Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlar rivoji va aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida 16-sentyabr kuni Namangan viloyatiga keldi.
Hududdagi bunyodkorlik sur’ati shahar darvozasi – aeroportdanoq ko‘zga tashlanadi. Bu yerda 140 million dollar investitsiya hisobiga yangi terminallar barpo etilmoqda.
Davlatimiz rahbarining viloyatga o‘tgan yilgi tashrifi chog‘ida ushbu loyiha taqdimot qilingan edi. Bugungi kunda qurilish ishlari jadal.
Hozirgi aeroport turistlar oqimiga kichiklik qilayapti. 3 qavatli qilib qurilayotgan yangi terminalda yo‘lovchi tashish quvvati 2,5 karra oshadi. Chegara nazorati va viza bo‘limlari, biznes zali, savdo va ovqatlanish shoxobchalari, tibbiyot xonasi, Duty free do‘konlari zamonaviy tashkil etiladi.
Shuningdek, aeroportda ulkan yuk terminali qurilmoqda. U kuniga 50 tonna yuk tashish va 90 ta mamlakatga eksport qilish imkonini beradi. Eng muhimi, bu orqali vodiyda yagona kargo tizimi yaratiladi. Hududning biznes, eksport va tranzit salohiyati oshadi.
Masalan, bu yil Namangan viloyatiga 1,5 million xorijiy va 2 milliondan ortiq mahalliy sayyohlarni jalb qilish, xizmatlar eksportini 210 ming dollarga yetkazish rejalashtirilgan. Andijon va Farg‘ona viloyatlari eksporti ham oshib boryapti.
Aeroportda maxsus servis texnikalari ham yangilanadi. Bu turli hajmdagi samolyotlarni qabul qilish va ularga xizmat ko‘rsatish imkonini beradi. Shuningdek, keytering, yonilg‘i quyish majmuasi va boshqa xo‘jalik binolari quriladi. Yangi terminallar kelgusi yil ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari aeroport atrofidagi infratuzilmani unga mutanosib rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Dunyoning ilg‘or tajribasidagi kabi, aeroport atrofida mehmonxonalar, savdo va ko‘ngilochar majmualar, barcha zamonaviy xizmatlar bo‘lishi zarurligi ta’kidlandi. Avtoturargoh va servis obyektlari tashkil etib, mehmonlar uchun qulayliklarni kengaytirish vazifasi qo‘yildi.

Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с развитием регионов и условиями жизни населения 16 сентября прибыл в Наманганскую область.
Темпы преобразований здесь заметны уже в аэропорту, где за счет 140 миллионов долларов инвестиций возводятся новые современные терминалы.
Проект был представлен в ходе прошлогодней поездки главы государства в область, а сегодня строительные работы идут ускоренными темпами.
Нынешний аэропорт уже не справляется с растущим потоком пассажиров. Новый трехэтажный терминал позволит увеличить пассажиропоток в 2,5 раза. В нем создаются современные зоны пограничного контроля и визового оформления, бизнес-зал, торговые и общественные пространства, медицинский пункт и магазины duty free.
Параллельно строится крупный грузовой терминал, рассчитанный на перевозку до 50 тонн грузов в сутки и экспорт в 90 стран мира. Самое важное, это позволит сформировать единую карго-систему Ферганской долины, что значительно усилит экспортный и транзитный потенциал региона.
Так, только в этом году в Наманганскую область планируется привлечь 1,5 миллиона иностранных и более 2 миллионов внутренних туристов, а также довести объем экспорта услуг до 210 миллионов долларов. Вместе с тем растет экспорт соседних Андижанской и Ферганской областей.
Для повышения возможностей аэропорта обновляется парк специализированной техники, что позволит принимать и обслуживать самолеты разных типов. Кроме того, в рамках проекта предусмотрено строительство кейтеринг-комплекса, топливозаправочной станции и других объектов инфраструктуры. Новые терминалы планируется сдать в эксплуатацию в следующем году.
Президент отметил необходимость комплексного развития территории вокруг аэропорта. Здесь, как это принято в передовых странах мира, должны появиться современные гостиницы, торговые и развлекательные центры, а также широкий спектр сопутствующих услуг. Особое внимание поручено уделить созданию удобных парковок и сервисных объектов, чтобы пребывание гостей было максимально комфортным.