Prezident Shavkat Mirziyoyev viloyatga tashrifi chog‘ida ushbu energetika inshootini borib ko‘rdi.
Mamlakatimizda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish milliy iqtisodiyot barqarorligini ta’minlashda strategik yo‘nalish sifatida belgilangan. Oxirgi yillarda Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand va Surxondaryoda o‘ndan ziyod quyosh va shamol elektr stansiyasi ishga tushirildi. Shu bilan birga, qator hududlarda 450 megavattli gidroelektr stansiyalar foydalanishga topshirildi.
Hozirda “O‘zbekgidroenergo” aksiyadorlik jamiyati tomonidan Norin daryosida 6 ta GES kaskadi qurilishi boshlangan. Loyihaning umumiy qiymati 428 million dollardan ziyod, umumiy quvvati 228 megavatt bo‘ladi.
Birinchi bosqichda GES-1 ishga tushirildi. Eng muhimi, u to‘liq mahalliy mahsulot va uskunalar asosida barpo etildi. Shu ma’noda, uni mamlakatimizdagi “birinchi milliy GES” deyish mumkin.
GES-1 yillik 171 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoniyatiga ega. Bu yerda 130 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Loyiha natijasida 430 mingta xonadon elektr energiyasi bilan ta’minlanadi, yiliga 290 million kub metr gaz tejaladi. Bu iqtisodiyot uchun qariyb 300 milliard so‘mlik qo‘shimcha manfaat demakdir. Shu jihatdan “Norin GESlar kaskadi” nafaqat energetik, balki ijtimoiy va iqtisodiy ahamiyatga ham ega.
O‘zbekiston gidroenergetikasi tarixida ilk bor ushbu loyiha doirasida gorizontal kapsula shaklidagi gidroagregatlar joriy etildi. Ular kichik bosim sharoitida ham yuqori samaradorligi bilan ajralib turadi va milliy gidroenergetika sohasida yangi bosqichni boshlab bermoqda.
GESda suv to‘sish inshooti ham qurildi. Shuningdek, hududda ma’muriy va xizmat binolari, dispetcherlik punkti barpo etildi. Atrof muhitni muhofaza qilish va hududni obod qilish maqsadida 6 ming tup manzarali daraxt ekildi, kelgusi bahorda yana 7 ming tup mevali ko‘chat ekish rejalashtirilgan.
Shu jihatlari bilan bu yer nafaqat energetika, balki ekoturizm va rekreatsiya maskaniga ham aylanadi.
Umuman, Norin GESlar kaskadi – yashil iqtisodiyotni rivojlantirish va aholi farovonligini oshirishga xizmat qiladigan strategik loyiha hisoblanadi. 2026-yilda ikkinchi va uchinchi, 2027-yilda qolgan stansiyalar ham ishga tushiriladi. Har bir stansiyaning quvvati 38 megavatt bo‘lib, ularning faoliyatida qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratiladi.

На реке Нарын запущена первая полностью отечественная ГЭС
25 марта прошлого года Президент Шавкат Мирзиёев дал старт строительству новых электростанций в Наманганской области. Сегодня введен в эксплуатацию первый этап Нарынского каскада ГЭС.
Во время поездки в регион глава государства ознакомился с новым энергетическим объектом.
Развитие возобновляемых источников энергии определено как стратегическое направление обеспечения устойчивости национальной экономики. В последние годы в Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях введено в строй более десяти солнечных и ветровых электростанций, а также гидроэлектростанции общей мощностью 450 мегаватт.
В настоящее время акционерное общество «Узбекгидроэнерго» реализует проект строительства каскада из шести ГЭС на реке Нарын общей стоимостью свыше 428 миллионов долларов и совокупной мощностью 228 мегаватт.
Первым этапом запущена ГЭС-1. Важно отметить, что она построена полностью на основе отечественных материалов и оборудования, что позволяет назвать ее первой национальной гидроэлектростанцией.
ГЭС-1 рассчитана на выработку 171 миллиона киловатт-часов электроэнергии в год и создание 130 новых рабочих мест. Реализация проекта обеспечит электроэнергией 430 тысяч домохозяйств и позволит экономить ежегодно 290 миллионов кубометров газа, что эквивалентно почти 300 миллиардам сумов. Таким образом, Нарынский каскад имеет не только энергетическое, но и важное социальное и экономическое значение.
Впервые в истории гидроэнергетики Узбекистана здесь внедрены горизонтальные капсульные гидроагрегаты, отличающиеся высокой эффективностью даже при малом напоре воды, что открывает новую страницу в развитии национальной гидроэнергетики.
На станции построено водосбросное сооружение, а также административные и сервисные здания, диспетчерский пункт. Для защиты окружающей среды и благоустройства территории высажено 6 тысяч декоративных деревьев, весной планируется посадить еще 7 тысяч саженцев фруктовых деревьев.
Таким образом, объект станет еще и центром экотуризма.
В целом Нарынский каскад ГЭС – это стратегический проект, направленный на развитие «зелнной» экономики и повышение благосостояния населения. В 2026 году планируется запуск второй и третьей станций, в 2027 году – оставшихся. Каждая из них будет иметь мощность 38 мегаватт и создаст новые рабочие места.
Подобные крупные проекты в энергетике имеют ключевое значение для обеспечения населения стабильным электроснабжением, бесперебойной работы промышленных отраслей и повышения экономической эффективности.