O'zbekistonda mavjud Internet:bu haqiqatmi?
Zamonaviy globallashuv jarayonlarida telekommunikatsiya orqali uzatiladigan ma'lumotlar jamiyat rivojlanishining eng muhim omillaridan biridir. Bu odamlar o'rtasidagi munosabatlarni ta'minlaydigan kuchli vositaga aylandi. Shu sababli, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining, umuman jamiyatning axborot uzatish tezligi va sifatiga bo'lgan talablari soatiga oshib bormoqda. So'nggi yillarda ushbu yo'nalishda olib borilgan ishlarning tahliliy sharhi ushbu yo'nalishda ijobiy natijalarga erishilayotganligini tasdiqlaydi. Prezidentimizning 6079-sonli "raqamli O'zbekiston-2030 "strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi farmoni va" inson sha'ni va qadr-qimmati yo'lida "tamoyili asosida ishlarni bosqichma-bosqich amalga oshirish har bir soha korxonalari oldida turgan asosiy vazifalardan biridir.
Milliy operator UZTELECOM shuningdek, yangi operator kodi +998 77 bo'lgan unutilmas raqamlarni taqdim etishni boshladi.
Shuni ta'kidlash kerakki, "O'zbektelekom" AK xalqaro aloqa xizmatlarini ham takomillashtirmoqda. Umra va Haj ziyoratchilari uchun xalqaro Rouming xizmatlarining maxsus paketlari ishga tushirildi.
Abonentlar Internet-trafik va daqiqalarni o'z ichiga olgan maxsus paketlarni faollashtirish orqali roumingda mobil aloqa xizmatlaridan 4-6 baravar arzonroq foydalanishlari mumkin. Bundan tashqari, faqat Internet-trafikni o'z ichiga olgan yangi paketlarni faollashtirganda, abonentlar standart tariflarga nisbatan 8 baravargacha arzonlashtirilgan Internet xizmatlaridan foydalanishlari mumkin.
Shuni ham ta'kidlash joizki, BMTning xalqaro telekommunikatsiya Ittifoqining 2021-yilgi hisobotiga ko'ra, O'zbekiston BMTning keng polosali mobil Internet xizmatlari narxlarining ikki foiz mavjudligi bo'yicha ko'rsatkichlarini bajargan to'rt davlat qatoriga kirdi.
Bu haqda Jahon bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli "O'zbekistonda biznes jarayonlarini inklyuziv raqamlashtirish va autsorsing (BPO)" mavzusidagi xalqaro davra suhbatida ma'lum qildi.
"O'zbekiston o'tgan yili BMTning keng polosali aloqa komissiyasining Internet xizmatlaridan foydalanish bo'yicha ikki foizlik ko'rsatkichini amalga oshirdi va ushbu maqsadni amalga oshirgan to'rtta yangi ishtirokchi (mamlakat) qatoriga kiritilgan", dedi Marko Mantovanelli.
Raqamli rivojlanish O'zbekistonning iqtisodiy o'sishi va yangi ish o'rinlarini yaratishda muhim rol o'ynaydi. Hukumat o'z oldiga raqamli transformatsiya masalalarini ustuvor strategik kun tartibi sifatida qo'ydi. Ko'plab dasturlar, jumladan, "raqamli O'zbekiston2030" strategiyasi va 2022-2026 yillarga mo'ljallangan yangi O'zbekistonni rivojlantirish strategiyasi ishlab chiqilgan.
Shuningdek, mamlakatda 600 mingga yaqin yangi ish izlovchilar 200 mingdan ortiq ish o'rinlari uchun raqobatlashayotgani ta'kidlandi va bugungi kunda hukumat yoshlar uchun munosib ish o'rinlari yaratish, ularning raqamli ko'nikmalarini mustahkamlash, biznes jarayonlarini autsorsing (BPO) xizmatlarini ko'paytirish, masofaviy ishchilarni yaratish bo'yicha chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda va yangi ko'rsatkichlarga erishmoqda O'zbekistondagi joylar, ayniqsa qishloq joylarda.
Bugungi kunda, dunyo mamlakatlarida bo'lgani kabi, mamlakatimizda ham axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan, shu jumladan internetdan foydalanishga talab ortib bormoqda.
Bu O'zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoni asosida tasdiqlangan "raqamli O'zbekiston – 2030" strategiyasida belgilangan vazifalarning o'z vaqtida bajarilishini ta'minlaydi.
Ta'kidlash joizki, "O'zbektelekom" aksiyadorlik kompaniyasi ushbu yo'nalishda, xususan, aholiga sifatli aloqa xizmatlari va yuqori tezlikdagi Internet xizmatlarini ko'rsatish darajasini oshirish maqsadida muntazam ish olib bormoqda.
Xususan, joriy yilda mamlakatimiz bo'ylab zamonaviy optik tolali aloqa liniyalari qurilishi davom etmoqda va bugungi kunda bosqichma-bosqich amalga oshirilayotgan ushbu tadbirlarning asosiy yo'nalishi chekka hududlarga qaratilmoqda.
Masalan, 2022 yilning birinchi yarmida yillik rejaga muvofiq amalga oshirilgan ishlar natijasida mamlakat bo'ylab 23000 km dan ortiq optik tolali aloqa liniyalari qurildi.
Shu tufayli telekommunikatsiya xizmatlari mamlakatimizning chekka hududlarida ham yaxshilanmoqda. Shu bilan birga, amalga oshirilayotgan ishlar davomida aloqa xizmatlari sifati va Internet tezligini oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Bu borada amalga oshirilgan ishlar natijasi Speedtest Global Index reytingining natijalarida o'z aksini topdi (www.speedtest.net) joriy yilning may oyi oxirida.
Ya'ni, simli Internet-resurslarni yuklash tezligi bo'yicha-40,16 Mbit/s tezlikda O'zbekiston Armaniston, qo'shni Qozog'iston, Turkiya va Ozarbayjonni ortda qoldirib, 182 mamlakatdan 86-o'rinni egalladi.
Bundan tashqari, yana bir reyting Britaniya portaliga ko'ra Cable.co.uk, Jahon reytingida O'zbekiston mobil Internet xizmatlari qiymati bo'yicha 21-o'rinni, keng polosali simli Internet xizmatlari qiymati bo'yicha 19-o'rinni egallaydi.
Shuningdek, BMTning xalqaro telekommunikatsiya Ittifoqining 2021 yilgi hisobotiga ko'ra, O'zbekiston BMTning keng polosali mobil Internet narxlarida belgilangan 2 foizlik ko'rsatkichni bajargan 4 mamlakat orasida munosib o'rin egalladi.
Brifingda ta'kidlanganidek, bu O'zbekistonning xalqaro reytingdagi mavqeini oshirishga xizmat qiladi.

В Узбекистане доступный интернет: это реально?
В современных глобализационных процессах информация, передаваемая посредством телекоммуникаций, является одним из важнейших факторов развития общества. Он стал мощным инструментом, обеспечивающим взаимоотношения между людьми. Поэтому ежечасно повышаются требования органов государственной власти и управления, общества в целом к скорости и качеству передачи информации. Аналитический обзор работы, проделанной в данном направлении за последние годы, подтверждает, что в этом направлении достигаются положительные результаты. Указ Президента нашей страны № 6079 “Об утверждении Стратегии “Цифровой Узбекистан-2030” и мерах по ее эффективной реализации” и поэтапная реализация работ на основе принципа “Во имя чести и достоинства человека” являются одними из основных задач, стоящих перед предприятиями каждой сферы.
Национальный оператор UZTELECOM также запустил предоставление запоминающихся номеров с новым кодом оператора +998 77.
Следует отметить, что АК “Узбектелеком” также совершенствует услуги международной связи. Запущены специальные пакеты услуг международного роуминга для паломников, совершающих Умру и Хадж.
Абоненты смогут пользоваться услугами мобильной связи в роуминге в 4-6 раз дешевле, активировав специальные пакеты, включающие интернет-трафик и минуты. Кроме того, при активации новых пакетов, содержащих только интернет-трафик, абоненты могут пользоваться интернет-услугами со сниженной ценой до 8 раз по сравнению со стандартными тарифами.
Также стоит отметить, что в соответствии с отчетом ООН Международного союза электросвязи за 2021-й год, Узбекистан вошел в число четырех стран, выполнивших показатели ООН по двухпроцентной доступности цен за услуги широкополосной мобильного интернет-связи.
Об этом сообщил Глава представительства Всемирного банка в Узбекистане  Марко Мантованелли в своем выступлении на международном «круглом столе» на тему «Инклюзивная цифровизация и аутсорсинг бизнес-процессов (BPO) в Узбекистане».
«Узбекистан в прошлом году выполнил двухпроцентный  показатель Комиссии широкополосной связи при ООН по доступности интернет-услуг и включен в число четырех новых участников (стран), выполнивших данный целевой показатель», - отметил Марко Мантованелли.
Цифровое развитие играет важную роль в экономическом росте Узбекистана и создания новых рабочих мест. Правительство поставило перед собой в качестве первоочередной стратегической повестки дня вопросы цифровой трансформации. Разработано немало программ, в их числе ­ Стратегия «Цифровой Узбекистан­2030» и Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Также было отмечено, что в стране порядка 600 тысяч новых соискателей конкурировали за более чем 200 тысяч рабочих мест, и сегодня Правительство осуществляет меры и достигает новых показателей в вопросах по созданию достойных рабочих мест для молодежи, укреплению их цифровых навыков, увеличению количества услуг по аутсорсингу бизнес-процессов (BPO), созданию дистанционных рабочих мест в Узбекистане, в особенности в сельской местности.
Сегодня, как и в странах мира, в нашей стране возрастает спрос на использование информационных и коммуникационных технологий, в том числе сети Интернет.
Это обеспечивает своевременную реализацию задач, определенных в стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030», утвержденной на основании соответствующего указа Президента нашей республики.
Стоит отметить, акционерная компания «Узбектелеком» ведет планомерную работу в этом направлении, в частности, в целях повышения уровня предоставления качественных услуг связи и высокоскоростного интернета населению.
В частности, в текущем году продолжается строительство современных оптоволоконных линий связи по всей территории нашей страны, и основное внимание в этих мероприятиях, которые сегодня реализуются поэтапно, уделяется отдаленным районам.
Например, в первом полугодии 2022 года в результате работ, проведенных в соответствии с годовым планом, по стране построено более 23 000 км оптоволоконных линий связи.