Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlar rivoji va aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida 16-sentyabr kuni Namangan viloyatiga keldi.
Hududdagi bunyodkorlik sur’ati shahar darvozasi – aeroportdanoq ko‘zga tashlanadi. Bu yerda 140 million dollar investitsiya hisobiga yangi terminallar barpo etilmoqda.
Davlatimiz rahbarining viloyatga o‘tgan yilgi tashrifi chog‘ida ushbu loyiha taqdimot qilingan edi. Bugungi kunda qurilish ishlari jadal.
Hozirgi aeroport turistlar oqimiga kichiklik qilayapti. 3 qavatli qilib qurilayotgan yangi terminalda yo‘lovchi tashish quvvati 2,5 karra oshadi. Chegara nazorati va viza bo‘limlari, biznes zali, savdo va ovqatlanish shoxobchalari, tibbiyot xonasi, Duty free do‘konlari zamonaviy tashkil etiladi.
Shuningdek, aeroportda ulkan yuk terminali qurilmoqda. U kuniga 50 tonna yuk tashish va 90 ta mamlakatga eksport qilish imkonini beradi. Eng muhimi, bu orqali vodiyda yagona kargo tizimi yaratiladi. Hududning biznes, eksport va tranzit salohiyati oshadi.
Masalan, bu yil Namangan viloyatiga 1,5 million xorijiy va 2 milliondan ortiq mahalliy sayyohlarni jalb qilish, xizmatlar eksportini 210 ming dollarga yetkazish rejalashtirilgan. Andijon va Farg‘ona viloyatlari eksporti ham oshib boryapti.
Aeroportda maxsus servis texnikalari ham yangilanadi. Bu turli hajmdagi samolyotlarni qabul qilish va ularga xizmat ko‘rsatish imkonini beradi. Shuningdek, keytering, yonilg‘i quyish majmuasi va boshqa xo‘jalik binolari quriladi. Yangi terminallar kelgusi yil ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari aeroport atrofidagi infratuzilmani unga mutanosib rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Dunyoning ilg‘or tajribasidagi kabi, aeroport atrofida mehmonxonalar, savdo va ko‘ngilochar majmualar, barcha zamonaviy xizmatlar bo‘lishi zarurligi ta’kidlandi. Avtoturargoh va servis obyektlari tashkil etib, mehmonlar uchun qulayliklarni kengaytirish vazifasi qo‘yildi.

On September 16, President Shavkat Mirziyoyev arrived in Namangan region to review regional development and living conditions.
The pace of transformation is already evident at the airport, where new modern terminals are being built with $140 million in investments.
The project was presented during the Head of State's visit to the region last year, and today construction work is proceeding at an accelerated pace.
The current airport can no longer cope with the growing flow of passengers. The new three-story terminal will increase passenger traffic by 2.5 times. It will feature modern border control and visa processing areas, a business lounge, retail and public spaces, a medical center and duty-free shops.
At the same time, a large cargo terminal is being built, designed to handle up to 50 tons of cargo per day and export to 90 countries around the world. Most importantly, this will create a unified cargo system for Fergana Valley, which will significantly strengthen the region's export and transit potential.
This year alone, it is planned to attract 1.5 million foreign and more than 2 million domestic tourists to Namangan region, as well as to increase the volume of service exports to $210 million. At the same time, exports from the neighboring Andijan and Fergana regions are also growing.
To increase the airport's capabilities, the fleet of specialized equipment is being updated, which will allow it to receive and service different types of aircraft. In addition, the project includes the construction of a catering complex, a fuel filling station, and other infrastructure facilities. The new terminals are scheduled to be commissioned next year.
The President noted the need for comprehensive development of the area around the airport. As is common in advanced countries around the world, modern hotels, shopping and entertainment centers, as well as a wide range of related services should appear here. It is instructed to pay special attention to the creation of convenient parking lots and service facilities to make guests' stay as comfortable as possible.