Prezidentimiz tashabbusi va rahbarligi ostida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar, xususan, jamiyat hayotining barcha sohalarida ko'rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish va xalqimiz farovonligini oshirish maqsadida hayotga faol tatbiq etilayotgan innovatsion yechimlar yangi O'zbekistonning jahon hamjamiyatidagi mavqeini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Ushbu jarayonda raqamli xizmatlar kelajakni aniqlashda muhim rol o'ynaydi. Sababi shundaki, bugungi kunda davlat tizimi, shuningdek bank, sanoat, tibbiyot, ta'lim, xavfsizlik va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlari axborot-kommunikatsiya texnologiyalarisiz tasavvur qilib bo'lmaydi. Shuning uchun mamlakatimizda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "raqamli O'zbekiston-2030" strategiyasini tasdiqlash to'g'risidagi PF – 6079-sonli Farmoni va 2020-yil 5-oktabrda tasdiqlangan uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari, "inson sha'ni va qadr-qimmati nomi bilan" tamoyili asosida 2022-2026-yillarga mo'ljallangan yangi O'zbekistonni rivojlantirish strategiyasi asosida ishlab chiqilgan chora-tadbirlar muhim omil hisoblanadi. axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining tegishli dasturlari.
Shuni ta'kidlash kerakki, bu jarayonda respublikaning etakchilaridan biri bo'lgan "O'zbektelekom" aksiyadorlik kompaniyasi ham o'z oldiga bir qator vazifalarni qo'ydi. Shu munosabat bilan kompaniya tomonidan taqdim etilayotgan xizmatlar sifatini yanada yaxshilash, abonentlar sonini ko'paytirish va aholini zamonaviy telekommunikatsiya xizmatlari bilan ta'minlash maqsadida 2021-yil davomida keng ko'lamli ishlar amalga oshirildi.
Xususan, o'tgan yili kompaniya xodimlari tomonidan viloyatlardagi aholi va ijtimoiy obyektlarni yuqori tezlikdagi Internet bilan ta'minlash maqsadida respublika bo'ylab 50 ming km dan ortiq optik tolali aloqa liniyalari qurildi. Va joriy 2022 yilning birinchi yarmida 23000 km kabel yotqizildi. Shuni alohida ta'kidlash kerakki, ushbu jarayonda tizimli ishlar mamlakatning eng chekka hududlarida ham olib borilmoqda. Shu sababli, eng chekka hududlarda yashovchi aholi vakillari uchun yuqori tezlikdagi internetdan foydalanish imkoniyati yaratilmoqda.
Shu tufayli telekommunikatsiya xizmatlari mamlakatimizning chekka hududlarida ham yaxshilanmoqda. Shu bilan birga, amalga oshirilayotgan ishlar davomida aloqa xizmatlari sifati va Internet tezligini oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Bu borada amalga oshirilgan ishlar natijasi Speedtest Global Index reytingining natijalarida o'z aksini topdi (www.speedtest.net) joriy yilning may oyi oxirida.
Ya'ni, simli Internet-resurslarni yuklash tezligi bo'yicha-40,16 Mbit/s tezlikda O'zbekiston Armaniston, qo'shni Qozog'iston, Turkiya va Ozarbayjonni ortda qoldirib, 182 mamlakatdan 86-o'rinni egalladi.
Bundan tashqari, yana bir reyting Britaniya portaliga ko'ra Cable.co.uk, Jahon reytingida O'zbekiston mobil Internet xizmatlari qiymati bo'yicha 21-o'rinni, keng polosali simli Internet xizmatlari qiymati bo'yicha 19-o'rinni egallaydi.
Shuningdek, BMTning xalqaro telekommunikatsiya Ittifoqining 2021 yilgi hisobotiga ko'ra, O'zbekiston BMTning keng polosali mobil Internet narxlarida belgilangan 2 foizlik ko'rsatkichni bajargan 4 mamlakat orasida munosib o'rin egalladi.
Yana bir muhim jihat shundaki, kompaniya o'z xizmatlarini taqdim etishda har doim abonentlar va aholining talablarini hisobga oladi. Masalan, ular uchun qulaylik yaratish uchun u turli xil imtiyozlarni o'z ichiga olgan turli xil ijtimoiy aktsiyalarni boshladi. Xususan, bu yil ana shunday loyihalardan biri – "Internetga ulaning va Wi-Fi routerini oling"aksiyasi ishga tushirildi. Shuni ta'kidlash kerakki, muvaffaqiyatli kampaniyaning davomiyligi yil oxirigacha aholining talablari asosida uzaytirildi.
Albatta, faoliyat bu bilan cheklanmaydi va ushbu faoliyatni muntazam ravishda davom ettirish uchun kompaniya 2022 yil oxirigacha quyidagi ustuvor vazifalarni qo'ydi:
respublika miqyosida 50 ming kilometrdan ortiq optik tolali aloqa liniyalarini qurish;
telekommunikatsiya transport tarmog'ining o'tkazish qobiliyatini viloyat markaziga 700 Gbit/s gacha va tuman markazlariga 80 Gbit/s gacha oshirish rejalashtirilgan.
Aytishimiz mumkinki, ushbu loyihalarni amalga oshirish natijasida mamlakatimiz aholisi yil oxirigacha yuqori tezlikdagi Internet xizmatlaridan foydalana oladi, mobil aloqa xizmatlari sifati yaxshilanadi.
Shuni ta'kidlash kerakki, yil oxirida ushbu yo'nalishda keng ko'lamda tashkil etilgan respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasida "O'zbektelekom"AK bazasida tashkil etilgan ishlab chiqarish korxonalari ham ishtirok etdi. Jumladan, Jizzax erkin iqtisodiy zonasida faoliyat yurituvchi optik tolali aloqa kabellarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan "Global Optical Communication Uzbekistan", shuningdek, telekommunikatsiya, ma'lumotlar uzatish, axborot-kompyuter tizimlari, radio va televidenie,optik muftalar, modemlar va splitterlar, raqamli televidenie uchun Set-top-box tyunerlari, USB modemlari va elektr rozetkalari. Navoiy erkin iqtisodiy zonasida USB-modemlar, elektr rozetkalari va telekommunikatsiya uskunalarini ishlab chiqaruvchi Telecom Device PRO kabi korxonalarning mahsulotlari va xizmatlari namoyish etildi.
Ma'lumki, zamonaviy telekommunikatsiya infratuzilmasini yaratish raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishning muhim omillaridan biridir. Har yili" O'zbektelekom " AK tomonidan ushbu yo'nalishda olib borilayotgan ishlar hajmi ham kengayib bormoqda. Shuningdek, operatorlar va provayderlar uchun Internet xizmatlari tariflari 42,9 foizga pasaytirildi, bu esa 1 Mbit/s uchun 30 ming so'mni tashkil etdi. Bundan tashqari, "magistral va multiservis ma'lumotlar tarmoqlarini kengaytirish" loyihasi doirasida viloyat markazlariga transport tarmoqlarining o'tkazish qobiliyati 600 Gbit/s, tuman markazlariga esa 60 Gbit/s ni tashkil etadi.
Kompaniya tomonidan 2020 yil oxirida amalga oshirilgan yana bir loyiha-bu 2021 yilda doimiy ravishda davom ettiriladigan savdo va xizmat ko'rsatish ofislarini modernizatsiya qilish va takomillashtirish. Natijada, mamlakatning ko'plab hududlarida yagona Eco Hi-Tech uslubida ishlab chiqilgan zamonaviy texnologik yechimlari bo'lgan abonentlar UZTELECOMNING barcha xizmatlarini uy internetidan tortib mobil aloqalargacha tez va qulay tarzda ulash imkoniyatiga ega. Xususan, 2021-yil davomida Qoraqalpog'iston Respublikasi, bir necha viloyatlar, Toshkent va Nurafshon shaharlarida 42 ta zamonaviy savdo va xizmat ko'rsatish ofislari o'z eshiklarini ochdi. Shu bilan birga, abonentlarga qulaylik yaratish maqsadida kompaniya tomonidan onlayn arizalarni qabul qilish tizimi takomillashtirildi, respublikaning chekka hududlarida faol sotuvlar amalga oshirildi. Bundan tashqari, mobil aloqa abonentlariga ko'rsatilayotgan xizmatlar sifatini yanada oshirish maqsadida qo'shimcha 514 dilerlik punktlari faoliyati yo'lga qo'yilib, ularning soni 2076 taga yetkazildi. Natijada 2742 ta yangi ish o'rinlari yaratildi.
Islohotlar natijasida respublika hududidagi barcha ijtimoiy obyektlarni yuqori tezlikdagi Internet orqali qamrab olish ham ko'zda tutilmoqda va bu borada hali ham katta ishlar amalga oshirilmoqda. Hozirgi kunda mahalla fuqarolar yig'inlari, umumta'lim maktablari, maktabgacha ta'lim muassasalari va tibbiyot muassasalarining 80 foizi yuqori tezlikdagi internetdan 100 foiz foydalanish imkoniyatiga ega.
2021-yil may oyida Uptime instituti UZTELECOM bulutli ma'lumotlar markazining loyiha hujjatlarini III darajali tasniflash bilan sertifikatladi. Bu erda shuni aytish kerakki, ushbu ma'lumotlar markazining ishonchlilik darajasi institutning uptime tasnifi bo'yicha III darajali xalqaro tizimga mos keladi, ya'ni ma'lumotlar markazi infratuzilmasi "N + 1" formulasi bilan himoyalangan va xatolarga chidamlilik darajasi 99,982 foizni tashkil qiladi. Ma'lumotlar markazi barcha muhandislik quyi tizimlarining zaxira nusxasiga ega va ma'lumotlar markazining ishlashini to'xtatmasdan texnik xizmat ko'rsatish va ta'mirlashni amalga oshirishga imkon beradi. Shunga ko'ra, mazkur ma'lumotlar markazi hozirgi kunda O'zbekistonda Uptime Institute tasnifi bo'yicha III darajali sertifikatga ega bo'lgan yagona ma'lumotlarni saqlash va qayta ishlash markazidir. Hozirgi yangilangan konfiguratsiyadagi ma'lumotlar markazining imkoniyatlari 36 dan ortiq telekommunikatsiya shkaflari, 200 ta blid serverlari, 6,2 PB dan ortiq ma'lumotlarni saqlash tizimi, 100 Gbit/s tezlikda ma'lumotlarni uzatish tizimi va transformator podstansiyalariga ega 2 ta mustaqil kirish nuqtalaridan iborat. Ushbu bulutli ma'lumotlar markazi mijozlarga "VDC - Virtual Data Center", "VDI-Virtual Desktop Infrastructure", "video konferentsiya", "Colocation", "Web hosting", "Cloud CCTV" va boshqalar kabi bulutli xizmatlar va xizmatlarning to'liq spektrini taqdim etadi.
Shuningdek, kompaniya foydalanuvchilarga qulay bo'lishi uchun MyUZTELECOM mobil ilovasini ishlab chiqdi. Shunday qilib, abonentlarga kerakli xizmatlarni boshqarish osonlashdi.
Xulosa qilib aytganda, "O'zbektelekom" AK birinchi navbatda xalqimizga sifatli xizmatlar ko'rsatish, respublika bo'ylab zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan bir xilda foydalanish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, eng muhimi, mamlakatimizda raqamli infratuzilmani jadal rivojlantirishga munosib hissa qo'shishga qaratilgan. Ushbu yo'nalishdagi tizimli ishlar va ijtimoiy loyihalar joriy 2022 yilda ham davom etmoqda.

Осуществляемые по инициативе и под руководством Президента нашей страны последовательные реформы, в частности, инновационные решения, активно внедряемые в жизнь с целью повышения качества оказываемых услуг во всех сферах общественной жизни и повышения благосостояния нашего народа, способствуют дальнейшему укреплению статуса Нового Узбекистана в мировом сообществе.
В этом процессе цифровые услуги играют важную роль в определении будущего. Причина в том, что сегодня государственную систему, а также банковское дело, промышленность, медицину, образование, безопасность и другие отрасли экономики невозможно представить без информационных и коммуникационных технологий. Поэтому особое внимание уделяется развитию цифровой экономики в нашей стране. Важными факторами являются меры, разработанные в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-6079 Об утверждении Стратегии “Цифровой Узбекистан – 2030” и мер по ее эффективной реализации, утвержденным 5 октября 2020 года, Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы на основе принципа “Во имя во имя чести и достоинства человека” и соответствующих программ Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций.
Следует отметить, что в этом процессе Акционерная компания “Узбектелеком”, являющаяся одним из лидеров в республике, также поставила перед собой ряд задач. В соответствии с этим, в целях дальнейшего улучшения качества предоставляемых компанией услуг, увеличения числа абонентов и обеспечения населения современными телекоммуникационными услугами в течение 2021 года проведена широкомасштабная работа.
В частности, за прошедший год сотрудниками компании в целях обеспечения населения и социальных объектов в регионах высокоскоростным интернетом, по всей республике построено более 50 тысяч км волоконно-оптических линий связи. А за первое полугодие текущего 2022 года проложено 23 000 км кабеля. Следует особо отметить, что в этом процессе системная работа ведется и в самых отдаленных регионах страны. Благодаря этому для представителей населения, проживающего в самых отдаленных регионах, создается доступ к высокоскоростному интернету.
Еще одним важным аспектом является то, что Компания всегда учитывает требования абонентов и жителей при предоставлении своих услуг. Например, чтобы создать для них комфорт, она запустила различные социальные акции, включающие различные льготы. В частности, в этом году был запущен один из таких проектов – акция «Подключись к Интернету и получи Wi-Fi роутер». Стоит отметить, что продолжительность успешной кампании была продлена до конца года исходя из требований населения.
Разумеется, на этом деятельность не ограничивается, и для планомерного продолжения этой деятельности Компания поставила перед собой следующие приоритетные задачи до конца 2022 года:
строительство более 50 000 километров оптоволоконных линий связи в масштабах республики;
планируется увеличить пропускную способность транспортной сети телекоммуникаций до 700 Гбит/с до областного центра и до 80 Гбит/с до районных центров.
Можно сказать, что в результате реализации этих проектов до конца года население нашей страны сможет пользоваться услугами высокоскоростного интернета, улучшится качество услуг мобильной связи.
Следует отметить, что в Республиканской межотраслевой промышленной ярмарке, организованной с большим охватом в этом направлении в конце года, приняли участие и производственные предприятия, созданные на базе АК “Узбектелеком”. В частности, “Global Optical Communication Uzbekistan”, специализирующаяся на производстве волоконно-оптических кабелей связи, функционирующих в Джизакской свободной экономической зоне, а также “Telecom Innovation”, предоставляющая оборудование и электронные средства для телекоммуникаций, передачи данных, информационно-компьютерных систем, радио и телевидения, оптические муфты, модемы и сплиттеры, тюнеры Set-top-box для цифрового телевидения, USB-модемы и электрические розетки. В свободной экономической зоне Навои была представлена продукция и услуги таких предприятий, как “Telecom Device PRO”, производящих USB-модемы, электрические розетки и телекоммуникационное оборудование.
Как известно, создание современной телекоммуникационной инфраструктуры является одним из важнейших факторов развития цифровой экономики. С каждым годом расширяется и объем работ, осуществляемых АК” Узбектелеком " в этом направлении. В частности, в рамках деятельности, направленной на эти цели, в 2022 году общая пропускная способность подключения к международной сети Интернет составляет 3200 Гбит/с. Также на 42,9 процентов снижен тариф на услуги интернета для операторов и провайдеров, который составил 30 тыс. сум за 1 Мбит/с. Кроме того, в рамках реализации проекта “Расширение магистральных и мультисервисных сетей передачи данных” пропускная способность транспортных сетей в областные центры составляет 600 Гбит/с, а в районные центры – 60 Гбит/с.
Еще один из проектов, реализованных компанией в конце 2020 года,-модернизация и совершенствование офисов продаж и обслуживания на местах, которые последовательно были продолжены и в 2021 году. В результате во многих регионах страны абоненты с современными технологическими решениями, разработанными в едином стиле Eco Hi-Tech, имеют возможность быстро и удобно подключать все услуги UZTELECOM, от домашнего интернета до мобильной связи. В частности, в течение 2021 года в республике Каракалпакстан, нескольких областях, в городах Ташкент и Нурафшан открыли свои двери 42 модернизированных современных офиса продаж и обслуживания. В то же время, для удобства абонентов компанией была усовершенствована система приема онлайн-заявок, осуществлены активные продажи в отдаленных регионах республики. Кроме того, в целях дальнейшего повышения качества услуг, оказываемых абонентам мобильной связи, налажена деятельность дополнительных 514 дилерских пунктов, количество которых доведено до 2076. В результате было создано 2 742 новых рабочих мест.
В результате проводимых в сфере реформ предусматривается также охват высокоскоростным интернетом всех социальных объектов на территории республики, и до сих пор в этом направлении проделывается значительная работа. К настоящему времени 80 процентов махаллинских сходов граждан, общеобразовательных школ, дошкольных образовательных организаций и медицинских учреждений имеют доступ к высокоскоростному интернету на 100 процентов.
В мае 2021 года Институт Uptime Institute провел сертификацию проектной документации облачного дата-центра UZTELECOM с классификацией уровня Tier III. Здесь важно сказать, что уровень надежности этого центра обработки данных соответствует международной системе Tier III по классификации института Uptime, что означает, что инфраструктура центра обработки данных зарезервирован по формуле «N + 1», а коэффициент отказоустойчивости составляет 99,982 процента. Центр обработки данных имеет резервную копию всех инженерных подсистем и позволяет выполнять техническое обслуживание и ремонт без остановки работы центра обработки данных. В соответствии с этим, данный дата-центр в настоящее время является единственным центром хранения и обработки данных в Узбекистане, имеющим сертификат уровня Tier III по классификации Uptime Institute. Возможности дата-центра в текущей обновленной конфигурации состоят из более чем 36 телекоммуникационных шкафов, 200 blid-серверов, системы хранения данных более 6,2 ПБ, системы передачи данных со скоростью 100 Гбит/с, а также 2 независимых точек доступа с трансформаторными подстанциями. Данный облачный дата-центр предоставляет клиентам полный спектр облачных сервисов и услуг, таких как “VDC - Virtual Data Center”, “VDI-Virtual Desktop Infrastructure”, “Видео - конференц-связь”, “Colocation”, “Web hosting”, “Облачное видеонаблюдение” и другие.
Компания также разработала мобильное приложение MyUZTELECOM для удобства пользователей. Таким образом, абонентам стало проще управлять необходимыми услугами.
Подводя итог, АК "Узбектелеком" нацелена, прежде всего, на оказание качественных услуг нашему народу, создание необходимых условий для равномерного использования современных информационно-коммуникационных технологий по всей территории республики, а самое главное, на внесение достойного вклада в ускоренное развитие цифровой инфраструктуры в нашей стране. Системная работа и социальные проекты в этом направлении продолжаются и в текущем 2022 году.