AQSHning yetakchi kompaniyalari, investitsiya fondlari va moliya institutlari rahbarlari bilan o‘tkazilgan davra suhbatidan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSH Prezidentining maxsus vakili Serjio Gor huzurida ikki tomonlama bitimlarni almashish marosimi bo‘ldi.
Xususan, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha quyidagi hujjatlar imzolangan:
- Transport vazirligi va "Boeing" kompaniyasi o‘rtasida transport sohasida uzoq muddatli hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- "Texnopark" MCHJ va "FLSmidth" kompaniyasi o‘rtasida tog‘-kon uskunalarini ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxona tashkil etish to‘g‘risida bitim;
- "Akfa group" va "Cleveland Clinic" o‘rtasida ko‘p tarmoqli klinika va ta’lim muassasasini tashkil etish to‘g‘risida bitim;
- "Centrum Air" aviakompaniyasi va "Oppenheimer" investitsiya kompaniyasi o‘rtasida o‘zaro sheriklik va hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Iqtisodiyot va moliya vazirligi va "Citigroup" kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- "O‘zbekgidroenergo" AJ va "Cargill Financial Services International" kompaniyasi o‘rtasida moliyaviy hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- "O‘ztransgaz" AJ va "Pangea Filtration Technology" kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi hamda "Cove Capital" kompaniyasi o‘rtasida istiqbolli maydonlarda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish to‘g‘risida bitim;
- "Yangi Kon" MCHJ va "SLB" kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi bilan "Biologic International" kompaniyasi o‘rtasida sun’iy intellekt va biotexnologiyalar sohasidagi loyihalarni moliyalashtirish uchun jamg‘armalar tashkil etish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida bitim.

По итогам «круглого стола» с руководителями ведущих американских компаний, инвестиционных фондов и финансовых институтов в присутствии Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и спецпосланника Президента США Серджио Гора состоялась церемония обмена двусторонними соглашениями.
В частности, были подписаны следующие документы по реализации проектов торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества:
- Соглашение о долгосрочном сотрудничестве в сфере транспорта между Министерством транспорта и компанией «Boeing»;
- Соглашение о создании совместного предприятия по производству горнообогатительного оборудования между ООО «Технопарк» и компанией «FLSmidth»;
- Соглашение о создании многопрофильной клиники и образовательного учреждения между «Akfa group» и «Cleveland Clinic»;
- Соглашение о взаимном партнёрстве и сотрудничестве между авиакомпанией «Centrum Air» и инвестиционной компанией «Oppenheimer»;
- Соглашение о сотрудничестве между Министерством экономики и финансов и компанией «Citigroup»;
- Соглашение о финансовом сотрудничестве между АО «Узбекгидроэнерго» и компанией «Cargill Financial Services International»;
- Соглашение о сотрудничестве между АО «Узтрансгаз» и компанией «Pangea Filtration Technology»;
- Соглашение о проведении геологоразведки на перспективных площадках между Министерством горнодобывающей промышленности и геологии и компанией «Cove Capital»;
- Соглашение о сотрудничестве между ООО «Янги Кон» и компанией «SLB»;
- Соглашение о сотрудничестве по созданию фондов для финансирования проектов в области искусственного интеллекта и биотехнологий между Фондом реконструкции и развития Узбекистана и компанией «Biologic International».