Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanida O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev so‘zining avvalida o‘z hayotini yosh avlodga ta’lim-tarbiya berishdek eng ulug‘ ishga bag‘ishlab kelayotgan barcha muallimlarni tabriklab, ularga chuqur hurmat-ehtiromini bildirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 11-sentyabrdagi farmoniga muvofiq, ta’lim-tarbiya tizimida alohida o‘rnak ko‘rsatgan xodimlardan bir guruhi faxriy unvon, orden va medallar bilan taqdirlangan edi. Ular orasida o‘z mablag‘i hisobidan maktablar qurgan saxiy tadbirkorlar, ta’limdagi ilg‘or yutuqlarni joriy qilishga ko‘maklashayotgan xorijiy hamkorlar ham bor.
Marosimda ana shu mukofotlar tantanali ravishda topshirildi.
– Men ko‘plab soha vakillariga unvon, orden va medallar beraman. Lekin ustozlar mukofotlanadigan kunni sog‘inib kutaman. Ko‘ksingizni bezab turgan orden-medallar muborak bo‘lsin. Yurtimizda yuksak mukofotlarga munosib fidoyi muallimlar ko‘paysin, – dedi Prezident.
Taqdirlanganlar nomidan so‘zga chiqqanlar ta’lim sohasiga e’tibori, ustoz zotiga yuksak hurmati uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik izhor etdi.
Shundan so‘ng sohani rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha muloqot bo‘lib o‘tdi. Unda videoaloqa orqali butun respublikamizdan 40 mingdan ziyod ustoz va murabbiylar qatnashdi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilishdagi nutqida so‘nggi sakkiz yilda mamlakatimiz iqtisodiyoti 2 karra o‘sgani, yalpi ichki mahsulot hajmi yil yakunigacha 130 milliard dollarga yetishini qayd etdi.
Ushbu iqtisodiy zamin asosida o‘tgan sakkiz yilda ta’lim va ilm-fan sohasiga xarajatlar 6 karra oshirilib, 378 trillion so‘m mablag‘ ajratilgan. Prezidentimiz ta’lim sifatini oshirish, ustoz va murabbiylarning mehnat va yashash sharoitini yaxshilash islohotlarning eng ustuvor yo‘nalishi bo‘lib qolishini ta’kidladi.
Yig‘ilishda ta’limning barcha bo‘g‘inlarini rivojlantirish, yoshlar va pedagoglar uchun imkoniyatlarni yanada kengaytirishga qaratilgan tashabbuslar belgilandi.
2017-yilda 4 mingdan ortiq mahallada birorta ham bolalar bog‘chasi yo‘q edi, qamrov 27 foizdan oshmasdi. Bugungi kunda bog‘chalar soni 38 mingdan, qamrovi esa 78 foizdan oshdi. Yaqinda e’lon qilingan yangi imtiyoz va imkoniyatlar natijasida maktabgacha ta’lim kirib bormagan birorta mahalla qolmaydi, qamrov ham 80 foizdan kam bo‘lmaydi.
Bog‘chadagi rahbar va pedagoglar oyligi qariyb 2 karra oshdi. Xususiy bog‘chalardagi tarbiyachilar oyligi va bola xarajatining bir qismi ham budjetdan qoplab beriladigan tizim joriy etiladi.
Endi davlat va xususiy bog‘cha tarbiyachilarini ishdan ajralmagan holda oliy ta’limda o‘qitish yo‘lga qo‘yiladi. Xuddi Prezident maktablari kabi har bir viloyatda “Yangi avlod” bog‘chalari tashkil qilinib, tarbiyachilar ilg‘or pedagogik texnologiyalarni o‘rganadi.
Ta’limning eng uzoq davom etadigan, hal qiluvchi bosqichi bu – maktab ta’limidir.
Mamlakatimiz aholisi so‘nggi 34 yilda 2 karra o‘sib, 38 milliondan oshdi. Hozirda maktablarda 6,5 million o‘quvchi ta’lim olyapti. So‘nggi sakkiz yilda 500 ga yaqin yangi maktablar qurilgani, mavjudlari kengaygani hisobiga 1 million o‘quvchi o‘rni yaratildi. 200 mingdan ziyod o‘g‘il-qizlar xususiy maktablarda o‘qiyapti.
Endi maktab davrida o‘quvchilarni qobiliyatiga qarab kasb yoki oliy ta’limga yo‘naltirish uchun 9- va 11-sinf o‘quvchilari uchun yagona davlat imtihonlari joriy qilinadi. Shu orqali 400 mingga yaqin 9-sinf bitiruvchilari texnikumlarga qamrab olinadi. O‘qishni maktabda davom ettirib, oliygohga kirish istagida bo‘lgan yoshlarga fanlar tanlov asosida chuqurlashtirib o‘tiladi.
Har yili o‘n minglab maktab o‘quvchilari xorijiy til va fanlar bo‘yicha xalqaro sertifikatlar olyapti. Endi bunday sertifikatlar maktabdagi yakuniy imtihonlarda ham tan olinadi.
Davlatimiz rahbari kasbiy ta’lim masalasiga alohida to‘xtaldi. Soha uchun 2026-yil – yoshlarni zamonaviy kasb-hunarga o‘rgatish yili bo‘lishi ta’kidlandi.
Shu maqsadda Kasbiy ta’lim agentligi tashkil qilinadi. Agentlikning asosiy vazifasi barcha 598 ta texnikumga yangi muhit olib kirish va xalqaro standartlarni joriy qilishdan iborat bo‘ladi.
Bir yil ichida 100 ta texnikumda Germaniya, Shveysariya, Xitoy, Koreya, Buyuk Britaniya kabi davlatlarning ta’lim tashkilotlari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilib, ularning eng ilg‘or kasbiy ta’lim dasturlari joriy qilinadi.
Shuningdek, kasbiy ko‘nikmasi bor istalgan talabgor bu texnikumlarda xorijiy davlatlarning malakani baholash tizimi orqali imtihon qilinib, xalqaro sertifikat olishi mumkin bo‘ladi.
Joriy o‘quv yilidan Angliyaning Pirson kompaniyasi bilan hududlardagi 14 ta texnikumda “BITЕK” xalqaro dasturi boshlandi. Bu orqali yoshlar xalqaro standartlar asosida turizm, axborot texnologiyalari, tibbiyot, qurilish, logistika, elektrotexnika, energetika, mashinasozlik, biotexnologiya, kreativ iqtisodiyot kabi yo‘nalishlarda talab yuqori kasblarni egallaydi.
Kelasi yili sanoatda qariyb 45 milliard dollarlik 456 ta yirik loyiha boshlanadi. Endi texnikumlarda “investor – tarmoq – texnikum” zanjiri asosida har bir loyiha bo‘yicha dual ta’lim yo‘lga qo‘yiladi.
Korxonalar bilan aniq loyihalari bo‘lgan texnikumlar o‘rtasida zamonaviy ustaxonalar barpo qilish bo‘yicha tanlov o‘tkaziladi. Tanlov g‘oliblariga ustaxona uchun zamonaviy uskuna va jihozlar, sport anjomlari olib beriladi.
Umuman, dual ta’lim bilan qamrov 5 barobar oshiriladi. Hamkor korxonalarga 5 milliard so‘mgacha imtiyozli kredit ajratiladi, dual ta’lim orqali ishlayotgan o‘quvchilar bo‘yicha yagona ijtimoiy to‘lov ikki barobar qisqartiriladi.
Yangi texnologiyalarni o‘zlashtirish, ish topishda chet tillarini bilish juda muhim. Shu bois, texnikumlardagi xorijiy tillar uchun ajratilgan soatlar 4 karra ko‘paytiriladi.
Prezidentimiz qaroriga muvofiq, maktablarda maslahatchi lavozimi joriy qilinyapti. Endi ular 7-sinfdan boshlab o‘quvchilarni fanlarni o‘zlashtirishi va kasbiy qiziqishi bo‘yicha saralab, 9-sinfni bitirganida texnikumlarga yo‘naltiradi.
Bundan tashqari, bu yil 11-sinfni bitirib, oliygohga kira olmagan 200 ming yoshlar ham texnikumlarda 3-6 oylik qisqa muddatli dasturlar asosida kasbga o‘qitiladi.
– Bu yangi tashabbuslarimizdan maqsad nima? Har bir bolani kasb-hunar orqali daromadli qilsak, oilalarning ro‘zg‘ori but bo‘ladi, mahallalarda tinchlik hukm suradi. O‘ylaymanki, bundan ota-onalar ham rozi bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Texnikumdagi muallim va ustalarning malakasini, jamiyatdagi mavqeini oshirish choralari ham belgilandi. Jumladan, maktabdagi kabi texnikumlarning o‘qituvchi va ustalari uchun kasbiy sertifikatlash tizimi joriy qilinadi. Bu orqali texnikum ustozlariga milliy sertifikat uchun oyligining 30 foizi, xalqaro sertifikatga esa 50 foizi miqdorida ustama to‘lanadi. Bundan texnikumlarning 30 minglik pedagoglar jamoasi manfaat ko‘radi. Ushbu muassasalar direktor va o‘rinbosarlarining oylik maoshi ham oshiriladi. Endi texnikumlarda ham ilmiy daraja va unvonlar uchun ustamalar to‘lash yo‘lga qo‘yiladi.
So‘nggi yillarda, ayniqsa, oliy ta’lim qamrovi jadal oshdi. Oliy o‘quv muassasalari soni 77 tadan 202 taga, jami talabalar soni 250 mingdan 1,5 millionga yetdi.
Yangi industrial davr – “to‘rtinchi sanoat inqilobi”ni amalga oshirish uchun dunyoda “texnologik minerallar”ga talab bir necha karra ko‘paymoqda. Tahlillarga ko‘ra, dunyodagi volfram, molibden, rux va titan zaxiralarining 10-15 foizi mintaqamizga to‘g‘ri keladi. Ushbu ulkan resurslarni yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotga aylantirish uchun bizga eng avvalo ilm, bilim va innovatsiya kerak.
Shuning uchun ilm-fan va biznes vakillarini uchrashtirib, manfaatli hamkorlikda ishlaydigan tizim tashkil etilishi aytildi. Ixtirolarning tajriba-sinov ishlari xarajatlarini qoplashga qo‘shimcha 100 milliard so‘m ajratilishi belgilandi.
Yaqinda ixtirochilar o‘rtasida to‘qqizta yo‘nalishda o‘tkazilgan tanlov g‘oliblariga elektromobil berildi. Ikkinchi o‘rin sohiblari xorijga stajirovkaga yuboriladi, uchinchi o‘rinni egallaganlar esa pul mukofotlari bilan taqdirlandi.
Endi bunday tanlovlar oliy ta’limning har bir yo‘nalishida, o‘qituvchilar va talabalar o‘rtasida ham o‘tkazilishi e’lon qilindi.
Oliy o‘quv yurtlarida xorijiy TOP-500 talik universitetlar bilan hamkorlikda axborot texnologiyalari, sun’iy intellekt, agrotexnologiya, tibbiyot, “yashil” energetika kabi ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma ta’lim dasturlari yo‘lga qo‘yiladi. TOP-100 talikka kirgan universitetlar filiallari ochiladi.
Prezidentimiz ustoz va murabbiylarning ijtimoiy sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha ham qator tashabbuslarni bildirdi.
Endi yangi yildan boshlab kamida 15 yil stajga ega bo‘lgan oliy toifali pedagoglarga ipoteka krediti boshlang‘ich badalining 25 foizi qoplab beriladi.
Kelgusi o‘quv yilida davlat oliygohlariga o‘qishga kirgan pedagoglar farzandlarining shartnomasi summasiga 30 foiz chegirma beriladi.
O‘qituvchilar yangi ta’lim texnologiyalarini keng qo‘llashi uchun kompyuter xaridiga 10 million so‘mgacha imtiyozli kredit beriladi. Kelasi yildan pedagoglar uchun davlat xizmatlari to‘lovi 2 karra kamaytiriladi.
Fan o‘qituvchilari kabi boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari uchun ham milliy sertifikat berish tizimi joriy qilinadi. Sertifikat olganlarga har oyda 15 foiz ustama to‘lanadi.
Bakalavr bosqichini imtiyozli diplom bilan bitirib, maktabga ishga kirganlarga avtomatik ravishda 2-malaka toifasi, magistrlarga esa 1-malaka toifasi beriladi. Dunyodagi TOP-300 talik oliygohlarga o‘qishga kirgan pedagoglarga 20 ming dollargacha imtiyozli ta’lim krediti ajratiladi.
Yig‘ilishda o‘qituvchi va talabalar, ta’lim tashkilotlari rahbarlari bilan muloqot qilinib, taklif va fikrlari tinglandi.

В Бостанлыкском районе Ташкентской области состоялось торжественное мероприятие, приуроченное ко Дню учителей и наставников.
В начале Президент Шавкат Мирзиёев поздравил всех педагогов, посвятивших свою жизнь благородному делу обучения и воспитания молодого поколения, и выразил им глубокое уважение и признательность.
Согласно указу Президента Республики Узбекистан от 11 сентября текущего года группа работников, показавших образцовые результаты в системе образования и воспитания, была награждена почетными званиями, орденами и медалями. Наградами были отмечены также предприниматели, построившие школы на собственные средства, а также зарубежные партнеры, содействующие внедрению передовых практик в образовании.
На встрече состоялось торжественное вручение этих наград.
– Я вручаю звания, ордена и медали представителям многих сфер. Но день, когда награждаются учителя, я всегда жду с особым чувством. Пусть в нашей стране становится все больше преданных своему делу педагогов, достойных высших наград, – сказал Президент.
От имени награжденных выступили представители сферы и выразили благодарность главе государства за внимание к образованию и высокое уважение к труду учителя.
Затем состоялся диалог по мерам развития сферы. В нем по видеосвязи приняли участие более 40 тысяч учителей и наставников со всей республики.
В своем выступлении глава государства отметил, что за последние восемь лет экономика страны выросла в 2 раза, а объем валового внутреннего продукта к концу года достигнет 130 миллиардов долларов.
На этой прочной экономической основе за восемь лет расходы на образование и науку увеличены в 6 раз – до 378 триллионов сумов. Президент подчеркнул, что повышение качества образования, улучшение условий труда и жизни учителей и наставников останется ключевым приоритетом реформ.
На совещании были обозначены инициативы по развитию всех звеньев системы образования и дальнейшему расширению возможностей для молодежи и педагогов.
Если в 2017 году более чем в 4 тысячах махаллей не было ни одного детского сада, а охват дошкольным образованием не превышал 27 процентов, то сегодня число детских садов превысило 38 тысяч, а охват – 78 процентов. Благодаря недавно объявленным льготам и возможностям не останется ни одной махалли без дошкольного образования, а охват будет не ниже 80 процентов.
Заработная плата руководителей и педагогов детских садов увеличилась почти в два раза. Вводится система, по которой часть зарплаты воспитателей и расходов на ребенка в частных садах будет покрываться из бюджета.
Теперь педагоги государственных и частных детских садов смогут получать высшее образование без отрыва от работы. По аналогии с Президентскими школами в каждой области будут созданы детские сады формата «Янги авлод», где воспитатели изучат передовые педагогические технологии.
Самым длительным и решающим этапом является школьное образование.
За последние 34 года население страны удвоилось и превысило 38 миллионов. Сейчас в школах обучается 6,5 миллиона учеников. За восемь лет построено около 500 новых школ, за счет расширения действующих создан 1 миллион ученических мест. Более 200 тысяч детей учатся в частных школах.
Для ориентации учеников по способностям – к профессии или к высшему образованию – будут введены единые государственные экзамены для 9-х и 11-х классов. Это позволит охватить обучением в техникумах около 400 тысяч выпускников 9-х классов. Те, кто продолжит обучение в школе и намерен поступать в вузы, будут углубленно изучать выбранные предметы.
Ежегодно десятки тысяч школьников получают международные языковые и предметные сертификаты. Теперь такие сертификаты будут засчитываться при итоговом экзамене.
Глава государства отдельно остановился на вопросах профессионального образования. 2026 год объявлен годом обучения молодежи современным профессиям.
С этой целью создается Агентство профессионального образования. Его основная задача – внедрить новую образовательную среду и международные стандарты во всех 598 техникумах.
В течение года в 100 техникумах будет налажено сотрудничество с образовательными организациями Германии, Швейцарии, Китая, Кореи и Великобритании, внедрены их наиболее передовые программы профобучения.
Кроме того, любой соискатель, обладающий профессиональными навыками, сможет пройти в этих техникумах экзамены по зарубежным системам оценки квалификации и получить международный сертификат.
С текущего учебного года совместно с британской компанией Pearson в 14 техникумах стартовала международная программа BTEC. Она позволит молодежи получить востребованные профессии в сферах туризма, информационных технологий, медицины, строительства, логистики, электротехники, энергетики, машиностроения, биотехнологий и креативной экономики.
В следующем году в промышленности начнутся 456 крупных проектов на сумму около 45 миллиардов долларов. В техникумах будет внедрено дуальное обучение по каждому проекту по цепочке «инвестор – отрасль – техникум».
Между предприятиями и техникумами, имеющими конкретные совместные проекты, будет проведен конкурс на создание современных мастерских. Победителям предоставят современное оборудование и инвентарь для мастерских и спорта.
В целом охват дуальным обучением увеличится в 5 раз. Партнерским предприятиям выделят льготные кредиты до 5 миллиардов сумов, а единый социальный платеж за учащихся по дуальной системе снизят вдвое.
Освоение новых технологий и трудоустройство требуют знания иностранных языков. Поэтому количество часов иностранного языка в техникумах увеличат в 4 раза.
В соответствии с постановлением Президента в школах вводится должность советника. Начиная с 7-го класса он будет отбирать учеников по успеваемости и профессиональным интересам и ориентировать выпускников 9-х классов на поступление в техникумы.
Кроме того, в этом году 200 тысяч выпускников 11-х классов, не поступивших в вузы, пройдут профессиональное обучение в техникумах по краткосрочным программам длительностью 3–6 месяцев.
– Какова цель наших новых инициатив? Если каждый ребенок овладеет профессией и сможет зарабатывать, в семьях будет достаток, а в махаллях – мир и согласие. Уверен, родители это поддержат, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Определены меры по повышению квалификации и статуса преподавателей и мастеров техникумов. Вводится система сертификации: педагогам техникумов за национальный сертификат будет выплачиваться надбавка в размере 30 процентов от оклада, а за международный – 50 процентов. Этим сможет воспользоваться 30-тысячный педагогический коллектив техникумов. Также увеличат зарплаты директоров и их заместителей. В техникумах будут введены надбавки за ученые степени и научные звания.
В последние годы стремительно вырос охват высшим образованием: число вузов увеличилось с 77 до 202, общее количество студентов — с 250 тысяч до 1,5 миллиона.
В эпоху «четвертой промышленной революции» во всем мире растет спрос на технологические минералы. По оценкам, на долю нашего региона приходится 10–15 процентов мировых запасов вольфрама, молибдена, цинка и титана. Чтобы превратить эти огромные ресурсы в продукцию с высокой добавленной стоимостью, прежде всего нужны наука, знания и инновации.
В этой связи поручено выстроить систему взаимодействия науки и бизнеса на основе взаимной выгоды. На покрытие расходов опытно-конструкторских работ по изобретениям дополнительно выделят 100 миллиардов сумов.
Недавно победителям конкурса изобретателей по девяти направлениям вручены электромобили. Обладатели вторых мест будут направлены на стажировку за рубеж, третьи места отмечены денежными премиями.
Теперь подобные конкурсы будут проводиться в каждом направлении высшего образования – среди преподавателей и студентов.
В вузах будут запущены совместные образовательные программы с университетами из топ-500 по направлениям IT, искусственный интеллект, агротехнологии, медицина, «зеленая» энергетика. Планируется открытие филиалов университетов из топ-100.
Президент также озвучил ряд инициатив по улучшению социальных условий учителей и наставников.
С нового года для педагогов с высшей квалификационной категорией и стажем не менее 15 лет государство покроет 25 процентов первоначального взноса по ипотеке.
В следующем учебном году детям педагогов, поступившим в государственные вузы, предоставят скидку 30 процентов на оплату контракта.
Для широкого внедрения новых образовательных технологий учителя смогут получить льготный кредит до 10 миллионов сумов на покупку компьютера. Со следующего года стоимость государственных услуг для педагогов будет снижена вдвое.
Как и для преподавателей старших классов, для учителей начальных классов вводится система выдачи национального сертификата. Обладателям сертификата будет ежемесячно выплачиваться 15-процентная надбавка.
Выпускникам бакалавриата с дипломом с отличием, устроившимся работать в школы, автоматически присвоят II квалификационную категорию, магистрам — I категорию. Педагогам, поступившим в вузы из топ-300 мирового рейтинга, предоставят льготный образовательный кредит до 20 тысяч долларов.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями с учителями и студентами, руководителями образовательных учреждений, были выслушаны их предложения и мнения.