Tabiiy resurslari cheklangan bu hudud iqtisodiyoti tarkibiy o‘zgarishlar orqali rivojlantirilmoqda. So‘nggi sakkiz yilda 2 milliard dollar investitsiya kiritilib, 25 mingdan ortiq sanoat korxonalari ochilgan. Ishlab chiqarish hajmi 2,2 karra oshgan. Bugun viloyatda to‘qimachilik, avtomobilsozlik, elektr texnikasi, oziq-ovqat va qurilish materiallari sanoati bor.
Toshsoqa magistral kanali qayta tiklangani natijasida Xorazm uchun o‘ta muhim bo‘lgan sug‘orish tizimi yaxshilandi. Amudaryo ustida yangi ko‘prik qurilishi viloyat aholisining uzog‘ini yaqin qildi.
Sakkiz yilda viloyatda 660 ta ko‘p qavatli turar joy barpo etilib, 21 ming oila yangi uyli bo‘ldi. 4 ming 751 kilometr ichimlik suvi va 206 kilometr kanalizatsiya tarmog‘i qurildi, 580 ming aholi ilk bor markazlashgan ichimlik suvidan bahramand bo‘ldi.
Joriy yil boshidan beri 100 ming ehtiyojmand aholi ish bilan ta’minlandi. Kambag‘allik darajasi yanvardagi 12 foizdan 6,8 foizga tushib, eng yaxshi ko‘rsatkich bo‘ldi.
Bunday ishlarni yanada kengaytirish maqsadida Xorazm viloyatida ham “Islohotlar shtabi” tuzildi. Taqdimotda tadbirkorlarning takliflari asosida ishlab chiqilgan yangi loyihalar haqida axborot berildi.
Masalan, Janubiy Koreyaning 100 million dollar investitsiyasi hisobidan Urganch tumanida chiqindi yoqish orqali elektr energiyasi olish loyihasi mo‘ljallangan.
Avstraliya kompaniyasi 820 million dollar investitsiya kiritib, Tuproqqal’a tumanida 600 ming tonna ekologik toza aviatsiya yoqilg‘isi va 50 ming tonna “yashil dizel” ishlab chiqarish taklifini bildirgan. Korxona ehtiyoji uchun 5,5 ming gektarda 4 gigavatt quyosh panellari o‘rnatilishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Slovakiya korxonasi 170 million dollar hisobiga Tuproqqal’a tumanida 5 ming gektarda raps yetishtirib, bioyoqilg‘i ishlab chiqarish zavodi qurishni rejalashtirgan.
Umuman, Xorazmda 2 milliard 400 million dollarlik yangi loyihalar tayyorlangan. Shuningdek, shahar va tumanlarning qo‘shimcha imkoniyatlari hisobidan yana 86 million dollarlik istiqbolli loyiha va tashabbuslar shakllantirilgan.
Davlatimiz rahbari investorlarga qulaylik yaratib, loyihalarni jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Viloyatdagi sanoat zonalaridan to‘la foydalanilmayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Infratuzilma va yer toifasi masalasini hal qilib, 100 dan ziyod loyihalarni ishga tushirish zarurligi aytildi. Xorazmning joylashuvidan kelib chiqib, sanoat yo‘nalishlarini puxta rejalashtirish, bunga viloyatning ichki salohiyatini to‘liq safarbar qilish kerakligi ta’kidlandi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish, yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.

The Head of our state was presented with information on the reform effectiveness and development plans in Khorezm region.
Despite the scarcity of natural resources, the region’s economy is developing thanks to the structural transformation. In the past eight years $2 billion of investments were attracted, over 25 thousand industrial enterprises were open, the output volume grew 2,2 times. Today enterprises in textile, automobile, electronics, food and construction industries are successfully working in Khorezm.
The restoration of the Tashsakin main canal significantly improved the irrigation system, vital for the region. The new bridge through Amudarya reduced the distance and enabled convenience of movement for the residents.
In the eight years 660 apartment houses were built in the region, 21 thousand families received the new housing. 4751 kilometers of water and 206 kilometers of sewage networks were laid, for the first time 580 thousand people were ensured with central drinking water.
Since the beginning of the year, 100 thousand low-income citizens have been employed. The poverty level reduced from 12 percent in January to 6.8 percent – this is the best indicator countrywide.
In order to further expand this work a reform headquarters was established in the region. New projects prepared based on the proposals of the entrepreneurs were also reported during the presentation.
Thus, it’s planned to implement a project on electricity generation in Urgench district at the expense of waste incineration with the involvement of investments from South Korea worth $100 million.
An Australian company expressed readiness to invest $820 million in the construction of a plant for producing 600 thousand tons of eco-clean aviation fuel and 50 thousand tons of “green diesel” in Tuprakkala district. It’s envisioned to install solar panels with a capacity of 5 gigawatt on an area of 5,5 thousand hectares to ensure the enterprises with energy.
Additionally, a Slovak company plans to invest $170 million in the cultivation of rapeseed on 5 thousand hectares and the construction of a plant for producing bio-fuel in the same district.
Overall, new projects worth $2,4 billion were prepared for Khorezm, as well as additional prospective initiatives and projects worth $86 million at the expense of internal reserves of the cities and districts.
The President gave instructions to create all conditions for investors and accelerate projects’ implementation. It was emphasized that the industrial zones of the region are underutilized. The necessity was underlined to solve issues of infrastructure and land use for the launch of over 100 new projects.
In accordance with the geographical location of Khorezm, the Head of State underlined the importance of wise planning of industrial directions and mobilizing regional internal potential. Issues of entrepreneurship development and shadow economy reduction were also discussed.