqda. Koreya kompaniyalarining O‘zbekiston iqtisodiyotiga to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyalari hajmi 8 milliard dollardan oshdi.
Yurtimizda Koreya yetakchi oliy ta’lim muassasalarining 4 ta filiali, mamlakatimiz hududlarida professional ta’lim markazlari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi, Koreya Eksimbanki va uning fondlari bilan ko‘p yillar davomida samarali sheriklik qilib kelinayotgani, loyihalarning umumiy portfeli 3,5 milliard dollarga yetganiga yuksak baho berildi.
Muhim xomashyo resurslarini chuqur qayta ishlash, kimyo, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, transport, aviatsiya, biotexnologiyalar va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi loyihalarni ilgari surishni nazarda tutadigan yangi uzoq muddatli Texnologiya va sanoat sherikligi dasturini tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.
Shu ma’noda, Hukumatlararo komissiyaning bo‘lajak yig‘ilishini samarali qilib o‘tkazish muhimligi qayd etildi.
Mintaqaviy, shu jumladan "Markaziy Osiyo - Koreya Respublikasi" formatida hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari Koreya Prezidentini davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.

Presidents of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea discuss issues of further strengthening relations of special strategic partnership
On September 23, on the margins of the UN General Assembly session in New York City, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the President of the Republic of Korea Lee Jae Myung.
Issues related to further strengthening Uzbek-Korean relations of special strategic partnership and expanding multifaceted cooperation were discussed.
The high level of interaction, dynamic exchanges and contacts at all levels achieved in recent years were noted with satisfaction.
Mutual trade indicators are growing steadily. The volume of direct investment by Korean companies in the Uzbek economy has exceeded $8 billion.
Four branches of leading Korean universities operate in our country, and vocational education centers are successfully working in the regions of our country.
High praise has been given to the long-standing fruitful partnership with the Korea International Cooperation Agency, the Export-Import Bank of Korea, and its funds, with which the total project portfolio amounts to $3,5 billion.
An agreement has been reached on the preparation of a new long-term Program of Technological and Industrial Partnership, which provides for the promotion of projects in the field of deep processing of critical raw materials, chemistry, mechanical engineering, agriculture, transport, aviation, biotechnology and other priority areas.
In this context, the importance of the upcoming meeting of the Intergovernmental Commission was noted.
An exchange of views took place on issues of regional cooperation, including in the format of “Central Asia – Republic of Korea”.
At the end of the meeting, the Head of our state invited the President of Korea to pay a state visit to Uzbekistan.