O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nyu-York shahriga tashrifining ishbilarmonlik dasturi doirasida AQSHning yetakchi kompaniyalari, investitsiya jamg‘armalari va moliyaviy institutlari rahbarlari bilan davra suhbati o‘tkazdi.
Tadbirda AQSH Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Serjio Gor, global sherikliklar bo‘yicha maxsus vakili Paolo Zampolli, savdo vaziri o‘rinbosari Uilyam Kimmitt, Amerika - O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm, “Franklin Templeton”, “Citigroup”, “BNY Mellon”, “NASDAQ”, “Boeing”, “Mastercard”, “Visa”, “General Motors”, “Nvidia”, “Oppenheimer”, “Jefferies”, “Air Products”, “Traxys”, “FLSmidth”, “GoGreen Partners”, “Cleveland Clinic”, “Cargill” kabi kompaniyalarning top-menejerlari hamda O‘zbekistonning yirik kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida AQSH Prezidenti Donald Tramp bilan yaqinda bo‘lib o‘tgan muloqotda iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish va uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan salmoqli loyihalar portfelini shakllantirishga kelishib olinganini alohida ta’kidladi. Shu munosabat bilan mazkur uchrashuv ushbu vazifalarni ilgari surishda alohida ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va AQSHning ko‘p qirrali hamkorligi yuksak darajaga ko‘tarildi. Tovar ayirboshlash hajmi 8-yilda 4 barobar oshdi. AQSHning 300 dan ortiq kompaniyasi O‘zbekistonga sarmoya kiritdi.
“Franklin Templeton” bilan birgalikda Milliy investitsiya jamg‘armasi tashkil etildi.
Muhim minerallarni qayta ishlash va barqaror yetkazib berish zanjirlarini shakllantirish, AT, sun’iy intellekt, raqamlashtirish, transport, energetika va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish, "aqlli" qishloq xo‘jaligi, ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish va ko‘plab boshqa sohalarda aniq loyihalarni ilgari surish iqtisodiy va innovatsion sheriklikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
O‘z navbatida, AQSHning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari O‘zbekiston Prezidentiga ularning samarali faoliyati uchun yaratilgan qulay sharoitlar uchun minnatdorlik bildirib, ushbu tarmoqlarda muhim loyiha va dasturlarni amalga oshirishda ishtirok etish rejalarini bayon qildilar.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты сотрудничества с американским бизнесом
В рамках деловой программы визита в город Нью-Йорк Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел «круглый стол» с руководителями ведущих американских компаний, инвестиционных фондов и финансовых институтов.
В мероприятии приняли участие спецпосланник Президента США по Южной и Центральной Азии Серджио Гор, спецпосланник по глобальным партнерствам Паоло Замполли, заместитель министра торговли Уильям Киммитт, председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм, представители бизнес-элиты США, включая топ-менеджеров Franklin Templeton, Citigroup, BNY Mellon, NASDAQ, Boeing, Mastercard, Visa, General Motors, Nvidia, Oppenheimer, Jefferies, Air Products, Traxys, FLSmidth, GoGreen Partners, Cleveland Clinic, Cargill, а также руководители крупных узбекистанских компаний.
В начале своего выступления глава нашего государства особо подчеркнул, что в ходе недавнего разговора с Президентом США Дональдом Трампом достигнута договоренность о наращивании экономического сотрудничества и формировании солидного портфеля проектов на долгосрочную перспективу. В этой связи отмечена особая значимость нынешней встречи в контексте продвижения указанных задач.
В последние годы многоплановое сотрудничество Узбекистана и США достигло высокого уровня. Товарооборот за 8 лет вырос в 4 раза. Более 300 американских компаний инвестировали капитал в Узбекистан.
Совместно с Franklin Templeton создан Национальный инвестиционный фонд.
В качестве приоритетов экономического и инновационного партнёрства обозначено продвижение конкретных проектов по переработке критических минералов и формированию устойчивых цепочек поставок, в сферах IT, искусственного интеллекта, цифровизации, развития транспортной, энергетической и социальной инфраструктуры, «умного» сельского хозяйства, внедрения передовых технологий и многих других.
В свою очередь, руководители ведущих американских компаний и банков, поблагодарив Президента Узбекистана за создание благоприятных условий для их плодотворной деятельности, озвучили свои планы по участию в реализации важных проектов и программ в указанных отраслях.