17-sentyabr kuni Namangan shahrida o‘tayotgan "Kambag‘allikdan farovonlik sari" xalqaro forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad bin Sulaymon al-Jassir bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy tashkilot rahbari forum muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy tabriklab, ITB O‘zbekistonda kambag‘allikni yanada qisqartirish borasidagi vazifalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini ta’kidladi.
Mamlakatimizda ortga qaytmas tus olgan islohotlar strategiyasini amalga oshirishga ko‘maklashish maqsadida Bank guruhi bilan keng ko‘lamli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda ITB bilan sheriklik jadal rivojlanib borayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Qo‘shma loyihalar portfeli 5 milliard dollardan oshib, bugungi kunda transport, infratuzilma, uy-joy qurilishi, energetika, sog‘liqni saqlash, ta’lim kabi ustuvor sohalarni qamrab olgan. Shu bilan birga, investitsiyalarning 40 foizdan ortig‘i xususiy sektorga to‘g‘ri keladi.
Davlatimiz rahbari ITB bilan loyihalar portfelini ikki barobar ko‘paytirish, infratuzilma, ijtimoiy soha va xususiy sektor loyihalarini moliyalashtirish hajmini oshirishni nazarda tutadigan uzoq muddatli Strategik sheriklik dasturini qabul qilish tashabbusini ilgari surdi.
Xususiy biznes salohiyatini ro‘yobga chiqarish, mamlakatimiz hududlarida zamonaviy tibbiyot markazlarini barpo etish, avtomobil yo‘llarini modernizatsiya qilish, irrigatsiya kanallarini tiklash va betonlash hamda boshqa yo‘nalishlarda aniq loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

President of Uzbekistan advocates the adoption of a renewed strategic partnership program with the IsDB
On September 17, in the framework of the International forum “From Poverty to Prosperity” program in Namangan, a meeting was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the president of the Islamic Development Bank Muhammad Sulaiman Al Jasser.
In the beginning of the meeting, the head of this authoritative international financial organization sincerely congratulated with the successful organization of the forum and reaffirmed IsDB’s readiness to comprehensively support the objectives on further poverty reduction in Uzbekistan.
Issues of further developing full-scale cooperation with the Bank’s group in order to facilitate the implementation of irreversible reforms’ strategy in our country, were discussed.
The dynamic partnership development with the IsDB over the past years has been noted with special satisfaction. The joint project portfolio exceeded $5 billion and today covers such priority spheres as transport, infrastructure, housing, energy, healthcare and education. With this, over 40 percent of investments are in the private sector.
The Head of our state advocated the adoption of a Long-term strategic partnership program with the IsDB, providing for doubling the project portfolio, increasing the volume of financing for infrastructure projects, social sphere and private sector.
Particular attention has been paid to the promotion of concrete projects in the sphere of utilizing the potential of private business, developing modern medical centers in the country’s regions, modernizing highways, restoring and cementing irrigation canals, and other areas.