AQSHning yetakchi kompaniyalari, investitsiya fondlari va moliya institutlari rahbarlari bilan o‘tkazilgan davra suhbatidan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSH Prezidentining maxsus vakili Serjio Gor huzurida ikki tomonlama bitimlarni almashish marosimi bo‘ldi.
Xususan, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha quyidagi hujjatlar imzolangan:
- Transport vazirligi va "Boeing" kompaniyasi o‘rtasida transport sohasida uzoq muddatli hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- "Texnopark" MCHJ va "FLSmidth" kompaniyasi o‘rtasida tog‘-kon uskunalarini ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxona tashkil etish to‘g‘risida bitim;
- "Akfa group" va "Cleveland Clinic" o‘rtasida ko‘p tarmoqli klinika va ta’lim muassasasini tashkil etish to‘g‘risida bitim;
- "Centrum Air" aviakompaniyasi va "Oppenheimer" investitsiya kompaniyasi o‘rtasida o‘zaro sheriklik va hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Iqtisodiyot va moliya vazirligi va "Citigroup" kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- "O‘zbekgidroenergo" AJ va "Cargill Financial Services International" kompaniyasi o‘rtasida moliyaviy hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- "O‘ztransgaz" AJ va "Pangea Filtration Technology" kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi hamda "Cove Capital" kompaniyasi o‘rtasida istiqbolli maydonlarda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish to‘g‘risida bitim;
- "Yangi Kon" MCHJ va "SLB" kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi bilan "Biologic International" kompaniyasi o‘rtasida sun’iy intellekt va biotexnologiyalar sohasidagi loyihalarni moliyalashtirish uchun jamg‘armalar tashkil etish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida bitim.

A range of bilateral documents on expanding trade, economic and investment cooperation signed
Following the roundtable with the heads of leading American companies, investment funds and financial institutions, in the presence of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Special Envoy of the U.S. President Sergio Gor, a ceremony of signing bilateral agreements was held.
In particular, the following documents were signed for the implementation of trade, economic and investment cooperation projects:
- Agreement on long-term cooperation in the field of transport between the Ministry of Transport and Boeing company;
- Agreement on the establishment of a joint venture for the production of mining and processing equipment between Technopark LLC and FLSmidth company;
- Agreement on the creation of a multidisciplinary clinic and an educational institution between Akfa Group and Cleveland Clinic.
- Agreement on mutual partnership and cooperation between the Centrum Air airline and the investment company Oppenheimer;
- Agreement on cooperation between the Ministry of economy and finance and Citigroup company;
- Agreement on financial cooperation between Uzbekhydroenergo JSC and Cargill Financial Services International;
- Agreement on cooperation between Uztransgaz JSC and Pangea Filtration Technology.
- Agreement on conducting geological exploration at prospective sites between the Ministry of mining industry and geology and Cove Capital;
- Agreement on cooperation between Yangi Kon LLC and SLB company;
- Agreement on cooperation in establishing funds to finance projects in the fields of artificial intelligence and biotechnology between the Fund for Reconstruction and Development of Uzbekistan and Biologic International company.