O'zbekistonda mavjud Internet:bu haqiqatmi?
Zamonaviy globallashuv jarayonlarida telekommunikatsiya orqali uzatiladigan ma'lumotlar jamiyat rivojlanishining eng muhim omillaridan biridir. Bu odamlar o'rtasidagi munosabatlarni ta'minlaydigan kuchli vositaga aylandi. Shu sababli, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining, umuman jamiyatning axborot uzatish tezligi va sifatiga bo'lgan talablari soatiga oshib bormoqda. So'nggi yillarda ushbu yo'nalishda olib borilgan ishlarning tahliliy sharhi ushbu yo'nalishda ijobiy natijalarga erishilayotganligini tasdiqlaydi. Prezidentimizning 6079-sonli "raqamli O'zbekiston-2030 "strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi farmoni va" inson sha'ni va qadr-qimmati yo'lida "tamoyili asosida ishlarni bosqichma-bosqich amalga oshirish har bir soha korxonalari oldida turgan asosiy vazifalardan biridir.
Milliy operator UZTELECOM shuningdek, yangi operator kodi +998 77 bo'lgan unutilmas raqamlarni taqdim etishni boshladi.
Shuni ta'kidlash kerakki, "O'zbektelekom" AK xalqaro aloqa xizmatlarini ham takomillashtirmoqda. Umra va Haj ziyoratchilari uchun xalqaro Rouming xizmatlarining maxsus paketlari ishga tushirildi.
Abonentlar Internet-trafik va daqiqalarni o'z ichiga olgan maxsus paketlarni faollashtirish orqali roumingda mobil aloqa xizmatlaridan 4-6 baravar arzonroq foydalanishlari mumkin. Bundan tashqari, faqat Internet-trafikni o'z ichiga olgan yangi paketlarni faollashtirganda, abonentlar standart tariflarga nisbatan 8 baravargacha arzonlashtirilgan Internet xizmatlaridan foydalanishlari mumkin.
Shuni ham ta'kidlash joizki, BMTning xalqaro telekommunikatsiya Ittifoqining 2021-yilgi hisobotiga ko'ra, O'zbekiston BMTning keng polosali mobil Internet xizmatlari narxlarining ikki foiz mavjudligi bo'yicha ko'rsatkichlarini bajargan to'rt davlat qatoriga kirdi.
Bu haqda Jahon bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli "O'zbekistonda biznes jarayonlarini inklyuziv raqamlashtirish va autsorsing (BPO)" mavzusidagi xalqaro davra suhbatida ma'lum qildi.
"O'zbekiston o'tgan yili BMTning keng polosali aloqa komissiyasining Internet xizmatlaridan foydalanish bo'yicha ikki foizlik ko'rsatkichini amalga oshirdi va ushbu maqsadni amalga oshirgan to'rtta yangi ishtirokchi (mamlakat) qatoriga kiritilgan", dedi Marko Mantovanelli.
Raqamli rivojlanish O'zbekistonning iqtisodiy o'sishi va yangi ish o'rinlarini yaratishda muhim rol o'ynaydi. Hukumat o'z oldiga raqamli transformatsiya masalalarini ustuvor strategik kun tartibi sifatida qo'ydi. Ko'plab dasturlar, jumladan, "raqamli O'zbekiston2030" strategiyasi va 2022-2026 yillarga mo'ljallangan yangi O'zbekistonni rivojlantirish strategiyasi ishlab chiqilgan.
Shuningdek, mamlakatda 600 mingga yaqin yangi ish izlovchilar 200 mingdan ortiq ish o'rinlari uchun raqobatlashayotgani ta'kidlandi va bugungi kunda hukumat yoshlar uchun munosib ish o'rinlari yaratish, ularning raqamli ko'nikmalarini mustahkamlash, biznes jarayonlarini autsorsing (BPO) xizmatlarini ko'paytirish, masofaviy ishchilarni yaratish bo'yicha chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda va yangi ko'rsatkichlarga erishmoqda O'zbekistondagi joylar, ayniqsa qishloq joylarda.
Bugungi kunda, dunyo mamlakatlarida bo'lgani kabi, mamlakatimizda ham axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan, shu jumladan internetdan foydalanishga talab ortib bormoqda.
Bu O'zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoni asosida tasdiqlangan "raqamli O'zbekiston – 2030" strategiyasida belgilangan vazifalarning o'z vaqtida bajarilishini ta'minlaydi.
Ta'kidlash joizki, "O'zbektelekom" aksiyadorlik kompaniyasi ushbu yo'nalishda, xususan, aholiga sifatli aloqa xizmatlari va yuqori tezlikdagi Internet xizmatlarini ko'rsatish darajasini oshirish maqsadida muntazam ish olib bormoqda.
Xususan, joriy yilda mamlakatimiz bo'ylab zamonaviy optik tolali aloqa liniyalari qurilishi davom etmoqda va bugungi kunda bosqichma-bosqich amalga oshirilayotgan ushbu tadbirlarning asosiy yo'nalishi chekka hududlarga qaratilmoqda.
Masalan, 2022 yilning birinchi yarmida yillik rejaga muvofiq amalga oshirilgan ishlar natijasida mamlakat bo'ylab 23000 km dan ortiq optik tolali aloqa liniyalari qurildi.
Shu tufayli telekommunikatsiya xizmatlari mamlakatimizning chekka hududlarida ham yaxshilanmoqda. Shu bilan birga, amalga oshirilayotgan ishlar davomida aloqa xizmatlari sifati va Internet tezligini oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Bu borada amalga oshirilgan ishlar natijasi Speedtest Global Index reytingining natijalarida o'z aksini topdi (www.speedtest.net) joriy yilning may oyi oxirida.
Ya'ni, simli Internet-resurslarni yuklash tezligi bo'yicha-40,16 Mbit/s tezlikda O'zbekiston Armaniston, qo'shni Qozog'iston, Turkiya va Ozarbayjonni ortda qoldirib, 182 mamlakatdan 86-o'rinni egalladi.
Bundan tashqari, yana bir reyting Britaniya portaliga ko'ra Cable.co.uk, Jahon reytingida O'zbekiston mobil Internet xizmatlari qiymati bo'yicha 21-o'rinni, keng polosali simli Internet xizmatlari qiymati bo'yicha 19-o'rinni egallaydi.
Shuningdek, BMTning xalqaro telekommunikatsiya Ittifoqining 2021 yilgi hisobotiga ko'ra, O'zbekiston BMTning keng polosali mobil Internet narxlarida belgilangan 2 foizlik ko'rsatkichni bajargan 4 mamlakat orasida munosib o'rin egalladi.
Brifingda ta'kidlanganidek, bu O'zbekistonning xalqaro reytingdagi mavqeini oshirishga xizmat qiladi.

In modern globalization processes, information transmitted through telecommunications is one of the most important factors in the development of society. It has become a powerful tool for ensuring relations between people. Therefore, the requirements of public authorities and administration, as well as the society in general, are increasing hourly in terms of speed and quality of information transfer. An analytical review of the work done in this direction in recent years confirms that positive results are being achieved in this direction. The Decree of the President of our country № 6079 "On approval of the Strategy "Digital Uzbekistan-2030" and measures for its effective implementation" and the gradual implementation of work based on the principle of "In the name of honor and dignity of man" is one of the main tasks facing the enterprises of every sphere.
The national operator UZTELECOM has also launched providing memorable numbers with the new operator code +998 77.
It should be noted that Uzbektelecom has also been improving its international communication services. Special international roaming packages have been launched for Umrah and Hajj pilgrims.
Subscribers will be able to use mobile communication services in roaming 4-6 times cheaper by activating special packages that include Internet traffic and minutes. Moreover, by activating new packages with Internet traffic only, subscribers will be able to use Internet services with up to 8 times cheaper compared to standard rates.
In addition, it should be noted that in accordance with the UN report of the International Telecommunication Union for the year 2021, Uzbekistan was among the four countries, which met UN targets for 2% affordability of mobile broadband internet.
Marco Mantovanelli, World Bank Country Manager for Uzbekistan, said this in his speech at an international roundtable on "Inclusive Digitalization and Business Process Outsourcing (BPO) in Uzbekistan".
"Uzbekistan met the UN Broadband Commission's two per cent target for Internet accessibility last year and is among four new entrants (countries) to meet this target," said Marco Mantovanelli.
Digital development plays an important role in Uzbekistan's economic growth and job creation. The government has put digital transformation at the top of its strategic agenda. Many programmers have been developed, including the Digital Uzbekistan2030 Strategy and the New Uzbekistan Development Strategy 2022-2026.
Also, It was noted that about 600,000 new job seekers competed for more than 200,000 jobs in the country, and today the government is implementing measures and achieving new indicators in issues of creating decent jobs for young people, strengthening their digital skills, increasing the number of Business Process Outsourcing (BPO) services, creating remote jobs in Uzbekistan, especially in rural areas.
Today, as in the countries of the world, the demand for the use of information and communication technologies, including the Internet, is increasing in our country.
This ensures timely implementation of tasks defined in the strategy "Digital Uzbekistan - 2030" approved on the basis of the relevant decree of the President of our Republic.
It is worth noting that the Uzbektelecom Joint-Stock Company is working systematically in this direction, in particular, to improve the level of provision of high-quality communications services and high-speed Internet to the population.
In particular, this year construction of modern fiber-optic communication lines across the territory of our country is continued, and the main attention in these activities, which are now being implemented in stages, is paid to remote regions.
For example, in the first half of 2022, more than 23,000 km of fibre-optic communication lines were built across the country as a result of the works carried out in accordance with the annual plan.
Thanks to this, telecommunication services are improved even in remote areas of our country. The works have been carried out with a special focus on boosting the quality of communication services and the speed of internet. The result of this work is reflected in the results of Speedtest Global Index rating (www.speedtest.net) at the end of May this year.
That is, Uzbekistan ranked 86th out of 182 countries in terms of download speed for wired internet resources - at 40.16Mbps, ahead of Armenia, neighboring Kazakhstan, Turkey and Azerbaijan.
In addition, another ranking - according to Cable.co.uk, a UK-based portal, Uzbekistan ranks 21st globally for mobile internet costs and 19th for broadband wired internet services.
In addition, according to the UN International Telecommunication Union's 2021 report, Uzbekistan ranked well among the four countries that have met the UN's 2% mobile broadband price target.
It was said in the briefing that this would serve to improve Uzbekistan's position in the international ranking.