15-16 sentyabr kunlari Samarqandda Shanxay hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlar rahbarlarining sammiti bo'lib o'tdi, u ShHTning talab qilinadigan sohalari va faoliyat yo'nalishlari bo'yicha hamkorlikni rivojlantirish holati va istiqbollarini muhokama qilish uchun maydonga aylandi. Sammit 2019 yildan beri SHHT rahbarlarining birinchi yuzma-yuz uchrashuvi bo'ldi.
O'zbekiston raisligida asosiy e'tibor iqtisodiy va savdo aloqalarini mustahkamlash, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, transport-kommunikatsiya munosabatlarini kengaytirish, raqamli transformatsiya va "yashil" iqtisodiyotga qaratildi.
Raislik davrida O'zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan 14 ta yangi kontseptual hujjatlar loyihasi ishlab chiqildi. O'zaro bog'liqlikni rivojlantirish va samarali transport koridorlarini yaratish bo'yicha ShHTga a'zo davlatlar kontseptsiyasi, SHHT mamlakatlarining infratuzilmani rivojlantirish dasturi, ShHTning yaxshi niyat elchisi institutini tashkil etish kabi tashabbuslar o'ziga alohida e'tibor qaratmoqda.
Umuman olganda, O'zbekiston raisligi davrida hamkorlikning barcha yo'nalishlari bo'yicha 80 dan ortiq yirik xalqaro tadbirlar o'tkazildi va SHHT sammitida rekord raqam - 44 ta hujjat qabul qilindi.
Samarqand sammiti ShHTga sherik davlatlar sonini kengaytirishda misli ko'rilmagan bo'ldi. Shunday qilib, Eron ShHTning to'liq a'zosiga aylandi va Misr va Qatarga dialog sheriklari maqomi berildi. Shuningdek, Belorusiyaga ShHTning to'liq a'zosi, Bahrayn, Quvayt shtati, Maldiv Respublikasi, Birlashgan Arab Amirliklari va Myanma Ittifoqi Respublikasiga dialog sheriklari maqomini berish tartib - qoidalarini boshlash to'g'risida qarorlar qabul qilindi.
Samarqand sammiti ham muzokaralar va tadbirlar soni bo'yicha rekord darajada qayd etildi. Shunday qilib, O'zbekiston Prezidenti BMT bosh kotibining o'rinbosari, Rossiya, Xitoy, Eron, Turkiya, Mo'g'uliston, Qozog'iston, Tojikiston, Qirg'iziston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Belorusiya davlatlari rahbarlari bilan uchrashuvlar o'tkazdi. Shuningdek, bir qator gumanitar va madaniy tadbirlar bo'lib o'tdi.
Sammit maydonlarida o'tkazilgan muzokaralar davomida O'zbekiston tomonidan ko'plab ikki tomonlama bitimlar tuzildi. Masalan, Xitoy bilan 15 milliard dollarlik 15 ta bitim, Rossiya bilan 4,6 milliard dollarlik investitsiya shartnomalari, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o'rtasida keng qamrovli strategik hamkorlik to'g'risidagi deklaratsiya imzolandi. Shuningdek, Eron bilan yaqin kelajakda tovar ayirboshlash hajmini bir milliard dollarga oshirishga qaratilgan 18 ta hujjat imzolandi.
Shunday qilib, ShHTning Samarqanddagi sammiti allaqachon tayyorlangan va qabul qilingan hujjatlar soni, shuningdek, yangi davlatlarning tashkilot ishiga jalb qilish dinamikasi bo'yicha tashkilot tarixiga kirdi. Bu Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligidagi O'zbekistonning jahon iqtisodiyotiga ochiqligi va integratsiya siyosatining yorqin muvaffaqiyatidir.
Asosiy jihatlar
Sammit arafasida chop etilgan "Samarqand ShHT sammiti: o'zaro bog'liq dunyoda muloqot va hamkorlik" nomli maqolasida Shavkat Mirziyoyev shunday dedi: O'zbekistonning ShHTga raisligi "tarixiy nosozlik "davriga to'g'ri keldi, bir davr tugaydi, ikkinchisi boshlanadi - hali ham oldindan aytib bo'lmaydigan va noma'lum.
Hozirgi zamonning asosiy xatarlari orasida ular global darajadagi chuqur ishonch inqirozi va global ta'minot zanjirlarining tiklanishini murakkablashtiradigan va oziq-ovqat va energiya xavfsizligini ta'minlash muammolarini kuchaytiradigan blokli fikrlash stereotiplarini tiklash xavfi deb nomlanishdi. Shu bilan birga, "global iqlim o'zgarishi, tabiiy va suv resurslarining etishmasligi, biologik xilma-xillikning pasayishi, xavfli yuqumli kasalliklarning tarqalishi bizning jamiyatlarimizning zaifligini ilgari hech qachon bo'lmaganidek ochib berdi".
Samarqand sammitida so'zlagan nutqida O'zbekiston Prezidenti shunday xulosaga keldi:"SHHT o'z taraqqiyotining yangi, yanada hal qiluvchi bosqichiga qadam qo'ymoqda". O'zbekistonning SHHT faoliyatidagi asosiy pozitsiyalari ta'kidlandi: ushbu tashkilotning blokdan tashqari maqomini saqlab qolish va uning ochiqligi; keng hamkorlikka yo'naltirish; xavfsizlikning bo'linmasligi; ShHTning "geografik yadrosi" maqomini saqlab qolish; "Shanxay ruhi"tamoyillari asosida hamjihatlik, o'zaro qo'llab-quvvatlash va sheriklikni mustahkamlash.
Ushbu fundamental yondashuvlar asosida O'zbekiston Prezidenti ShHTni rivojlantirish strategiyasini 2040 yilgacha tayyorlashni boshlashni taklif qildi, bu hamkorlikning barcha yo'nalishlarini qamrab olishi va ShHTning uzoq muddatli rivojlanishiga ustuvor ahamiyat berishi kerak.
Shu bilan birga, mintaqada barqarorlikni ta'minlash va mamlakatlarimiz aholisining farovonligini oshirishning asosiy shartlaridan biri sifatida iqtisodiyot, savdo va investitsiyalar sohasidagi hamkorlikning amaliy rentabelligini oshirish muhim ahamiyatga ega, bu esa SHHT mamlakatlari o'rtasida ishlab chiqarish zanjirlarini qurish bo'yicha harakatlarga o'tish orqali mumkin.qisqa "ta'minot yelkasi"bilan.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik
SHHT faoliyatining Markaziy yo'nalishlaridan biri bu tashkilot a'zolari o'rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishdir. SHHT mamlakatlari mahsulotlari uchun eng katta savdo bozorlari uning chegaralaridan tashqarida bo'lishiga qaramay, SHHT bu borada ma'lum yutuqlarga erishdi.
SHHT mamlakatlari jahon savdosining 15,4 foizini tashkil qiladi. 2021 yilda SHHT mamlakatlarining umumiy tashqi savdo aylanmasi 8,1 trillion dollarni tashkil etdi, shundan eksport 4,4 trillion, import 3,7 trillion dollarni tashkil etdi.
2021 yilda SHHT mamlakatlari o'rtasida ichki savdo hajmi 803,7 milliard dollarni tashkil etdi, shundan eksport 396,3 milliard, import 407,4 milliard dollarni tashkil etdi.biroq, xalqaro birlashma ichidagi savdo faoliyatining muhim ko'rsatkichi uning ishtirokchilari o'rtasidagi ichki savdo barcha mamlakatlar bilan tashqi savdo aylanmasidan olinadigan ulushdir. Ushbu ulush 2021 yilda SHHT mamlakatlari o'rtasida (803,7 milliard dollar) umumiy tashqi savdo aylanmasida (8130,9 milliard dollar) atigi 10 foizni tashkil etdi.
Shu fonda O'zbekiston ShHT mamlakatlari bilan savdoni yanada muvaffaqiyatli rivojlantirmoqda. Shunday qilib, so'nggi besh yil ichida tovar aylanmasi 1,7 baravar, eksport 1,2 baravar, import esa 2 baravar o'sdi. Shu bilan birga, SHHT mamlakatlari bilan tovar aylanmasining mamlakatning umumiy tashqi savdo aylanmasidagi ulushi ham 47,2 foizdan 50,2 foizgacha o'sdi.
2021 yilda SHHT mamlakatlari bilan tovar aylanmasi 24 foizga, eksport 29 foizga, import 21 foizga o'sdi. 2022-yilning yanvar-iyul oylari yakunlariga ko'ra, o'tgan yilning shu davriga nisbatan O'zbekistonning SHHT mamlakatlari bilan aylanmasi 25,3 foizga, eksport 24,4 foizga, import esa 27,3 foizga o'sdi.
So'nggi yillarda SHHT mamlakatlari kapitali ishtirokidagi O'zbekistondagi korxonalar soni to'rt baravarga oshib, 7,5 mingdan oshdi, bu xorijiy ishtirok etgan firmalar umumiy sonining yarmidan ko'pini tashkil etadi. 2021 yil oxirida SHHT mamlakatlaridan jalb qilingan investitsiyalar hajmi 4,6 milliard dollarni tashkil etdi.
2022-yil 1-iyul holatiga ko'ra O'zbekistonda Rossiya kapitali bo'lgan 2705 korxona yoki chet el kapitali bo'lgan kompaniyalar umumiy sonining 18,6 foizi tashkil etildi. Ushbu ko'rsatkich bo'yicha Rossiya birinchi, ikkinchi - Turkiya (2050), uchinchi - Xitoy (2036), to'rtinchi - Qozog'iston (1186).
O'zbekiston tashabbusi bilan Samarqand SHHT sammitida savdo-iqtisodiy hamkorlik bilan bog'liq bir qator muhim hujjatlar qabul qilindi: SHHT mintaqalararo savdosini rivojlantirish bo'yicha qo'shma harakatlar rejasi, ShHTga a'zo davlatlar o'rtasidagi xizmatlar savdosi sohasidagi hamkorlikning asosiy asoslari, SHHT mamlakatlari biznes doiralari o'rtasida sanoat kooperatsiyasini rag'batlantirish dasturi.
O'zbekiston Prezidenti sammitdagi nutqida shunday dedi: "biz SHHT mamlakatlari iqtisodiyotini bir-birini to'ldirish afzalliklarini inobatga olgan holda mavjud salohiyatni maksimal darajada oshirishdan manfaatdormiz. Shu munosabat bilan biz ShHTning yangi iqtisodiy muloqotini boshlash asosida sanoat va texnologik hamkorlikning umumiy makonini shakllantirishni boshlashni taklif qilamiz. Uning asosiy vazifasi savdo va bojxona to'siqlarini bartaraf etish, ishlab chiqarish va etkazib berishning kafolatlangan va barqaror zanjirlarini shakllantirish, mahalliylashtirish va import o'rnini bosishning qo'shma dasturlarini rag'batlantirish, shuningdek o'zaro investitsiyalarni himoya qilishdir.
Ushbu muammolarni hal qilish vositasi sifatida Prezidentimiz O'zbekistonda SHHT davlatlari mintaqalarining biznes sheriklik haftaligini o'tkazish, SHHT davlatlarining maxsus iqtisodiy zonalari alyansini tashkil etish, shuningdek, ShHTning har yili yirik savdo yarmarkasini tashkil etish va uning asosida yagona elektron platforma yaratishni taklif qildi.
Oziq-ovqat xavfsizligi
Oziq-ovqat xavfsizligi O'zbekistonning eng muhim ustuvor yo'nalishlaridan biri hisoblanadi, ayniqsa hozir bu muammo yanada kuchaymoqda. So'nggi besh yil ichida mamlakatga oziq-ovqat importi 2,3 baravar o'sdi, 1,27 milliard dollardan (2017 yilda) 2,92 milliard dollarga (2021 yilda).
Oziq-ovqat mahsulotlarini import qilish va eksport qilish o'rtasidagi farq ham har yili o'sib bormoqda. 2017 yildan beri u 398 million dollardan 1548 million dollargacha deyarli to'rt baravar o'sdi. Joriy yilning yanvar-iyul oylarida O'zbekistonga oziq-ovqat importi 41,2 foizga o'sdi. Umuman olganda, ichki bozorda 25 turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini etkazib berish importga bog'liq bo'lib qolmoqda.
Shu munosabat bilan O'zbekiston ShHTda oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash tarafdori. Pandemiyadan oldin ham 2018-yilda SHHT sammitida O'zbekiston Prezidenti qishloq xo'jaligi mahsulotlarini yetkazib berishda agrosanoat klasterlarini shakllantirish va "yashil yo'laklar" tarmog'ini kengaytirish tarafdori bo'lib, 2019-yilda davlatimiz rahbari ShHT davlatlarining "aqlli" qishloq xo'jaligi va agroinnovatsiyalarni joriy etish sohasidagi o'zaro hamkorlik konsepsiyasini ishlab chiqishni boshladi. Bundan tashqari, 2020 yil noyabr oyida ShHTga a'zo davlatlar davlat rahbarlarining virtual sammitidagi nutqi davomida Shavkat Mirziyoyev oziq - ovqat xavfsizligi sohasida hamkorlik dasturini amalga oshirish bo'yicha aniq amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish tashabbusini ilgari surdi.
Samarqandda bo'lib o'tgan sammitda SHHT davlatlarining "aqlli" qishloq xo'jaligi sohasidagi o'zaro hamkorligi va agroinnovatsiyalarni joriy etish konsepsiyasi imzolandi va SHHT davlat rahbarlari Kengashining global oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash to'g'risidagi bayonoti qabul qilindi.
Ammo, shunga qaramay, davlatimiz rahbari sammitda ta'kidlaganidek, "biz SHHT saytida oziq-ovqat xavfsizligi masalalarida jiddiy hamkorlikni yo'lga qo'ya olmadik". Shu munosabat bilan oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlashning umumiy tamoyillari va yondashuvlarini ishlab chiqish, shuningdek, ekinlarni etishtirish va qayta ishlash dasturlariga jiddiy e'tibor qaratish, to'g'ridan-to'g'ri o'zaro etkazib berishning kelishilgan sxemalarini shakllantirish, sifatli va arzon oziq-ovqat mahsulotlarini etkazib berish uchun samarali logistika, "yashil" va Ekspress koridorlarni tashkil etish taklif qilindi. Bundan tashqari, Prezident Shavkat Mirziyoyev kelgusi yilda oziq-ovqat xavfsizligi bo'yicha xalqaro konferentsiya o'tkazish zarurligini ta'kidladi.
Transport aloqalari
O'zbekiston va boshqa Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiyoti uchun ham salbiy omil - jahon okeanidan uzoqligi, shuningdek, boshqa Osiyo mamlakatlarining quruqlikdagi transport koridorlariga qiziqishi keng tarqalgan. Shu sababli transport sohasidagi hamkorlik masalalari SHHT kun tartibida muhim o'rin tutadi.
Ushbu yo'nalishda Samarqand sammiti natijalarini juda muvaffaqiyatli deb atash mumkin. O'zbekiston taklifiga binoan ShHT o'zaro bog'liqlikni mustahkamlash va samarali transport yo'laklarini yaratish konsepsiyasi qabul qilindi, Prezident Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Millatlar tashkiloti ko'magida Toshkentda o'zaro bog'liqlik bo'yicha mintaqalararo markaz tashkil etishni taklif qildi.
Bundan tashqari, O'zbekiston Respublikasi transport vazirligi, Qirg'iziston Respublikasi transport va kommunikatsiyalar vazirligi va Samarqanddagi XXRni rivojlantirish va isloh qilish davlat qo'mitasi O'zbekiston - Qirg'iziston - Xitoy temir yo'lini qurish loyihasi bo'yicha uch tomonlama hamkorlik shartnomasini imzoladilar, bu esa savdo va transport geografiyasini Xitoydan O'zbekiston orqali Turkiyaga va undan keyin Yevropaga kengaytirish imkonini beradi. The fors ko'rfazi davlatlari.
O'zbekiston Prezidenti sammitda ta'kidlaganidek, yuqoridagi loyihani amalga oshirish Termiz - Mozori-Sharif - Kobul - Peshovar temir yo'l yo'lagi qurilishi bilan birgalikda o'zaro bog'liqlikni mustahkamlash, o'zaro savdo va investitsiyalarni ko'paytirish hamda umuman SHHT makonida barqaror iqtisodiy o'sishni ta'minlash uchun keng imkoniyatlar ochadi. Bundan tashqari, davlatimiz rahbari kelgusi yilda O'zbekistonda ShHTning birinchi transport forumi saytida transport va kommunikatsiyalar sohasidagi barcha istiqbolli loyihalarni muhokama qilishni taklif qildi.
Faoliyatning boshqa yo'nalishlari
Ekologiya sammitida SHHT davlat rahbarlari Kengashining iqlim o'zgarishiga javob berish bo'yicha qo'shma bayonoti qabul qilindi, ammo O'zbekiston Prezidenti ta'kidlaganidek, ushbu sohada amaliy hamkorlikning yangi mexanizmlari va formatlari zarur bo'lib, unda ShHT iqlim kengashini yaratish taklif etiladi, unga siyosatchilar, jamoat arboblari, ekologlar, biznes vakillari kiradi. iqlim moslashuvi loyihalarini ilgari surish, cho'llanish va erlarning degradatsiyasiga qarshi kurashish, suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishda hamkorlik samaradorligi.
Afg'oniston haqida gapirganda, O'zbekiston Prezidenti sanktsiyalar siyosatining kuchayishi va Afg'onistonning amaldagi hokimiyatining yanada yakkalanishi muqarrar ravishda ushbu mamlakat ichida radikallashuvning kuchayishiga olib kelishini ta'kidladi. Shu munosabat bilan O'zbekiston Kobul bilan konstruktiv aloqalarni rivojlantirish tarafdori bo'lib, birgalikda Termiz shahrida Afg'onistonni gumanitar qo'llab-quvvatlash bo'yicha maxsus jamg'arma tashkil etishni taklif qilmoqda, uning mablag'lari ijtimoiy inqirozni bartaraf etish, yoshlar uchun ta'lim dasturlari va sog'liqni saqlash sohasidagi loyihalarni amalga oshirishga yo'naltiriladi.
ShHTga a'zo davlatlarning uzoq muddatli yaxshi qo'shnichilik, do'stlik va hamkorlik to'g'risidagi shartnomasini, shuningdek ShHTga a'zo davlatlar hukumatlari o'rtasida turizm sohasida hamkorlik to'g'risida kelishuvni amalga oshirish uchun 2023-2027 yillarga mo'ljallangan kompleks harakatlar rejasi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirishga yo'naltirildi. O'zbekiston Prezidenti tomonidan bildirilgan ma'lumotlarga ko'ra, universitet rektorlari forumi, madaniyat va turizm kunlari, qo'shma sport tadbirlari va Universiada kabi qo'shimcha formatlarni tashkil etish zarur. Shuningdek, kelgusi yilni SHHT makonida turizmni rivojlantirish yili deb e'lon qilish taklif qilindi.
Samarqand birdamlik tashabbusi
Shavkat Mirziyoyev o'z maqolasida SHHT "mamlakatlarni turli madaniy-tsivilizatsiya kodlari, o'zining tashqi siyosati va milliy rivojlanish modellari bilan birlashtirishga muvaffaq bo'lgan noyob davlatlararo tuzilma"ekanligini ta'kidladi. Va aynan shu munosabat bilan u "tinchlik, hamkorlik va taraqqiyot uchun ajratuvchi chiziqlarsiz tortishish qutbiga aylanish uchun mo'ljallangan". Shu sababli, har yili SHHT faoliyatiga qo'shilishga tayyor davlatlar soni ortib bormoqda.
Sammitdagi nutqida O'zbekiston Prezidenti Samarqand qadim zamonlardan buyon Sharqiy Osiyodan Shimoliy Afrika, yaqin Sharq va Yevropagacha bo'lgan fazoda yashovchi xalqlar o'rtasida ma'naviy, iqtisodiy, madaniy va ilmiy almashinuv markazi bo'lganini ta'kidladi. Bu erda ShHTni yaratishda asos sifatida qabul qilingan turli xalqlarning urf-odatlari va qadriyatlariga hurmat bilan munosabatda bo'lishning jonli namunasi bo'lgan turli tsivilizatsiyalar vakillari o'rtasidagi maxsus aloqa madaniyati yaratildi.
Prezident sammitdagi nutqi davomida Hamkorlarga umumiy xavfsizlik va farovonlik uchun Samarqand birdamlik tashabbusini taklif qildi, uning maqsadi "Samarqand ruhi"tamoyillarini baham ko'radigan izchil yondashuv va yechimlarni izlashga tayyor bo'lgan har bir kishini global madaniyatlararo muloqotga jalb qilishdir.
Prezident Shavkat Mirziyoyev kelgusi yil xalqaro Samarqand forumida ushbu tashabbusni amaliy amalga oshirish masalalarini ko'rib chiqishni taklif qildi, uning asosini yaqin orada O'zbekiston hamkorlariga taqdim etiladigan harakatlar dasturi tashkil etadi.
Zamonaviy dunyoda SHHT iqtisodiy, siyosiy, mafkuraviy xususiyatlardagi farqlarga qaramay, turli mamlakatlarni birlashtirgan noyob tashkilotdir. Shunday qilib, ShHTda Hindiston va Pokiston, Xitoy va Hindiston bir-biri bilan faol aloqada bo'lib, ushbu mamlakatlarning bir-biri bilan bahsli hududiy muammolariga qaramay, Ozarbayjon va Armaniston ShHTning dialog sheriklari hisoblanadi.
Xuddi shu narsa iqtisodiyotga ham tegishli-ShHTga a'zolik boshqa formatlarda iqtisodiy integratsiyaning rivojlanishiga to'sqinlik qilmaydi. Shunday qilib, 2020 yilda Xitoy Avstraliya, Yaponiya va Osiyo-tinch okeanining yana 12 mamlakati bilan "har tomonlama mintaqaviy iqtisodiy sheriklik" (rep)erkin savdo zonasini yaratishda ishtirok etdi va boshqa erkin savdo OS mamlakatlari bilan shartnomalar tuzdi. Xuddi shu tarzda, bir qator mamlakatlarning eea formatidagi hamkorligi ularning ShHTda iqtisodiy o'zaro ta'siriga to'sqinlik qilmaydi. Bundan tashqari, eea va Xitoy o'rtasida erkin savdo zonasi to'g'risidagi bitim mavjud. Xuddi shu narsa ShHTga a'zo boshqa mamlakatlarga ham tegishli.
Ilgari, ko'plab mutaxassislar, masalan, Evropa Ittifoqida bo'lgani kabi, tashkilotga a'zo bo'lish uchun aniq mezonlarga ega bo'lmagan bunday "noaniq" yondashuvni tanqid qilib, bu uni biron bir masala bo'yicha aniq pozitsiyasiz "amorf" qiladi, deb ta'kidladilar. Shuningdek, ular SHHT mamlakatlarining ayrim guruhlarining raqobatdosh, go'yoki mos kelmaydigan pozitsiyalarini ta'kidladilar: Hindiston va Xitoyning sanoat iqtisodiyoti xom ashyo va savdo bozorlari uchun raqobatlashmoqda, ShHT resurs ishlab chiqaruvchi mamlakatlari esa boshqa SHHT mamlakatlari taqdim eta olmaydigan yangi texnologiyalar va innovatsiyalarga muhtoj bo'lib, xom ashyo bozorlari uchun bir-biri bilan raqobatlashmoqda. Biroq, narsalarga bunday qarash davlatlar o'rtasidagi raqobatni birinchi o'ringa qo'yadi, shu bilan birga SHHT yondashuvlari hamkorlikka qaratilgan.
ShHTning o'zaro ta'siri doirasida asosiy e'tibor bir-biri bilan raqobatga emas, balki ularning raqobatbardosh xususiyatlaridan kelib chiqqan holda iqtisodiyotlarning bir-birini to'ldirishiga qaratiladi. Va bu yondashuv allaqachon o'z afzalliklarini isbotladi. SHHT mamlakatlari iqtisodiyoti ShHT makonining o'zini o'zi ta'minlashi tufayli yuqori sur'atlarda rivojlanmoqda, bu erda asosan foydalanilmagan tabiiy resurslar va yuqori inson, intellektual va texnologik salohiyat mavjud.

«Самаркандский дух»: новый формат международного взаимодействия
15-16 сентября в Самарканде состоялся Саммит глав государств - членов Шанхайской организации сотрудничества, который стал площадкой для обсуждения состояния и перспектив развития сотрудничества в востребованных сферах и направлениях деятельности ШОС. Саммит стал первой очной встречей лидеров ШОС с 2019 года.
Основной акцент в ходе председательства Узбекистана был сделан на укреплении экономических и торговых связей, продвижении промышленной кооперации, расширении транспортно-коммуникационной взаимосвязанности, цифровой трансформации и «зеленой» экономике.
В период председательства были разработаны проекты 14 новых концептуальных документов, инициированных Президентом Узбекистана. Особое внимание на себя обращают такие инициативы, как Концепция государств - членов ШОС по развитию взаимосвязанности и созданию эффективных транспортных коридоров, Программа инфраструктурного развития стран ШОС, учреждение института Посла доброй воли ШОС.
Всего же за время председательства Узбекистана было проведено более 80 крупных международных мероприятий по всем направлениям сотрудничества, а на саммите ШОС было принято рекордное число - 44 документа.
Самаркандский саммит стал беспрецедентным в расширении числа государств-партнеров ШОС. Так, Иран стал полноправным членом ШОС, а Египту и Катару предоставлен статус партнеров по диалогу. Были также приняты решения о начале процедур по предоставлению Беларуси статуса полноправного члена ШОС, а Бахрейну, Государству Кувейт, Мальдивской Республике, Объединенным Арабским Эмиратам и Республике Союз Мьянма - статуса партнеров по диалогу.
Самаркандский саммит также явился рекордным по числу переговоров и мероприятий. Так, Президентом Узбекистана проведены встречи с заместителем генерального секретаря ООН, с главами государств России, Китая, Ирана, Турции, Монголии, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана, Азербайджана, Беларуси. Прошел также ряд мероприятий гуманитарного и культурного характера.
В ходе переговоров на полях саммита Узбекистаном были заключены многочисленные двусторонние соглашения. Например, с Китаем подписаны 15 соглашений на 15 млрд долларов, с Россией инвестиционные соглашения на 4,6 млрд долларов, а также Декларация о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией. Также с Ираном подписано 18 документов, направленных на наращивание товарооборота до одного млрд долларов в ближайшей перспективе.
Таким образом Саммит ШОС в Самарканде уже вошел в историю организации, как по числу подготовленных и принятых документов, так и по динамике вовлечения новых государств в работу организации. Это блестящий успех политики открытости и интеграции Узбекистана в мировую экономику, проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
Ключевые аспекты
В своей статье «Самаркандский саммит ШОС: диалог и сотрудничество во взаимосвязанном мире», вышедшей накануне саммита, Шавкат Мирзиёев подчеркнул: председательство Узбекистана в ШОС выпало на «период «исторического разлома», когда заканчивается одна эпоха и начинается другая - пока еще непредсказуемая и неизвестная.
В числе основных рисков настоящего времени им были названы глубокий кризис доверия на глобальном уровне и риски возрождения стереотипов блокового мышления, что осложняет восстановление глобальных цепочек поставок и усугубляют проблемы обеспечения продовольственной и энергетической безопасности. При этом «глобальные климатические потрясения, растущий дефицит природных и водных ресурсов, сокращение биоразнообразия, распространение опасных инфекционных заболеваний выявили уязвимость наших обществ, как никогда раньше».
Исходя из этих реалий современности в своем выступлении на Самаркандском саммите Президент Узбекистана заключил: «ШОС вступает в новый, еще более ответственный этап своего развития». Подчеркнуты ключевые позиции Узбекистана в деятельности ШОС: сохранение внеблокового статуса этой организации и ее открытость; ориентирование на широкое партнерство; неделимость безопасности; сохранение статуса «географического ядра» ШОС; укрепление сплоченности, взаимной поддержкИе и партнерства на основе принципов «Шанхайского духа».
Исходя из этих принципиальных подходов Президент Узбекистана предложил приступить к подготовке Стратегии развития ШОС до 2040 года, которая должна охватить все направления сотрудничества и определить приоритеты долгосрочного развития ШОС.
При этом важно повысить практическую отдачу сотрудничества в области экономики, торговли и инвестиций, как одно из ключевых условий обеспечения стабильности в регионе и повышения благосостояния населения наших стран, что возможно за счет перехода к действиям по выстраиванию производственных цепочек между странами ШОС с более коротким «плечом поставок».
Торгово-экономическое сотрудничество
Одно из центральных направлений деятельности ШОС - развитие торгово-экономического сотрудничества между членами организации. ШОС добился в этом определенных успехов, несмотря на то, что наиболее емкие рынки сбыта на продукцию стран ШОС находятся за его пределами.
На страны ШОС приходится 15,4 процентов мировой торговли. В 2021 году общий внешнеторговый оборот стран ШОС составил 8,1 трлн долларов, из них экспорт - 4,4 трлн, импорт - 3,7 трлн.
В 2021 году объем внутренней торговли между странами ШОС составил 803,7 млрд долларов, из них экспорт - 396,3 млрд, импорт - 407,4 млрд. Однако важным показателем торговой активности внутри международного объединения является доля, которую занимает внутренняя торговля между его участниками от их внешнеторгового оборота со всеми странами. Данная доля в 2021-м составила между странами ШОС (803,7 млрд долларов) в их общем внешнеторговом обороте (8130,9 млрд долларов) всего 10 процентов.
На этом фоне более успешно развивает торговлю Узбекистан со странами ШОС. Так, за последние пять лет товарооборот вырос в 1,7 раза, экспорт - в 1,2, а импорт - в 2. При этом доля товарооборота со странами ШОС в общем внешнеторговом обороте страны также выросла с 47,2 до 50,2 процентов.
В 2021-м товарооборот со странами ШОС вырос на 24 процента, экспорт - на 29, импорт - на 21 процент. По итогам января-июля 2022 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года товарооборот Узбекистана с странами ШОС вырос на 25,3 процентов, экспорт - на 24,4, импорт - на 27,3.
Количество предприятий в Узбекистане с участием капитала стран ШОС за последние годы вырос в четыре раза, превысив отметку в 7,5 тысячи, что составляет более половины от общего числа фирм с иностранным участием. Объем привлеченных инвестиций из стран ШОС по итогам 2021 года составил 4,6 млрд долларов.
По состоянию на 1 июля 2022-го в Узбекистане создано 2705 предприятий с российским капиталом или 18,6 процентов от общего числа компаний с иностранным капиталом. По данному показателю Россия занимает первое место, второе - Турция (2050), третье - Китай (2036), четвертое -  Казахстан (1186).
На Самаркандском саммите ШОС по инициативе Узбекистана был принят ряд ключевых документов, связанных с торгово-экономическим сотрудничеством: План совместных действий по развитию внутрирегиональной торговли ШОС, Рамочные основы сотрудничества в сфере торговли услугами между государствами - членами ШОС, Программа стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами стран ШОС.
Как отметил Президент Узбекистана в своем выступлении на саммите: «Мы заинтересованы в максимальном раскрытии существующего потенциала с учетом преимуществ взаимодополняемости экономик стран ШОС. В этой связи предлагаем приступить к формированию общего пространства промышленно-технологической кооперации на основе запуска Нового экономического диалога ШОС». Его главная задача - устранение торговых и таможенных барьеров, формирование гарантированных и стабильных цепочек производства и поставок, стимулирование совместных программ локализации и импортозамещения, а также защиту взаимных инвестиций.
В качестве инструментов решения этих задач Президентом предложено провести в Узбекистане Неделю делового партнерства регионов государств ШОС, создание Альянса специальных экономических зон стран ШОС, а также проведение на ежегодной основе Большой торговой ярмарки ШОС с созданием на ее базе единой электронной платформы.
Продовольственная безопасность
Продовольственная безопасность является одним из важнейших приоритетов Узбекистана, тем более сейчас, когда эта проблема обостряется. За последние пять лет импорт продовольствия в страну вырос в 2,3 раза с 1,27 млрд долларов (в 2017 году) до 2,92 млрд долларов (в 2021-м).
Разница между импортом и экспортом продовольствия также ежегодно растет. С 2017 года выросла почти в четыре раза с 398 млн долларов до 1548 млн долларов. В январе-июле этого года импорт продовольствия в Узбекистан вырос на 41,2 процента.  В целом обеспечение продовольственных товаров 25 видов на внутреннем рынке остается зависимым от импорта.
В связи с этим Узбекистан активно выступает в ШОС за укрепление продовольственной безопасности. Еще до пандемии, в 2018 году на саммите ШОС Президент Узбекистана выступал за формирование агропромышленных кластеров и расширение сети «зеленых коридоров» при поставках сельскохозяйственной продукции, а в 2019 году глава государства инициировал разработку Концепции взаимодействия стран ШОС в области «умного» сельского хозяйства и внедрения агроинноваций. Кроме того, в ходе своего выступления в ноябре 2020 года на виртуальном саммите глав государств стран - членов ШОС Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативу о разработке конкретных практических мер по реализации Программы сотрудничества в области продовольственной безопасности.
На прошедшем в Самарканде саммите была подписана Концепция взаимодействия стран ШОС в области «умного» сельского хозяйства и внедрения агроинноваций, а также принято заявление Совета глав государств ШОС об обеспечении глобальной продовольственной безопасности.
Но, тем не менее, как подчеркнул на саммите глава государства, «мы до сих пор не смогли наладить серьезное взаимодействие в вопросах продовольственной безопасности на площадке ШОС». В связи с этим предложено разработать Общие принципы и подходы к обеспечению продовольственной безопасности, а также уделять серьезное внимание программам выращивания и переработки сельскохозяйственных культур, формированию согласованных схем прямых взаимных поставок, организации эффективной логистики, «зеленых» и экспресс-коридоров для доставки качественных и доступных продуктов питания. Кроме того, Президентом Шавкатом Мирзиёевым было указано на необходимость проведения в следующем году Международной конференции по продовольственной безопасности.
Транспортные коммуникации
Широко известен негативный фактор как для экономики Узбекистана, так и других Центральноазиатских стран - удаленность от мирового океана, а также заинтересованность других азиатских стран в сухопутных транспортных коридорах. Поэтому вопросы транспортного сотрудничества занимают важное место в повестке дня ШОС.
В этом направлении результаты Самаркандского саммита можно назвать весьма успешными. По предложению Узбекистана принята Концепция ШОС по укреплению взаимосвязанности и созданию эффективных транспортных коридоров, а также Президент Шавкат Мирзиёев предложил создать при поддержке Организации Объединенных Наций Межрегиональный центр по взаимосвязанности в Ташкенте.
Кроме того, Министерство транспорта Республики Узбекистан, Министерство транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики и Государственный комитет по развитию и реформам КНР в Самарканде подписали трехстороннее соглашение о сотрудничестве по проекту строительства железной дороги Узбекистан - Кыргызстан - Китай, что позволит расширить географию торговли и перевозок из Китая через Узбекистан в Турцию и далее в Европу, а также в государства Персидского залива.
Как отметил Президент Узбекистана на саммите, реализация вышеуказанного проекта вкупе со строительством железнодорожного коридора Термез - Мазари-Шариф - Кабул - Пешавар откроет широкие возможности для усиления взаимосвязанности, увеличения взаимной торговли и инвестиций и, в целом, обеспечения устойчивого экономического роста на пространстве ШОС. Кроме того, главой государства предложено обсудить все перспективные проекты в области транспорта и коммуникаций на площадке первого Транспортного форума ШОС в следующем году в Узбекистане.
Другие направления деятельности
На саммите в области экологии принято совместное заявление Совета глав государств ШОС о действиях по реагированию на изменение климата, но, как отметил Президент Узбекистана, необходимы новые механизмы и форматы практического сотрудничества в этой сфере, предложив создать Климатический совет ШОС, в который войдут политики, общественные деятели, экологи, представители бизнеса, что позволит повысить эффективность сотрудничества в продвижении проектов климатической адаптации, борьбы с опустыниванием и деградацией земель, внедрения водосберегающих технологий.
Говоря об Афганистане Президент Узбекистана отметил, что ужесточение санкционной политики и дальнейшая изоляция нынешних властей Афганистана неизбежно приведет к усилению радикализации внутри этой страны. В связи с этим Узбекистан выступает за развитие конструктивных контактов с Кабулом и предлагает совместно учредить специальный Фонд гуманитарной поддержки Афганистана в Термезе, средства которого будут направляться на преодоление социального кризиса, реализацию образовательных программ для молодежи и проектов в сфере здравоохранения.
На развитие культурно-гуманитарных связей были направлены принятые Комплексный план действий на 2023-2027 годы по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств - членов ШОС, а также Соглашение между правительствами государств - членов ШОС о сотрудничестве в сфере туризма. По мнению, высказанному Президентом Узбекистана, необходимо также учреждение дополнительных форматов, таких как Форум ректоров университетов, Дни культуры и туризма, совместные спортивные мероприятия и универсиады. Также предложено объявить следующий год - Годом развития туризма на пространстве ШОС.
Самаркандская инициатива солидарности
В своей статье Шавкат Мирзиёев указал на то, что ШОС «является уникальной межгосударственной структурой, сумевшей объединить страны с различными культурно-цивилизационными кодами, собственными внешнеполитическими ориентирами и моделями национального развития». И именно в связи с этим она «призвана стать полюсом притяжения без разделительных линий во имя мира, сотрудничества и прогресса». Поэтому с каждым годом растет число государств, готовых присоединиться к деятельности ШОС.
В своем выступлении на саммите Президент Узбекистана отметил, что Самарканд с древних времен был центром духовного, экономического, культурного и научного обмена между народами, живущими на пространстве от Восточной Азии до Северной Африки, Ближнего Востока и Европы. Здесь создавалась особая культура общения представителей разных цивилизаций, которая является живым примером уважительного отношения к традициям и ценностям разных народов, которые взяты за основу при создании ШОС.
Президент в ходе своего выступления на саммите предложил партнерам Самаркандскую инициативу солидарности во имя общей безопасности и процветания, цель которой вовлечь в глобальный межцивилизационный диалог всех, кто готов искать согласованные подходы и решения, кто разделяет принципы «Самаркандского духа».
Вопросы практической реализации этой инициативы Президент Шавкат Мирзиёев предложил рассмотреть на международном Самаркандском форуме в следующем году, основой работы которого станет Программа действий, которая в скором времени будет представлена партнерам Узбекистана.
В современном мире ШОС является уникальной организацией, объединяя самые разные страны, несмотря на их различия в экономических, политических, идеологических особенностях. Так, в ШОС активно взаимодействуют друг с другом Индия и Пакистан, Китай и Индия, партнерами по диалогу ШОС являются Азербайджан и Армения, несмотря на спорные территориальные вопросы этих стран друг с другом.
Тоже самое касается экономики – членство в ШОС не препятствует развитию экономической интеграции в других форматах. Так, в 2020 году Китай принял участие в создании зоны свободной торговли «Всестороннее региональное экономическое партнерство» (ВРЭП)с Австралией, Японией и еще 12 странами Азиатско-Тихоокеанского региона, имеет соглашения и с другими странами ос свободной торговле. Точно также сотрудничество ряда стран в формате ЕАЭС, не препятствует их экономическому взаимодействию в ШОС. Более того, действует соглашение о зоне свободной торговли между ЕАЭС и Китаем. Тоже самое касается и других стран – членов ШОС.
Ранее многие эксперты критиковали подобный «расплывчатый» подход, не имеющий четких критериев к членству в организации, как, например, в ЕС, утверждая, что это делает ее «аморфной» без четкой позиции по тем или иным вопросам. Указывали они и на конкурирующие, якобы не совместимые позиции отдельных групп стран в ШОС: промышленные экономики Индии и Китая конкурируют за сырье и рынки сбыта, а ресурсодобывающие страны ШОС конкурируют друг с другом за рынки сбыта сырьевых ресурсов, нуждаясь при этом в новых технологиях и инновациях, которые им не могут предоставить другие страны ШОС. Однако подобный взгляд на вещи ставит во главу угла конкуренцию между странами в то время, как в подходах ШОС делается ставка на сотрудничество.
В рамках взаимодействия ШОС упор делается не на конкуренцию друг с другом, а на взаимодополняемость экономик, исходя из их конкурентных особенностей. И этот подход уже доказал свои преимущества. Экономики стран ШОС развиваются высокими темпами благодаря самодостаточности пространства ШОС, где имеются в наличии в значительной степени неиспользованные природные ресурсы и высокий человеческий, интеллектуальный и технологический потенциал.
Стоит отметить, что главным итоговым документом саммита стала Самаркандская декларация, в которой государства - члены ШОС высоко оценили итоги председательства Узбекистана в 2021-2022 годах, а также поприветствовали выдвинутую Президентом Шавкатом Мирзиёевым Самаркандскую инициативу солидарности во имя общей безопасности и процветания, что свидетельствует о верности курса, заложенного «Шанхайским духом», его преемственности и расширении «Самаркандским духом», сформулированном на Самаркандском саммите ШОС.
Обид Хакимов.
Директор Центра экономических исследований и реформ при Администрации Президента Республики Узбекистан.