Prezident Shavkat Mirziyoyev viloyatga tashrifi chog‘ida ushbu energetika inshootini borib ko‘rdi.
Mamlakatimizda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish milliy iqtisodiyot barqarorligini ta’minlashda strategik yo‘nalish sifatida belgilangan. Oxirgi yillarda Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand va Surxondaryoda o‘ndan ziyod quyosh va shamol elektr stansiyasi ishga tushirildi. Shu bilan birga, qator hududlarda 450 megavattli gidroelektr stansiyalar foydalanishga topshirildi.
Hozirda “O‘zbekgidroenergo” aksiyadorlik jamiyati tomonidan Norin daryosida 6 ta GES kaskadi qurilishi boshlangan. Loyihaning umumiy qiymati 428 million dollardan ziyod, umumiy quvvati 228 megavatt bo‘ladi.
Birinchi bosqichda GES-1 ishga tushirildi. Eng muhimi, u to‘liq mahalliy mahsulot va uskunalar asosida barpo etildi. Shu ma’noda, uni mamlakatimizdagi “birinchi milliy GES” deyish mumkin.
GES-1 yillik 171 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoniyatiga ega. Bu yerda 130 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Loyiha natijasida 430 mingta xonadon elektr energiyasi bilan ta’minlanadi, yiliga 290 million kub metr gaz tejaladi. Bu iqtisodiyot uchun qariyb 300 milliard so‘mlik qo‘shimcha manfaat demakdir. Shu jihatdan “Norin GESlar kaskadi” nafaqat energetik, balki ijtimoiy va iqtisodiy ahamiyatga ham ega.
O‘zbekiston gidroenergetikasi tarixida ilk bor ushbu loyiha doirasida gorizontal kapsula shaklidagi gidroagregatlar joriy etildi. Ular kichik bosim sharoitida ham yuqori samaradorligi bilan ajralib turadi va milliy gidroenergetika sohasida yangi bosqichni boshlab bermoqda.
GESda suv to‘sish inshooti ham qurildi. Shuningdek, hududda ma’muriy va xizmat binolari, dispetcherlik punkti barpo etildi. Atrof muhitni muhofaza qilish va hududni obod qilish maqsadida 6 ming tup manzarali daraxt ekildi, kelgusi bahorda yana 7 ming tup mevali ko‘chat ekish rejalashtirilgan.
Shu jihatlari bilan bu yer nafaqat energetika, balki ekoturizm va rekreatsiya maskaniga ham aylanadi.
Umuman, Norin GESlar kaskadi – yashil iqtisodiyotni rivojlantirish va aholi farovonligini oshirishga xizmat qiladigan strategik loyiha hisoblanadi. 2026-yilda ikkinchi va uchinchi, 2027-yilda qolgan stansiyalar ham ishga tushiriladi. Har bir stansiyaning quvvati 38 megavatt bo‘lib, ularning faoliyatida qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratiladi.

On March 25 last year, President Shavkat Mirziyoyev gave start to the construction of new electricity stations in Namangan region. Today the first stage of Naryn HPP cascade is put into operation.
During the trip to the region the Head of State got acquainted with the new energy facility.
The development of renewable energy sources is determined as a strategic direction for ensuring sustainability of the national economy. In the past years, over ten solar and wind power stations, as well as hydroelectric power stations with a total capacity of 450 megawatt have been launched in Kashkadarya, Navoi, Samarkand and Surkhandarya regions.
Today the “Uzbekhydroenergo” joint stock company is implementing a project on the construction of a cascade consisting of six HPP on Naryn river worth over $428 million and with aggregate capacity of 228 megawatt.
HPP-1 is launched at the first stage. It’s noteworthy that it was fully built using domestic materials and equipment, which allows it to be called the first national hydroelectric power station.
HPP-1 can produce 171 million kilowatt hours of electricity per year and create 130 new jobs. The project implementation will ensure 430 thousand households with electricity and allow to save 290 million cubic meters of gas annually, equivalent to almost 300 billion soums. Thus, the Naryn cascade is not only important for energy production, but also has significant social and economic value.
For the first time in the history of Uzbekistan’s hydroenergy, horizontal capsular hydrounits are implemented here, distinct by the high efficiency even with low water pressure, opening a new page in the development of national hydroenergy.
Spillway structure is built at the station, as well as administrative and service buildings, and control room. To protect the environment and landscape the territory 6 thousand decorative trees have been planted, it’s planned to plant additional 7 thousand seedlings of fruit trees in the spring.
This way, the facility will also become a center of eco-tourism.
Overall, the Naryn HPP cascade is a strategic project aimed at developing green economy and increasing the welfare of the population. In 2026 the launch of the second and third stations is planned, the remaining – in 2027. Each of them will have a capacity of 38 megawatt and create new jobs.
Such major energy projects have a significant meaning for ensuring the population with stable electricity supply, uninterrupted work of industrial sectors and increasing the economic effectiveness.