Prezident Shavkat Mirziyoyev Bo‘stonliq tumani Chimyon mahallasida barpo etilayotgan agrosanoat bog‘ini borib ko‘rdi.
Bo‘stonliqda suv mo‘l, yeri unumdor. Bunga asoslanib, turizm va agrar soha uyg‘un rivojlantirilmoqda. Jumladan, Chimyon mahallasida 3 ming gektar maydonda malina, qorag‘at, qulupnay, o‘rmon yong‘og‘i kabi mevalar yetishtirish yo‘lga qo‘yilmoqda.
Loyihaning umumiy qiymati 60 million dollardan ortiq. Bu mablag‘ evaziga bog‘lar tashkil etiladi, mevani qayta ishlash korxonalari hamda katta sig‘imli omborxonalar quriladi.
Ayni paytda 50 gektar maydonda malina va qulupnayning xorijiy eksportbop navlari ekilgan. Bog‘ to‘liq tomchilatib sug‘oriladi. Malinaning har gektaridan 400 million so‘m, qulupnaydan esa 500 million so‘mgacha daromad olinadi.
Loyiha to‘liq amalga oshirilgandan so‘ng, yiliga 24 ming tonnaga yaqin mahsulot yetishtiriladi. Uning salmoqli qismi – o‘rmon yong‘og‘i va rezavorlar eksportga yo‘naltiriladi. Eng muhim jihati, bog‘larda 12 mingdan ziyod kishi ishli bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari loyihani qo‘llab-quvvatlab, endi qayta ishlashni rivojlantirish kerakligini ta’kidladi. Buning uchun navni tanlashdan tortib, ishlov berish, mevalarni terish va saralash jarayonlarigacha zamonaviy yondashuv talab etiladi. Bu mahsulotlarning sifati va xaridorgirligini ta’minlab, eksportda ham muhim o‘rin tutadi. Bog‘ yashnab, atrofida korxonalar va turdosh xizmatlar ko‘paygani sari odamlar uzoqqa qatnamay, shu yerda ishlaydi. Qo‘shimcha daromad manbai paydo bo‘lib, hudud iqtisodiyoti rivojlanadi.
Prezidentimiz boshqa adir va yaylovlar imkoniyatini ham o‘rganib, shunday serdaromad bog‘lar tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
– Bu bog‘da yerga mehr, sidqidildan qilingan mehnat ko‘rinib turibdi. Natijasi, avvalo, daromad, xalqimizga manfaat. Bu jihatlari boshqa an’anaviy ekinlarga nisbatan bir necha barobar yuqori. Shuning uchun bunday mahsulotlar yetishtirishni ko‘proq odamlarga o‘rgatib, daromadini ko‘paytirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил агропромышленный сад, создаваемый в махалле Чимён Бостанлыкского района.
Бостанлык богат водой и плодородной землей. Это создает возможности для гармоничного развития туризма и аграрного сектора. В частности, в махалле Чимён на площади 3 тысячи гектаров налаживается выращивание малины, черной смородины, клубники и фундука.
Общая стоимость проекта превышает 60 миллионов долларов. На эти средства будут разбиты сады, построены предприятия по переработке фруктов и крупные хранилища. Уже сейчас на 50 гектарах высажены экспортные сорта малины и клубники, полностью обеспеченные капельным орошением. С каждого гектара малины ожидается доход до 400 миллионов сумов, а клубники – до 500 миллионов сумов.
После полного завершения проекта планируется выращивать около 24 тысяч тонн продукции в год, значительная часть которой – фундук и ягоды – будет направляться на экспорт. Самое важное, что в садах будет создано более 12 тысяч рабочих мест.
Глава государства, поддержав проект, подчеркнул необходимость развивать переработку. Для этого требуется современный подход – от выбора сортов и обработки земли до сбора и сортировки плодов. Это обеспечит высокое качество и конкурентоспособность продукции, укрепит позиции на экспортных рынках. По мере развития сада, появления вокруг него новых предприятий и сопутствующих услуг люди смогут работать на месте, не уезжая далеко. Для них это станет дополнительным источником дохода и стимулом развития экономики для региона.
Президент также поручил изучить возможности других предгорных и пастбищных территорий для организации подобных садов.
– В этом саду видны вложенные в землю труд и любовь. Главный результат – доход и польза для народа. Причем эти показатели во много раз выше по сравнению с традиционными культурами. Поэтому необходимо обучать больше людей выращиванию и получению дохода с ягодных культур, – отметил Шавкат Мирзиёев.