Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-sentyabr kuni moliyaviy texnologiyalar sohasini rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bugungi kunda dunyoda moliyaviy texnologiyalar bozori tez sur’atda rivojlanyapti. Uning hajmi bu yil 300 milliard dollardan, 2030-yilga borib, 600 milliard dollardan oshishi kutilmoqda.
Yurtimizda ham mazkur yo‘nalishda katta imkoniyatlar bor. 2018-yilda FinTech korxonalari 24 ta bo‘lgan bo‘lsa, hozirgi kunda 103 taga yetgan. Joriy yil mahalliy korxonalarimiz 260 million dollardan ziyod xorijiy investitsiya jalb qilgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 4 barobar ko‘p.
O‘zbekiston Prezidentining tadbirkorlar bilan ochiq muloqotida 1 mingta startapni qo‘llab-quvvatlash, “Open banking” tizimini joriy qilish, moliyaviy texnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha besh yillik strategiya ishlab chiqilishi aytilgan edi. Taqdimotda mutasaddilar shu boradagi rejalar va takliflar yuzasidan axborot berdi.
Strategiyani puxta ishlab chiqish uchun, avvalo, me’yoriy-huquqiy baza, moliyaviy texnologiyalarning hozirgi holati, infratuzilma va kadrlar masalasi tahlil qilinmoqda. Singapurlik ekspertlar jalb etilib, xalqaro tajriba o‘rganilmoqda. Shu asosda bu sohadagi milliy tamoyillar shakllantiriladi, institutsional arxitektura va idoralararo hamkorlik tartibi belgilanadi. Yakuniy maqsad barqaror, inklyuziv va raqobatbardosh moliyaviy xizmatlar ekotizimini yaratishdir.
Bugungi kunda moliya bozorini sun’iy intellekt va blokcheyn texnologiyalarisiz rivojlantirib bo‘lmaydi. Tahlillarga ko‘ra, bular orqali banklar daromadini 20 foizga, moliyaviy xizmatlar hajmini 30 foizga oshirib, xavflarni 15 foizga kamaytirish mumkin.
Davlatimiz rahbari banklarning texnologik imkoniyatlarini kengaytirib, ulardagi raqamli xizmatlarni ko‘paytirish, fintex sohasidagi kompaniyalar va startaplarni tizimli qo‘llab-quvvatlash, axborot texnologiyalari infratuzilmasini rivojlantirish zarurligini ta’kidladi.
Sohada muvaffaqiyat mezonlarini aniqlash va boshqarish maqsadida Markaziy bankda Fintex ofisi faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha vazifalar belgilandi. Startaplar akseleratsiyasi, yangi g‘oyalar va investitsiyalarga sharoit yaratish uchun innovatsion xab tashkil qilinishi ma’qullandi. Bu chora-tadbirlar kelgusida O‘zbekistonning mintaqaviy fintex markaziga aylanishiga xizmat qiladi.

Обсуждены меры по развитию сферы финтеха
Президент Шавкат Мирзиёев 10 сентября ознакомился с предложениями по развитию сферы финансовых технологий.
Сегодня мировой рынок финтеха стремительно растет. Его объем в этом году превысил 300 миллиардов долларов, а к 2030 году ожидается более 600 миллиардов.
В Узбекистане также открываются большие возможности. Если в 2018 году в стране насчитывалось всего 24 финтех-компании, то сегодня их уже 103. В этом году отечественные предприятия привлекли свыше 260 миллионов долларов иностранных инвестиций, что в четыре раза больше, чем в прошлом году.
В ходе открытого диалога Президента с предпринимателями было заявлено о поддержке тысячи стартапов, внедрении системы «open banking» и разработке пятилетней стратегии развития финтеха. На презентации ответственные лица доложили о планах и предложениях в этом направлении.
Для выработки стратегии развития финтеха проводится анализ правовой базы, текущего состояния отрасли, инфраструктуры и кадрового потенциала. С привлечением экспертов из Сингапура изучается международный опыт. На этой основе будут сформированы национальные принципы, определена институциональная архитектура и механизмы межведомственного взаимодействия. Конечная цель – создание устойчивой, инклюзивной и конкурентоспособной экосистемы финансовых услуг.
Современный финансовый рынок невозможно развивать без искусственного интеллекта и технологий блокчейна. По оценкам экспертов, их использование способно увеличить доходы банков на 20 процентов, объем финансовых услуг – на 30 процентов, при этом снизив риски на 15 процентов.
Глава государства подчеркнул необходимость расширять технологические возможности банков, увеличивать долю цифровых сервисов, системно поддерживать финтех-компании и стартапы, а также развивать инфраструктуру информационных технологий.
Определены задачи по организации деятельности Финтех-офиса в Центральном банке для определения и управления критериями успешности. Одобрены планы по учреждению инновационного хаба для акселерации стартапов, внедрения новых идей и привлечения инвестиций. Подчеркнуто, что эти меры будут способствовать превращению Узбекистана в региональный центр финтеха.