Tabiiy resurslari cheklangan bu hudud iqtisodiyoti tarkibiy o‘zgarishlar orqali rivojlantirilmoqda. So‘nggi sakkiz yilda 2 milliard dollar investitsiya kiritilib, 25 mingdan ortiq sanoat korxonalari ochilgan. Ishlab chiqarish hajmi 2,2 karra oshgan. Bugun viloyatda to‘qimachilik, avtomobilsozlik, elektr texnikasi, oziq-ovqat va qurilish materiallari sanoati bor.
Toshsoqa magistral kanali qayta tiklangani natijasida Xorazm uchun o‘ta muhim bo‘lgan sug‘orish tizimi yaxshilandi. Amudaryo ustida yangi ko‘prik qurilishi viloyat aholisining uzog‘ini yaqin qildi.
Sakkiz yilda viloyatda 660 ta ko‘p qavatli turar joy barpo etilib, 21 ming oila yangi uyli bo‘ldi. 4 ming 751 kilometr ichimlik suvi va 206 kilometr kanalizatsiya tarmog‘i qurildi, 580 ming aholi ilk bor markazlashgan ichimlik suvidan bahramand bo‘ldi.
Joriy yil boshidan beri 100 ming ehtiyojmand aholi ish bilan ta’minlandi. Kambag‘allik darajasi yanvardagi 12 foizdan 6,8 foizga tushib, eng yaxshi ko‘rsatkich bo‘ldi.
Bunday ishlarni yanada kengaytirish maqsadida Xorazm viloyatida ham “Islohotlar shtabi” tuzildi. Taqdimotda tadbirkorlarning takliflari asosida ishlab chiqilgan yangi loyihalar haqida axborot berildi.
Masalan, Janubiy Koreyaning 100 million dollar investitsiyasi hisobidan Urganch tumanida chiqindi yoqish orqali elektr energiyasi olish loyihasi mo‘ljallangan.
Avstraliya kompaniyasi 820 million dollar investitsiya kiritib, Tuproqqal’a tumanida 600 ming tonna ekologik toza aviatsiya yoqilg‘isi va 50 ming tonna “yashil dizel” ishlab chiqarish taklifini bildirgan. Korxona ehtiyoji uchun 5,5 ming gektarda 4 gigavatt quyosh panellari o‘rnatilishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Slovakiya korxonasi 170 million dollar hisobiga Tuproqqal’a tumanida 5 ming gektarda raps yetishtirib, bioyoqilg‘i ishlab chiqarish zavodi qurishni rejalashtirgan.
Umuman, Xorazmda 2 milliard 400 million dollarlik yangi loyihalar tayyorlangan. Shuningdek, shahar va tumanlarning qo‘shimcha imkoniyatlari hisobidan yana 86 million dollarlik istiqbolli loyiha va tashabbuslar shakllantirilgan.
Davlatimiz rahbari investorlarga qulaylik yaratib, loyihalarni jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Viloyatdagi sanoat zonalaridan to‘la foydalanilmayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Infratuzilma va yer toifasi masalasini hal qilib, 100 dan ziyod loyihalarni ishga tushirish zarurligi aytildi. Xorazmning joylashuvidan kelib chiqib, sanoat yo‘nalishlarini puxta rejalashtirish, bunga viloyatning ichki salohiyatini to‘liq safarbar qilish kerakligi ta’kidlandi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish, yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.

Доложено о состоянии дел и планах в Хорезмской области
Главе нашего государства представлена информация о результативности реформ и планах развития Хорезмской области.
Несмотря на ограниченность природных ресурсов, экономика области развивается благодаря структурным преобразованиям. За последние восемь лет привлечено 2 миллиарда долларов инвестиций, открыто свыше 25 тысяч промышленных предприятий, объем производства вырос в 2,2 раза. Сегодня в Хорезме успешно работают предприятия текстильной, автомобильной, электротехнической, пищевой и строительной отраслей.
Восстановление Ташсакинского магистрального канала значительно улучшило систему орошения, жизненно важную для области. Новый мост через Амударью сократил расстояния и сделал передвижение для жителей более удобным.
За восемь лет в регионе построено 660 многоквартирных домов, новое жилье получили 21 тысяча семей. Проложено 4 751 километр водопроводных и 206 километров канализационных сетей, впервые централизованной питьевой водой обеспечены 580 тысяч человек.
С начала года трудоустроено 100 тысяч малообеспеченных граждан. Уровень бедности снизился с 12 процентов в январе до 6,8 процента – это лучший показатель по стране.
Для дальнейшего расширения этой работы в области создан штаб реформ. На презентации также были представлены новые проекты, подготовленные на основе предложений предпринимателей.
Так, в Ургенчском районе планируется реализация проекта по производству электроэнергии за счет сжигания отходов с участием инвестиций из Южной Кореи в размере 100 миллионов долларов.
Австралийская компания выразила готовность вложить 820 миллионов долларов в строительство завода по выпуску 600 тысяч тонн экологически чистого авиационного топлива и 50 тысяч тонн «зеленого дизеля» в Тупраккалинском районе. Для обеспечения предприятия энергией предполагается установка солнечных панелей мощностью 4 гигаватта на площади 5,5 тысячи гектаров.
Кроме того, словацкая компания планирует инвестировать 170 миллионов долларов в выращивание рапса на 5 тысячах гектаров и строительство завода по производству биотоплива в том же районе.
В целом по Хорезму подготовлены новые проекты на сумму 2,4 миллиарда долларов, а также дополнительные перспективные инициативы и проекты на 86 миллионов долларов за счет внутренних резервов городов и районов.
Президент дал поручения создать все условия для инвесторов и ускорить реализацию проектов. Отмечено, что промышленные зоны региона используются не в полной мере. Подчеркнута необходимость решения вопросов инфраструктуры и землепользования для запуска более 100 новых проектов.
Исходя из выгодного географического положения Хорезма, глава государства подчеркнул важность грамотного планирования промышленных направлений и мобилизации внутреннего потенциала области. Также были затронуты вопросы развития предпринимательства и сокращения теневой экономики.