O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-sentyabr kuni BMT Bosh Assambleyasi 80-yubiley sessiyasi tadbirlari doirasida o‘zi uchun ajratilgan qarorgohda AQSH Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Serjio Gorni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Serjio Gor AQSH Prezidenti Donald Trampning samimiy salomini yetkazdi.
Joriy yil 5-sentyabr kuni ikki mamlakat yetakchilarining telefon orqali muloqotida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish nuqtayi nazaridan O‘zbekiston-AQSH strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Jadal siyosiy muloqot, turli darajadagi delegatsiyalar almashinuvi hamda ishbilarmonlik aloqalari sur’ati ortib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Shu kunlarda Nyu-York shahrida AQSHning yetakchi kompaniyalari bilan ko‘plab samarali uchrashuv va tadbirlar o‘tkazildi. Fuqaro aviatsiyasi, tog‘-kon sanoati, moliya va innovatsiyalar, kimyo, energetika va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda umumiy qiymati 100 milliard dollardan ziyod bo‘lgan shartnomalar va istiqbolli loyihalar portfeli shakllantirildi.
Yangi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va ilgari surish uchun AQSH Eksimbanki va “DFC” jamg‘armasi imkoniyatlaridan foydalanish, ularni amalga oshirishni jadallashtirish uchun qo‘shma Muvofiqlashtiruvchi qo‘mita ta’sis etish muhimligi qayd etildi.

Президент Узбекистана принял спецпосланника Президента США
В рамках юбилейных мероприятий 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 22 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял в своей резиденции специального посланника Президента США по Южной и Центральной Азии Серджио Гора.
В начале встречи Серджио Гор передал искренние приветствия от Президента США Дональда Трампа.
Были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе телефонного разговора между лидерами двух стран 5 сентября текущего года.
С удовлетворением отмечены интенсивный политический диалог, обмены делегациями на разных уровнях, а также растущая динамика бизнес-контактов.
В эти дни в городе Нью-Йорке проведено много плодотворных встреч и мероприятий с ведущими компаниями США. Сформирован портфель контрактов и перспективных проектов на сумму свыше 100 миллиардов долларов, в частности в области гражданской авиации, горной промышленности, финансов и инноваций, химической, энергетической и других приоритетных направлениях.
Подчеркнута важность использования возможностей Эксимбанка США и Фонда DFC для поддержки и продвижения новых проектов, учреждения совместного Координационного комитета для ускорения их реализации.
Отдельное внимание уделено сотрудничеству в области безопасности, борьбы с терроризмом и нелегальной миграцией.