15-16 sentyabr kunlari Samarqandda Shanxay hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlar rahbarlarining sammiti bo'lib o'tdi, u ShHTning talab qilinadigan sohalari va faoliyat yo'nalishlari bo'yicha hamkorlikni rivojlantirish holati va istiqbollarini muhokama qilish uchun maydonga aylandi. Sammit 2019 yildan beri SHHT rahbarlarining birinchi yuzma-yuz uchrashuvi bo'ldi.
O'zbekiston raisligida asosiy e'tibor iqtisodiy va savdo aloqalarini mustahkamlash, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, transport-kommunikatsiya munosabatlarini kengaytirish, raqamli transformatsiya va "yashil" iqtisodiyotga qaratildi.
Raislik davrida O'zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan 14 ta yangi kontseptual hujjatlar loyihasi ishlab chiqildi. O'zaro bog'liqlikni rivojlantirish va samarali transport koridorlarini yaratish bo'yicha ShHTga a'zo davlatlar kontseptsiyasi, SHHT mamlakatlarining infratuzilmani rivojlantirish dasturi, ShHTning yaxshi niyat elchisi institutini tashkil etish kabi tashabbuslar o'ziga alohida e'tibor qaratmoqda.
Umuman olganda, O'zbekiston raisligi davrida hamkorlikning barcha yo'nalishlari bo'yicha 80 dan ortiq yirik xalqaro tadbirlar o'tkazildi va SHHT sammitida rekord raqam - 44 ta hujjat qabul qilindi.
Samarqand sammiti ShHTga sherik davlatlar sonini kengaytirishda misli ko'rilmagan bo'ldi. Shunday qilib, Eron ShHTning to'liq a'zosiga aylandi va Misr va Qatarga dialog sheriklari maqomi berildi. Shuningdek, Belorusiyaga ShHTning to'liq a'zosi, Bahrayn, Quvayt shtati, Maldiv Respublikasi, Birlashgan Arab Amirliklari va Myanma Ittifoqi Respublikasiga dialog sheriklari maqomini berish tartib - qoidalarini boshlash to'g'risida qarorlar qabul qilindi.
Samarqand sammiti ham muzokaralar va tadbirlar soni bo'yicha rekord darajada qayd etildi. Shunday qilib, O'zbekiston Prezidenti BMT bosh kotibining o'rinbosari, Rossiya, Xitoy, Eron, Turkiya, Mo'g'uliston, Qozog'iston, Tojikiston, Qirg'iziston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Belorusiya davlatlari rahbarlari bilan uchrashuvlar o'tkazdi. Shuningdek, bir qator gumanitar va madaniy tadbirlar bo'lib o'tdi.
Sammit maydonlarida o'tkazilgan muzokaralar davomida O'zbekiston tomonidan ko'plab ikki tomonlama bitimlar tuzildi. Masalan, Xitoy bilan 15 milliard dollarlik 15 ta bitim, Rossiya bilan 4,6 milliard dollarlik investitsiya shartnomalari, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o'rtasida keng qamrovli strategik hamkorlik to'g'risidagi deklaratsiya imzolandi. Shuningdek, Eron bilan yaqin kelajakda tovar ayirboshlash hajmini bir milliard dollarga oshirishga qaratilgan 18 ta hujjat imzolandi.
Shunday qilib, ShHTning Samarqanddagi sammiti allaqachon tayyorlangan va qabul qilingan hujjatlar soni, shuningdek, yangi davlatlarning tashkilot ishiga jalb qilish dinamikasi bo'yicha tashkilot tarixiga kirdi. Bu Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligidagi O'zbekistonning jahon iqtisodiyotiga ochiqligi va integratsiya siyosatining yorqin muvaffaqiyatidir.
Asosiy jihatlar
Sammit arafasida chop etilgan "Samarqand ShHT sammiti: o'zaro bog'liq dunyoda muloqot va hamkorlik" nomli maqolasida Shavkat Mirziyoyev shunday dedi: O'zbekistonning ShHTga raisligi "tarixiy nosozlik "davriga to'g'ri keldi, bir davr tugaydi, ikkinchisi boshlanadi - hali ham oldindan aytib bo'lmaydigan va noma'lum.
Hozirgi zamonning asosiy xatarlari orasida ular global darajadagi chuqur ishonch inqirozi va global ta'minot zanjirlarining tiklanishini murakkablashtiradigan va oziq-ovqat va energiya xavfsizligini ta'minlash muammolarini kuchaytiradigan blokli fikrlash stereotiplarini tiklash xavfi deb nomlanishdi. Shu bilan birga, "global iqlim o'zgarishi, tabiiy va suv resurslarining etishmasligi, biologik xilma-xillikning pasayishi, xavfli yuqumli kasalliklarning tarqalishi bizning jamiyatlarimizning zaifligini ilgari hech qachon bo'lmaganidek ochib berdi".
Samarqand sammitida so'zlagan nutqida O'zbekiston Prezidenti shunday xulosaga keldi:"SHHT o'z taraqqiyotining yangi, yanada hal qiluvchi bosqichiga qadam qo'ymoqda". O'zbekistonning SHHT faoliyatidagi asosiy pozitsiyalari ta'kidlandi: ushbu tashkilotning blokdan tashqari maqomini saqlab qolish va uning ochiqligi; keng hamkorlikka yo'naltirish; xavfsizlikning bo'linmasligi; ShHTning "geografik yadrosi" maqomini saqlab qolish; "Shanxay ruhi"tamoyillari asosida hamjihatlik, o'zaro qo'llab-quvvatlash va sheriklikni mustahkamlash.
Ushbu fundamental yondashuvlar asosida O'zbekiston Prezidenti ShHTni rivojlantirish strategiyasini 2040 yilgacha tayyorlashni boshlashni taklif qildi, bu hamkorlikning barcha yo'nalishlarini qamrab olishi va ShHTning uzoq muddatli rivojlanishiga ustuvor ahamiyat berishi kerak.
Shu bilan birga, mintaqada barqarorlikni ta'minlash va mamlakatlarimiz aholisining farovonligini oshirishning asosiy shartlaridan biri sifatida iqtisodiyot, savdo va investitsiyalar sohasidagi hamkorlikning amaliy rentabelligini oshirish muhim ahamiyatga ega, bu esa SHHT mamlakatlari o'rtasida ishlab chiqarish zanjirlarini qurish bo'yicha harakatlarga o'tish orqali mumkin.qisqa "ta'minot yelkasi"bilan.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik
SHHT faoliyatining Markaziy yo'nalishlaridan biri bu tashkilot a'zolari o'rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishdir. SHHT mamlakatlari mahsulotlari uchun eng katta savdo bozorlari uning chegaralaridan tashqarida bo'lishiga qaramay, SHHT bu borada ma'lum yutuqlarga erishdi.
SHHT mamlakatlari jahon savdosining 15,4 foizini tashkil qiladi. 2021 yilda SHHT mamlakatlarining umumiy tashqi savdo aylanmasi 8,1 trillion dollarni tashkil etdi, shundan eksport 4,4 trillion, import 3,7 trillion dollarni tashkil etdi.
2021 yilda SHHT mamlakatlari o'rtasida ichki savdo hajmi 803,7 milliard dollarni tashkil etdi, shundan eksport 396,3 milliard, import 407,4 milliard dollarni tashkil etdi.biroq, xalqaro birlashma ichidagi savdo faoliyatining muhim ko'rsatkichi uning ishtirokchilari o'rtasidagi ichki savdo barcha mamlakatlar bilan tashqi savdo aylanmasidan olinadigan ulushdir. Ushbu ulush 2021 yilda SHHT mamlakatlari o'rtasida (803,7 milliard dollar) umumiy tashqi savdo aylanmasida (8130,9 milliard dollar) atigi 10 foizni tashkil etdi.
Shu fonda O'zbekiston ShHT mamlakatlari bilan savdoni yanada muvaffaqiyatli rivojlantirmoqda. Shunday qilib, so'nggi besh yil ichida tovar aylanmasi 1,7 baravar, eksport 1,2 baravar, import esa 2 baravar o'sdi. Shu bilan birga, SHHT mamlakatlari bilan tovar aylanmasining mamlakatning umumiy tashqi savdo aylanmasidagi ulushi ham 47,2 foizdan 50,2 foizgacha o'sdi.
2021 yilda SHHT mamlakatlari bilan tovar aylanmasi 24 foizga, eksport 29 foizga, import 21 foizga o'sdi. 2022-yilning yanvar-iyul oylari yakunlariga ko'ra, o'tgan yilning shu davriga nisbatan O'zbekistonning SHHT mamlakatlari bilan aylanmasi 25,3 foizga, eksport 24,4 foizga, import esa 27,3 foizga o'sdi.
So'nggi yillarda SHHT mamlakatlari kapitali ishtirokidagi O'zbekistondagi korxonalar soni to'rt baravarga oshib, 7,5 mingdan oshdi, bu xorijiy ishtirok etgan firmalar umumiy sonining yarmidan ko'pini tashkil etadi. 2021 yil oxirida SHHT mamlakatlaridan jalb qilingan investitsiyalar hajmi 4,6 milliard dollarni tashkil etdi.
2022-yil 1-iyul holatiga ko'ra O'zbekistonda Rossiya kapitali bo'lgan 2705 korxona yoki chet el kapitali bo'lgan kompaniyalar umumiy sonining 18,6 foizi tashkil etildi. Ushbu ko'rsatkich bo'yicha Rossiya birinchi, ikkinchi - Turkiya (2050), uchinchi - Xitoy (2036), to'rtinchi - Qozog'iston (1186).
O'zbekiston tashabbusi bilan Samarqand SHHT sammitida savdo-iqtisodiy hamkorlik bilan bog'liq bir qator muhim hujjatlar qabul qilindi: SHHT mintaqalararo savdosini rivojlantirish bo'yicha qo'shma harakatlar rejasi, ShHTga a'zo davlatlar o'rtasidagi xizmatlar savdosi sohasidagi hamkorlikning asosiy asoslari, SHHT mamlakatlari biznes doiralari o'rtasida sanoat kooperatsiyasini rag'batlantirish dasturi.
O'zbekiston Prezidenti sammitdagi nutqida shunday dedi: "biz SHHT mamlakatlari iqtisodiyotini bir-birini to'ldirish afzalliklarini inobatga olgan holda mavjud salohiyatni maksimal darajada oshirishdan manfaatdormiz. Shu munosabat bilan biz ShHTning yangi iqtisodiy muloqotini boshlash asosida sanoat va texnologik hamkorlikning umumiy makonini shakllantirishni boshlashni taklif qilamiz. Uning asosiy vazifasi savdo va bojxona to'siqlarini bartaraf etish, ishlab chiqarish va etkazib berishning kafolatlangan va barqaror zanjirlarini shakllantirish, mahalliylashtirish va import o'rnini bosishning qo'shma dasturlarini rag'batlantirish, shuningdek o'zaro investitsiyalarni himoya qilishdir.
Ushbu muammolarni hal qilish vositasi sifatida Prezidentimiz O'zbekistonda SHHT davlatlari mintaqalarining biznes sheriklik haftaligini o'tkazish, SHHT davlatlarining maxsus iqtisodiy zonalari alyansini tashkil etish, shuningdek, ShHTning har yili yirik savdo yarmarkasini tashkil etish va uning asosida yagona elektron platforma yaratishni taklif qildi.
Oziq-ovqat xavfsizligi
Oziq-ovqat xavfsizligi O'zbekistonning eng muhim ustuvor yo'nalishlaridan biri hisoblanadi, ayniqsa hozir bu muammo yanada kuchaymoqda. So'nggi besh yil ichida mamlakatga oziq-ovqat importi 2,3 baravar o'sdi, 1,27 milliard dollardan (2017 yilda) 2,92 milliard dollarga (2021 yilda).
Oziq-ovqat mahsulotlarini import qilish va eksport qilish o'rtasidagi farq ham har yili o'sib bormoqda. 2017 yildan beri u 398 million dollardan 1548 million dollargacha deyarli to'rt baravar o'sdi. Joriy yilning yanvar-iyul oylarida O'zbekistonga oziq-ovqat importi 41,2 foizga o'sdi. Umuman olganda, ichki bozorda 25 turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini etkazib berish importga bog'liq bo'lib qolmoqda.
Shu munosabat bilan O'zbekiston ShHTda oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash tarafdori. Pandemiyadan oldin ham 2018-yilda SHHT sammitida O'zbekiston Prezidenti qishloq xo'jaligi mahsulotlarini yetkazib berishda agrosanoat klasterlarini shakllantirish va "yashil yo'laklar" tarmog'ini kengaytirish tarafdori bo'lib, 2019-yilda davlatimiz rahbari ShHT davlatlarining "aqlli" qishloq xo'jaligi va agroinnovatsiyalarni joriy etish sohasidagi o'zaro hamkorlik konsepsiyasini ishlab chiqishni boshladi. Bundan tashqari, 2020 yil noyabr oyida ShHTga a'zo davlatlar davlat rahbarlarining virtual sammitidagi nutqi davomida Shavkat Mirziyoyev oziq - ovqat xavfsizligi sohasida hamkorlik dasturini amalga oshirish bo'yicha aniq amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish tashabbusini ilgari surdi.
Samarqandda bo'lib o'tgan sammitda SHHT davlatlarining "aqlli" qishloq xo'jaligi sohasidagi o'zaro hamkorligi va agroinnovatsiyalarni joriy etish konsepsiyasi imzolandi va SHHT davlat rahbarlari Kengashining global oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash to'g'risidagi bayonoti qabul qilindi.
Ammo, shunga qaramay, davlatimiz rahbari sammitda ta'kidlaganidek, "biz SHHT saytida oziq-ovqat xavfsizligi masalalarida jiddiy hamkorlikni yo'lga qo'ya olmadik". Shu munosabat bilan oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlashning umumiy tamoyillari va yondashuvlarini ishlab chiqish, shuningdek, ekinlarni etishtirish va qayta ishlash dasturlariga jiddiy e'tibor qaratish, to'g'ridan-to'g'ri o'zaro etkazib berishning kelishilgan sxemalarini shakllantirish, sifatli va arzon oziq-ovqat mahsulotlarini etkazib berish uchun samarali logistika, "yashil" va Ekspress koridorlarni tashkil etish taklif qilindi. Bundan tashqari, Prezident Shavkat Mirziyoyev kelgusi yilda oziq-ovqat xavfsizligi bo'yicha xalqaro konferentsiya o'tkazish zarurligini ta'kidladi.
Transport aloqalari
O'zbekiston va boshqa Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiyoti uchun ham salbiy omil - jahon okeanidan uzoqligi, shuningdek, boshqa Osiyo mamlakatlarining quruqlikdagi transport koridorlariga qiziqishi keng tarqalgan. Shu sababli transport sohasidagi hamkorlik masalalari SHHT kun tartibida muhim o'rin tutadi.
Ushbu yo'nalishda Samarqand sammiti natijalarini juda muvaffaqiyatli deb atash mumkin. O'zbekiston taklifiga binoan ShHT o'zaro bog'liqlikni mustahkamlash va samarali transport yo'laklarini yaratish konsepsiyasi qabul qilindi, Prezident Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Millatlar tashkiloti ko'magida Toshkentda o'zaro bog'liqlik bo'yicha mintaqalararo markaz tashkil etishni taklif qildi.
Bundan tashqari, O'zbekiston Respublikasi transport vazirligi, Qirg'iziston Respublikasi transport va kommunikatsiyalar vazirligi va Samarqanddagi XXRni rivojlantirish va isloh qilish davlat qo'mitasi O'zbekiston - Qirg'iziston - Xitoy temir yo'lini qurish loyihasi bo'yicha uch tomonlama hamkorlik shartnomasini imzoladilar, bu esa savdo va transport geografiyasini Xitoydan O'zbekiston orqali Turkiyaga va undan keyin Yevropaga kengaytirish imkonini beradi. The fors ko'rfazi davlatlari.
O'zbekiston Prezidenti sammitda ta'kidlaganidek, yuqoridagi loyihani amalga oshirish Termiz - Mozori-Sharif - Kobul - Peshovar temir yo'l yo'lagi qurilishi bilan birgalikda o'zaro bog'liqlikni mustahkamlash, o'zaro savdo va investitsiyalarni ko'paytirish hamda umuman SHHT makonida barqaror iqtisodiy o'sishni ta'minlash uchun keng imkoniyatlar ochadi. Bundan tashqari, davlatimiz rahbari kelgusi yilda O'zbekistonda ShHTning birinchi transport forumi saytida transport va kommunikatsiyalar sohasidagi barcha istiqbolli loyihalarni muhokama qilishni taklif qildi.
Faoliyatning boshqa yo'nalishlari
Ekologiya sammitida SHHT davlat rahbarlari Kengashining iqlim o'zgarishiga javob berish bo'yicha qo'shma bayonoti qabul qilindi, ammo O'zbekiston Prezidenti ta'kidlaganidek, ushbu sohada amaliy hamkorlikning yangi mexanizmlari va formatlari zarur bo'lib, unda ShHT iqlim kengashini yaratish taklif etiladi, unga siyosatchilar, jamoat arboblari, ekologlar, biznes vakillari kiradi. iqlim moslashuvi loyihalarini ilgari surish, cho'llanish va erlarning degradatsiyasiga qarshi kurashish, suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishda hamkorlik samaradorligi.
Afg'oniston haqida gapirganda, O'zbekiston Prezidenti sanktsiyalar siyosatining kuchayishi va Afg'onistonning amaldagi hokimiyatining yanada yakkalanishi muqarrar ravishda ushbu mamlakat ichida radikallashuvning kuchayishiga olib kelishini ta'kidladi. Shu munosabat bilan O'zbekiston Kobul bilan konstruktiv aloqalarni rivojlantirish tarafdori bo'lib, birgalikda Termiz shahrida Afg'onistonni gumanitar qo'llab-quvvatlash bo'yicha maxsus jamg'arma tashkil etishni taklif qilmoqda, uning mablag'lari ijtimoiy inqirozni bartaraf etish, yoshlar uchun ta'lim dasturlari va sog'liqni saqlash sohasidagi loyihalarni amalga oshirishga yo'naltiriladi.
ShHTga a'zo davlatlarning uzoq muddatli yaxshi qo'shnichilik, do'stlik va hamkorlik to'g'risidagi shartnomasini, shuningdek ShHTga a'zo davlatlar hukumatlari o'rtasida turizm sohasida hamkorlik to'g'risida kelishuvni amalga oshirish uchun 2023-2027 yillarga mo'ljallangan kompleks harakatlar rejasi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirishga yo'naltirildi. O'zbekiston Prezidenti tomonidan bildirilgan ma'lumotlarga ko'ra, universitet rektorlari forumi, madaniyat va turizm kunlari, qo'shma sport tadbirlari va Universiada kabi qo'shimcha formatlarni tashkil etish zarur. Shuningdek, kelgusi yilni SHHT makonida turizmni rivojlantirish yili deb e'lon qilish taklif qilindi.
Samarqand birdamlik tashabbusi
Shavkat Mirziyoyev o'z maqolasida SHHT "mamlakatlarni turli madaniy-tsivilizatsiya kodlari, o'zining tashqi siyosati va milliy rivojlanish modellari bilan birlashtirishga muvaffaq bo'lgan noyob davlatlararo tuzilma"ekanligini ta'kidladi. Va aynan shu munosabat bilan u "tinchlik, hamkorlik va taraqqiyot uchun ajratuvchi chiziqlarsiz tortishish qutbiga aylanish uchun mo'ljallangan". Shu sababli, har yili SHHT faoliyatiga qo'shilishga tayyor davlatlar soni ortib bormoqda.
Sammitdagi nutqida O'zbekiston Prezidenti Samarqand qadim zamonlardan buyon Sharqiy Osiyodan Shimoliy Afrika, yaqin Sharq va Yevropagacha bo'lgan fazoda yashovchi xalqlar o'rtasida ma'naviy, iqtisodiy, madaniy va ilmiy almashinuv markazi bo'lganini ta'kidladi. Bu erda ShHTni yaratishda asos sifatida qabul qilingan turli xalqlarning urf-odatlari va qadriyatlariga hurmat bilan munosabatda bo'lishning jonli namunasi bo'lgan turli tsivilizatsiyalar vakillari o'rtasidagi maxsus aloqa madaniyati yaratildi.
Prezident sammitdagi nutqi davomida Hamkorlarga umumiy xavfsizlik va farovonlik uchun Samarqand birdamlik tashabbusini taklif qildi, uning maqsadi "Samarqand ruhi"tamoyillarini baham ko'radigan izchil yondashuv va yechimlarni izlashga tayyor bo'lgan har bir kishini global madaniyatlararo muloqotga jalb qilishdir.
Prezident Shavkat Mirziyoyev kelgusi yil xalqaro Samarqand forumida ushbu tashabbusni amaliy amalga oshirish masalalarini ko'rib chiqishni taklif qildi, uning asosini yaqin orada O'zbekiston hamkorlariga taqdim etiladigan harakatlar dasturi tashkil etadi.
Zamonaviy dunyoda SHHT iqtisodiy, siyosiy, mafkuraviy xususiyatlardagi farqlarga qaramay, turli mamlakatlarni birlashtirgan noyob tashkilotdir. Shunday qilib, ShHTda Hindiston va Pokiston, Xitoy va Hindiston bir-biri bilan faol aloqada bo'lib, ushbu mamlakatlarning bir-biri bilan bahsli hududiy muammolariga qaramay, Ozarbayjon va Armaniston ShHTning dialog sheriklari hisoblanadi.
Xuddi shu narsa iqtisodiyotga ham tegishli-ShHTga a'zolik boshqa formatlarda iqtisodiy integratsiyaning rivojlanishiga to'sqinlik qilmaydi. Shunday qilib, 2020 yilda Xitoy Avstraliya, Yaponiya va Osiyo-tinch okeanining yana 12 mamlakati bilan "har tomonlama mintaqaviy iqtisodiy sheriklik" (rep)erkin savdo zonasini yaratishda ishtirok etdi va boshqa erkin savdo OS mamlakatlari bilan shartnomalar tuzdi. Xuddi shu tarzda, bir qator mamlakatlarning eea formatidagi hamkorligi ularning ShHTda iqtisodiy o'zaro ta'siriga to'sqinlik qilmaydi. Bundan tashqari, eea va Xitoy o'rtasida erkin savdo zonasi to'g'risidagi bitim mavjud. Xuddi shu narsa ShHTga a'zo boshqa mamlakatlarga ham tegishli.
Ilgari, ko'plab mutaxassislar, masalan, Evropa Ittifoqida bo'lgani kabi, tashkilotga a'zo bo'lish uchun aniq mezonlarga ega bo'lmagan bunday "noaniq" yondashuvni tanqid qilib, bu uni biron bir masala bo'yicha aniq pozitsiyasiz "amorf" qiladi, deb ta'kidladilar. Shuningdek, ular SHHT mamlakatlarining ayrim guruhlarining raqobatdosh, go'yoki mos kelmaydigan pozitsiyalarini ta'kidladilar: Hindiston va Xitoyning sanoat iqtisodiyoti xom ashyo va savdo bozorlari uchun raqobatlashmoqda, ShHT resurs ishlab chiqaruvchi mamlakatlari esa boshqa SHHT mamlakatlari taqdim eta olmaydigan yangi texnologiyalar va innovatsiyalarga muhtoj bo'lib, xom ashyo bozorlari uchun bir-biri bilan raqobatlashmoqda. Biroq, narsalarga bunday qarash davlatlar o'rtasidagi raqobatni birinchi o'ringa qo'yadi, shu bilan birga SHHT yondashuvlari hamkorlikka qaratilgan.
ShHTning o'zaro ta'siri doirasida asosiy e'tibor bir-biri bilan raqobatga emas, balki ularning raqobatbardosh xususiyatlaridan kelib chiqqan holda iqtisodiyotlarning bir-birini to'ldirishiga qaratiladi. Va bu yondashuv allaqachon o'z afzalliklarini isbotladi. SHHT mamlakatlari iqtisodiyoti ShHT makonining o'zini o'zi ta'minlashi tufayli yuqori sur'atlarda rivojlanmoqda, bu erda asosan foydalanilmagan tabiiy resurslar va yuqori inson, intellektual va texnologik salohiyat mavjud.

On September 15-16, a Summit of the Heads of the Shanghai Cooperation Organization member states was held in Samarkand, which became a platform for discussing the state and prospects for the development of cooperation in the SCO's sought-after areas and areas of activity. The summit was the first face-to-face meeting of the SCO leaders since 2019.
The main emphasis during the chairmanship of Uzbekistan was placed on strengthening economic and trade ties, promoting industrial cooperation, expanding transport and communication interconnectedness, digital transformation and the "green" economy.
During the chairmanship, drafts of 14 new conceptual documents initiated by the President of Uzbekistan were developed. Special attention is paid to such initiatives as the Concept of the SCO member States on the Development of Interconnectedness and the Creation of Efficient Transport Corridors, the Program of Infrastructure Development of the SCO countries, the establishment of the institute of the SCO Goodwill Ambassador.
In total, during the chairmanship of Uzbekistan, more than 80 major international events were held in all areas of cooperation, and a record number of 44 documents were adopted at the SCO summit.
The Samarkand Summit was unprecedented in expanding the number of SCO partner states. Thus, Iran has become a full member of the SCO, and Egypt and Qatar have been granted the status of dialogue partners. Decisions were also made to initiate procedures to grant Belarus the status of a full member of the SCO, and Bahrain, the State of Kuwait, the Maldives, the United Arab Emirates and the Republic of the Union of Myanmar the status of dialogue partners.
The Samarkand Summit was also a record in terms of the number of negotiations and events. Thus, the President of Uzbekistan held meetings with the UN Deputy Secretary General, with the Heads of State of Russia, China, Iran, Turkey, Mongolia, Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Azerbaijan, Belarus. A number of humanitarian and cultural events were also held.
During the negotiations on the sidelines of the summit, Uzbekistan concluded numerous bilateral agreements. For example, 15 agreements worth $15 billion have been signed with China, investment agreements worth $4.6 billion with Russia, as well as a Declaration on a Comprehensive Strategic Partnership between the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation. Also, 18 documents have been signed with Iran aimed at increasing trade turnover to one billion dollars in the near future.
Thus, the SCO Summit in Samarkand has already entered the history of the organization, both in terms of the number of documents prepared and adopted, and in terms of the dynamics of the involvement of new states in the work of the organization. This is a brilliant success of the policy of openness and integration of Uzbekistan into the world economy pursued by President Shavkat Mirziyoyev.
Key aspects
In his article "The Samarkand SCO Summit: Dialogue and Cooperation in an Interconnected World", published on the eve of the summit, Shavkat Mirziyoyev stressed that Uzbekistan's chairmanship in the SCO fell on a period of "historical rift" when one era ends and another begins – yet unpredictable and unknown.
Among the main risks of the present time, he named a deep crisis of confidence at the global level and the risks of the revival of block thinking stereotypes, which complicates the restoration of global supply chains and exacerbates the problems of ensuring food and energy security. At the same time, "global climate shocks, growing scarcity of natural and water resources, declining biodiversity, and the spread of dangerous infectious diseases have revealed the vulnerability of our societies as never before."
President of Uzbekistan proposed to start preparing the SCO Development Strategy until 2040 which should cover all areas of cooperation and determine priorities for the long-term development of the SCO.
At the same time, it is important to increase the practical impact of cooperation in the field of economy, trade and investment, as one of the key conditions for ensuring stability in the region and improving the welfare of the population of our countries, which is possible through the transition to actions to build production chains between the SCO countries with a shorter supply shoulder.
Trade and economic cooperation
One of the central activities of the SCO is the development of trade and economic cooperation between the members of the organization. The SCO has achieved some success in this, despite the fact that the most capacious markets for the products of the SCO countries are located outside its borders.
The SCO countries account for 15.4% of world trade. In 2021, the total foreign trade turnover of the SCO countries amounted to $8.1 trillion, of which exports – $4.4 trillion and imports – $3.7 trillion.
In 2021, the volume of domestic trade between the SCO countries amounted to $803.7 billion, of which exports – $396.3 billion, imports – $407.4 billion. Over the past five years, the trade turnover between the SCO and Uzbekistan has grown by 1.7 times, exports by 1.2 and imports by 2. At the same time, the share of trade turnover with the SCO countries in the total foreign trade turnover of the country also increased from 47.2 to 50.2%.
In 2021, the trade turnover with the SCO countries increased by 24%, exports – by 29%, imports – by 21%. According to the results of January-July 2022, compared to the same period last year, Uzbekistan's trade turnover with the SCO countries increased by 25.3%, exports – by 24.4%, imports – by 27.3%.
The number of enterprises in Uzbekistan with the participation of the SCO countries' capital has quadrupled in recent years, exceeding the 7.5 thousand units, which is more than half of the total number of firms with foreign participation. The volume of attracted investments from the SCO countries by the end of 2021 amounted to $4.6 billion.
As of July 1, 2022, 2705 enterprises with Russian capital or 18.6% of the total number of companies with foreign capital were created in Uzbekistan. According to this indicator, Russia ranks first, second – Turkey (2050), third – China (2036), fourth – Kazakhstan (1186).
As the President of Uzbekistan noted in his speech at the summit: "We are interested in maximizing the existing potential, taking into account the advantages of complementarity of the economies of the SCO countries. In this regard, we propose to start forming a common space of industrial and technological cooperation based on the launch of a New SCO Economic Dialogue." Its main task is the elimination of trade and customs barriers, the formation of guaranteed and stable production and supply chains, the promotion of joint localization and import substitution programs, as well as the protection of mutual investments.
As tools for solving these tasks, the President proposed to hold a Week of Business Partnership of the SCO regions in Uzbekistan, the creation of an Alliance of Special Economic Zones of the SCO countries, as well as holding a Large SCO Trade Fair on an annual basis with the creation of a single electronic platform on its basis.
Food security
Food security is one of the most important priorities of Uzbekistan, especially now that this problem is escalating. Over the past five years, food imports into the country have grown 2.3 times from $1.27 billion (in 2017) to $2.92 billion (in 2021).
The difference between food imports and exports is also growing every year. Since 2017, it has almost quadrupled from $398 million to $1,548 million. In January-July of this year, food imports to Uzbekistan increased by 41.2%. In general, the provision of 25 types of food products in the domestic market remains dependent on imports.
In this regard, Uzbekistan actively supports strengthening food security in the SCO. Even before the pandemic, in 2018, at the SCO summit, the President of Uzbekistan advocated the formation of agro-industrial clusters and the expansion of the network of "green corridors" for the supply of agricultural products, and in 2019, the head of state initiated the development of the Concept of cooperation between the SCO countries in the field of "smart" agriculture and the introduction of agro-innovations. In addition, during his speech in November 2020 at the virtual summit of the heads of state of the SCO member states, Shavkat Mirziyoyev put forward an initiative to develop concrete practical measures to implement the Cooperation Program in the field of Food security.
At the summit held in Samarkand, the Concept of Cooperation between the SCO countries in the field of "smart" agriculture and the introduction of agricultural innovations was signed, and the Statement of the SCO Council of Heads of State on ensuring global food security was adopted.
It is proposed to develop General principles and approaches to ensuring food security, as well as to pay serious attention to programs for the cultivation and processing of agricultural crops, the formation of coordinated schemes of direct mutual supplies, the organization of effective logistics, "green" and express corridors for the delivery of high-quality and affordable food. In addition, President Shavkat Mirziyoyev pointed out the need to hold an international Conference on Food Security next year.
Transport communications
A widely known negative factor for both the economy of Uzbekistan and other Central Asian countries is the remoteness from the world ocean, as well as the interest of other Asian countries in land transport corridors. Therefore, the issues of transport cooperation occupy an important place on the SCO agenda.
In this direction, the results of the Samarkand summit can be called very successful. At the suggestion of Uzbekistan, the SCO Concept was adopted to strengthen Interconnectedness and create efficient transport corridors, and President Shavkat Mirziyoyev proposed to create an Interregional Center for Interconnectedness in Tashkent with the support of the United Nations.
In addition, the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Transport and Communications of the Kyrgyz Republic and the State Committee for Development and Reforms of the People's Republic of China in Samarkand signed a trilateral cooperation agreement on the Uzbekistan–Kyrgyzstan–China railway construction project which will expand the geography of trade and transportation from China through Uzbekistan to Turkey and further to Europe, as well as to the Persian Gulf States.
As the President of Uzbekistan noted at the summit, the implementation of the above-mentioned project, coupled with the construction of the Termez–Mazar-I-Sharif–Kabul–Peshawar railway corridor, will open up wide opportunities for strengthening interconnectedness, increasing mutual trade and investment and, in general, ensuring sustainable economic growth in the SCO space. In addition, the Head of State proposed to discuss all promising projects in the field of transport and communications at the site of the first SCO Transport Forum next year in Uzbekistan.
Other areas of activity
At the summit in the field of ecology, a joint Statement of the SCO Council of Heads of State on actions to respond to climate change was adopted, but, as the President of Uzbekistan noted, new mechanisms and formats of practical cooperation in this area are needed, suggesting the creation of the SCO Climate Council, which will include politicians, public figures, environmentalists, business representatives, which will increase the effectiveness of cooperation in promoting climate adaptation projects, combating desertification and land degradation, and the introduction of water-saving technologies.
Speaking about Afghanistan, the President of Uzbekistan noted that the tightening of the sanctions policy and the further isolation of the current Afghan authorities will inevitably lead to increased radicalization within this country. In this regard, Uzbekistan supports the development of constructive contacts with Kabul and suggests jointly establishing a special fund for humanitarian support of Afghanistan in Termez, whose funds will be directed to overcoming the social crisis, implementing educational programs for young people and projects in the field of healthcare.
The adopted Comprehensive Action Plan for 2023-2027 on the implementation of the Treaty on Long-term Good-Neighborliness, Friendship and Cooperation of the SCO Member States, as well as the Agreement between the Governments of the SCO Member States on Cooperation in the Field of tourism were aimed at the development of cultural and humanitarian ties. According to the opinion expressed by the President of Uzbekistan, it is also necessary to establish additional formats, such as the Forum of University Rectors, Days of Culture and Tourism, joint sports events and Universiades. It is also proposed to declare next year the Year of Tourism Development in the SCO space.
Samarkand Solidarity Initiative
In the modern world, the SCO is a unique organization, uniting a variety of countries, despite their differences in economic, political, and ideological features. Thus, India and Pakistan, China and India actively interact with each other in the SCO, Azerbaijan and Armenia are SCO dialogue partners, despite the disputed territorial issues of these countries with each other.
The same applies to the economy – membership in the SCO does not hinder the development of economic integration in other formats. So, in 2020, China participated in the creation of the Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) free trade zone with Australia, Japan and 12 other countries of the Asia-Pacific region, and has free trade agreements with other countries. Similarly, the cooperation of a number of countries in the EAEU format does not hinder their economic cooperation in the SCO. Moreover, there is an agreement on a free trade zone between the EAEU and China. The same applies to other SCO member states.
Previously, many experts criticized such a "vague" approach, which does not have clear criteria for membership in the organization, as, for example, in the EU, arguing that this makes it "amorphous" without a clear position on certain issues. They also pointed out the competing, allegedly incompatible positions of certain groups of countries in the SCO: the industrial economies of India and China compete for raw materials and sales markets, and the resource-producing countries of the SCO compete with each other for markets for raw materials, while needing new technologies and innovations that other SCO countries cannot provide them. However, such a view of things puts competition between countries at the forefront, while the SCO approaches rely on cooperation.
Within the framework of SCO cooperation, the emphasis is not on competition with each other, but on the complementarity of economies based on their competitive characteristics. And this approach has already proven its advantages. The economies of the SCO countries are developing at a high pace due to the self-sufficiency of the SCO space, where largely untapped natural resources and high human, intellectual and technological potential are available.
It is worth noting that the main final document of the summit was the Samarkand Declaration, in which the SCO member states highly appreciated the results of Uzbekistan's presidency in 2021-2022, and also welcomed the Samarkand Solidarity Initiative put forward by President Shavkat Mirziyoyev for the sake of common security and prosperity, which testifies to the loyalty of the course laid down by the "Shanghai Spirit", its continuity and expansion The "Samarkand Spirit" formulated at the Samarkand SCO Summit.
Obid Khakimov
Director of the Center[1] for Economic Research and Reforms under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan
[1] The Center for Economic Research and Reforms (CERR) under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan is both a research center and an Accelerator of socio-economic reforms. CERR provides comments and advice on suggestions for socio-economic programming and policies by the Ministries to solve the main development issues in a swift, operational and efficient way. CERR is in the Central Asian Top-10 by the «Global Go To Think Tank Index Report 2020» (USA).