Prezident Shavkat Mirziyoyev Bo‘stonliq tumani Chimyon mahallasida barpo etilayotgan agrosanoat bog‘ini borib ko‘rdi.
Bo‘stonliqda suv mo‘l, yeri unumdor. Bunga asoslanib, turizm va agrar soha uyg‘un rivojlantirilmoqda. Jumladan, Chimyon mahallasida 3 ming gektar maydonda malina, qorag‘at, qulupnay, o‘rmon yong‘og‘i kabi mevalar yetishtirish yo‘lga qo‘yilmoqda.
Loyihaning umumiy qiymati 60 million dollardan ortiq. Bu mablag‘ evaziga bog‘lar tashkil etiladi, mevani qayta ishlash korxonalari hamda katta sig‘imli omborxonalar quriladi.
Ayni paytda 50 gektar maydonda malina va qulupnayning xorijiy eksportbop navlari ekilgan. Bog‘ to‘liq tomchilatib sug‘oriladi. Malinaning har gektaridan 400 million so‘m, qulupnaydan esa 500 million so‘mgacha daromad olinadi.
Loyiha to‘liq amalga oshirilgandan so‘ng, yiliga 24 ming tonnaga yaqin mahsulot yetishtiriladi. Uning salmoqli qismi – o‘rmon yong‘og‘i va rezavorlar eksportga yo‘naltiriladi. Eng muhim jihati, bog‘larda 12 mingdan ziyod kishi ishli bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari loyihani qo‘llab-quvvatlab, endi qayta ishlashni rivojlantirish kerakligini ta’kidladi. Buning uchun navni tanlashdan tortib, ishlov berish, mevalarni terish va saralash jarayonlarigacha zamonaviy yondashuv talab etiladi. Bu mahsulotlarning sifati va xaridorgirligini ta’minlab, eksportda ham muhim o‘rin tutadi. Bog‘ yashnab, atrofida korxonalar va turdosh xizmatlar ko‘paygani sari odamlar uzoqqa qatnamay, shu yerda ishlaydi. Qo‘shimcha daromad manbai paydo bo‘lib, hudud iqtisodiyoti rivojlanadi.
Prezidentimiz boshqa adir va yaylovlar imkoniyatini ham o‘rganib, shunday serdaromad bog‘lar tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
– Bu bog‘da yerga mehr, sidqidildan qilingan mehnat ko‘rinib turibdi. Natijasi, avvalo, daromad, xalqimizga manfaat. Bu jihatlari boshqa an’anaviy ekinlarga nisbatan bir necha barobar yuqori. Shuning uchun bunday mahsulotlar yetishtirishni ko‘proq odamlarga o‘rgatib, daromadini ko‘paytirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

President Shavkat Mirziyoyev visited an agri-industrial garden created in the Chimyon mahalla in Bostanlyk district.
Bostanlyk is rich in water and fertile land. This creates opportunities for the harmonious development of tourism and agriculture sector. In particular, on an area of 3 thousand hectares in Chimyon mahalla cultivation of raspberries, black current, strawberries and hazelnut is being organized.
The total cost of the project exceeds $60 million. These funds will help develop gardens, build enterprises on fruit processing and large storage. Already now, export varieties of raspberries and strawberries are planted on 50 hectares, which are fully ensured with drip irrigation. Revenue from 400 million soums is expected from each hectare of the raspberry, up to 500 million soums – of strawberry.
After the project’s full completion, it’s planned to cultivate around 24 thousand tons of product per year, its significant part – hazelnut and berries will be sent for export. Most importantly, over 12 thousand jobs will be created in the gardens.
The Head of State, having supported the project, underscored the necessity to develop processing. For this a modern approach is required – from varieties’ selection and land cultivation to the collection and sorting of fruit. This will ensure high quality and competitiveness of the products, strengthen the positions on export markets. Upon gardens’ development and developing new enterprises and relevant services around them, people can work locally without travelling too far. This will become an additional source of income for them and an incentive for developing economy of the region.
The President also instructed to study the opportunities of other foothill and pasture territories for organizing similar gardens.
- This garden shows the hard work and love that has been put into it. The main result is income and benefits for the people. Moreover, these indicators are many times higher than those for traditional crops. Therefore, it is necessary to teach more people how to grow and earn income from berry crops, - noted Shavkat Mirziyoyev.