Uchinchi Xalqaro hunarmandchilik festivali va Xalqaro kulolchilik forumi ishtirokchilariga
Siz, azizlarni jonajon Vatanimizning tarixiy shaharlaridan biri – qadimiy Ho‘qandi latifga yana katta bayram nafasini olib kelgan Xalqaro hunarmandchilik festivali va Xalqaro kulolchilik forumining ochilishi bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Xalq amaliy san’atini, uning rivojlanish tarixi, maktab va an’analarini o‘rganish va targ‘ib etishga qaratilgan ushbu anjumanimizda dunyoning 70 dan ziyod mamlakatidan 300 nafarga yaqin mohir hunarmandlar, xalqaro tashkilotlar, madaniy va ilmiy jamoatchilik vakillari ishtirok etayotgani uning xalqaro nufuzi va obro‘-e’tibori tobora ortib borayotganidan dalolat beradi.
El-yurtimizning ko‘p asrlar davomida shakllangan boy madaniy merosi, milliy an’ana va qadriyatlarining ajralmas qismi bo‘lgan, o‘tmish va kelajak o‘rtasida bamisoli ma’naviy ko‘prik vazifasini bajarib kelayotgan hunarmandchilik sohasi rivojiga mamlakatimizda katta e’tibor berilmoqda. Natijada bu yo‘nalish iqtisodiyotimizning muhim tarmoqlaridan biriga aylanib bormoqda. Buning tasdig‘ini hunarmandlar, qo‘li gul ustalar, dizayner va yosh ijodkorlar uchun katta imkoniyatlar yaratilayotgani, ularning mahsulotlarini jahon bozoriga olib chiqish va milliy brend sifatida tanitish yo‘lida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotganida ko‘rish mumkin.
Ayniqsa, ushbu soha rivojlangan shahar va tumanlarda 11 ta hunarmandchilikni rivojlantirish markazlari tashkil etilgani, yillik mahsulot ishlab chiqarish hajmi 1 trillion 500 milliard so‘mdan oshgani hamda ularni dunyoning turli davlatlariga eksport qilish kengayib borayotganini ta’kidlash lozim.
Amaliy san’at turlarini qayta tiklashga qaratilgan izchil sa’y-harakatlarimiz natijasida ularning soni 43 taga yetdi, co‘nggi uch yilda turli yo‘nalishlarda mehnat qilayotgan 31 ming 500 nafar mohir ustalarimiz esa “Hunarmand” uyushmasi a’zoligiga ilk marotaba qabul qilindi.
Birgina “Ustoz va shogird” an’anasi asosida 118 ming nafar yosh, jumladan, kam ta’minlangan, vaqtincha ishsiz, nogironligi bo‘lgan fuqarolarning bandligi ta’minlangani soha rivoji ijtimoiy masalalarni hal etishda ham muhim ahamiyat kasb etib borayotganini ko‘rsatadi.
Mamlakatimizda o‘z kasbiga doimo ulkan mehr va sadoqat bilan mehnat qilib kelayotgan hunarmandlarning mashaqqatli mehnatini rag‘batlantirishga ham alohida e’tibor berilmoqda, ko‘plab soha vakillari davlatimizning yuksak unvon, orden va medallari bilan taqdirlanmoqda.
Festival doirasidagi xalqaro konferensiyalar, ko‘rgazma va yarmarkalar, milliy liboslar namoyishlari va uchrashuvlar, Rishton tumanida o‘tkaziladigan Xalqaro kulolchilik forumi o‘ziga xos ijodiy muloqotlar maydoni, yosh hunarmandlar uchun mahorat darslari bo‘lib xizmat qiladi, albatta.
Ma’lumki, Jahon hunarmandlar kengashi qarori bilan Buxoro, Qo‘qon va Marg‘ilon kabi qadimiy shaharlarimiz “Jahon hunarmandlar shahri” degan yuksak maqomga sazovor bo‘lgan edi. Bu yil ularning qatoriga Rishton va Shahrixon shaharlari ham qo‘shilmoqda.
Shu kunlarda TURKSOY Bosh kotibiyati tomonidan Qo‘qon shahriga yana bir sharafli nom – “Turkiy dunyoning hunarmandlari shahri” degan maqom berildi. Biz bularning barchasini mamlakatimizda xalq amaliy san’atini rivojlantirishga qaratilgan ishlarimizning xalqaro miqyosdagi yana bir e’tirofi sifatida qabul qilamiz.
Azaldan o‘zining go‘zal an’analari, jumladan, hunarmandchilik maktablari, mahorat bobida tengsiz ustalari bilan shuhrat qozongan betakror Farg‘ona zaminida o‘tayotgan ushbu san’at bayramlari madaniy hayotimizda chuqur iz qoldiradigan, do‘stlik va hamjihatlik rishtalarini yanada mustahkamlaydigan, yosh avlod uchun keng imkoniyatlar ochadigan unutilmas voqea bo‘lib qoladi, deb ishonaman.

Участникам третьего Международного фестиваля народно-прикладного искусства и Международного форума гончарного дела
Уважаемые участники фестиваля и форума!
Искренне поздравляю вас с открытием Международного фестиваля народно-прикладного искусства и Международного форума гончарного дела, создавших атмосферу большого праздника в одном из исторических городов нашей Родины – древнем Коканде.
В фестивале и форуме, проводимых с целью изучения и популяризации народно-прикладного искусства, истории его развития, школ и традиций, принимают участие около 300 ремесленников из более 70 государств мира, представители международных организаций, культурной и научной общественности, что свидетельствует о растущем международном авторитете этих мероприятий.
В Узбекистане уделяется большое внимание развитию сферы ремесленничества, которая формировалась на протяжении многих веков как неотъемлемая часть нашего богатого культурного наследия, национальных традиций и ценностей. Сегодня эта сфера не только служит связующим звеном между прошлым и будущим, но и становится одной из важных отраслей экономики. Так, в стране создаются большие возможности для ремесленников – искусных мастеров, дизайнеров и молодых талантов, осуществляется масштабная работа по продвижению их продукции на мировом рынке и представлению как национального бренда.
Следует отметить, что в городах и районах, где народно-прикладное искусство особенно развито, организовано 11 центров ремесленничества с ростом годового объема производства продукции до более 1 триллиона 500 миллиардов сумов, а также расширяющимся экспортом в разные государства мира.
Благодаря последовательным мерам по возрождению многих видов прикладного искусства их количество достигло 43, за последние три года в члены ассоциации «Хунарманд» были приняты 31 500 мастеров разных направлений.
На основе традиции «наставник – ученик» работу получили 118 тысяч молодых людей, в том числе малообеспеченных, временно безработных граждан и лиц с инвалидностью, что наглядно демонстрирует, какое важное значение имеет развитие сферы в решении социальных вопросов.
В стране особое внимание уделяется также стимулированию нелегкого труда ремесленников, сохраняющих преданность своему делу, многие представители сферы удостаиваются высоких званий, орденов и медалей.
Проводимые в рамках фестиваля международные конференции, выставки и ярмарки, показы национальной одежды и встречи, а также Международный форум гончарного дела в Риштанском районе, несомненно, станут площадками для творческого диалога, изучения и передачи секретов прикладного искусства молодым ремесленникам.
Как известно, решением Всемирного совета ремесленников наши древние города Бухара, Коканд и Маргилан были включены во Всемирный список городов ремесленников. В нынешнем году к ним присоединятся города Риштан и Шахрихан.
На днях Генеральный секретариат ТЮРКСОЙ объявил Коканд «Городом ремесленников тюркского мира». Мы воспринимаем это как еще одно международное признание нашей работы в данном направлении.
Убежден, что эти праздники народно-прикладного искусства, проходящие на прекрасной ферганской земле, которая издревле славится своими замечательными традициями, в том числе школами ремесленничества и искусными мастерами, оставят глубокий след в нашей культурной жизни, еще больше укрепят дружбу и сотрудничество представителей сферы из разных стран, откроют новые  широкие возможности для молодежи.