O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nyu-York shahriga tashrifining ishbilarmonlik dasturi doirasida AQSHning yetakchi kompaniyalari, investitsiya jamg‘armalari va moliyaviy institutlari rahbarlari bilan davra suhbati o‘tkazdi.
Tadbirda AQSH Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Serjio Gor, global sherikliklar bo‘yicha maxsus vakili Paolo Zampolli, savdo vaziri o‘rinbosari Uilyam Kimmitt, Amerika - O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm, “Franklin Templeton”, “Citigroup”, “BNY Mellon”, “NASDAQ”, “Boeing”, “Mastercard”, “Visa”, “General Motors”, “Nvidia”, “Oppenheimer”, “Jefferies”, “Air Products”, “Traxys”, “FLSmidth”, “GoGreen Partners”, “Cleveland Clinic”, “Cargill” kabi kompaniyalarning top-menejerlari hamda O‘zbekistonning yirik kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida AQSH Prezidenti Donald Tramp bilan yaqinda bo‘lib o‘tgan muloqotda iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish va uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan salmoqli loyihalar portfelini shakllantirishga kelishib olinganini alohida ta’kidladi. Shu munosabat bilan mazkur uchrashuv ushbu vazifalarni ilgari surishda alohida ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va AQSHning ko‘p qirrali hamkorligi yuksak darajaga ko‘tarildi. Tovar ayirboshlash hajmi 8-yilda 4 barobar oshdi. AQSHning 300 dan ortiq kompaniyasi O‘zbekistonga sarmoya kiritdi.
“Franklin Templeton” bilan birgalikda Milliy investitsiya jamg‘armasi tashkil etildi.
Muhim minerallarni qayta ishlash va barqaror yetkazib berish zanjirlarini shakllantirish, AT, sun’iy intellekt, raqamlashtirish, transport, energetika va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish, "aqlli" qishloq xo‘jaligi, ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish va ko‘plab boshqa sohalarda aniq loyihalarni ilgari surish iqtisodiy va innovatsion sheriklikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
O‘z navbatida, AQSHning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari O‘zbekiston Prezidentiga ularning samarali faoliyati uchun yaratilgan qulay sharoitlar uchun minnatdorlik bildirib, ushbu tarmoqlarda muhim loyiha va dasturlarni amalga oshirishda ishtirok etish rejalarini bayon qildilar.

President of Uzbekistan highlights cooperation priorities with American business
In the framework of the business program of the visit to New York City, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a “roundtable” with the leaders of prominent American companies, investment funds and financial institutions.
The event was attended by the Special Envoy of the U.S. President for South and Central Asian affairs Sergio Gor, Special Envoy of the U.S. President for Global Partnerships Paolo Zampolli, under secretary of commerce William Kimmitt, chairman of the American-Uzbekistan Chamber of Commerce Carolyn Lamm, representatives of the U.S. business elite, including top managers of Franklin Templeton, Citigroup, BNY Mellon, NASDAQ, Boeing, Mastercard, Visa, General Motors, Nvidia, Oppenheimer, Jefferies, Air Products, Traxys, FLSmidth, GoGreen Partners, Cleveland Clinic, Cargill as well as heads of major Uzbek companies.
At the beginning of his speech, the Head of our state especially emphasized that during the recent conversation with the President of the USA Donald Trump, an agreement was reached to expand economic cooperation and form a solid long-term project portfolio. In this regard, the special importance of the present meeting in the context of advancing these tasks was noted.
In the recent years, multifaceted cooperation between Uzbekistan and the United States has reached a high level. Trade turnover has quadrupled over the past 8 years. More than 300 American companies have invested capital in Uzbekistan.
Together with Franklin Templeton, a National Investment Fund has been established.
As priorities of economic and innovation partnership, the promotion of specific projects has been identified in the processing of critical minerals and the formation of sustainable supply chains, in the fields of IT, artificial intelligence, digitalization, development of transport, energy and social infrastructure, smart agriculture, introduction of advanced technologies, and many others.
In turn, the heads of leading American companies and banks, thanking the President of Uzbekistan for creating favorable conditions for their fruitful activities, announced their plans to participate in the implementation of important projects and programs in the mentioned sectors.
As a result of the event, a ceremony on exchanging trade, economic and investment agreements was held.